Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 6. martie 2012, 23:45

Somnii Au Memorie ?

Dacă un somn a fost prins și eliberat de mai multe ori v-a evita pe viitor monturile și momelile la care a fost capturat ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. martie 2012, 08:49

Cam multe detalii vrei sa stii. Ce pot sa-ti spun e ca multi au invatat lectia cu cloncul si fug cand il aud. Restul nu stiu. Trebuie sa prinzi unul care a fost prins de mai multe ori, il faci interogatoriu si ne spui si noua raspunsurile. :ochi:

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. martie 2012, 09:15

Am un cumnat la jandarmerie,îl dau pe măna lui...... :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

4

miercuri, 7. martie 2012, 11:58

Cu monturi nu stiu care-i treaba, insa nalucile sigur o tin minte si nu mai pacalesti cu ele ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 7. martie 2012, 12:25

banuiesc ca somnul nu e deloc mai prost ca alti pesti care din cate se stie se invata cu anumite naluci in cazul in care sunt suprapescuite ... deci as zice ca ceva memorie o avea, daca nu atunci macar instincte de a se feri de anumite chestii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

6

miercuri, 7. martie 2012, 12:27

Am scos de multe ori somni care aveau mai multe semne ca au mai fost intepati...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 7. martie 2012, 18:51

Am scos si eu somni cu tatuaje, somni cu inele, de fapt numai cu tatuaje majoritea si unul cu inel pe care era un numar. Stiu deci sigur a au mai fost prinsi. Dar nu mi-a spus nici unul la ce tehnica sau la ce momeala. :ochi:

PS : cel cu inel pe o aripioara din fata avea un inceput de infectie din cauza asta. I-am taiat inelul si i-am dat drumul.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 9. martie 2012, 09:29

Am pus această întrebare deoarece cunosc o zonă pe Dunăre cu densitate apreciabilă de somn,pescuită în general la staționar de mulți ani, cu rezultate din ce în ce mai slabe.
Am încercat la spining în aceasta zonă și am avut mari surprize, și o grămadă de polemici... :drac:
Greu de crezut că refuză cele mai bune momeli (pește viu, coropișniță......),și poftește la silicoane.
Din această cauză încerc să folosesc noi stiluri de prezentare a monturilor.
:gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 9. martie 2012, 09:49

In Romania nu stiu daca poate un somn sa invete vreo lectie dat fiind faptul ca un peste prins e un peste mort. Numai cei care au avut norocul sa scape pot profita de cele invatate.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 9. martie 2012, 10:28

In Romania nu stiu daca poate un somn sa invete vreo lectie dat fiind faptul ca un peste prins e un peste mort. Numai cei care au avut norocul sa scape pot profita de cele invatate.

Foarte corect .........dar cu puțină educație și cu o legislație adecvată poate se va schimba situația .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 9. martie 2012, 10:43

Da, mai ales cei ce scapa sau rup in timpul drilului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 9. martie 2012, 10:45

In Romania nu stiu daca poate un somn sa invete vreo lectie dat fiind faptul ca un peste prins e un peste mort. Numai cei care au avut norocul sa scape pot profita de cele invatate.

Foarte corect .........dar cu puțină educație și cu o legislație adecvată poate se va schimba situația .


atunci cand eu ma voi minuna ca 90% din pescari elibereaza pestii restul oamenilor se vor minuna la ceva de genul asta :rizi:

http://uptiki.altervista.org/_altervista…qkwx8n0m20u.jpg
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 14. martie 2012, 11:59

Pestele de la cap se impute!!! :ochi: Trebuie sa se schimbe multe pana la asa ceva!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 21:24

Dacă un somn a fost prins și eliberat de mai multe ori v-a evita pe viitor monturile și momelile la care a fost capturat ? :gandesc:
Ca si la om ! intodeauna, foamea va invinge FRICA :bucuros: mai devreme sau mai tarziu somni vor ataca :gandesc:
P.s voi ce spuneti ?ati reusit capturarea aceluiasi peste :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 21. septembrie 2013, 23:15

Eu unul nu cred ca pot recunoaste o naluca cu care au mai fost prinsi. In primul rand ca o ataca ca pe un pestisor si asta pe fondul vibratiilor produse. Asta ar insemna sa fuga si de pestisori. In al doilea rand, n-o distinge bine fiindca nu o vede bine. Apoi cred ca mai degraba s-ar feri de ac decat de naluca ceea ce nu intra iarasi in calcul pentru ca daca simte acul in mod sigur e ca si plecat cu el. Ca se intampla sa se intepe in mustati?! Probabil si asta s-o intampla cand vine pana langa momeala, o pipaie si pleaca. Altfel, are creier, deci si memorie. Cu ce si-o incarca-o ne va spune peste vreo 20 mlrde de ani cand va invata limba romana :).
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 22. septembrie 2013, 08:41

2 cazuri concrete, la ceva cunostinte din Germania:

1. acelasi somn de 2,1 metri prins la o perioada de 23 de ore, cu aceasi momeala - peste viu, in 2 locuri diferite la o distanta de 300 m unul fata de altul
2. acelasi somn de peste 2,5 metri prins la o perioada de citeva luni, cu aceasi momeala - shad de 15 cm, in 2 locuri diferite la o distanta de vreo 4 km unul fata de altul

Asa cum spune Dan, foamea invinge!

Am pus această întrebare deoarece cunosc o zonă pe Dunăre cu densitate apreciabilă de somn,pescuită în general la staționar de mulți ani, cu rezultate din ce în ce mai slabe.
Am încercat la spining în aceasta zonă și am avut mari surprize, și o grămadă de polemici...


Larry, somni mari pe Dunare sunt inca multi si peste tot, si in anumite periode ale anului nu musca la momeala prezentata, la metoda aleasa de noi. Totul e conditionat de vreme, anotimp, mai ales de temperatura apei si de nivelul apei, perioada hranire, adica orele cind musca - zi/noapte.

Si in Spania, in plina vara, cind apa are 30° nu mai rapesc in mal pt a nu-si consuma energia, care pe timp de vara si asa se duce enorm de repede. Nu ca nu se mai prind deloc la metoda la copac, dar atunci mai eficient este pescuitul pe verticala, adica cautandu-l pe el si tragandu-i momeala direct pe la nas. Scuze, pe la mustati :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 2. octombrie 2013, 17:29

Asa cum spune Dan, foamea invinge!
asa e, cand le e foame nu mai conteaza , mananca si din agvariu :
:pauza:



probabil ca in realitate , lucrurile stau alfel ,asta numai ei stiu dar si acolo foamea va......... invinge :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 3. octombrie 2013, 20:51

:pauza: imagini reale cu atacul somnului ,la diferite momeli si toate filate cu camera subacvatisca ,vizionare placuta :




Mersi !!......JAMMES MICHAEL .. :apl: :apl: :apl: :apl: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

19

joi, 3. octombrie 2013, 23:57

:pauza: imagini reale cu atacul somnului ,la diferite momeli si toate filate cu camera subacvatisca ,vizionare placuta :




Mersi !!......JAMMES MICHAEL .. :apl: :apl: :apl: :apl: :ochi:

:buaaaah:

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 4. octombrie 2013, 07:16

imagini reale cu atacul somnului ,la diferite momeli si toate filate cu camera subacvatisca ,vizionare placuta :


Nu mai suport.....plec la :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Subiecte asemănătoare