Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. iunie 2013, 12:47

noaptea la clonc ...

Azi-noapte am fost la pescuit. Trecand peste faptul ca nu am prins nimic, am ramas surprins cand undeva in jurul orei 10:30 (deja era bezna) am vazut si auzit niste indivizi ce pescuiau la clonc. Nu ma intereseaza subiectul clonc dar sunt curios daca e ceva normal sa pescuiesti la clonc pe timp de noapte?

Din cate stiu, in perioada aia somnii ies sa se hraneasca si se ridica la suprafata apei sau se apropie de mal, motiv pentru care nu vad rostul unui clon. Nu?

Am vazut multa lume pescuind la clonc atat pe aici cat mai ales pe Dunare dar pana ieri niciodata pe bezna.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. iunie 2013, 14:08

Eu am pescuit noaptea la clonc si pot sa-ti spun cu siguranta ca sunt unii somni care vegeteaza pe fundul apei si noaptea, nu numa` ziua... si daca-i bocani in cap, mai si trag... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. iunie 2013, 18:18

Anul trecut, intr-o zi in care somnul raspundea in "orice pozitie" ne-am propus sa-l testam si pe intuneric. Ca si numar al ridicarilor sub 25% comparat cu ce s-a intamplat pe lumina. Niciunul nu a fost interesat de momeala. Am insistat pana cand n-am mai facut fata tantarilor care efectiv ne-au coplesit. Dimineata, la prima ora, am iesit din nou pe Dunare. Primul raspuns din partea somnului a venit exact cand se ingana ziua cu noaptea. Dupa asta totul a mers excelent, exact ca in ziua anterioara. Poate a fost o intamplare ca nu a fost interesat de zgomotul cloncului si nici de momeli. In alta ordine de idei, pescuitul pe timp de noapte, in deriva, trebuie facut cu lumini la bord si cu respectarea circulatiei navale pe timp de noapte, lucru dificil de realizat la o pneumatica.

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. iunie 2013, 20:39

salut,
si pe mine ma prins noaptea pe Dunare la clonc si pot sa-ti confirm ca am avut ceva prezenta dar nu de fiecare data. Pot spune ca este pe toane....

:salut:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 4. august 2013, 16:17

este o gresala sa dai noaptea la clonc pe dunare. esti pe dunare frate, nu pe un drum de tara.
poti lovi vreun bustean submers, poate intra altcineva in tine. eu nu m-as risca in bezna noptii pt niciun peste din lume.
eu noaptea pescuiesc doar stationar, dau ori in craci legat cu barca, ori din mal.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »bogdanbogdan« (4. august 2013, 17:27)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 4. august 2013, 16:51

pescuitul pe timp de noapte, in deriva, trebuie facut cu lumini la bord si cu respectarea circulatiei navale pe timp de noapte, lucru dificil de realizat la o pneumatica.
este o gresala sa dai noaptea la clonc pe dunare
cred ca Eugen a punctat Fb :bravo: (gresala in nici un caz)mai ales acum, cind pe canicula de afara :soc: toti pesti stau ascunsi cine stie unde :nunteleg: iar somni vineaza noaptea :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 4. august 2013, 18:08

Dane, somnii, in perioada asta, vaneaza tot timpul. Nu conteaza ca-i zi sau noapte. Noaptea se doarme... si tot la somn "dai".

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 4. august 2013, 18:32

Noaptea se doarme... si tot la somn "dai".
Maiestre noi astia trecuti de 0.5 apropo de sticla lui Bogdan! :rizi: dormind visam ca dam la somn :bravo: spre deosebire de cei pina in 0.5 care
noaptea mai dau si la( b . . i ) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare