Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 5. august 2013, 06:30

Pai ,intre altele la pescuit cu woblere cranck in curent,tine mult mai mult decit una de spining.La un raport 4.8 sau 5la1,nu ai senzatia ca woblerul vine greu...din contra ,vine foarte lejer.La aceeasi forta este mai usoara.Nu rasuceste firul.In lanseu,woblerul nu se face ''elicopter'' in asa masura ca si la spining,deci sansele sa se agate triplele pe fir si sa ratezi lanseul,scad..Lanseuri mult mai precise.
Mda... numa` ca-ti trebe si un anemometru ca sa vezi cu ce viteza bate vantu` sa scoti mai multi sau mai putini "pini" de pe frana aia centrifugala sa lansezi cum trebe, chiar daca asta inseamna de multe ori sa desfaci suruburi, glisezi capace laterale, "scormonesti" cu unghiile pe care nu le ai etc. :)... sau iti trebe o diagrama cu vant/gradatii pt. frana magnetica daca ti-ai permis una :)... sau nu cumva sa uiti sa pui o picatura de ulei pe surubu` ala de preseaza pe axu` de la tambur tot la 2 partide ca altfel se impute chestiunea... sau sa faci tuning la rulmenti ca daca nu-s ceramici nu-s buni ca nu se duriga tamburu` cum trebe... sau... deh, nimic nu-i "perfect". :rizi: :noroc:
Hai mai Costi,tocmai tu.. :rizi: un tip asa de rational,ridici ''argumente'' de astea de tip ''gica contra'' :rizi: Da fiindca am dormit bine ,le iau pe rind..
1.Citi pini scoti,in functie de viteza vintului..Mda variantele sint atit de multe la numar,incit iti ia juma de zi sa le treci in revista.Excluzind situatia cind vintul bate puternic,in rafale,sau puternic din lateral,pescuiesti cu un pin activ.Daca se intimpla sa inceapa uraganul si ramii pe pozitie,scoti capacul lateral,mai activezi un pin,pui capacul,dai un lanseu de proba,mai stringi oleaca din tension knob..si gata,e reglata.Toata treaba dureaza mai putin ca durata de timp,decit unii aloca pentru a fuma o tigara..
2.La frina magnetica treaba se ''complica'' de-a dreptul...Trebuie sa rasucesti spre ""+"',vreo 2 gradatii,si eventual sa sucesti oleaca de tension knob..nici nu apuci sa tragi citeva fumuri de tigara si e gata..
3.Pe capatul axului,unde preseaza tensionknob-ul,....nu se pune ever,ulei,ca-i dai peste cap rolul.Acolo trebuie sa fie o mica frictiune.Am vazut un clip pe youtube,unde un nene ce facea mentenanta la un Shimano,sublinia intr-una aspectul..
4.Rulmenti ceramici..eu nu simt nevoia sa pun ceramici la mulinete,deocamdata trag de astia de ''fabrica''.Daca ii cureti ,merg .

Daca n-ai unghii.. :rizi: Domnu Costi,eu mi-am taiat unghia din degetul mare de la mina dreapta(e al naibii de important la cast degetul asta)cu tot cu 1 cm din deget..si acuma este mai umflat decit cel de la mina stinga...numai bine imi intra in tambutrul de la ABU..Nu mai simt io cu el chiar ca si inainte,da ma descurc cu perucile..deci ,daca si un ''infirm'' :rizi: poate pescui la baitcasting..inseamna ca e o tehnica acesibila oricui,trebuie numai putina rabdare si putin exercitiu..Daca studiezi putin ce inseamna mulineta de baitcasting lowprofile -ca sa stii in mare cum functioneaza,care e diferenta intre frina magnetica si cea centrifugala,ce efect are inertia tamburului,etc-si faci practica 2-3 zile cu o mulineta bunicica,gen curado,daiwa lexa,etc...poti pescui linistit de atunci incolo,pentru ca dupa vreo luna,sa te intrebi de ce naiba n-ai facut pasul mai devreme..Chiar si la avat,pescuitul cu naluci gen rattlinuri,salmo thril,kastmaster si gume mici este o incintare pe casting..

Sa nu integeti cumva ca sint ''fundamentalist fanatic'' :rizi: al castingului..De la clasa medium in sus,pescuiesc cu baitcasting.De la medium in jos cu spinning.Fiecare isi are rolul lui.La naluci grele,de portanta mare,castingul nu poate fi egalat de spining..este altceva..Consideratiile de mai sus,sunt pentru mine,pot fi subiective..in rest fiecare face cum crede ca-imai bine pt.el..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 5. august 2013, 06:49

Apai ma Gigi, io nu-s contra, ai vazut ca mi-am si luat mulineta d-asta "pe invers" sa incerc... :rizi: .

