Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaisome

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »mihaisome«

Răspunsuri: 3

Membru din: 24. iunie 2013

Locație: Satu Mare, RO

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 24. iunie 2013, 12:48

Va salut de pe Somes de la Satu Mare!

Salutare de la Satu Mare!
Mihai Somesan ma numesc, nascut si crescut pe Somes, inginer mecanic de profesie si incepator in arta pescuitului la somn.
Pescuiesc de mic copil, dar somn am prins doar accidental.
In ultima perioada nu mai pot sa dorm din cauza unui singur gand: Somesul e la 100m de mine, e plin de somni si eu nu stiu cum sa fac sa ma lupt si eu cu unul.
M-am luptat anul trecut de 2 ori, dar pescuiam la avat la vobler si astfel mi-am dat seama ca firul meu de 10lbs e ca o ata de cusut pentru pestii care se ascund sub ape.
De atunci am inceput sa fiu atent la miscarea de la suprafata apei si am auzit de nenumatare ori, mai ales seara tarziu cum rapea la suprafata. Incredibil!
In plus, am descoperit cateva gropane mari si adanci pe care le banuiesc ca ar ascunde cel putin cate un monstru cu mustati. Sunt de 1 an in Satu Mare deja...
Anul acesta m-am hotarat sa imi incerc si eu sansa de a prinde unl, sa-i simt in lanseta puterea, dar sa-l si vad pe mal sau in barca langa mine.
Echipament disponibil momentan:
- 2 lansete din 2 bucati de 3m si 300-500g actiune cu mulinete grele
- monofilament de 0,5mm si textil de 0,35mm
- barca gonflabila de 2,5m (doar pentru plantat ca e slabuta)
- prelata pentru asezarea somnuluui capturat (facuta de mine din covor de cauciuc)
- plumbi intre 150 si 250g
- maruntisuri de toate felurile
- momeli: rame de roua, lipitori, ficat de pui, caras, etc.
Mi-ar face o deosebita placere sa ies odata la o partida de pescuit cu un pescar care are experienta la somn si imi poate arata si mie cateva detalii ale acestei arte.
Ma bucur ca am gasit acest Site si sunt convins ca voi descoperi multe discutii foarte interesante, deoarece am multe intrebari la cere as vrea raspunsuri.
Va doresc tuturor fir intins si recorduri personale doborate.
PS: Cel mai mare somn pe care l-am prins pana acum a avut 11kg si l-am prins pe un lac din Jud. Cluj la rama de roua cu echipament de crap (carlig de 4 si fir mono de 0,20mm).

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 24. iunie 2013, 13:49

Buna mihaisome, :salut:

Frumoasa descriere sper sa ai parte si de pesti capitali!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 24. iunie 2013, 15:52

Bine-ai venit pe Forum, Mihai! :welcome:

Daca iti faci putin timp liber din 15 august, aici te poti inscrie: Tabara de pescuit la somn - editia 1, Dunare, Mraconia - 15 - 20 August 2013 :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 109

Membru din: 22. martie 2013

Locație: Turda

Profesia: tinichigiu vopsitor auto particular

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 24. iunie 2013, 16:25

bine ai venit :welcome: :welcome:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 24. iunie 2013, 16:42

Bine-ai venit pe Forum, Mihai! :salut:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 24. iunie 2013, 16:45

salut și bun venit. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 24. iunie 2013, 17:01

:salut: Mihai, Bine ai venit pe forum !
:welcome:
Ai putea sa ne spui mai multe despre frumosul rau Somes ?

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 24. iunie 2013, 17:38

:welcome: o da in sfarsit un satmarean :bucuros2:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 24. iunie 2013, 19:55

Salut Mihai si bine ai venit pe forum :welcome:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 24. iunie 2013, 21:08

salut Mihai,

:apl: prezentare

:welcome: in barca noastra!

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 25. iunie 2013, 07:53

Bun venit la bord :salut:
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 25. iunie 2013, 10:07

:welcome: si fum din frane!!!!!
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

mihaisome

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »mihaisome«

Răspunsuri: 3

Membru din: 24. iunie 2013

Locație: Satu Mare, RO

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 26. iunie 2013, 13:02

Ai putea sa ne spui mai multe despre frumosul rau Somes ?


As putea sa spun mai multe, dar nu as vrea sa induc in eroare pe nimeni.
Ce pot sa spun sigur in acest moment este ca stiu 2 gropi care duc spre 10m adancime chiar in oras si inca un loc pe care l-am gasit intamplator cu copaci cazuti in apa unde am vazut mai multe atacuri de somn in decursul unei plimbari de recunoastere.

Eu sunt clujean, dar de 1 an lucrez in Satu Mare.
Nu ma laud ca stiu Somesul aici in zona pentru ca este inca un mare mister.

Incepe sa-mi surada ideea de clonc, numai ca aici la campie raul curge cam repede.
Se poate incerca oare din barca si in stationare deasupra gropanelor sau sa-mi iau gandul?

Am foarte multe ganduri si intrebari, dar prima data o sa citesc forumul si apoi mai vedem.
Tabara de pescuit este o idee mnunata!
O zi buna!

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 26. iunie 2013, 13:51

Welcome. Salut cu respect un pasionat al Somesului :noroc:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 26. iunie 2013, 17:42

Mihai, e foarte bine că ai descoperit gropane adânci, poţi să le explorezi cu încredere ziua şi noaptea, în funcţie de vreme, la stationar de pe mal şi din barcă, dar şi la spinning. La clonc nu mă ştiu, dar avem destui colegi aici pe forum care să-ţi dea sfaturi în privinţa asta. Reţine locurile cu copaci în apă, i-ţi vor fi de mare folos.
:noroc: şi Fir întins !

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 26. iunie 2013, 18:32

Mihai,dar locurile alea adanci sunt foarte frecventate si de multe ori nici nu ai loc sa arunci un ac.am stat intr-o zi de pe la 5 dupamasa pana pe la 12 noaptea si am vazut pescari si cu 7 lansete!cunosc ambele locuri de care spui,precum si tehnica de aruncare in zonele respective.nu zic se prinde acolo peste frumos mai ales salau,dar dupa cum am spus de multe ori nu ai loc. :zid:

mihaisome

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »mihaisome«

Răspunsuri: 3

Membru din: 24. iunie 2013

Locație: Satu Mare, RO

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 27. iunie 2013, 11:48

Mihai,dar locurile alea adanci sunt foarte frecventate si de multe ori nici nu ai loc sa arunci un ac.am stat intr-o zi de pe la 5 dupamasa pana pe la 12 noaptea si am vazut pescari si cu 7 lansete!cunosc ambele locuri de care spui,precum si tehnica de aruncare in zonele respective.nu zic se prinde acolo peste frumos mai ales salau,dar dupa cum am spus de multe ori nu ai loc.

Salutare!
Unul dintre locuri este intre podurile De. si Go. si sunt convins ca nu il stiu multi. Nu am vazut niciodata pe nimeni acolo anul trecut.
Nu este practicabil decat atunci cand apa e mica. Acum in nici un caz nu ai cum sa ajungi acolo, pentru ca este pe mijlocul Somesului.
Am fost anul trecut cu voblere si twistere, dar cand am ajuns am atasat un plumb de 100g sa vad cam cat e apa. E drept ca sunt curenti extrem de puternici, dar plumbul misca in cerc, nu era dus si am cronometrat aproape 10 secunde pana ajungea pe fund. In jurul gropii apa are max 1,5m si peretele este practic vertical.
Din descrierea mea, ce ziceti de acest loc? Parerea mea este ca somnii doar se odihnesc acolo si nu mananca. Eu i-as cauta in zonele gropilor, dar mai spre mal. Problema acolo e ca sunt mari curentii.
La podul de fier e altceva. Acolo e superb. Eu ma gandesc sa fac o iesire in weekend acolo la salau si somnalau. Am putea daca vrei sa ne vedem acolo. Vreau sa pecuiesc de pe piciorul din mijloc. Pot sa iti las nr de telefon pe PM.
O sa merg de vineri si poate raman pana duminica.

Spor la treburi!

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 27. iunie 2013, 16:25

Salut si bine ai venit printre noi!

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 27. iunie 2013, 16:33

Salut Mihai, bine ai venit!

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 28. iunie 2013, 07:47

Salut Mihai si bine ai venit :welcome:

Subiecte asemănătoare