Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pusicu

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pusicu«

Răspunsuri: 5

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Turda,jud. Cluj

Profesia: inginer TCM

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 9. iunie 2013, 23:17

Suport far

Salut.Imi place sa pescuiesc noatea insa navigatia cu lanterna in mana nu-i cea mai buna solutie mai ales pe distante lungi.O sa-mi montez o lanterna profi (am mai multe tipuri) pe post de far.Vreau sa evit fire,acumulator,care m-ar incurca.Ma intereseaza un suport pt. lanterna reglabil daca se poate.Am studiat mai multe variante si cred ca voi ramane la un suport tip ventuza (vid) pt. prinderea pe barca cu o adaptare pt fixarea lanternei.Ca sa nu mai tot improvizez ca-mi ia timp am vrut sa aud o parere si din partea voastra. pt tipul de suport.Salutari si multumiri.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 14. iunie 2013, 14:53

Salut pusicu,
poate ar fi bine sa pui o poza cu barca si cam unde te-ai gandit sa o montezi. O alta alternativa ar fi o lanterna de cap puternica, stil Led Lenser H7:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. martie 2016, 13:10

Pentru noapte...ambarcatiunea "se incalta" cu o lumina alba sau clara vizibila la 360 grade, adica din toate partite, altfel in caz de coliziune.......
Distanta minima la care trebuie sa sa vada cred ca este 2 mile pentru ambarcatiuni pana in 7 metri.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 15. martie 2016, 14:04

Din experienta te sfatuiesc sa-ti montezi luminile legale pe barca (o sa-ti postez schema) ,pentru drum ,tot din experienta te sfatuiesc sa ai un spot pt lunga si un spot pt scurta, mica de la 0-10m ,lunga de la 30-50m , ambele mobile atat vertical cat si orizontal .Tot din experienta trebuie montat si claxon , sirena ,goarna ... Acum una din experiente :caine taiat accidental cu maceta noaptea plecat la drum de 10km pe cale navigabila spre punct de primajutor la dus trecut peste craci , la intoarcere am evitat barca de lemn in deriva cu 2 bucati bastinasi muci la nani ...aprox 1-2m , echipament o lanterna destul de desteapta dar nu era ce trebuia.
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. martie 2016, 16:07

Incerc sa postez !!!acum merge !!
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere:
  • nav_lights_l.gif (129,48 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 17. iunie 2018, 19:45)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: