Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. iunie 2013, 07:42

Tehnica recuperării monturilor cu plumbi peste 250g.

Voi cum recuperaţi montura când folosiţi plumb peste 250g, pompare şi mulinare sau doar mulinare constantă?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 13. iunie 2013, 07:56

La mine depinde si de mulineta folosita...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

joi, 13. iunie 2013, 07:59

La greutatea asta, eu cred ca obligatoriu "pompare".
:noroc:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 13. iunie 2013, 08:03

Pe Mureş aplic pompare şi mulinare. Locurile mele de regulă se prezintă cu un mal abrupt, copaci căzuţi în apă, pădure sub apă, condiţii care pun la probă atât pescarul cât şi echipamentul. Cu technica asta am pierdut plumb o dată la mie în timpul recuperării.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 13. iunie 2013, 08:15

Feri, sincer sa fiu io cred ca-n locuri cu multa agatatura mai degraba recuperezi continuu decat cu pompaje, DACA te tine echipamentul... cred ca ai sanse mai multe sa tii montura deasupra "padurii"... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 13. iunie 2013, 08:15

Aici avem doua variante:

Daca pescuim din barca si plumbul se afla vertical jos
E sufficient doar mulinete.
Daca pescuim la stationar varianta pusa de Feri intre copaci,
Recuperam prin mulinare continua alternata cu pompare ,
pentru a nui da timp plumbului sa se aseze din nou
Aici clar intervine si lungimea lansetei, subiect discutat in alt topic

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 13. iunie 2013, 08:41

Am considerat că se subânţelege - pescuit staţionar, de pe mal cu lansetă de minim 2,7m şi mulinete metalice adegvate (penn 760 ... 950, etc.), albie cu bolovani, crengi, etc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 13. iunie 2013, 09:14

Fără discuție, pompare și mulinare la mulinete.....pe multiplicatoare se schimbă treaba. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 13. iunie 2013, 11:54

Feri, sincer sa fiu io cred ca-n locuri cu multa agatatura mai degraba recuperezi continuu decat cu pompaje, DACA te tine echipamentul... cred ca ai sanse mai multe sa tii montura deasupra "padurii"... :nunteleg: .

Informer, bine spui tu, perfect de acord cu tine. Uite cum fac eu : pompez+recuperez intr-un ritm alert, iar echipamentul este pe masura dificultatii locurilor pescuite. Pompez ca sa ridic plumbul de pe grund, mulinez si tot asa, tinand cont de structura fiecarui loc in parte, dar am si grija sa nu fortez aiurea mulineta, cu toate ca, am mai mentionat intr-alt subiect , prefer cele tapene, metalice, poate putin supradimensionate. Cele mai multe, aproape 99% din plumbi pierdeam pe grund din cauza deplasarii lor de catre curenti dupa lansari, si cateodata dupa "gherle ", cu toate ca la fiecare inceput de sezon studiam atent fiecare loc in parte. Faceam nenumarate lansari+recuperari de tatonare cu plumbi mai mici, fara ancore cu cateva ore inainte de a lansa pe vero. In plus de asta mi-a fost si sonarul de ajutor pentru a avea o oarecare imagine despre ce este sub pelicula, folosesc un Humi Piranhamax 30e cu Smartcast de prin 2005. :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 13. iunie 2013, 11:59

De obicei pompare si mulinare acolo unde stiu ca e agatatura, unde locul e "curat" ajunge sa recuperez constant dar depinde si ce ansamblu ai in mana.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 13. iunie 2013, 13:26

Explicati-mi si mie de ce daca pompezi ridici plumbul mai sus, IN MEDIE sa zicem :), decat daca mulinezi constant? :nunteleg:
DA, se ridica atunci cand smucesti de bat dar in general nu recuperezi atat de repede cum cade el inapoi cand duci batul catre inainte... sau? :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 13. iunie 2013, 14:37

In momentul in care pompand smucesti din bat ridici plumbul mai mult si intre timp mulinezi cu simt, iar in momentul in cate cobori batul spre apa pemtru o noua pompare mulinezi mult-mult mai rapid pana ajungi cu varful batului aproape de apa, dupa care ciclul se repeta.Asta se-ntampla cand terenul submers este curat, fara urme de paduri. In cazul in care sunt agatatori, busteni, etc..., se schimba problema, dar tot procedura de mai sus o aplic, bineinteles intr-alt ritm. De ex. cand montura este deasupra agataturii mulinarea primeste o viteza considerabila+ajutor din partea lansetei constand in pompari-smucituri, de la caz la caz. Dupa o tatonare corespunzatoare si cateva lanseuri-recuperari merge treaba de la sine. :zambet: La mine cel putin.