Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. iunie 2013, 07:58

Ebro: Caspe vs. Delta Ebro

Dupa 1 saptamana de concediu de pescuit in Spania, din 01. iunie si pina in 08. iunie, in zona Caspe, prietenul meu Erwin s-a intors destul de dezamagit… Nu ca nu i-ar fi placut zona, apa, trupa cu care a fost (in total 8 persoane), mai ales ca erau toti de gasca si au si ras mult, nu, ci capturile si posibilitatea de a pescui l-a dezamagit.

Ajunsi sambata dupa-amiaza acolo, efectiv nu au avut loc unde sa se instaleze, unde sa pescuiasca. Din "10 in 10 metri" pescari, toti vorbeau romaneste, toti ascultau manele… Duminica dupa-amiaza au plecat aproape toti, asa ca, au avut destul loc la dispozitie sa pescuiasca asa cum si-au dorit. Bine-nteles printre cutii de conserve goale, pungi, sticle de plastic, hartii, toate lasat ein urma de pescarii ce au fost in weekend. Sa nu mai amintesc ca nici o captura prinsa de acesti pescari NU a fost eliberata!

Au pescuit la crap si somn, 7 din cei 8 fiind pescari.
Crap s-a prins mult, avand cu ei si o remorca de momeala, dar majoritatea intre 3 si 5 kile, citiva de 7~8 kile si 1 singur de 14 kg prins de Erwin.
Somn…canci, in ultimele 2 zile au iesit pe mal 2 somni, ambii in jur de 1 metru. :gandesc:

Aveti vreo explicatie de ce la atatia pescari asa putin somn prins? De momeala peste viu nu au dus lipsa: crapsani, babusti la jumatate de kilogram, anghile cumparate...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Exact in aceeasi perioada, in Delta Ebro-ului...

In seara cind am prins somnul de 2,24 metri, am iesit cu el la mal cu el unde m-a fotografiat pescarul german, pe nume Marek (in jur de 30 de ani, de origine poloneza, dar nascut in Germania). Pescuia de pe mal, in singurul loc unde se putea ajunge cu masina intr-o parcare la o distanta de circa 150 metri. Pescuia la fund cu pluta, momeala calamar. Era de 1 saptamana ajuns cu familia in Riumar, si mai avea inca 1 saptamana de concediu dupa plecarea mea. Exact aceasi perioada in care Erwin a fost la Caspe, 7 pescari, 24 ore din 24 ore de pescuit…

Dupa ce am eliberat somnul, l-am luat cu mine in barca si am plasat impreuna monturile. In urmatoarele 2 ceasuri am povestit doar despre pescuitul la somn :rizi: si a ramas ca dupa plecarea mea sa vina la pescuit cu carasi si crapsani (cumparate la crescatorie), cu aceasi metoda la pom. Si asa a si fost, in urmatoarea saptamina a iesit de 4 ori la pescuit, doar pt citeva ore seara cu barca conflabila, dupa care imi trimitea sms-uri…
"Hi Zoran, chiar am prins cel mai mare peste din viata mea: 1,9 metri… merci mult pt tot…" :bucuros2:
"Sal Zoran, 2 metri in cap... nu-mi vine sa cred ce drill am avut!"
"…am scapat 1 somn mare ce a intrat in crengi, m-a tras cu barca conflabila cu tot cu ancora… apoi am mai prins unul de 1,2 metri..."
"..2,15 metri, drill extrem cu tras de barca cu ancora cu tot aprox 200 metri, mi-a invartit barca conflabila de vreo 10 de ori, dar am reusit sa finalizez drill-ul cu succes…sunt extenuat la maxim..."

Aveti vreo explicatie de ce el singur, cu doar 2 lansete si citeva ore de pescuit, a reusit drill-uri cu pesti de vis, iar Erwin cu echipa lui, aproape zero capturi? Tin sa precizez ca in Delta Ebro-ului, accesul la apa de pe mal este aproape imposibil, la zeci de kilometri de rau existand dor citeva locuri de acces printre orezarii si crengarii (in afara de zonele locuite, unde raul trece prin localitati).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. iunie 2013, 08:31

Poate nu au mâncat în perioada şi zona unde au pescuit sau poate că s-au învăţat şi nu mănâncă când simt fire în apă. Noi ne bucurăm de dril dar mustăcioşi cred că-s de altă părere şi atunci lucrează instinctul de supravieţuire.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. iunie 2013, 08:31

Salut Zoran :salut:

Pai din descrierea ta reiese raspunsul:
Maluri pline de agitatie, galagie, musical apa greblata de la o parte la alta,
si maluri cu vegetatie virgina, un habitat perfect pentru o partida de pescuit cu capturile enumerate de tine!
Pe langa acest factor f. important mai intervin si alti alti factori cum ar fi cursul apei , gropane, structurile gasite pe fundul apei etc
Cam astia sint cativa factori care oricand pot face diferenta!
Nu disputants de monturi si momeli care am inteles ca ar fi fost cam la fel!0

Este doar o parere :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. iunie 2013, 09:02

Io zic ca io pus Dumnezo mina-n cap la Marek asta prin faptu' ca te-a intilnit pe tine!!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 12. iunie 2013, 09:10

Io zic ca io pus Dumnezo mina-n cap la Marek asta prin faptu' ca te-a intilnit pe tine!!

:rizi: NU, sigur nu acest raspuns il cautam, si m-am straduit sa descriu in asa fel sa nu reiasa chiar asa... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

miercuri, 12. iunie 2013, 14:55

au mancat romanii toti somnii

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 12. iunie 2013, 15:01

salut,
nu au prins datorita densitatii mari de pescari pe metru patrat,densitate care este = cu zarva,zgomot..........
am constatat ca atunci cand ieseam cu o gasca de 6/7 insi prindeam mai putin spre mai deloc,comparativ cu iesirile in 2.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 12. iunie 2013, 15:02

au mancat romanii toti somnii


da de unde Adi, putini sunt cei care pastreaza tot pestele prins indiferent de specie si marime, e chiar greu sa gasesti pe vreunul ... aia de pe net sau TV zic prostii, ca noi suntem foarte OK, civilizati si respectam natura ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 12. iunie 2013, 15:48


salut,
nu au prins datorita densitatii mari de pescari pe metru patrat,densitate care este = cu zarva,zgomot..........
am constatat ca atunci cand ieseam cu o gasca de 6/7 insi prindeam mai putin spre mai deloc,comparativ cu iesirile in 2.


Hm, doar primele 24 de ore au fost multi, unul langa altul, apoi au ramas doar ei, iar monturile eru duse si la 100, chiar 200 de metri. Iar noaptea era cam liniste...si crapsani au prins.


au mancat romanii toti somnii

Nu-ti pot recunoaste expresia de pe fatza, ca sa-mi dau seama daca este in gluma spus, sau la un moment de suparare !? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 12. iunie 2013, 16:01

Poate astfel de imagini ne aduc mai aproape de adevar: Monsterkiller

ATENTIUNE: acest link duce la Facebook si nu este postat ca "reclama"! :nervos:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 12. iunie 2013, 17:38

Adiwolf are dreptate tinand cont de intrebare...Ma rog ...modul de prezentare al problemei. :drac2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 14. iunie 2013, 05:06

Aseara am vorbit prima oara la telefon cu un pescar din Germania cu care conversam doar prin e-mailuri...

Una din discutii a fost Caspe, care, spune si el, a ramas doar o legenda. Pescari buni de somn, ce prindeau cu 4 ~ 5 ani in urma o sumedenie de pesti peste 2 metri, nu mai reusesc sa captureze nici macar somni de 1,5 metri. Presiunea asupra pestilor este fantastica mii de lansete in apa, un dute vino continuu pe mal, si o mizerie de nedescris. Weekend-urile sunt malurile ca la piatza, iar dupa plecare, ca dupa un carnaval. Deasemenea, cunostiinte de ale lui care au camp-uri de pescuit in zona, sau lucreaza ca ghizi, deci traiesc din asta, nu mai prind somn!

Nu neaga ca nu mai este deloc acest peste in zona aceea, dar, fara o barca buna pe care poti sta fara probleme mai multe zile, pt a putea face km intregi si cauta locuri unde nu se ajunge de pe mal, nu mai sunt sanse pt capturi notabile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 14. iunie 2013, 09:21

ca in multe alte cazuri, orice loc despre care se vorbeste prea mult va fi facut praf datorita puhoiului de navalitori de pe maluri.

cazul de fata este doar un alt exemplu de cat de distrugatori sunt majoritatea oamenilor. dupa ce va fi facut praf de tot, toata nebunia se va muta pe alte ape unde istoria se va repeta ... si uite asa se va distruge tot.

ps: ieri mi-a ajuns la ureche o poveste pe care nu o credeam posibila. ceva bou de aceeasi nationalitate cu noi ce locuieste destul de aproape de mine si care umbla la pescuit (nu stiu exact unde), atunci cand prinde cate o zi buna, aduce atatia somni de "se bucura" de un peste prajit toate cunostintele lui plus TRIMITE PACHET IN ROMANIA cu peste direct transat. de asta ce mai ziceti?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 14. iunie 2013, 09:28

TRIMITE PACHET IN ROMANIA cu peste direct transat.

:soc: si :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

15

vineri, 14. iunie 2013, 22:08

pai eu ce va spuneam?!! :zambet:

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 19. iunie 2013, 08:59

Din păcate aşa se întâmplă oriunde connaţionali de-ai noştri infestează locurile. Am pescuit mai sus de Chiprana lângă o trupă de ţigani de-ai noştri: nimic de reproşat :gandesc: . Au prins şalăi, din care l-au reţinut pe cel mai mare pentru puradei. Dar ăsta este doar un caz de excepţie. Iar ce fac cei cu pretenţii de intelectuali - să nu mai vorbim :nervos: .
Oare când ne vom civiliza :doaaamne: ??????????
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 13. ianuarie 2014, 21:40

Caspe si....pescarii

Daca vrei sa prinzi somn Caspe nu e cel mai indicat loc din pacate datorita pescarilor (densitatii de lansete si modul de pescuit).Cunosc zona si trebuie sa-ti dau dreptate Zoran...multi conationali... foarte multi...gratare...manele ...alcohol...ce sa mai spunem de miseria lasata O RUSINE!!! cit despre catch and reléase nu mai vorbim.Ultima oara in Caspe am fost anul trecut in primavara (in zona livezilor de ciresi daca-ti suna)la o partida de 4 zile la crap,am ajuns intr-o vineri dimineata pe la 4.30 si erau vreo 2 masini de pescari dar incepand de sambata pe la pranz nu mai puteam pescui practic ...atat cei din stanga cat si din dreapta mea aruncau peste firele mele . Nu respecta nici o regula a pescuitului de distante intre bete ,intre pescari,etica pescuitului...nimic.Noapte focuri de tabara, gratare si manele, alcohol din abundenta care mai de care mai beat si mai galagios laudanduse cu sculele muzicale din "BAMVEURI"...pescuit :gandesc: :doarecapu: Chiar si in astfel de conditii am avut capturi frumoase (spre oftica conationalilor )(i-i voi numi asa ptr ca nu le pot zice pescari si nu vreau sa supar pe nimeni,nici nu includ pe toata lumea)Dupa o nadire destul de consistenta duminica dimineata am inceput sa ma dau in spectacol :zambet: scotind 4 crapi intre 11 si 17 kg.Dupa pozele de rigoare i-am eliberat pe toti spre marea surprindere a conationalilor care au inceput cu ironii si intrebari de genul : la ce a-ti venit atunci de la peste 400 de km.? Ce pacat!!! Guardia si legile Aragonului de pesca sunt foarte indulgente(prea indulgente as spune eu) daca este prins un "pescar" cu mai mult de 2 bete nu i se intampla nimic i se confisca betele atat ,iar pentru a le recupera tre sa plateasca o amenda nimic mai mult...amenda pe care nu o plateste nimeni ptr ca de obicei cei care pescuiesc cu cite 8 bete odata(nu exagerez) au bete si mulinete de 10 euro din decathlon si nu-i intereseaza sa le recupereze.Problemele apar cind trebuie sa-si renoveze licentele(cei care le au) dar majoritatea le scot pe 5 ani si....Dar revenim la Caspe duminica seara am strans totul si spre Madrid dezamagiti si nervosi pe conationalii nostri care incercau sa lanseze cat mai aproape de zonele noastre nadite in speranta ca vor "inhata"si ei ceva. A fost o decizie buna desi aveam inca o zi la dispozitie ptr pescuit dar un prieten de-al nostru aproape ca se ia la bataie cu un conational care lansa mereu peste noi(nu pentru asta am venit la pescuit :box: )
Trebuie sa recunosc ca si eu am pescuit noaptea pe Ebro desi e interzis si am pescuit cu nada vie (interzis deasemenea) dar nici o data nu m-am comportat necivilizat fata de ceilalti pescari si de mediu.N-ea "prins guardia" in Escatron ca am montat 2 mini corturi dar vazand ca nu facem mizerie deloc(din contra aveam adunati 2 saci de gunoi), s-au uitat la pozele cu capturi prinse cu o zi inainte pe care le eliberasem deja si au ramas surprisi spunand ca suntem printre putinii pescari romani care elibereaza pestii ,ne-au felicitat si au zis ca putem sta si o luna daca vrem chiar si cu cortul pe malul apei in astfel de conditii. Stiu ca poate suna un pic a lauda de sine dar vreau sa subliniez faptul ca chiar si daca incalci intr.-o oarecare masura legea pescuitului pe Ebro spañolii sunt foarte indulgenti dar trebuie sa da m dovada de CIVILIZATIE!!!
PS. Zoran o zona buna de somn aproape de Caspe e in Escatron (in zona "la pompe")

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 14. ianuarie 2014, 05:02

Cris, e dreptul tau sa te lauzi, mai ales daca ai cu ce! Si cind te si simti bine ca ai facut ce ai facut, e si mai super.

Ultima zona de circa 40 km pina la varsarea Ebroului in mare, zona maritima, este voie cu peste viu si sa pescuiesti noaptea. Ar fi precis o alternativa pt voi, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 20:01

Multumesc Zoran nu stiam ,adevarul e ca de Mequinenza am coborat cel mult 50 de km pe Ebro dar o sa incerc sa vad daca stie cineva vreo zona buna in delta Ebrolui´
Sanatate si fire intinse!

binco

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: düren

Profesia: electricean

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 19. ianuarie 2014, 10:59

Zorane am hotarit sa merg in martie in zona Caspe cu inca doi tovarasi crapari eu vreau la somn .care sint regulile cu cortul si pescuitul peste noapte am inteles ca nu prea este voie si daca ar exista o regula contra cost pentru pescuitul de noapte :pescuit: