Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 24. iunie 2013, 20:54

Somnul si sunetele

As dori sa coptez forumisti interesati in captarea / inregistrarea / reproducerea pe cale electronica a sunetelor din apa.
Sa nu credeti ca vreau sa "conversez" cu delfinii, ma intereseaza sa reproduc cat mai fidel acele sunete care pun in miscare somnii... cloncul este doar un exemplu, am vazut somni destui interesati de zgomotu` motorului de barca. :)
Desigur ca as vrea mai mult decat sa bag un microfon intr-o punga de nylon legat la un reportofon pentru inregistrare dupa care sa fac acelasi lucru c-un difuzor, pt. redare. :)
M-ar interesa daca cineva are experienta/cunostinte/posibilitati in analiza spectrului de frecvente al unui semnal, armonici etc.... deasemenea as fi curios de posibilitatea de redare a frecventelor joase din spectrul audio cu aplicabilitate la "boxe submerse".
Ar fi cineva interesat de asa ceva?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 24. iunie 2013, 21:58

Eu! da asta-i proiect de diploma :zambet: ...daca nu chiar de doctorat! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 24. iunie 2013, 22:03

Eu! da asta-i proiect de diploma :zambet: ...daca nu chiar de doctorat! :pauza:
Pai daca era asa simplu, la ora asta nu se vindeau cloncuri, se vindea un gadget chinezesc cu baterie dotat cu o "sonda" in apa si un comutator cu mai multe pozitii: Ebro 2, Voodoo 2, Terenzi... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

luni, 24. iunie 2013, 22:45

Eu cu siguranta nu!
Caut doritori sa te incurce in a "automatiza" singurul stil de "pescuit-vanatoare"....daca la asta te gandesti :gandesc:
Un topic intersesant mai de graba cred ca ar fi "Somnul si poinier-ul" :rizi:
:noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 25. iunie 2013, 06:21

De ce nu-ti faci un generator de frecventa pentru semnale sinusoidale, triunghiulare, dreptunghiulare etc pe care sa-l asociezi cu un osciloscop. Vezi la ce frecventa "raspunde" si te-ai scos. Mai ramane sa faci o lanseta electronica care sa-l scoata pe saltea, un robotel care sa-i dea cu spray dezinfectant, sa-i scoata carligul, sa-i faca o poza mixata in care sa fi alaturi, iar tu, in timpul asta bei o cafea si-ti urmaresti serialul preferat pe laptop?

P.S. Ultima fraza s-a dorit a fi o gluma. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 25. iunie 2013, 06:31

P.S. Ultima fraza s-a dorit a fi o gluma.


Nu prea... Thomas cu Mario au fost la pescuit stationar din barca, si au instalat un aparat rudimentar cu difuzor in apa, care cica scotea sunete de pesti: salau, crapi... :nunteleg: in fine, in timp ce se uitau la film pe notebook, iaca vine-un somnic de peste 2 metri la momeala lor. :pauza:

Aparatul nu l-au mai folosit pt ca este f complicat de instalat si le lua mult timp. :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 25. iunie 2013, 07:02

@Cata
Stilul meu de pescuit difera fundamental de vanatoare din cel putin un motiv fundamental pe care te las sa-l ghicesti... :rizi: .
Cat priveste tehnica, hai acu` nu ma fa sa rad :P... merem in weekend pe Mraconia sa pescuim de pe-o buturuga, cu carlig din os de peste si fir din coaja de salcie? :limba: :noroc:
@Zoran
O sa iau (daca gasesc) de la careva un reportofon sa facem ceva inregistrari la intalnirea din August.
Cat priveste redarea sunetelor in apa, cred ca "difuzorul in punga" este o solutie cu randament foarte slab pt. ca membrana difuzorului nu-i in contact direct cu apa, difuzoarele de diametre mici redau prost frecventele joase etc.
Varianta cu difuzoare piezo-ceramice, care ar putea fi mai OK din punct de vedere al contactului cu apa pica tot din cauza imposibilitatii redarii frecventelor joase.
Cred ca ar trebui facut ceva tot pe principiul difuzorului "obisnuit" (bobina/magnet/membrana) dar cumva facut ca membrana sa produca vibratii in contact direct cu apa.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 28. iunie 2013, 09:07

Am vrut sa cumpar un reportofon de la eMag pt. inregistrari... au un model de Olympus relativ ieftin, multe ore de inregistrare, jack de 3,5 pt microfon exterior etc.
Problema cu el (ca si cu alte reportofoane, dealtfel) este ca functioneaza pentru ceea ce-i facut :rizi: ... fiind destinat inregistrarii vocii umane, banda de frecventa inregistrata (in conditii bune) incepe de la o valoare destul de ridicata (sute de Hz).
Vibratiile produse de clonc cred ca includ frecvente mai joase si chiar din domeniul infrasunetelor asa ca nu stiu ce calitate am putea obtine respectiv cat de fidela ar fi reproducerea.
Cre` ca noi ar trebui sa folosim un "senzor de presiune" mai degraba decat un microfon uzual, sa stocam digital forma semnalului si sa-l reproducem in mod identic... da` asta nu prea merge cu un reportofon :gandesc: .
Ma mai gandesc cat de complicat ar trebui sa fie tot sistemu`... teoretic niste convertoare AD respectiv DA nu-s rocket science da` in conditii de barca, mai greu :).
Daca n-ajung la nici o concluzie, iau reportofonu` si gata... ii mai bun decat nimic :ochi: .

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 28. iunie 2013, 10:41

Informer cand faci testul fa un tur de orizont sa nu fie electricieni prin zona ca ramai fara tehnica. Un amic a trecut cu barca pe langa unii si i-au prajit calculatorul de la motor, cel putin asta a fost diagnosticul pus de meseriasi.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 28. iunie 2013, 10:44

Informer cand faci testul fa un tur de orizont sa nu fie electricieni prin zona ca ramai fara tehnica. Un amic a trecut cu barca pe langa unii si i-au prajit calculatorul de la motor, cel putin asta a fost diagnosticul pus de meseriasi.

:rizi:
Daca as fi ceva mai inalt si ceva mai solid, ar ramane ei fara tehnica... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 28. iunie 2013, 11:38

Eu zic ca nu ar trebui amestecata tehnica cu sporturi de genul pescuit. Peste tot avem de a face cu tehnica, macar atunci cand mergem in "salbaticie" sa ne abtinem de la tehnica.
Cum ar fi daca pestele ar avea detector de "om pe mal" :rizi: sau niste aparate care sa imite sunete de oameni .. sa te faca sa sari in apa dupa ei , ... :rizi:

Momeala viitorului :
momeala clean " chip imitatie albina" ,
momeala stiuca "chip imitatie oblete zbuciumat"
momeala caras " chip imitatie fluierat de rama"
...

Informer, scuze, ia-o ca o gluma, dar daca bagi prea multa tehnologie in pescuit, o sa vina ziua in care o sa te lasi de pescuit si o sa cauti ceva mai putin tehnologizat :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 28. iunie 2013, 12:47

Cosmine,
Nu-i nici o suparare dar dupa cum i-am zis mai devreme lu` Cata (cu care tocmai plec la clonc :) ), daca e sa pescuiesti fara tehnica trebuie renuntat la f. multe lucruri.
Fara super lansete din super fibre, fara mulinete cu angrenaje puternice, fara fire sintetice, fara carlige din super oteluri, fara barci si motoare care mai de care mai performante, fara sonare... si pot sa mai zic.
Da, atunci am putea sa zicem ca pescuim "de la egal la egal" cu pestele.
Faptul ca inlocuiesti un lemn cu care lovesti apa cu alt dispozitiv care produce vibratii in apa mi se pare exact la fel cu diferenta intre a vasli si a avea motor, nimic mai mult... atat ca-i un "gadget" nou.
In plus, cum zicea "sefu`", daca bag un difuzor in apa aud "bocaneala" numa` pestii, nu toti pescarii pe-o raza de 3km... :) .


Apropo de momeala de care zici: foloseam mai demult coropisnita vie in cutie de "vitamina C" sau d-aia din kinder surprise ca zornaitoare... e, m-am gandit deja sa inlocuiesc coropisnita cu un motoras de vibrator de telefon mobil comandat intr-un mod aleator de un microcontroler PIC d-ala mic de tot (SMD cu 8 picioare)... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 28. iunie 2013, 13:27

m-am gandit deja sa inlocuiesc coropisnita cu un motoras de vibrator de telefon mobil comandat intr-un mod aleator de un microcontroler PIC d-ala mic de tot (SMD cu 8 picioare)... [/size] :ochi: .


:doaaamne: :rizi: :rizi:

Probabil ca meseria ta te influenteaza sa aplici tehnica in pescuit, nu zic ca e de condamnat asta, nu zic nici ca trebuie sa ne intoarcem la carligul din os, dar consider ca unele chestii sunt exagerate (sincer, sunt de parere ca si sonarul e un pic cam "pacatos" - ce faci daca nu detectezi peste in balta? probabil pleci acasa, in schimb eu stau si astept, nu stiu ce e in balta, sper, ma gandesc la momeli, etc... )
Ma intreb ce idei iti veneau daca erai genist ... :rizi: :rizi:

Repet, nu te judec, dar mi se pare ca tehnica strica farmecul, :prieteni:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 28. iunie 2013, 13:38

Eu vreau sa ma conving de asta, si apoi, daca-i asa, voi lasa tehnica deoparte ca sa gasesc satisfactia :inchinare:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 28. iunie 2013, 13:57

Foarte probabil sa ai dreptate Cosmine apropo de un anumit farmec... am fost si io mai satisfacut cand am ajuns in Bucegi la "Babele" cu rucsacu` pe carare decat cu telescaunu`.
La pescuit totusi prefer sonaru` ca sa stiu ca sunt pesti unde pescuiesc... :).
Pe de alta parte de ce ti se pare ca cloncul de lemn este mai putin "ofensator" din punct de vedere tehnic decat o "cloncanitoare" electronica? Pentru ca nu-i cu baterii? Pentru ca s-o inventat mai demult? Pentru ca face omu` mai mult efort? Pentru ca-i mai greu de scos un sunet?
Pai io zic ca ori ar trebui sa excludem orice scule care "bocane", de orice natura ar fi ele ori le "permitem" pe toate.
Mie sincer imi place discutia asta, chiar as vrea sa stiu ce crede fiecare, poate facem un topic special pt. subiectu` asta. :noroc:
Apropo, io la vanatoare as fi de acord cu interzicerea in totalitate a tehnicii. As vrea sa vad cati s-ar duce la vanatoare de tigri cu un cutit din silex... :rizi: .

Gata, am plecat la Dunare.
Weekend fain si fir intins, care mai pescuiti zilele astea!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 28. iunie 2013, 15:24

Gata, am plecat la Dunare.

:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 28. iulie 2013, 16:27

Am reusit sa vad astazi de dimineata ceva ce ma lasat fara replica. Dis de dimineata ma urc in masina si o tai pina la Timis sa vad cum mai stau treburile. Ajuns pe malul apei constat ca eram,
singur singurel cu toate ca alta data pe aceliasi locuri cu greu gaseai loc sa dai cu batul,probabil canicula e de vina.Dupa ce dau o raita pe malul apei in speranta ca macar o sa vad un peste sarind
constat ca nici ei nu stateau mai bine la capitolul prezenta.Brusc imi aduc aminte ca am la mine cloncul pe care -l terminasem dar ne avand drum pina la apa nu am apucat sa-l probez. Iau cloncul
din masina si cautind un loc cit mai convenabil exact sub podul de cale ferata incep cloncanitul fericit ca nu supar pe nimeni.Si acum Incepe povestea, dupa mine incredibila:dupa vreo 2 minute de
cloncanit in care ancercam diferite sunete ce as putea scoate cu cloncul si fiind concentrat la pozitia mea (stateam pe o piatra)ridic capul si privind in fata mea simt ca ma trec fiori, la nici 2m de
mine pe apa un sarpe(cei drept de apa) cam de 1m care statea pe apa si privea si el spre mine.Datorita faptului ca am o repulsie fmare la serpi cred ca va dati seama ce sperietura am tras.
Ce nu imi pot explica, cum a ajuns sarpele atit de aproape ,sa -l fi atras si pe el sunetul :nunteleg: nu am vazut de unde a venit cert ca pina nu am sarit ca ars nu a avut nici o jena probabil si el se intreba ve caut eu acalo :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA