Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. iunie 2013, 07:15

Ce se intampla cu pestii care "au rupt"

Am tot discutat apropo de echipament despre ce se intampla cu pestii care au rupt firul, fie pentru ca echipamentul era prea "light", fie dintr-un "accident" oarecare.
Personal inclin sa cred ca pestii respectivi nu mor sau cel putin nu mor in majoritatea cazurilor.
Vreau sa adaug urmatoarele apropo de subiect:
1. Cu toate c-am auzit relatari, totusi eu n-am gasit pana acu` nici un peste mare mort evident pt. motivul ca tragea dupa el fire sau avea ancore in gura (nu-s zilnic pe apa dar am umblat si eu ceva). In schimb mi-au tras si am prins de gura pesti care aveau "piercing-uri" de la rupturi anterioare, dovada ca nu-i deranja treaba asta atat de tare incat sa nu mai mance.
2. Un peste intepat urat in branhii sau care a inghitit ancora "pana-n stomac" de cele mai multe ori moare indiferent daca rupe sau daca-i eliberat dupa ce i se extrag carligele.
3. Rupturile se intampla in majoritatea cazurilor in zona nodurilor monturii sau langa carlige asa ca sunt rare cazurile in care pestele trage dupa el "kilometri" de fir.
4. Nu in ultimul rand, cunoscutul pescar Rex Hunt obisnuia in toate emisiunile sale sa taie firul monturii cat mai aproape de gura pestelui decat sa incerce sa extraga carligele, daca acestea erau infipte mai adanc. Oare pestii pe care-i elibera mureau?!?... dupa cum afirma el, pestii scapa de carlig dupa o vreme deoarece tesutul din zona intepaturii "putrezeste", se inmoaie si carligul este eliminat (scuze daca n-am retinut chiar exact explicatia :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 13. iunie 2013, 07:34

Eu personal am prins crapi cu cirlige infipte in buze.
Adevarul este ca erau cirlige relativ mici ,nu ancore sau carmace mari,am constatat ca de obicei cirligele erau deja aproape distruse.
Anul trecut,dupa un drill de zile mari,pe Sulina,am scapat un crap "imens",credeam eu.
Peste citeva zile un prieten a prins crapul 'meu',avea 18,6 kg si avea cirligul aproape scos din buza superioara,de fapt asta cred ca este rolul folosirii monturilor cu forfac,bineinteles ca la o ruptura pierzi doar cirligul,nu zeci de metri de fir. :box: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 13. iunie 2013, 07:52

F bun subiectul!
Parerile personale si cite ceva din experienta altora:

1. pestii ce rup metri intregi de fire, raman agatzati intre crengi, jos in vagauna lor. Am vuzut cu citiva ani in urma si un video pe Youtube, cum un scafandru a gasit un somn de peste 2 metri intre crengi, care nu a mai putut pleca de acolo… firul impletit intre crengile elastice ale copacului nu s-au rupt!
Pestii ce-i pindem cu carlige in buza, sunt carlige normale! Cu un astfel de carlig nu poti scoate somni de 2 metri. Un carlig forjat de 3x sau de 4x, sau un carlig de apa sarata, nu putrezeste! Dar, un carlig, un singur carlig, ramane infipt undeva in gura somnului, si capatul celalalt nu incomodeaza la inhalat hrana. Cine pescuieste la somn cu un singur carlig? Nimeni, pt ca 9 din 10 muscaturi sunt rateuri. Pt a si prinde cit mai multi somni, recurgem la montura carlig + ancora, la distante intre ele de 10 pina la 30 cm (depinde de momeala folosita). In cazul meu recent, carligul de 9/0 era in buza inferioara-interior (doar cu patentul l-am scos) iar ancora de 4/0 in gat, infipta in 2 carlige (tot cu ajutorul patentului). Si, parerea mea este ca, un somn ce e pe moarte sta in vagauna lui, si nu vine la mal sa ceara ajutorul pescarilor :ochi:

2. cind am facut permisul de pescuit in Germania, trebuia sa ma scolez, sa merg la ore! Si am fost astfel invatat: "…daca prindeti specii interzise de pescuit, sau care au prohibitie, obligatoriu eliberat. Singurul motiv pt care aveti dreptul sa il retineti, este acela daca considerati ca rana provocata de carlige/ ancore va cauza moartea pestelui. Aceasta ramane la aprecierea pescarului, iar la un control, in astfel de cazuri se admite trimiterea la laborator al pestelui…"
Un somn care dupa drill lasa siroi de sange din gat, e clar ca nu va supravietui. Dar, in astfel de cazuri se poate lega pestele in apa linistita si oxigenata, iar daca dupa citeva ore isi revine (se poate ca in apa sangerarea sa se opreasca repede), se poate elibera. Daca nu, valorifica ca masa in familie.
La un somn de peste 2 metri puteti linistit baga mana pina in stomac si extrage ancora. Cazurile acestea sunt f rare, si se intampla tot din cauza noastra: adormim langa bete si nu sesizam imediat trasatura (la orice metoda unde se contreaza in primele secunde, acesta nu ajunge sa inghita momeala pin ain stomac).

3. Da, dar cum am mai scris, la pescuituzl somnului nu folosim doar 1 carlig normal!

4. Pestii prinsi de el probabil aveau dinti mai mari ca ai somnilor, si risca sa ramana fara degete! Nu de putine ori astfel de pescari folosesc carlige fara contre, pt ca pestele sa poata sa se elibereze "singur" (sa i se desprinda in scurt timp). Cit despre muiarea osului la somn, acolo unde tragi cu patentul de carlig cu toata puterea sa-l scoti, nu poate fi vorba.

Astept si alte pareri…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 13. iunie 2013, 07:55

...de fapt asta cred ca este rolul folosirii monturilor cu forfac,...


Atentie, la somn se foloseste forfah gros si probabil unii si inaintas de 10 ~ 20 metri mai gros si mai rezistent decit firul principal, pt a nu se rupe sau roade la dinti, scoici, pietre, pomi...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 13. iunie 2013, 08:27

Asta este si rostul acestui forum,zic eu.
Conservatorismul nu area a face cu pescuitul modern,am studiat destul de mult ceea ce ai scris aici Zoran si am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi schimb echipamentul ,in special la somn.
Tendinta forumul-ui este de a te perfectiona in aceasta frumoasa pasiune,eu am inteles de mult acest lucru,chiar unul din punctele pe care vreau sa le dezvolt in articolul meu ,despre pescuitul crapului in Delta se refera la partea teoretica a tehnicii pescuitului. :bucuros2:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 13. iunie 2013, 09:27

inaintas de 10 ~ 20 metri mai gros

Cred că în cazul monturilor plantate???? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 13. iunie 2013, 11:02

Pot sa va spun o intamplare de a mea destul de impresionanta!
Acum 3 ani in delta dunari m-am hotarat sa pescuiesc 2 zile la spinning la stiuca, deoarece m-am plictisi de pescuitul al crap , prindeam 10-12 crapi in jumatate de zi (pe atunci pescuiam numa la crap)!
Undeva la finalul primei zile prind o stiuca care avea in gura agatata o lingura destul de mare probabil o ruptura a altui pescar , dar nu s-a dat inapoi sa nu mai atace momeala desi avea un obiect strain agatat bine de tot la ea in gura!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 13. iunie 2013, 11:28

Pot sa va spun o intamplare de a mea destul de impresionanta!
Acum 3 ani in delta dunari m-am hotarat sa pescuiesc 2 zile la spinning la stiuca, deoarece m-am plictisi de pescuitul al crap , prindeam 10-12 crapi in jumatate de zi (pe atunci pescuiam numa la crap)!
Undeva la finalul primei zile prind o stiuca care avea in gura agatata o lingura destul de mare probabil o ruptura a altui pescar , dar nu s-a dat inapoi sa nu mai atace momeala desi avea un obiect strain agatat bine de tot la ea in gura!
Lingura avea carlig simplu? :rizi: :drac2: :limba:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 13. iunie 2013, 11:58

Mi s-a intamplat si mie sa am rupturi la somn, de cele mai multe ori din cauza calitatii proaste a agrafelor care s-au rupt. Insa eu nu utilizez monturi cu mai multe carlige din cauza asta :



Cam asta e cu somnul, mai mult nu stiu.
La stiuca insa am aplicat metoda lui Rex Hunt, inainte sa aflu de existenta lui Rex, si metoda chiar merge. Pe o balta mica unde pescuiam in fiecare week-end cand erau copiii mici, puneam si o lanseta cu peste viu cu leader de otel. La doua saptamani prindeam o stiuca, in acelasi loc, aceeasi talie, cateodata inghitea acul (unul simplu de crap) . Taiam leaderul la buzele stiucii si-i dadeam drumul. Am prins-o de vreo 10 ori.
In 1982, penultima stiuca retinuta de mine, avea 2,5 kg. Prinsa la lingura pe un rau. Pe vremea aia mai ascultam ce-mi zicea mama si ea imi ceruse sa vin cu un peste acasa. Cand am deschis stomacul stiucii am gasit o ancora care arata ca noua la prima vedere, insa se sfarama intre degete foarte usor. Deci incepuse sa o digere.
Am mai prins un pastrav care a rupt carligul cu rama a unui coleg (tot in balta aia, pastrav de crescatorie introdus de mine). Dupa o ora l-am prins la lingura si avea inca carligul cu rama in gura.
Tot acolo, eram la crap, am prins unul la boilies, si a doua zi l-am reprins la peste viu destinat stiucii. Ii era foame de tot. :rizi:
Eu cred deci ca unii mor, cum am si gasit, cu 20m de fir tras dupa ei. Altii, au mai mult noroc si scapa. Crapul pe care sper ca l-am salvat, tragea dupa el 20m de fir care s-a agatat pana la urma intr-o creanga. Crapul tragea, creanga se indoia, si tot asa pana am dat eu de el pescuind la spinning. De fapt creanga care se tot indoia mi-a atras atentia. Am tras crapul la mal, era aproape mort de epuizare. Nu stiu daca a supravietuit sau ba.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 13. iunie 2013, 12:33

inaintas de 10 ~ 20 metri mai gros

Cred că în cazul monturilor plantate???? :gandesc:

La plantat, da, pluta sau grund, nu conteaza. Acolo unde sunt pomi in apa, sunt si locurile fierbinti pe care dorim sa le pescuim, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 13. iunie 2013, 18:27

Ce se intampla cu pestii? Dupa norocul fiecaruia dintre ei ...In sensul ca depinde de ce montura da...

Insa vreau sa punctez altceva aici! Sper sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau ,dar este o parere personala!

In Aiud ,la stationar , se pescuieste cu un singur carlig la somn! Nici acela nu este totdeauna mare...Si sa stiti ca nu se scapa prea multi somni intepati ! Chiar si braconierii care pun pripoane le pun cu un carlig simplu!
Acum urmeaza partea mai neplacuta a ...postului: sincer nu-mi plac deloc monturile prezentate si pe aici pentru pescuitul la clonc!Ma refer la cele cu carlig si ancora sub el! Personal ma ingrozesc!!! Stiu ca asa este mai eficient ,am vazut si la tv-ul pe Po sau Ebro ...Nu prea omenesti monturile! Poate de aceea nici nu ma omor cu pescuitul la clonc ca si stil ,desi am zis ca este cel mai eficient! Prefer pescuitul care-l vad pe Ebro cu un carlig si pelete pe fir de par.Inca odata ,nu vreau sa deranjez pe nimeni ,dar par asa "urate" monturile cu ancora spanzurata sub carlig ...Astfel incat poza lui Tudor pare fireasca ... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 13. iunie 2013, 19:07

,nu vreau sa deranjez pe nimeni

:gandesc: ... :nunteleg: de ce ai deranja pe cineva!?

in principiu ai dreptate, dar nu este nimica altceva ca 2 ancore de la wobbler!

La pescuitul cu cloncul se folosesc in cele mai multe cazuri momeli mici, compacte, astfel ca cele 2 carlige sau carlig cu ancora sunt la o distanta de max 10 cm una de alta, ceea ce de cele mai multe ori e inhalat complet de somn.

Din poza ce a puso Tudor se pare ca au fost cel putin 2 ancore folosite, plus carlig in gura. Si carligul, daca era destul de solid sa tina toata tractiunea somnului si nu se desfacea, ancorele din spate nu aveau cum sa despice somnul! Eh, doar o presupunuere... o alta presupunere e ca s-ar fi rupt firul, iar ancorele ramase in afara gurii s-au intzepat in crengi, buturugi.. care l-au despicat. :gandesc:

Pt mine e asa, pt altii altfel:

- lanseta: destul de puternica sa pot cu contra sa intep bine! dar destul de moale sa nu rupa carligul in drill din gura somnului, sa nu despice locul unde s-a intzepat (se intampla des la lansetele f rigide)
- carligul cit de puternic se poate, ascutit bine si cit de mare e nevoie pt momeala folosita: rame sau scoici, de obicei ancore de 1/0, max 2/0 si carlige intre 5/0 si 7/0; la peste viu, depinde de marimea acestuia
- firul, leaderul si carabinele mai bine supradimensionate, decit sa se rupa ceva in drill.

Personal folosesc totdeauna carlige si ancore la pescuitul somnului, la o distanta de 5 pina la 20 cm intre ele (acoperind toate monturile folosite), si din 100 de capturi doar unul singur a avut ancora in afara gurii, dar pestele a fost drill-uit in carligul ce se afla intzepat in gura acestuia, fara a-i despica astfel capul! Toata forta a suportato carligul cu brio :bucuros2:

Daca te uiti si pe Youtube, toti pescarii de renume, ori francezi, ori italieni, ori de alte natii, folosesc carlig + ancora la toate monturile care necesita acest cuplu.
Ex, la pescuitul cu peste mort pe verticala, carligul e in gura pestelui momeala si ancora in coada sau spate. Si aici e vorba de mii de pesti prinsi, fara a fi sfartecati sau a li se leza branhiile. Tudor poate confirma, dar si din aceste video-uri se poate vedea:

.

Cu matrerial adecvat nu cred sa se intample ceea ce s-a intamplat in poza postata de Tudor. Parerea mea! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 13. iunie 2013, 20:42

Si eu cred ca la fireball sunt sanse destul de minime ca somnul sa se raneasca ca in poza de mai sus. Dar sanse sunt. Suficient sa se agate numai de ancora si in timpul drill-ului se poate agata in celalalt carlig si se sfasie.
Mie monturile la rame si calamar cu mai multe carlige nu-mi plac. Au cam acelasi efect ca si pescuitul la bomba. Am insa multi prieteni si cunoscuti care dau cu doua carlige, este legal. Personal am ales sa nu o fac, decat daca nu am pesti momeala cat palma sau mai mici. Atunci fireball, deci doua carlige cum ati vazut mai sus.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 13. iunie 2013, 21:31

:salut:
Da, am mai participat la o discutie tot aici despre pierderi din cauza fineturilor 20 lb +0.35 inaintas .Sunt convins ca ancore nr.4-6 nu fac rau ,in scurt timp sunt eliminate sau topite...si nici carlige 2/0 sau 3/0 lestate nu pot fi letale.
Dar poza cu somnul ranit e trista ,ma pune pe ganduri si ma face sa nu incerc ancore sau carlige mari :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 14. iunie 2013, 05:24

Din poza ce a puso Tudor se pare ca au fost cel putin 2 ancore folosite, plus carlig in gura. Si carligul, daca era destul de solid sa tina toata tractiunea somnului si nu se desfacea, ancorele din spate nu aveau cum sa despice somnul! Eh, doar o presupunuere... o alta presupunere e ca s-ar fi rupt firul, iar ancorele ramase in afara gurii s-au intzepat in crengi, buturugi.. care l-au despicat.


O alta presupunere ar fi ca somnul din poza postata de Tudor a rupt firul principal si a plecat cu carlig in gura si ancorele in afara gurii, pina ce un plumboc de 300 ~ 500 de grame, care statea fix pe carabina s-a prins intre pietre, crengi,..., iar acesta a tras necontenit pina si-a smuls din carne. :prieteni:

Vi s-a intamplat vreodata sa duceti un drill cu succes pina la capat, si somnul sa fie spart in halul asta de cirligele folosite? Astept raspunsuri, mai ales din partea celor care au prins zeci de somni pe an, indiferent de marime si stilul folosit. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com