Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 8. iunie 2013, 17:04

Cu cit v-ati vinde hobby-ul...?

:salut: prieteni pescari,
tot din alt subiect, mi-a venit ideea de a deschide acest subiect!

Hobby-ul meu este pescuitul, prin care ma definesc ca persoana zi de zi, chiar ora de ora, nu trece sa nu ma gandesc la acest hobby...parca pescuitul ar fi sufletul meu. Nu mi-as putea inchipui sa nu mi se mai permita sa pescuiesc niciodata!
Dar, asa ceva se poate intampla destul de repede, cel putin in Germania. Neglijarea regulamentului prevazut prin lege, in unele cazuri poate duce pina la suspendarea pe viata a permisului de pescuit sportiv. Personal nu doresc sa risc o asemenea "catastrofa"...

Cum este la voi, cit de departe ati merge, la ce riscuri v-ati expune?
De ex, pt mine personal, daca cineva mi-ar oferi chiar si 1 Milion de euro sa nu mai pescuiesc niciodata in viata mea, sa nu mai ies in natura, la apa singur sau cu prietenii, as refuza pe loc fara regret.

Cum e la voi situatia, cit de mult s-a inradacinat hobby-ul acesta in voi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 8. iunie 2013, 17:26

salut Zoran,

hobby-ul asta " PESCUITUL" pentru mine personal nu are pret...........................

P.S. nu stiu ce reactie as avea daca as fii pus in situatia sa nu mai pot pescuii.......


:salut:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 8. iunie 2013, 17:44

Eu as lua milionul apoi as pescui acasa in cada :rizi:
Incepator in pescuitul somnului

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 8. iunie 2013, 19:13

Intrebare...interesanta.Oricum un milion mi-ar permite multe excursii in lumea larga...Banuiesc ca as face scufundari ca nou hobby.Deci eu pentru milionul de euro pot sa practic altfel de ...pescuit:acela cu camera de filmat :bucuros2:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 8. iunie 2013, 19:22

Mâine m-aș lăsa de pescuit dacă ar fi posibil.....dar pentru mine este prea târziu, aș fi un ipocrit să iau banii . :pescuit: :pescuit: :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 8. iunie 2013, 19:27

Eu as negocia la singe, ...si milioanele le-as investii tot in pescuit :apl: :apl:

7

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:27

1 milion de euro :gandesc: :gandesc: prea mic pretul sa ma faca sa uit tot ceea ce inseamna pescuit ptr mine. :drac:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 8. iunie 2013, 20:31

De ex, pt mine personal, daca cineva mi-ar oferi chiar si 1 Milion de euro sa nu mai pescuiesc niciodata in viata mea, sa nu mai ies in natura, la apa singur sau cu prietenii, as refuza pe loc fara regret

Hobby-ul nu este de vanzare,este o inzestrare de la natura ,unora le place fotbalul , altora femeile.altora vanatoarea,cred ca fiecare e cu babaul lui din nastere. :ochi:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 8. iunie 2013, 22:20

Si femeile intra la hobbyuri? :rizi: :rizi: atunci aplicati C&R si la femei , sa ne bucuram cu totii de cate un dril :buaaaah:
In cazul asta n-as mai accepta milionul :rizi:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 8. iunie 2013, 22:52

...sa ne bucuram cu totii de cate un dril
:rizi: :rizi: :rizi: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

sâmbătă, 8. iunie 2013, 22:52

atunci aplicati C&R si la femei , sa ne bucuram cu totii de cate un dril

Pai noi facem asta de muuuult :pauza:
:noroc:
"Am scris simultan cu Zoran"

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 9. iunie 2013, 01:21

Pescuiesc de mic copil, am facut o pauza destul de lunga pana mai acum cativa ani cand "drogul" asta mi-a revenit si nu ma mai pot lasa.Muncesc toata saptamana numai cu gandul ca vine weekend-ul sa merg la pescuit, am mers indiferent de conditiile meteo, fratele meu si prietena la inceput mi-au zis la inceput ca sunt un nebun, dar usor usor s-au obisnuit cu ideea de a trai cu un "pescar indragostit de hobby-ul lui".
De ceva timp visez sa-mi bag demisia si sa merg la pescuit UN AN INTREG sa stau cu cortul sau cu rulota, cu barca langa mine si sa pescuiesc cat de mult pot la orice specie doresc.Din pacate sunt regulile astea ce trebuie respectate pentru a fii in rand cu lumea: servici-casa-familie-pescuit DECAT IN WEEKEND.Cine stie poate o sa am un moment de nebunie in viitor si ma mut pe malul Po-ului macar cateva luni :rizi: visez............ :rizi:

