Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

1

Mittwoch, 19. Juni 2013, 11:06

Multiplicatoare VS. Mulinete cu tambur fix

salut...
As dori sa aflu pareri-le voastre vizavi de avantajele si dezavantajele multiplicatoarelor vs. mulinete cu tambur fix.

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

2

Mittwoch, 19. Juni 2013, 11:24

Asta-i ca si la autoturisme.
"care-i diferenta dintre Dacie si... Opel" Dacia ajunge tot acolo unde ajunge si Opel, probabil cu acelasi consumuri de carburant. Sunt indivizi care nu mai vor Dacia din enshpe motive si ar prefera Opel.
Raspunsurile nu pot fi decat subiective. La multiplicatoare nu vad decat dezavantajul ca nu poti arunca la fel de departe ca si cu o mulineta. IN REST... DOAR FOLCLOR.
Pe forumul asta nu cred sa fie mai mult de 2-3 utilizatori de multiplicatoare. Mi se pare imposibil ca acestia sa spuna ceva de rau despre mulineta si sa nu-i sara "in ceafa" de 10 orimai multi utilizatori de mulinete. Fiecare foloseste ceace ce crede ca-l avantajeaza. Spre exemplu pe mine nu ma deranjeaza nici daca multiplicatorul este cu manivela pe stanga ori dreapta. Ma joc la fel cu ambele. Cr4ed ca in momentul de fata, exceptand cele pentru spinning, am vreo 10 multiplicatoare si vreo 4 mulinete. Mulinetele le pastrez mai mult pentru vara in concediu cand pescuisc la chefal. Pentru "guvide" (hanus, strunghil) din barca folosesc multiplicatorul de la tine. Dorin acum pescuieste cu un multiplicator si o mulineta. Nu l-am auzit sa maraie ceva de rau despre folosirea multiplicatorului, dar... nici nu a prins vreun baboi anul asta la clonc.

3

Mittwoch, 19. Juni 2013, 11:43

Eu acum am inceput sa vad adevaratele avantaje ale multiplicatorului fata de o mulineta normala.Multiplicatorul meu are manerul pe dreapta ,dar acest lucru nu ma deranjeaza!
Singurul dezavantaj este ca nu poti lansa!
La somn (stationar) as pescui doar cu multiplicatoare.

ovidiu

Profi

Beiträge: 811

Registrierungsdatum: 24. Februar 2012

Wohnort: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Nachricht senden

4

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:28

Acuma cred că ar fi bine să se menţioneze strict avantajele şi dezavantajele sau mai concret spus, ce se poate face cu ele şi ce nu, cum se pot utiliza şi ce lansete pot fi folosite la ele. Restul rămîne la aprecierea fiecăruia şi depinde de cum îi cade pe mână fiecăruia. În general trebuie ţinute în sus (deasupra lansetei) iar la cele care nu au cursor de aşezat firul trebuie atenţie astfel încât firul să se aşeze uniform. Sunt mult mai rezistente decât cele cu tambur fix, se poate elibera/duce firul fără ca acesta să se răsucească (echivalentul batrunnerului de la cele cu tambur fix), se poate lansa doar aproape de mal .........
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

5

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:30

multiplicatoare vs. mulinete ... a never-ending story :rizi:

dupa gusturi ... si atata tot. unii prefera mulinetele clasice pentru ca cel putin teoretic sunt mai simplu de folosit si nu necesita un minim de "antrenament" pentru manuirea ei. altii folosesc multiplicatoare pentru ca sunt niste chestii relativ noi si doresc sa mai schimbe peisajul.

discutii despre lungimea lanseului sau putere s-au purtat de "n" ori si de fiecare data se ajungea la polemici. sunt multiplicatoare cu care nalucile ajung tot acolo unde ajung si aruncate cu mulinetele normale (exceptie facand cele din gama UL care sunt putin cam prea usoare). ca si putere iarasi e ceva "cu cantec" ... dar ma abtin sa deschid subiectul :rizi:

am si folosesc ambele chestii dar mai des mulinetele clasice. mai bine zis multiplicatoarele le mai folosesc ocazional la jiguit sau daca ajung la stiuca. eu am un Revo (Premier sau Inshore - nu mai retin) de la AbuGarcia cu care ma inteleg de minune si un part de la Banax, modelul Tova. singurul lucru ce ma deranjeaza la Revo este manivela prea mica si parca nu recupereaza firul la fel de rapid ca una de spinning de 2500 de exemplu (nu stiu acum ce "viteza" are la recuperare) ... plus ca nu ma inteleg eu prea bine cu pozitia lui in sus :rizi: (dar asta e strict personal) pentru ca de lansat nu am nici o plangere cu atat mai mult de greutate. de Banax nu spun nimic, la aia ma deranjeaza tot ... e un stift si atata tot.

ps: Eugene, ai ramane surprins cati de pe forum au si mai si folosesc multiplicatoare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

6

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:38

Avantaje Multi fata de mulineta normala

- nu rasuceste firul (cea ce pe mine personal nu ma "prea" deranjeaza, mai ales ca se recomanda schimbarea textilului anual)
- constructie robusta (de la caz la caz, sunt si multiplicatoare cu plastic in ele)
- baitrunner-ul
- frana mai puternica, la unele cu blocaj complet (sunt insa destule modele si cu frana proasta!)
- exista modele si cu frana liniara, pe impingere si nu insurubare, ce ofera posibilitatea imediata a desfacerii sau strangerii franei (un avantaj extraordinar in drill)
- capacitate imensa pt fir la modelele mai mari, pt cei ce au nevoie si de 400~500 de metri de fir de 0,65 mm (la mulinetele normale s-a reusit asta cu 10500 ssv)



Dezavantaje Multi fata de mulineta normala

- se pescuieste cu ea in sus, sprijinita de bratz, ceea ce nu-i la-ndemana si placul oricui, sau lasata in jos si se mulineaza in sens invers :doarecapu: (...asa cum faceam eu :zambet: )
- necesita lansete destinate special pescuitului cu multi (adica e nevoie de multe inele pt ca in drill sa nu ajunga firul sa atinga blancul)
- lanseurile la distanta
- tamburul de rezerva
- ... :gandesc: nu-mi mai vin altele acuma pe moment
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

7

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:48

Cu foarte putin antrenament poti lasa doar ca nu atat de departe ca si cu mulinetele. Oare este nevoie de lanseu indepartat cand pescuiesi la somn pe apa curgatare?! Cu multiplicatorul arunci fara probleme 30-40m (ca si incepator). Ai nevoie de mai mult? Cei cu mulinete au nevoie de lansari mai lungi de atat?
La Cormoran-ul cumprat dela tine singura chestie pe care o pot reprosa este zogomotul facut la lansare... Nu ma intereseaza asta, dar am spus ca deranjeaza raportat la celelalte multiplicatoare folosite. Din acest motiv am "restrictionat" Cormoran la jigging pe verticala (pana acum nu am facut-o) si pentru pescuitul la "guvide" din barca la mare. Pentru somn am Penn: 310, 320, Senator 113, 114, Commander sau 218M (parca asa ii spune). Penn-ul s-a facut remarcat datorita multiplicatoareleor si nu datorita mulinetelor. A pus mult "suflet" si in mulinete, dar este departe de perfomantele multiplicatoarelor. ATENTIE!!! Ma refer doar la Penn. Am avut si vandut (am fost nevoit) DAIWA BG90. Cu doar 3 rulmenti atinge performate superioare pentru Penn in aceiasi clasa de pret. Mai sunt muuuuulte firme producatoare de mulinete valabile pentru somn. Penn se "bazeaza" pe un renume cum ca ar face chestii foarte reszistente (unii visatori fiind tentati sa spuna chiar indestructibile). Chiar si asta este discutabila. "Unde anume sunt facute?!" Si Shimano face, si Daiwa face si multe alte firme mai "mici", dar la preturi mai modeste ca de... nu se numesc Penn.
Acum astept "iuresul" de argumente contra celor scrise de mine... :rizi:
P.S.1 Sunt utilizator de multiplicator (printre foarte putinii de pe acest forum, sau chiar din Romania) si nu aiurea am trecut la multiplicatoare :ochi:
P.S.2 Oricand as putea sa ma iau la" tranta" cu oricare utilizator de mulineta si ii demonstrez LIVE ca multiplicatorul este superior la aceiasi lanseta, acelasi fir si aceiasi montura.
P.S.3 Oare de ce in pescuitul oceanic (se stie ca un peste oceanic cum ar fi rechinul, tonul etc etc) unde peste la 1/3 din greutatea unui somn "munceste" mai bine, pescarii folosesc cu preponderenta multiplicatoare? De tampiti?! Intrebarea asta nu necesita raspuns! :pauza:

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

8

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:50

Avantaje Multi fata de mulineta normala

- nu rasuceste firul (cea ce pe mine personal nu ma "prea" deranjeaza, mai ales ca se recomanda schimbarea textilului anual)
- constructie robusta (de la caz la caz, sunt si multiplicatoare cu plastic in ele)
- baitrunner-ul
- frana mai puternica, la unele cu blocaj complet (sunt insa destule modele si cu frana proasta!)
- exista modele si cu frana liniara, pe impingere si nu insurubare, ce ofera posibilitatea imediata a desfacerii sau strangerii franei (un avantaj extraordinar in drill)
- capacitate imensa pt fir la modelele mai mari, pt cei ce au nevoie si de 400~500 de metri de fir de 0,65 mm (la mulinetele normale s-a reusit asta cu 10500 ssv)



Dezavantaje Multi fata de mulineta normala

- se pescuieste cu ea in sus, sprijinita de bratz, ceea ce nu-i la-ndemana si placul oricui, sau lasata in jos si se mulineaza in sens invers :doarecapu: (...asa cum faceam eu :zambet: )
- necesita lansete destinate special pescuitului cu multi (adica e nevoie de multe inele pt ca in drill sa nu ajunga firul sa atinga blancul)
- lanseurile la distanta
- tamburul de rezerva
- ... :gandesc: nu-mi mai vin altele acuma pe moment


Si astfel fanionul a coborat, dand start "discutiilor" :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

9

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:50

Cred ca aici e interesant sa vorbim de multiplicatoarele mari destinate pescuitului la somn, si nu de casting sau alte "jucarii".

De exemplu, aduc in discutie multiplicatorul Avet LX 6.0 versus Penn Spinfisher 10500 ssv :gandesc:

Frana, capacitate fir, pret,...



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

10

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:52

ANEM, multiplicatorul este relativ nou doar pentru noi romanii. Inaintea mulinetei a fost multiplicatorul. :noroc:

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

11

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:53

Pai, Zoran, comparatia ta nu este corecta. Subclasezi din start mulineta. dai sa vorbim de aceiasi clasa de pret... :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

12

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:56

P.S.3 Oare de ce in pescuitul oceanic (se stie ca un peste oceanic cum ar fi rechinul, tonul etc etc) unde peste la 1/3 din greutatea unui somn "munceste" mai bine, pescarii folosesc cu preponderenta multiplicatoare? De tampiti?! Intrebarea asta nu necesita raspuns!


Nu, nu de tampiti, ci pt ca le poate intra si un peste de 300 de kile, si au nevoie de o capacitate imensa pt fir. De ex. la spinning de ton sau rechini se folosesc Penn Spinfisher sau TRQ, Shimano Stella, Daiwa Saltiga,...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

13

Mittwoch, 19. Juni 2013, 12:57

Pai, Zoran, comparatia ta nu este corecta. Subclasezi din start mulineta. dai sa vorbim de aceiasi clasa de pret... :bravo:

La aceeasi clasa de pret nu gasesti cu capacitate de fir asa mare si cu frana pe impingere.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

14

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:02

eu nu as trasa liniile alea de pro si contra atat de adanci ...

nu vreau sa intru in polemica, dar ai scris niste chestii care … care …


P.S.1 Sunt utilizator de multiplicator (printre foarte putinii de pe acest forum, sau chiar din Romania) si nu aiurea am trecut la multiplicatoare :ochi:


Nu ai idee cate persoane folosesc multiplicatoare in Romania Eugene. Sunt (si nu putini) oameni care pescuiesc aproape exclusiv cu echipament prevazut cu multiplicator si il folosesc intr-o maniera care depaseste cu mult lasatul firului sub barca sau intinderea firului pentru a planta vreo montura cu barca sub un copac. :ochi:


P.S.2 Oricand as putea sa ma iau la" tranta" cu oricare utilizator de mulineta si ii demonstrez LIVE ca multiplicatorul este superior la aceiasi lanseta, acelasi fir si aceiasi montura.


Daca vom avea ocazia sa ne intalnim atunci facem un pescuit la avat … tu cu multiplicator si eu cu mulineta normala. Sau facem chiar un spinning la somn de pe mal pe timp de noapte … ocazie cu care vei vedea ca nu in toate cazurile multiplicatoarele sunt superioare mulinetelor normale.


P.S.3 Oare de ce in pescuitul oceanic (se stie ca un peste oceanic cum ar fi rechinul, tonul etc etc) unde peste la 1/3 din greutatea unui somn "munceste" mai bine, pescarii folosesc cu preponderenta multiplicatoare? De tampiti?! Intrebarea asta nu necesita raspuns! :pauza:


Daca te uiti putin mai atent pe net vei vedea ca exceptie facand pescuitul la trena dupa marlini, toni uriasi sau rechini nu se prea folosesc multiplicatoarele. Iar multiplicatoarele pe care le folosesc baietii aia la trena (butoiase le mai zic :rizi: ) nu prea au mare lucru in comun cu multiplicatoarele folosite la somn. In rest, atunci cand vine vorba de spinning, VJ sau alte multe tehnici ce nu implica trena, vei vedea ca in proportie de 90% se folosesc mulinetele de spinning, care in mare parte sunt Stella-uri, Saltiga-uri si Catalina-uri.

Cum am scris mai sus, eu nu as delimita chiar in halul ala diferentele dintre multiplicatoare si mulinete. Este normal sa lauzi ceea ce iti place dar nici sa faci litera de lege nu este OK :ochi:

numai bine …

ps: ai dreptate Eugene, multiplicatorul exista dinaintea mulinetelor de spinning si este un stil nou in Romania, nu in general.

_________________________________

Gigi, te asteptam si pe tine aici :apl: ... :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

15

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:10

Si eu mi-as dori din suflet Avet-urile ce le-am adus in discutie, pt avantajele ce le au: capacitate fir, frana pe impingere care este un lucru extraordinar... dar nu-mi pica la mana sa le folosesc! :nunteleg: Si de aceea merg mai departe cu mulinetele normale.

Sa discutam de avantaje si dezavantaje, nu sa cautam sa demonstram ca una din ele nu-i sub nici o forma buna :noroc: ...si sa ramina la alegerea fiecaruia ce foloseste, important e sa aducem un record la pozat :bucuros2:



Daca te uiti putin mai atent pe net vei vedea ca exceptie facand pescuitul la trena dupa marlini, toni uriasi sau rechini nu se prea folosesc multiplicatoarele. Iar multiplicatoarele pe care le folosesc baietii aia la trena (butoiase le mai zic ) nu prea au mare lucru in comun cu multiplicatoarele folosite la somn. In rest, atunci cand vine vorba de spinning, VJ sau alte multe tehnici ce nu implica trena, vei vedea ca in proportie de 90% se folosesc mulinetele de spinning, care in mare parte sunt Stella-uri, Saltiga-uri si Catalina-uri.


Aici am scris in acelasi timp cam aceeasi chestie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

16

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:18

ANEM, Vorbim de multiplicatoare destinate pescuitului stationar si nu de casting. Pescari de cast sunt foarte multi si... numarul lor este in continuua crestere. De ce oare? Pentru a fi "la moda"? Care "moda"? A cui "moda"? :)
Ai amintit de avat. Ce sa caut eu cu un amarat de Penn 310 la pescuitul avatului?! Eu ma refer strict la somn stationar (mal sau clonc).

Nu vorbim niciun moment de spinning!

Amaratii aia care pescuiesc de la mal dupa rechini sau alte "lighioane" mari, tot multiplicatoare folosesc. O sa-mi dai exemple de multi indivizi care folosesc mulinete. eu iti voi da de si mai multi care folosesc multiplicatoare. Exista meseriasi care fac arunari la distanta cel putin la fel de mare cu multiplicatoare Penn 113 sau 114. Aia sunt meseriasi care pentru asta "traiesc".

P.S. Asta-i subiect de polemica in care intr-una dintre tabere se "umfla muschii". Eu caut sa ma mentin calm ca oricum sunt in ... minoritate si nu am sustinere morala... :rizi:

Raspunsul pentru Florin este cat se poate de simplu, si i l-a dat Zoran inainte de a fi deschis topicul: "fiecare cu ce se intelege mai bine". Totul este subiectiv. PUNCT (.) :prieteni:

anem

Super Moderator

Beiträge: 3 275

Registrierungsdatum: 19. Februar 2012

Wohnort: carpi

  • Nachricht senden

17

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:29

eu pescuiesc exclusiv cu naluci, motiv pentru care nu am loc intr-o discutie despre stationar unde habar n-am de echipamente pentru ca nu le-am folosit ... asa ca eu ma retrag din subiect ... :prieteni: :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

18

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:54

eu pescuiesc exclusiv cu naluci, motiv pentru care nu am loc intr-o discutie despre stationar unde habar n-am de echipamente pentru ca nu le-am folosit ... asa ca eu ma retrag din subiect ... :prieteni: :noroc:


Se poate deschide o discutie intr-un topic separat in sectiunea "nalucilor" unde Gigi si nu numai are ceva de spus raportat la multiplicatoarele de casting. Pe rapitori.ro s-au purtat discutii pe multe pagini si nu s-a ajuns la niciun raspuns clar si raspicat. Fiecare pescuieste cum si cu ce il "prinde" mai mult.
Eu mi-am inceput activitatea de pescar acum mai bine de 40 anisori cu mulinete de spincast... :rizi: Asta s-ar traduce ca m-am scolit cu o "corcitura" intre mulinete si multiplicatoare. Poate din motivul asta am ramas cu o afinitate pentru multiplicatoare (generic vorbind).
Inca mai am o mulineta de spincast Daiwa, in stare perfecta de functionare (fabricata prin '68). De asemenea mai am la "stoc" 3 lansete de cast ZEBCO din fibra plina, lungi de 1,6m, dintr-o bucata. Cu una dintre astea 3 si cu o mulineta de spincast (poate chiar supravietuitoarea) am prins primul somn (american), de 3-4kg, in '71 cand aveam numai 9 anisori :ochi: Apai toata lumea stie ca prima dragoste nu se uita (nici la marca de peste si nici la sculele folosite) :apl: Atunci a fost prima oara cand m-am "pi...shat" pe crapi cu toate ca greutatea medie a capturilor era de 7-8kg. Somnul, chiar si ala american, m-a fascinat. Cand am revenit in Romania, aproape imediat am plecat la pescuit in DD unde am prins majoritar SOMN (salaul, platica, crapul si restul speciilor ma lasau "rece"). De atunci si pana acum am scos din apa cateva tone de somn, drept este ca folosind MULINETE :rizi:
De anul trecut mi-am reinviat dragostea pentru multiplicatoare si... nu renunt atat de usor la ele :love:

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

19

Mittwoch, 19. Juni 2013, 13:57

Oare exista SUBIECTIVISM mai mare decat al meu?! Sunt irecuperabil. Stiu asta, dar... cu "nebunul" nu te pui... :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

20

Mittwoch, 19. Juni 2013, 14:01

Oare exista SUBIECTIVISM mai mare decat al meu?! Sunt irecuperabil. Stiu asta, dar... cu "nebunul" nu te pui... :zambet:

Nu cred ca este nevoie de zeci de pagini de discutii pro & contra pt a enumera citeva avantaje si dezavantaje mai mult sau mai putin generale. :gandesc:

Eu am incercat sa descriu din punctul meu de vedere, precis mai sunt si altele ce se pot completa. Asteptam raspunsuri. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com