Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 24. iunie 2013, 18:02

tehnica la pescuit vertical

am tot vazut pe youtube o tehnica des folosita de germani,italieni,francezi s.a. numita fireball.din ceea ce am vazut pescuiau din barca cu peste mprt in montura formata dintr-un carlig lestat gen jig si de ochet mai era legata o ancora pe care ulterior o situau in zona dinspre coada a pestelui.ei folosesc si sonar fiindca pescuiesc in apropierea barcii.se poate folosi tehnica aceasta doar asa sau si de pe mal? :gandesc:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 24. iunie 2013, 18:12

Ideal este să pescuiești din barcă, merge si de pe mal dar se distruge rapid momeala datorită aruncărilor repetate. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 24. iunie 2013, 18:18

Salut.Am vazut si eu cred ca sute de filmulete pe youtube :rizi: cu anumite tehnici, nu imi amintesc sa fii vazut ca pescuiesc la somn cu fireball-ul de pe mal insa am vazut cum se pescuia la salau cu aceiasi tehnica de pe mal in anumite porturi, sau pe canale unde malurile erau din ciment.Am avut si eu o oarecare incercare sa zic asa iarna trecuta la salau :zambet: , dar fara rezultat.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 24. iunie 2013, 18:53

:ochi: metoda fireball ceva intre pescuitul cu jig ,montura cu pestisor o fantezie facuta de pescari in perioadele cind rapitori sunt inactivi si ori ce faci e gherla.
Singurul avantaj in fata pescuitului clasic la jig ,metoda va da o mai mare libertate momeli in apa se misca aproape natural da senzatia rapitorului ca are in fata un peste ranit o victima sigura.
. Metoda poate fi folosira din barca ,de pe mal fara probleme. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 25. iunie 2013, 20:50

Super extra pe anafoare mari si adanci.
E bine sa te invarti in zona cu un motor electric.