Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »dragospol«

Răspunsuri: 52

Membru din: 26. martie 2013

Locație: bucuresti

Profesia: jurist

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 10. iunie 2013, 16:20

distanta fata de mal!

ma poate cineva lamuri care ar fi o distanta cat de cat optima fata de mal!
am vazut pescuindu-se la clonc aproape de mal, ceva mai departe (10-20m) sau chiar pe jumatatea dunarii!
are vreo relevanta chestiunea asta?

multumesc!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 10. iunie 2013, 16:46

Sper sa nu te superi pe mine dar observ ca ai tendinta de a cauta "adevaruri absolute" in pescuit: conditii optime, distanta optima etc. :ochi:
Parerea mea este ca daca ar exista asa ceva, pescuitul si-ar pierde mare parte din farmec.
Revenind la intrebarea ta, distanta fata de mal nu are nici o relevanta: in acelasi loc poti sa gasesti somni langa mal astazi pt. ca a 2-a zi sa-i gasestie in plin curs... sunt mult mai multi factori care determina comportamentul pestilor asa ca analizand doar in baza unuia nu poti ajunge la o concluzie universal valabila... iar a-i analiza pe toti deodata tind sa cred ca-i extrem de dificil... ramane metoda incercarilor repetate... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 10. iunie 2013, 17:34

:salut: dragospol,
din pacate nu exista distanta optima... azi sunt aici, maine poate altundeva. Personal ii caut peste tot: si in mal, si mai incolo, si f departe... schimb sunetul cloncului si o iau de la-nceput. Dupa citeva ore revin la mal, sa vad daca nu cumva sunt acuma acolo... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

luni, 10. iunie 2013, 19:22

cate partide de pescuit ai strans anul asta?

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 10. iunie 2013, 21:51

Sper sa nu te superi pe mine dar observ ca ai tendinta de a cauta "adevaruri absolute" in pescuit: conditii optime, distanta optima etc. :ochi:
Parerea mea este ca daca ar exista asa ceva, pescuitul si-ar pierde mare parte din farmec.
Revenind la intrebarea ta, distanta fata de mal nu are nici o relevanta: in acelasi loc poti sa gasesti somni langa mal astazi pt. ca a 2-a zi sa-i gasestie in plin curs... sunt mult mai multi factori care determina comportamentul pestilor asa ca analizand doar in baza unuia nu poti ajunge la o concluzie universal valabila... iar a-i analiza pe toti deodata tind sa cred ca-i extrem de dificil... ramane metoda incercarilor repetate... :).


dreptate 100% - cautare,cautare si iar cautare.................

:salut:

6

luni, 10. iunie 2013, 22:36

cate partide de pescuit ai strans anul asta?

Ce legatura are?... :nunteleg:
:noroc:

7

marți, 11. iunie 2013, 18:11

cate partide de pescuit ai strans anul asta?

Ce legatura are?... :nunteleg:
:noroc:


pai din punctul meu de vedere cam are si tine de timpul petrecut pe apa si experienta acumulata.
pescuitul se face pe malul apei sau in barca si mai putin din spatele calculatorului
inveti si de pe net o gramada de "chestii", dar tot experienta,incercarile sau experimentele personale sunt de baza.
pana la urma daca nu experimentezi singur si nu incerci tot timpul alte si alte metode sau locuri nu vei stii niciodata cand, cum, si unde este "optimul"
iti vor spune altii, din experienta lor sau a altora, dar tu.......nu vei stii niciodata.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 25. iunie 2013, 21:32

undei pragul, undei groapa, undei anaforu, undei structura, undei pomul scufundat, unde agati cele mai multe carlige ACOLO!!!