Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. iunie 2013, 00:01

Este permis sa postez informatii din alte forumuri?

Salut,

Am voie sa postez informatii gasite pe alte forumuri? (copy/paste, daca numesc si sursa?) Daca este interzis , rog adminii sa stearga postarea mea, cu scuzele de rigoare.
De exemplu am gasit niste informatii interesante despre cat fir intra pe anumite mulinete pe wallerforum.com
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. iunie 2013, 05:25

Salut Cosmin,
fara probleme se pot da informatii generale de pe alte forumuri, de ex ce s-a prins (ceva deosebit), sau o discutie interesanta, si chiar si link-uri spre subiectele altor forumuri, DOAR daca acestea sunt liber pt acces si pt vizitatori. :bravo:

Informatiile asupra firelor pt mulinete, nu, acestea apartin acelui forum si nu au acces la ele decit cei inscrisi in forum. As fi putut sa le "fur" si sa le traduc in lb romana, sa le prelucrez, dar asa ceva nu se face! Pt ce-i ce sunt interesati de o anumita mulineta si capacitate, le putem da informatiile culese cite una, dar nu toate odata! E munca lor de ani de zile pe care trebuie sa o respectam...

Oricum, sunt doar cifre aproximative, deoarece unii trag firele mai strans pe mulineta si intra mai multi metri, altii mai moale intra mai putin, iar daca pui cu masina spira langa spira si nu in cruce mare, intra mai mult fir, daca nimeresti o sarja de productie unde firul este minimal mai gros, iar nu potriveste cu tabela.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. iunie 2013, 06:51

Am inteles si mi se pare corect. :noroc:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. iunie 2013, 06:56

Oricum, echipa forumului german este informata despre existenta forumului nostru, si am si cerut permisiunea sa folosesc aceste date, insa, asa cum am scris mai sus, selectate si la subiect. In afara de asta sunt si la noi pe forum citiva membrii din Germania ce sunt inscrisi si pe acel forum, deci "folosirea" in masa de astfel informatii vor ajunge rapid la urechile acelei Echipe.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 25. iunie 2013, 22:26

Zoran.... revin,
Desi l-am gasit pe un alt forum, nu cred ca presupune vreo incalcare a vreunui drept, fiind vorba de un film de pe youtube, public,
Consider ca e destul de interesant, dar ATENTIE, cei sensibili la intepaturi de ac, pot fi afectati psihic... etc :soc:

Daca consideri altfel te rog sa stergi acest mesaj,

How to remove a fish hook - Guide sticks 4 hooks in arm to demonstrate
Video
-

Video



si daca dati o cautare pe youtube sunt destule, de exemplu asta: :soc:
[video]http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=sKAAGWZskGg[/video]

S-a discutat intr-un topic despre astfel de accidente, poate ar merge postate acolo, :nunteleg:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 26. iunie 2013, 04:30

Youtube nu-i niic o problema...

Cit despre nebuni ce-si baga cirligele ca apoi sa le traga afara, cred ca-i plin netu, ceva la moda chiar si pe facebook :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 19. august 2013, 10:01



Informatiile asupra firelor pt mulinete, nu, acestea apartin acelui forum si nu au acces la ele decit cei inscrisi in forum. As fi putut sa le "fur" si sa le traduc in lb romana, sa le prelucrez, dar asa ceva nu se face! Pt ce-i ce sunt interesati de o anumita mulineta si capacitate, le putem da informatiile culese cite una, dar nu toate odata! E munca lor de ani de zile pe care trebuie sa o respectam...


deci daca eu citesc pe-un alt forum cu ce fir si ce ace sa dai la somn cu succes, asta inseamna ca nu tr sa spun aici???
si cum adica sa dai informatiile una cate una, mai intai sa vorbim de loc, apoi de lanseta, mulineta, fire si ace in timp....adica sa nu-i spunem incepatorului sau celui ce vrea informatie direct ce are de facut?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. august 2013, 10:52

E o chestie de copyright. Daca pe forumul respectiv nu pot intra decat cei inscrisi inseamna ca nu vor ca informatiile sa fie publice.
Ai dreptul insa sa spui ce utilizezi tu. Tot astept filme si poze de la tine dar nimic. :nunteleg:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 19. august 2013, 11:13

poze as vrea si eu sa-ti trimit, dar nu prea se prinde peste care sa justifice poza. astept o captura mai buna, nu merita sa pun poze cu somn de 5-10 kg.
am ceva filme si am vrut sa pun aici, dar se vad fetele colegilor cu care am pescuit si nu stiu daca vor sa le pun pe public. o sa-ti fac film doar cu mine, dar mai incolo. pai la iarna cu ce sa ne ocupam decat cu discutii?? :rizi:

copyright?? metodele de prins peste intra sub incidenta copyright-ului? :soc:


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 19. august 2013, 12:24

Daca e un forum in care au acces numai membrii inscrisi inseamna ca nu se vrea publicarea informatiilor peste tot.

Subiecte asemănătoare