Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 6. martie 2012, 18:14

Monturi și tehnici… din atâtea variante, care va corespunde?

:salut: ,
Dupa ce ati "rasfoit" pagina de web Pescuit la somn, v-ați făcut precis gânduri cum veți începe sezonul 2012, cu ce tehnici noi vreți sa-l păcăliți pe prietenul nostru, moustache!
M-ar interesa care va corespunde cel mai bine, in funcție de "ce stil îmi face plăcere", dar și in funcție de apa unde pescuiți?!

Eu personal voi incerca anul acesta mai mult decât până acuma la spinning, dar combinat cu pescuitul din barca cu doua lansete la pluta. Adică, ma ancorez, las 2 monturi la pluta cu peste viu in spatele barcii (la 15 si 25 de metrii) iar cu a treia lanseta voi incerca cu oscilanta si guma, in stinga si dreapta plutelor. Dupa 20 - 30 min am de gând sa schimb locul, ma las cu barca 100 de metrii mai in aval si repet figura. Adincimea apei unde vreau sa incerc aceasta smecherie este de 3 - 4 metrii pe kilometrii intregi, nu mai mult. Bine-nteles, in zilele fara vânt voi merge la clonc. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

marți, 6. martie 2012, 18:33

pentru mine si stilul meu de pescuit, dar si apa pe care pescuiesc preponderent, cele mai adecvate stiluri si singurele pe care le voi practica la somn sunt spinningul si cloncul.
pana anul asta nu am dat la clonc, dar de anul asta am de gand sa incerc.

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 6. martie 2012, 20:10

eu in general am pescuit numai de la mal cu 4 lansete momeli diverse dar ce l mai bine am luat la rama cu coropisnita sau doar rama...rar am pescuit cu pestisor dar fara rezultate dar sunt convins ca asta se datoreaza prezentari neadecvate...anul asta am sa incerc montura cu pluta pe fund descoperita cu vre o 2 luni in urma pe un site rusesc si apoi pe
www.pescuit-la-somn.com locatia ce l mai des frecventata a fost bratul borcea in aproprierea podului anghel saligni.anul acesta am de gand sa merg si pe oltenita si sa incep sa pescuiesc si la clonc... :noroc:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 6. martie 2012, 22:36

Anul acesta încerc ceva nou pentru mine și pentru zona unde pescuiesc mai des (mila 70 -75 pe Dunare ). Zonă unde se pescuiește cu precădere la staționar și rar la clonk.
1. Montura Drachkovitch ( la spining de pe mal )
2. pescuitul pe verticală cu pește viu și shaduri
3. pescuitul la clonk (pentru mine nou ). :bucuros2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Ovidiu31

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 23. august 2012

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. august 2012, 13:18

Ce montura sa folosesc ?

Salut,

Maine ma voi indepta spre bratul Borcea si mai precis spre Cotul Dracului unde voi pescui de pe mal, in aceasta zona apa are undeva la 16 m adancime la circa 10 m distanta de mal, sunt copaci cazuti in apa, voi pescui mai mult pe timp de noapte, curentul este foarte puternic si deseori se formeaza tot felul de anafoare (vartejuri). Ce tip de montura imi recomandati ?

M-am gandit la montura cu pluta de ground dar cred ca voi avea ceva probleme cu plantarea ei si nu sunt sigur ca voi reusii sa folosesc metoda plantarii cu doua lansete.

Va multumesc anticipat pentru sfat

PS: Am atasat si o poza cu zona.
»Ovidiu31« a adaugat urmatoarea poza:
  • P1010093.jpg

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 28. august 2012, 13:50

Cred că metoda cu două lansete de plasare a momelii la distanță se pretează doar pe baltă sau în zone unde nu este curent.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. august 2012, 14:02

Functioneaza si in curent. Plumb mai greu si merge. Iti recomand sa incerci mai intii intr-o zona unde nu-s agatatori, sa probezi de citeva ori ce si cum.
Daca nu, lansarea bolovanului de 1 kg cu mina de pe mal. 7 - 8 metri tot reusesti sa arunci.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 28. august 2012, 14:41

Si eu aș opta pentru varianta cu bolovanul aruncat cu mâna , bineînțeles cu monofilament de rupere.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 28. august 2012, 15:22

Având în vedere că sunt copaci căzuţi în apă şi având în vedere configuraţia locului eu aş pescui aici în felul următor: în aval, cât mai spre exteriorul curbei, aş lega un fir textil tare cu plută şi monofilament de rupere în capăt, de monofilament legată linia principală iar lanseta poziţionată în partea opusă a curburii, poziţia în care vrei să ţii pluta de pe linia principală o fixezi din firul textil tare (Pescuit la somn, metoda 4). Poţi să pui în felul ăsta şi trei monturi, doar că la cele dinspre exterior lanseta ar fi bine să fie poziţionată mai departe de mal, în cazul în care ai dril la cea din interior să poţi trece uşor pe sub fire.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 28. august 2012, 15:34

:gandesc: ... :bravo:
F bine Ovidiu, ideea e tare! Si in felul asta poti pescui si cu 4 lansete aproape in linie, cu monturile una dupa alta. As da la pluta de suprafata!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 28. august 2012, 16:28

Şi la adâncimi diferite.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 28. august 2012, 20:42

BĂNUIESC CĂ AI ȘI UNDE SĂ COBORI DUPĂ PEȘTE, CU MALURIL ALEEA........

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 28. august 2012, 20:55

BĂNUIESC CĂ AI ȘI UNDE SĂ COBORI DUPĂ PEȘTE, CU MALURIL ALEEA........

:gandesc: :doarecapu: bine observat :bravo:

Dar banuiesc ca aici, de unde este fotografist locul, este o plaja frumoasa unde se poate cobori pt a scoate pestele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 28. august 2012, 21:00

Dar banuiesc ca aici, de unde este fotografist locul, este o plaja frumoasa unde se poate cobori pt a scoate pestele.[/quote]

cu mici, bere, fete pregătite să te revigoreze după drilul prelungit............ :ochi: :zambet:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 28. august 2012, 21:00

Salut,

Maine ma voi indepta spre bratul Borcea si mai precis spre Cotul Dracului unde voi pescui de pe mal, in aceasta zona apa are undeva la 16 m adancime la circa 10 m distanta de mal, sunt copaci cazuti in apa, voi pescui mai mult pe timp de noapte, curentul este foarte puternic si deseori se formeaza tot felul de anafoare (vartejuri). Ce tip de montura imi recomandati ?

M-am gandit la montura cu pluta de ground dar cred ca voi avea ceva probleme cu plantarea ei si nu sunt sigur ca voi reusii sa folosesc metoda plantarii cu doua lansete.

Va multumesc anticipat pentru sfat

PS: Am atasat si o poza cu zona.


Sincer eu as da la spinning cu voblere!Locul mi se pare teribil pentru asa ceva!

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 28. august 2012, 22:05

Super loc . Sigur ascunde ceva monstri.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 29. august 2012, 06:54

dică, ma ancorez, las 2 monturi la pluta cu peste viu in spatele barcii (la 15 si 25 de metrii) iar cu a treia lanseta voi incerca cu oscilanta si guma, in stinga si dreapta plutelor.
Zoran cindva am folosit aceasta metoda pescuind dupa stiuca..Nu de putine ori am avut trasatura la lansetele de stationar,dupa ce am trecut cu woblerul sau guma pe linga ele..Eu cred ca este o metoda buna..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 29. august 2012, 06:55

dică, ma ancorez, las 2 monturi la pluta cu peste viu in spatele barcii (la 15 si 25 de metrii) iar cu a treia lanseta voi incerca cu oscilanta si guma, in stinga si dreapta plutelor.
Zoran cindva am folosit aceasta metoda pescuind dupa stiuca..Nu de putine ori am avut trasatura la lansetele de stationar,dupa ce am trecut cu woblerul sau guma pe linga ele..Eu cred ca este o metoda buna..


Sunt convins de asta, dar uite cum aproape a trecut anu', si n-am ajuns sa aplic aceasta metoda...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com