Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 10. iunie 2013, 10:32

Baterie 12v --7,2ah pentru sonarul Lowrance elit7xhdi

:salut: Deschid acest subiect pentru a veni in sprijinul celor care doresc sa achizitioneze de pe SHOPUL forumului (pescuit la somn) din gama larga de oferte si accesori : sonar, geanta ,suport sonda,la care mai trebuie atasata o
o baterie care sa incapa in interiorul cutiei de plastic aflate
in interiorul genti si care e prevazuta cu tot ce e nevoie
pentru o cit mai usoara folosinta. :bravo:
Ca sa nu mai pierdeti timpul cu tot felul de teste o sa va dau detali in privinta achizitionari unei bateri care sa fie compatibila (ca dimensiuni) in cutia aflata in interiorul genti ( daca sonarul se monteaza pe capacul cutiei).

1 Bateria compatibila cu ,cutia din plastic aflata in interiorul genti: bat-lead 12v 7,2ah-wl acumulator plumb-acid sigilat (se va folosi culcata in cutie) fara probleme.

2 Durata de viata intre doua incarcari la o baterie noua incarcata full-- sonar Lowrance elit7 x hdi ---toate setarile (luminozitate sunet) la maxim 6h fara probleme.
de preferat a nu se descarca la maxim (se scurteaza durata de viata).

Am resit datorita timmpului scurt de la achizitie sa fac doua teste (in casa cu sonda pusa apa si sambata pe Dunare . Dupa 6 ore de functionare bateria inca nu avea probleme.
Dupa testul din casa reincarcarea a durat 3,5h la220v.Pentru incarcarea bateriei sunt incarcatoare de dimensiunea unuia de telefon mobil.
De preferat sa se lucreze cu doua bateri . Sper ca cei care o sa cumpere sonar +geanta o sa aiba un mic ajutor la achizitionarea bateriei. :pescuit: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 14. iunie 2013, 14:46

1 Bateria compatibila cu ,cutia din plastic aflata in interiorul genti: bat-lead 12v 7,2ah-wl acumulator plumb-acid sigilat (se va folosi culcata in cutie) fara probleme.


...si cele de 10 ah, au aceleasi dimensiuni ca cele de 7 ah:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 14. iunie 2013, 20:03

:zambet: Posibil de unde am cumparat bateriile nu aveau decit de: 12v 7,2ah(lungime151mm,latime65mm,inaltime94mm,greutate2.200g)
Pret baterie 79 roni

Ori care baterie de 12v si care se incadreaza in dimensiunile de mai sus va incape in cutia speciala din interiorul genti ,iar cu cit amperaju creste cu atit mai bine.
:bucuros2: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. iulie 2013, 13:44

lungime151mm,latime65mm,inaltime94mm
La dimensiunile astea in cutie ar incapea chiar 2 (250x150x70), legate in paralel nu ar trebui sa se dubleze durata de viata? Poate ne dumireste informer. :noroc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. iulie 2013, 15:22

Durata de viata este data de numarul de cicluri incarcare - descarcare. Adevarat este ca o descarcare la "blana" a unui acumulator cu acid este total daunatoare. Un acumulator cu acid trebuie sa fie supus unor cicluri de decarcare partiala (pana pe la 11V. Daca consumul tau se preteaza unui acumulator de 7Ah, evident este faptul ca montand 2 identici in paralel capacitatea acesotora se dubleaza si sansele de descarcare completa la 1-2 zile de exploatare scad considerabil. De aici rezulta ca este mai "sanatos" sa ai un acumulator de capacitate mare decat unul de capacitate mai mica , ce se va descarca mai repede.

Eu am unul de 18Ah cu dimensiunile 180 x 165 x 70mm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. iulie 2013, 15:24

Acumulatoarele pot fi legate in paralel iar capacitatea in Ah (NU durata de viata) se dubleaza... de ex. 2 bucati de 7Ah in paralel se vor comporta aproximativ ca una de 14Ah.
Va recomand sa legati in paralel doar acumulatoare cu aceleasi caracteristici si preferabil aflate aproximativ in aceeasi stare de uzura... in caz contrar se pun probleme destul de delicate de echilibrare a curentului de descarcare/incarcare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 29. iulie 2013, 15:26

La dimensiunile astea in cutie ar incapea chiar 2 (250x150x70), legate in paralel nu ar trebui sa se dubleze durata de viata?
Poti pune 2 in cutie (fara probleme) dar avind in vedere ca 1 baterie te tine in jur de 8h ,poti sa o lasi singura in cutie pentru a nu ingreuna geanta inutil.La mine cind una e pe apa cealalta sta la incarcat ! cred ca 8 h de cloncanit pe zi sunt sufiicente. :gandesc: totul e sa mai si poti :zambet: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 29. iulie 2013, 19:06

Acumulatoarele pot fi legate in paralel iar capacitatea in Ah (NU durata de viata) se dubleaza... de ex. 2 bucati de 7Ah in paralel se vor comporta aproximativ ca una de 14Ah.
Va recomand sa legati in paralel doar acumulatoare cu aceleasi caracteristici si preferabil aflate aproximativ in aceeasi stare de uzura... in caz contrar se pun probleme destul de delicate de echilibrare a curentului de descarcare/incarcare.
Pana la urma timpul de folosire a sonarului nu se dubleaza?
Am cumparat 2 Well de 7,2 Ah, i-am legat in paralel. Acum nu stiu cu ce sa-i incarc. Pot folosi un redresor auto de 6 A? :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 29. iulie 2013, 19:36

Pana la urma timpul de folosire a sonarului nu se dubleaza?
Am cumparat 2 Well de 7,2 Ah, i-am legat in paralel. Acum nu stiu cu ce sa-i incarc. Pot folosi un redresor auto de 6 A?
Da, timpul de utilizare intre doua incarcari succesive se dubleaza.
Poate am inteles eu gresit dar credeam ca prin "durata de viata" intelegi cat timp trece de la momentul cand cumperi acumulatorul pana-l arunci ca nu mai ii bun... :).

Procesul de incarcare ("ca la carte") al acumulatorilor plumb acid este destul de complex, incarcarea se face intai cu un curent constant dupa care, in momentul in care se atinge o valoare de prag a tensiunii pe element se trece la o incarcare la tensiune constanta (pentru evitarea supraincarcarii, supraincalzirii etc.) pana ce curentul absorbit scade sub o anumita valoare.
Trecand peste aceste amanunte tehnice neinteresante, in general se recomanda un curent de incarcare de maxim 1/10 din capacitatea acumulatorului... daca al tau are 14,4Ah, ar fi bine sa nu depasesti 1,5A. Daca incarcatorul tau are posibilitatea de control a curentului de incarcare, poti sa-l folosesti daca nu, ti-as recomanda sa-ti cumperi unul facut pentru asa ceva.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 29. iulie 2013, 20:14

Daca incarcatorul tau are posibilitatea de control a curentului de incarcare, poti sa-l folosesti daca nu, ti-as recomanda sa-ti cumperi unul facut pentru asa ceva.
Nu are această funcție am să cumpăr altul. Cred că ar fi ideal unul care să decupleze automat la terminarea încărcării.
Merci pentru sfaturi. :noroc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 29. iulie 2013, 20:41

Cred că ar fi ideal unul care să decupleze automat la terminarea încărcării.
Merci pentru sfaturi.
Cu mare placere.
Iti recomand si tie sa cauti un incarcator folosit in modelism.
Nu sunt foarte ieftine dar permit incarcarea mai multor tipuri de acumulatori (NiCd, NiMH, Pb acid, LiIon etc.) si au tot felul de protectii (supraincarcare, conectare inversa etc.).
Eu folosesc unul Robbe Power Peak Compact.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 29. iulie 2013, 21:22

Iti recomand si tie sa cauti un incarcator folosit in modelism.
Sa o luam de la capat : 1baterie 12 v 7.2 ah te tine cam 8h. incarcatorul folsit ca sa incarc bateria e unul de 12v 1,5 Ah, pret in jur de 60 roni ,de dimensiunea unuia de telefon mobil, timpul de incarcare (aprximativ 4h deci o incarcare lenta.)Incarcatorul e prevazut cu un led care in momentul inceperi incarcari sta aprins pe culoarea rosie,inainte de terminarea incarcari incepe sa pilpiie( rosu -verde)in final sta aprins pe verde.Incarcatorul se pate cumpara de pe net cautal la firmele care vind navomodele de momit . :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 29. iulie 2013, 21:23

Iti recomand "Incarcator BC-12SL automat Vanson - Globstar". Eu mi-am cumparat unul si este excelent. Cu el imi incarc atat acumulatorul de 7Ah cat si pe cel de 18Ah. Functia de incarcare este prin tren de impulsuri si se realizeaza rapid. Ca si durata de incarcare la acelasi model de acumulator este identica cu cea a incarcatorului dat de Humminbird pentru sonarele portabile. Ia-ti si nu vei regreta!

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 29. iulie 2013, 21:39

Eu mi-am cumparat unul si este excelent
foarte corect Eugene numai ca el are geanta si cutia de la Zoran ,care e prevazuta cu sistemul de alimentare incrporat. E sufiicent sa bagi jacul in spatele cutiei si incepe incarcarea . Incarcatrul propus de tine in loc de jac are la capatul firelor crcdili pentru ai pune pe borne , la fiecare incarcare va trebui sa scoata bateria afara e cam incmod :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 29. iulie 2013, 22:30

Incarcatrul propus de tine in loc de jac are la capatul firelor crcdili pentru ai pune pe borne , la fiecare incarcare va trebui sa scoata bateria afara e cam incmod
Mai Dane, pt. un pescar cu spiritul tau practic m-asteptam sa ti se para simplu sa-ti cumperi un jack cu 2 lei la care sa-i lipesti doua fire... :limba: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 29. iulie 2013, 22:52

m-asteptam sa ti se para simplu sa-ti cumperi un jack cu 2 lei la care sa-i lipesti doua fire... .
al meu are jac din fabrica e un (Fuyuang) :limba: remarca! era pentru Eugen care umbla cu crocodili. :rizi: :rizi: :rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 30. iulie 2013, 08:28

Sa o luam de la capat : 1baterie 12 v 7.2 ah te tine cam 8h. incarcatorul folsit ca sa incarc bateria e unul de 12v 1,5 Ah, pret in jur de 60 roni ,de dimensiunea unuia de telefon mobil, timpul de incarcare (aprximativ 4h deci o incarcare lenta.
Un mic comentariu referitor la conservarea energiei.

Capacitate in Ah (amperi ora) se traduce cam asa: un acumulator de 7,2Ah poate da TEORETIC un curent de 7,2A timp de o ora sau un curent de 1A timp de 7,2 ore sau orice combinatie de cifre care inmultite dau 7,2. :)
De exemplu sonarul lui Dan, care consuma aprox. 0,9A dupa specificatiile Lowrance, poate functiona TEORETIC cu acest acumulator un timp de 7,2/0.9 = 8 ore.
PRACTIC un sonar nu va functiona daca tensiunea scade sub o anumita valoare asa ca PRACTIC nu se va ajunge la aceasta durata.
Desigur, se pot face diverse "șmecherii" pt. prelungirea duratei cum ar fi reducerea luminozitatii ecranului, oprirea temporara a sonarului cand nu-i nevoie de el etc.

La incarcare este deasemenea valabil acelasi calcul simplificat: un incarcator care poate furniza maxim 1,5A va incarca TEORETIC in 4 ore un acumulator cu capacitatea maxima de 4 x 1,5A = 6Ah.
PRACTIC acest lucru nu prea este adevarat deoarece de regula nu se ajunge la incarcatoarele ieftine (si pt. mult timp :) ) la valoarea maxima a curentului iar randamentul incarcarii nu e 100%.
Dar intr-adevar, acumulatoarele de regula nu-s descarcate complet cand sunt conectate la incarcator asa ca-i posibil de obtinut un timp mai scurt pana la incarcarea completa.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 30. iulie 2013, 08:38

Robbe Power Peak Compact
Mutumesc tuturor pentru sfaturi.
Informer incarcatorul tau imi depaseste bugetul, cel mai ieftin l-am gasit pe net cu 350 lei.
Mi-a mai spus o cunostinta ca as putea folosi ca incarcator un UPS, daca ar merge ar fi la fix ca am unul abandonat demult fiindca cred ca i s-a dus acumulatorul. Voi ce ziceti? Merita sa ma obosesc ai face adaptarea sau sa cumpar unul dedicat? Cel recomandat de Eugen are un pret acceptabil.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 30. iulie 2013, 08:46

UPS-urile incarca acumulatorul incorporat (7 - 10Ah de obicei) in conditii foarte bune, nu risti sa se deterioreze daca-l lasi conectat mai mult timp. :bravo:
Adaptarea este foarte simpla, prelungesti firele de conectare ale acumulatorului in exterior :).
Atentie, ma indoiesc sincer ca UPS-ul are vreo protectie la conectarea inversa a acumulatorului asa ca ai grija cum il legi... oricum, NU cand ai UPS-ul conectat la 220V.
Dezavantajul ar fi dimensiunile destul de mari da` daca nu-l transporti....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 30. iulie 2013, 09:04

protectie la conectarea inversa a acumulatorului
Nu prea am cum sa-l conectez invers fiindca din el voi scoate fire cu jack care intra in mufa din cutia acumulatorilor. Chestia e sa nu gresesc la montaj, eu stiu ca +este mijlocul la jack, iar - pe exterior. E bine? :gandesc:
Am trimis si un mail la Globstar sa imi zica unde au reprezentanta din Tulcea (pe site zic ca au dar nu spun unde) fiindca am vazut ca il vand pe cel ca al lui Eugen cu 80 lei.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Subiecte asemănătoare