Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 11. iunie 2013, 23:41

Starleti la pluta

salut....Stiu ca suna cam "penibil" intrebarea, dar intreb deoarece as vrea sa imi vad plutele noaptea :zambet:
Folositi starleti la plutele de somn ancorate cu geamanduri?
Starletul de pe pluta produce o lumina fluorescenta destul de mare in jurul plutei noaptea.Poate aceasta lumina sa ii dea de banuit somnului ca ceva nu este in regula in aceea zona ?Are vre-o influenta proasta asupra monturi?(aici ma refer la faptul ca somnii vin la momeala,observa lumina de la starlet si apoi fug fara sa muste)

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. iunie 2013, 00:26

Buna intrebare si o suplimentez cu inca una: Afecteaza in vreun fel starletii atasati pe montura OS? Fie ei lipiti pe bilele de polistiren fie lipiti pe tubul dintre cele doua bile!

Mi-am amintit o intamplare, eram cu baietii intr-o noapte pe un lac in care este/era si salau. Unul dintre baieti pescuieste exclusiv la pluta si noaptea si-a pus starlete pe plute (2 lansete, amandoua la pluta). Surpriza a venit la un moment dat cand a inceput sa aiba atacuri la plute :rizi: .
Unul dintre ei a lipit un starlete pe un vobler si a incercat cateva lanseuri, s-au aratat si atacurile dar fara captura. :nunteleg:
Incepator in pescuitul somnului

3

miercuri, 12. iunie 2013, 02:06

pe montura macara a pus cineva starlet?

4

miercuri, 12. iunie 2013, 02:13

Buna intrebare si o suplimentez cu inca una: Afecteaza in vreun fel starletii atasati pe montura OS? Fie ei lipiti pe bilele de polistiren fie lipiti pe tubul dintre cele doua bile!

Mi-am amintit o intamplare, eram cu baietii intr-o noapte pe un lac in care este/era si salau. Unul dintre baieti pescuieste exclusiv la pluta si noaptea si-a pus starlete pe plute (2 lansete, amandoua la pluta). Surpriza a venit la un moment dat cand a inceput sa aiba atacuri la plute :rizi: .
Unul dintre ei a lipit un starlete pe un vobler si a incercat cateva lanseuri, s-au aratat si atacurile dar fara captura. :nunteleg:

la montura os problema este ca oriunde pui starletul pe montura risti ca montura sa se rasuceasca si sa ajunga starletul in apa si nu-l mai vezi(parerea mea )

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 12. iunie 2013, 02:48

Am pus starleti si pe montura macara si pe montura os.Pe asta din urma ai dreptate, risti sa se roteasca montura sa nu mai vezi starletul ceea ce m-a facut sa pun doi starleti pozitionati pe tubul dintre cele doua plute in locuri diferite.In felul asta oricum se roteste montura, eu un starlet tot il vad(tubul dintre cele doua plute e la 2, 3 cm deasupra apei, nu stiu de ce zici ca daca se roteste montura intra starletul in apa? pozitionezi starletii direct pe una din cele doua plute? daca da atunci incearca sa ii pui pe tubul dintre ele, eu unul asa fac)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 12. iunie 2013, 05:38

Eu folosesc starleti pe plutele la pom sau geamandura, si chiar daca pescuiesc in spatele barcii cu pluta in curent. Atata pe pluta cit si pe lanseta! E necesar sa vezi pluta pt a-ti da seama daca pestisorul se misca liber sau nu. In cazul "nu", trebuie mers si vazut care e treaba, chiar daca e noapte furtunoasa sau luna plina :zambet:

In seara cind am prins pestele din Spania am fost de 2 ori sa reglez firul de sacrificiu, pt ca de 2 ori mi-a intrat momeala in crengi si pluta a ramas acolo nemiscata. Era inca ziua cind s-a intamplat, dar la fel se poate intampla si noaptea, si trebuie sa poti vedea ca totul e ok. Sau, dintr-un motiv sau altul pestisorul poate muri si sa nu mai ai activitate toata noapte.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

miercuri, 12. iunie 2013, 12:00

Atata pe pluta cit si pe lanseta! E necesar sa vezi pluta pt a-ti da seama daca pestisorul se misca liber sau nu. In cazul "nu", trebuie mers si vazut care e treaba, chiar daca e noapte furtunoasa sau luna plina :zambet:

Din aceste motiv vreau sa pun starlet la pluta, dar, cineva(un pescar mai batran ) mi-a atras atentia ca lumina produsa de starlet poate speria somnul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 12. iunie 2013, 14:06

Din aceste motiv vreau sa pun starlet la pluta, dar, cineva(un pescar mai batran ) mi-a atras atentia ca lumina produsa de starlet poate speria somnul.
Cu tot respectul da` mi s-a intamplat frecvent sa aud de la "pescari batrani" cum ca ce nu exista acu` tzashpe zeci de ani, sperie pestii... :rizi:.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 12. iunie 2013, 14:53

Ce m-a frecat pe mine intr-o zi un nene, pe balta, ca de ce fac montura asa, (pescuiam la feeder pe balta, cosuletul in bucla pe fir) ca de ce nu rup rama nu stiu cum sa suga pestele din ea, :zid:

Revenind la topic, parca exista niste momeli "neon" pentru crap, care in apa "lumineaza" , bile fluo, naluci fluo, luna care se oglindeste in apa.... si din povestea spusa de mine mai sus, trag concluzia ca pestii (sau poate doar unii) nu sunt deranjati de aceste lumini.

Ce ar fi sa punem pe tija ancorei un starlete care sa lumineze buchetul de rame, mai vine somnul?
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 12. iunie 2013, 15:18

Exista si artificiale care lumineaza.
De ex. eu am niste shaduri care se "incarca" de la un blitz (am cumparat unu` facut special pt asta :) ) dupa care "fosforescesc" cateva zeci de minute... mai am si capete de jig cu led si baterie.
Ma gandesc ca n-au fost facute ca sa sperii pestii cu ele... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 12. iunie 2013, 18:11

In urma cu ceva ani, in Delta, dupa o iesire la clonc mi-am lasat lansetele in barca cu momeala cat sa atinga apa (erau tipari nu mai aveam chef sa duc lansetele pe pozitie la stationar). Locul in care aveam barca parcata era luminat ca in centrul unui oras mare, de fapt toata tabara era luminata ca ziua + zgomot mult atat de la generator cat si de la cei vreo 30 de participanti. Dimineata, STUPOARE. Lanseta mea nu mai era. Aveam cortul relativ aproape si am auzit printre zgomotele paharelor ce erau ciocnite, o superplescaiala. As mai putea oferi cateva exemple asemenatoare.
=> Somnul se sperie rau de tot, dar rauuuu de lumina si zgomote :rizi: .

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 25. iunie 2013, 20:45

Sunt si caracatite pentru mascarea plumbului de clonc fosforescente.
Sincer pe crepuscul am pus lanterna pe ele si dupa 5 min am prins.
AU MAI PATIT si altii bazaconia asta???!!