Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 6. martie 2012, 10:42

Temperatură Optimă A Apei Pentru Pescuitul La Somn

Primăvara, cu temperatura apei de la opt grade în sus am prins mai bine, iar toamna când apa ajungea la 22 grade activitatea somnului creștea semnificativ.Voi ce ați observat ? :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 6. martie 2012, 10:52

Dat fiind faptul ca mananca incepand din primavara, parca aproape odata cu crapul, ar trebui sa aiba, cred temperatura apropiata cu cea pentru crap, desi fiind rapitor, cresterea apetitului ar putea coincide cu aparitia hranei! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

3

marți, 6. martie 2012, 13:11

Crapul dupa 3-4 grade incepe sa manance, iar somnul dupa 8-10 grade, la Dunare.

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 6. martie 2012, 14:05

si eu ma intrebam cand incepe pe Dunare sa manace somnul.
ok.3-4 grade....problema este ca daca dai la clonc 10 minute iti cad degetele de pe clonc. ati dat la clonc pe temperaturi ae apei de pana in 8 grade...cum ati procedat?
manusi neopren? este o solutie?
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 6. martie 2012, 14:43

Crapul dupa 3-4 grade incepe sa manance, iar somnul dupa 8-10 grade, la Dunare.
Avand in vedere ca in urma cu vreo 10 zile, pe un brat mort al Oltului, la Bradu, s-au prins 8 somni la rosioara, sub copca, au mancat si la 4 grade, cat avea apa la 2 m adancime, sub copca.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 6. martie 2012, 18:04

Primăvara, cu temperatura apei de la opt grade în sus am prins mai bine, iar toamna când apa ajungea la 22 grade activitatea somnului creștea semnificativ.Voi ce ați o

Asa e Larry, dar, dupa cum vezi prietenii mei care au infruntat cu bravura iarna asta grea si sau dus si pe ger afara, au prins si la apa de 3 - 4° C. Se pare ca în râurile repezi unde nu se prea pot adaposti de curenti, acolo unde consuma energie, maninca si iarna.
Thomas si Mario au avut veri excelente, dar si veri fara nici o captura :nunteleg:

Se pare ca este un joc intre temp apei si presiunea atmosferica. Si sa nu-i uitam pe pescari! Cei ce nu iasa iarna la pescuit de somn nici nu vor prinde somn. Eu cam fac pauza iarna, imi place sa stau la caldurica :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2012, 21:55

Pe timp de iarnă, localizarea este foarte importantă. Dacă dai de locurile unde este zătunit ai șanse mari, dar pescuitul este unul dur și cu costuri pe măsură. :nu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 7. martie 2012, 02:57

Crapul dupa 3-4 grade incepe sa manance, iar somnul dupa 8-10 grade, la Dunare.

Mea culpa!! Ma gandeam la balti!!! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 7. martie 2012, 08:45

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 12:58)


LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 7. martie 2012, 10:56

Poate ar trebui, fie aici, fie pe un alt topic, sa vorbim de momelile folosite la pescuitul somnului

Hai să le luăm pe rând, s-ă priceapă și începătorii,fără supărare. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

11

miercuri, 7. martie 2012, 12:01

Somnul mananca tot timpul anului indiferent de temperatura apei , singura diferenta este locul si intensitatea cu care o cauta hrana ...

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 9. martie 2012, 11:58

Somnul mananca tot timpul anului indiferent de temperatura apei , singura diferenta este locul si intensitatea cu care o cauta hrana ...

Nu am deschis acest subiect doar pentru împătimiții pescuitului la somn,ci și pentru cei care vor să înceapă practicarea acestui pescuit. Încearcă să-ți imaginezi un începător căutînd somnul in luna februarie.........
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

13

luni, 12. martie 2012, 06:46

Somnul mananca tot timpul anului indiferent de temperatura apei , singura diferenta este locul si intensitatea cu care o cauta hrana ...

Nu am deschis acest subiect doar pentru împătimiții pescuitului la somn,ci și pentru cei care vor să înceapă practicarea acestui pescuit. Încearcă să-ți imaginezi un începător căutînd somnul in luna februarie.........



Somn se poate prinde si in februarie dar trebuie insistat, mai mult cu rame sau lipitori eventual bucati de avat daca dai cu "naturale". La artificiale jiguri mari shaduri de o palma... Pescuitul somnului nu e ca pescuitul la carasi sau albituri... te duci pe balta si prinzi o galeata de peste...
Pe vremuri batranii spuneau ca incepe somnul sa manance bine cand mugurii de salcie sunt ca urechii soarecelor( ca lungime), dar acum cu temperaturile acestea haotice cand e frig cand e soare sunt si ei "debusolati"... Pentru a prinde somn in perioada rece trebuie sa cunosti foarte bine apa respectiva sau sa ai un sonar ultraperformant ( sau ambele)... somnii nu stau intotdeaunea in cele mai adanci gropane !

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 12. martie 2012, 23:57

Parerea mea, dupa ce am vazut, cel putin tinand cont si de ceea ce s-a spus pana acum, este ca si somnul, fiind rapitor, la un pescuit dinamic, cum este cel cu artificiale, chiar daca are metabolismul incetinit, ar trebui sa manance tot timpul, depinde, intr-adevar de gasirea locurilor unde sta!! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 13. martie 2012, 06:25

... chiar daca are metabolismul incetinit, ar trebui sa manance tot timpul, depinde, intr-adevar de gasirea locurilor unde sta!! :gandesc:


Mai degraba unde rapeste! Unde sta, acolo se odihneste, dar unde pleaca sa rapeasca, ala este un loc bun de gasit!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 13. martie 2012, 08:04

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 12:58)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 13. martie 2012, 08:39

... chiar daca are metabolismul incetinit, ar trebui sa manance tot timpul, depinde, intr-adevar de gasirea locurilor unde sta!! :gandesc:


Mai degraba unde rapeste! Unde sta, acolo se odihneste, dar unde pleaca sa rapeasca, ala este un loc bun de gasit!


da, ala e un loc care trebuie gasit ... mai bine zis trebuie gasit locul unde stationeaza pestii prada in perioada in care il cautam ... si asta nu e tocmai usor de gasit mai ales pescuind de pe mal :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

18

luni, 19. martie 2012, 09:27

Ati auzit de cazuri de somni prinsi iarna la copca?Credeti ca e posibil asa ceva?Si daca da,in ce conditii?

19

marți, 20. martie 2012, 08:07

Ati auzit de cazuri de somni prinsi iarna la copca?Credeti ca e posibil asa ceva?Si daca da,in ce conditii?


Ma gandeam eu ca nu a auzit nimeni.Dar merita sa incerc. :gandesc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 20. martie 2012, 21:16

Cred ca trebuie o copca destul de mare...
...cogito ergo sum.

Subiecte asemănătoare