Da` cand mi-ai zis sa caut surubu` nu stiu care, sa-l invart frecandu-l cu degetu` mare ca sa rabatez capacu`, aia nu mi-o mai placut... ca l-am frecat de mi s-o luat pielea si pana n-am luat clestele n-o mers :rizi: ... acu` nah, poate era prea strans da` mi se pare un pic aiurea sa desfac capace ca sa ajung la un reglaj. Ca sa nu mai zic ca mi se pare cam ciudat sa fie nu stiu cati pini de scos p-acolo daca intotdeauna se foloseste doar unu`.
Cat despre uleiu` ala, tot ce se poate sa ma insel cu locu` unde se pune insa in mod sigur retin ca in mai multe locuri am dat peste recomandarea de a face o operatie asemanatoare de intretinere din doua in doua partide... sau poate era "curatare" nu "picatura de ulei" da` sigur era ceva...nu exista vreo operatie care se face destul de des la ele ca sa mearga OK?
Deci repet, io nu-s impotriva niciunui stil sau scula legala de pescuit da` poate sa-mi placa mai mult sau mai putin ceva anume... ca la oricare dintre noi, dealtfel.
Oricum asta si Daiwa vs. Shimano is subiecte interminabile... :rizi: :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 5. august 2013, 07:54


Apai ma Gigi, io nu-s contra, ai vazut ca mi-am si luat mulineta d-asta "pe invers" sa incerc... .

Ca sa nu mai zic ca mi se pare cam ciudat sa fie nu stiu cati pini de scos p-acolo daca intotdeauna se foloseste doar unu`.


Un pin nu se poate,ar fi excentric..
Doi pini la 180grade,merge dar este rudimentar,e o schema la care majoritatea producatorilor au renuntat..
6 pini echilibreaza perfect tamburul,eu folosesc usual 1sau 2 pini,in conditii megaextreme,folosesc 3.Si apoi sa nu uitam ca exista frecare.Din cind in cind,mai activezi si altii,sa nu fie uzura doar pe doi pini,sau doar pe unul..io zic ca e un progres..si nimic nu este la intimplare...

Cit despre surubul acela,este cam ca si cum la spinn ai schimba tamburul cu rezerva cu fir de alt diametru.Iti ia mai mult timp sa schimbi un tambur,decit sa scoti un capac lateral sa activezi-dezactivezi un pin si sa pui capacul la loc.La shimano e si mai simplu,capacul pivoteaza si se inchide deschide cu o clapa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 5. august 2013, 08:03

Cit despre surubul acela,este cam ca si cum la spinn ai schimba tamburul cu rezerva cu fir de alt diametru.Iti ia mai mult timp sa schimbi un tambur,decit sa scoti un capac lateral sa activezi-dezactivezi un pin si sa pui capacul la loc.
Pai un alt fir e... un alt fir. Acu` sa nu-mi spui ca la mulinetele astea ajunge fir de un singur fel pt. ca exista pini si compensezi?!? :soc:
Din cate am retinut frana centrifugala ii pusa acolo ca sa atenueze un dezavantaj al acestei mulinete (inertia tamburului) si nu ca sa ofere pescarului vreun avantaj "direct".
Si daca tot ai amintit, da, un dezavantaj mare al acestor mulinete este ca nu poti schimba firul rapid cand ai nevoie... de. ex. mono cu multi... sau invers... si sa nu-mi zici ca n-ai nevoie niciodata de asta. :limba:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 5. august 2013, 12:31

Ba poti sa-l schimbi exact in aceleasi premise ca si la spining.Iti comanzi un tambur identic ,scoti capacul lateral,tamburul si il inlocuiesti cu rezerva,bobinat cu fir mai subtire de exemplu..E mai scump decit la spining,ca tamburul de rezerva nu vine la pachet ,e adevarat..
Si crede-ma ,si la spinn schimb extrem de rar firul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 13. noiembrie 2013, 20:27

De 2 saptamani am inceput si eu sa dau cu castul.Pe la noi pe la Dunare nu prea ai nevoie de nenorociri din alea de lanseaza si 2 si 3 grame asa ca mi am luat o Shimano Citica pe care am cuplat o la un Major Craft Basspara de 1 oz, dar care arunca lejer si 2 oz.Ma impac chiar foarte bine cu mulineta asta inversa, nu am facut nicio peruca.Ca si reglaj, am strans surubul tamburului pana cand nu a mai existat joc lateral in tambur, am pus 2 pini din 6.....si asta o fost, am inceput sa prind peste.Frana e cam de kkt ca nu scoate niciun sunet cand ia pestele fir.Batul e misto dar deja tre sa fac un upgrade.
Ca si plusuri evidente fata de spin ar fi pozitia mai naturala ptr jiguit, nu ma mai doare mana dupa ce dau 3 ore cu jiguri de 70 de grame, faptul ca tii toata mulineta in mana , ansamblul devine mult mai senzitiv.Minusuri sunt lipsa caraitului de frana, distanta de lansare ceva mai mica, pozitie de intepare mai nasoala, dar asta cred ca se invata cu timpul, frana mult mai slaba decat la mulinetele de spin......si cam atat.Per total imi place castul din moment ce visez la urmatorul bat :zambet:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 13. noiembrie 2013, 21:38

Am pescuit si eu citeva ore cu Citica a unui amic.Mi-a lasta o impresie chiar buna.Bine, am pescuit cu naluci grele.Intr-adevar lipsa caraitului franei este suparator.La frina se poate face upgrade, marindu-i forta.Cat despre distanta de lansare-la frinele centrifugale exista anumite limite peste care nu poti sa treci prin fortarea lanseului,decit prin marirea greutatii nalucii.Insa sint mai sigure la peruci.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 13. noiembrie 2013, 22:42

Greutatea minima pe care am folosit o este 28 de grame.Duce destul de bine ca si distanta avand in vedere faptul ca batul e de 1.90.Vreau sa mi iau un Abu Garcia Veritas de 7 picioare H, si cred ca o sa I maresc un pic distanta.Pe de alta parte, a inceput sa mi placa sa mut barca mai aproape de "locul de vanatoare"

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 14. noiembrie 2013, 06:30

Ooo la 28gr,nu ai probleme..Poate si cu 10gr.+guma o sa arunce bine.Bine, cu cit scade greutatea trebuie sa se incarce lanseta.ABU Veritas..pff,ideale pentru jiguri grele.Au avut niste amici si le-au vindut in favoarea unor sc5 dela ST.Croix.Si dupa aia s-au intrebat de ce naiba le-au vindut ca st.Croix-urile nu erau cu nimic peste..Inafara de calitatea inelelor ,atat.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 14. noiembrie 2013, 08:49

Eu am batul de spin sc5 custom.M am scapat la astea bune si acum imi cam put celelalte :zambet: .Dar despre Veritas am auzit lucruri bune

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 6. ianuarie 2014, 22:15

Multi

Servus pescari, avantajul la „Multi“- au si manivela pe stânga- este la pesc vertical din barcä . La adîncimi marii ( fjord Norwegen sau Cazane Donau) dau drumul si opresc intre ape la diferite adâncimi numai din degetul mare färä sä tot dau pick-up ul peste cap. Lansäri nu se impun. Stimä
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • multi.jpg (136,29 kB - 48 ori coborit - ultima oara: 7. noiembrie 2023, 10:17)

52

luni, 6. ianuarie 2014, 22:22

dau drumul si opresc intre ape la diferite adâncimi numai din degetul mare färä sä tot dau pick-up ul peste cap

Superrr :bravo:
Cine stie, stie.. :buaaaah:
:noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 10. octombrie 2015, 00:24

Oare exista SUBIECTIVISM mai mare decat al meu?! Sunt irecuperabil. Stiu asta, dar... cu "nebunul" nu te pui... :zambet:

Nu cred ca este nevoie de zeci de pagini de discutii pro & contra pt a enumera citeva avantaje si dezavantaje mai mult sau mai putin generale. :gandesc:

Eu am incercat sa descriu din punctul meu de vedere, precis mai sunt si altele ce se pot completa. Asteptam raspunsuri. :noroc:

Ar mai fi Cormoran Corboss 810 sau Mega Lifter, un model care imbina ambele tipuri de mulinete, multiplicator care se monteaza ca o mulineta cu tambur fix...mai are si clapeta de franre suplimentara...pacat ca nu exista si in varianta integral metalica...pentru nebunia mea...indiferent de greutate... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 18. octombrie 2015, 00:04

Pai ,intre altele la pescuit cu woblere cranck in curent,tine mult mai mult decit una de spining.La un raport 4.8 sau 5la1,nu ai senzatia ca woblerul vine greu...din contra ,vine foarte lejer.La aceeasi forta este mai usoara.Nu rasuceste firul.In lanseu,woblerul nu se face ''elicopter'' in asa masura ca si la spining,deci sansele sa se agate triplele pe fir si sa ratezi lanseul,scad..Lanseuri mult mai precise.
Mda... numa` ca-ti trebe si un anemometru ca sa vezi cu ce viteza bate vantu` sa scoti mai multi sau mai putini "pini" de pe frana aia centrifugala sa lansezi cum trebe, chiar daca asta inseamna de multe ori sa desfaci suruburi, glisezi capace laterale, "scormonesti" cu unghiile pe care nu le ai etc. :)... sau iti trebe o diagrama cu vant/gradatii pt. frana magnetica daca ti-ai permis una :)... sau nu cumva sa uiti sa pui o picatura de ulei pe surubu` ala de preseaza pe axu` de la tambur tot la 2 partide ca altfel se impute chestiunea... sau sa faci tuning la rulmenti ca daca nu-s ceramici nu-s buni ca nu se duriga tamburu` cum trebe... sau... deh, nimic nu-i "perfect". :rizi: :noroc:

Corect, m-a convins un prieten, cu vreo 7 ani in urma, sa cumpar primele multiplicatoare, am urmarit destul de atent ce imi povestea ca trebuie facut, si se pare ca e nevoie de mai multe atentie si intretinere in cazul lor, al multiplicatoarelor...cel putin, el, le curata si gresa dupa fiecare partide...si e vorba de multiplicatoare de top, Daiwa si Shimano...avantaje...si dezavantaje...inca n-am invatat sa lansez cum trebuie, cu ele... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!