1 milion de euro ca sa renunt la hobby-ul meu = NICIODATA

13

duminică, 9. iunie 2013, 10:46

din pacate sunt in postura de a renunta cateva luni la pescuit.
sa va spun cum ma simt? sa va spun ca innebunesc cand vad ca a venit weekendul si eu stau protapit in fata calculatorului in loc sa fiu in barca pe Oltul meu drag?
sa va mai spun cum ma simt cand vad ce timp frumos este afara, cum natura a explodat si totul are viata in jurul meu, iar eu stau si vegetez?
sau sa va spun ca as da toti banii din lume doar sa nu pierd acest timp si sa ma pot reintoarce la pasiunea si hrana sufletului meu?!
pretuiti orice clipa petrecuta la pescuit, singuri sau cu prietenii, amintirile sunt cele care ne mentin vii si sunt nepretuite.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 9. iunie 2013, 11:53

Sa renunt la pescuit? Niciodata! :zambet: Pe cand eram in "discutii" cu prietena, adica cu sotia, de acum, i-am spus ca pescuitul ptr. mine este tabu, sa nu cumva sa ma puna sa aleg intre pescuit si ea fiindca va pierde din start! :nu: :pescuit: Dupa 20 de ani de casatorie inca mai am un ele discutii despre pescuit cu ea, mai ales cand vine vorba de bani bagati in scule sau partide si mai si vin cu mana goala acasa, dar niciodata nu a intins prea mult coarda. :ochi: :prieteni:

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 9. iunie 2013, 17:25

Am avut o lunga perioada de pauza de 14 ani, de la sfarsitul anilor de liceu si pana la finele primei casnicii. Foarte mult. Am avut multe iesiri in natura dar de-a lungul anilor nu m-am regasit, ceva-mi lipsea cu desavarsire. Mi-am revenit, si de-atunci microbul nu ma lasa-n pace. Nu exista banii pentru care sa renunt la pescuit. Sunt dependent. Sunt dependent drogat. Sa renunt la acest hobby, sau mai degraba mod de a trai ar insemna sa renunt la o parte din mine. Nu, nu, nu se poate. Iesirile-n natura+pescuit nu necesita prezentare in randul cunoscatorilor. La un moment dat vroiam sa cumpar o casuta si teren pe malul Muresului, dar din pacate au intervenit altele.
Daca as fi pus in fata plutonului de executie, sau sa am arma la tampla si obligat sa renunt la pescuit in schimb la milion as lua banii, asta fiind singura metoda sa ma oblige sa renunt. Dar as investi in protejarea naturii, a apelor, a faunei. MI-as lua casuta pe malul Muresului, daca ar fi prea departe de apa as fi in stare sa ma implic in lucrari de deviere a cursului raului sa treaca prin gradina mea. Gradina mea=imparatia mea, as pescui in continuare. :zambet:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 9. iunie 2013, 21:13

Am avut un accident acum vreo 15-16 ani..Glezna fracturata ,cu operatie si toate cele..5 luni de zile cu ghips pe picior..doar ultimele 2 luni am avut voie sa calc pe picior.Mi l-am rupt fix in prima zi de deschidere a pescuitului,dupa prohibitia din anul respectiv..La vreo luna jumate dupa operatie,am fost la pescuit in cirje,cu niste prieteni.Ne-a prins o ploaie zdravana,asa ca a trebuit sa lasam masina la sosea ,pina la balta fiind de mers cam 2km ,peste cimp,pe drum de tara..Am avut de ales intre a sta pe marginea drumului ,pina seara ,singur cuc ,sau a merge in cirje peste cimpul mustind de apa..Am ales varianta 2.Am luat husa cu lansetele in spinare,astia mi-au pus o pelerina peste,si da-i inainte..In urma mea se vedea un sir lung de........ talpa stinga,incadrta de doua patrate de 2 pe 2cm..ca dreptul nu era voie sa-l pun in pamint..Amicii mei se cracanau de ris,zicind ca seaman cu soldatul Svejyk,care se intoarce de pe front...Nu stiu ce as face daca mi-ar impune cineva sa renunt la pescuit ,as face orice sa evit asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 9. iunie 2013, 21:19

Io nu mi-as vinde hobby-urile... eventual as mai cumpara vreo 2, de rezerva... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 9. iunie 2013, 21:46

Eu cred ca toti cei care avem acest hoby nu putem renunta la el pentru nimic in lume.Nu exista nimic ce poate inlocui senzatiile,trairile,aventura,adrenalina drillului, etc.Cei care sustin ca ar vrea milionul de euro,viseaza.Cred ca in adancul sufletului lor se gandesc ca ar vrea milionul dar ca vor gasi ulterior o metoda prin care sa continue sa pescuiasca si bineinteles sa-si cumpere echipamentul mult visat,ca deh,banii nu mai sunt o problema(cred ca nici iubita si nici nevasta nu ar mai comenta sau sa intrebe cat a costat noua achizitie) :bravo: .
Propun sa revenim cu picioarele pe pamant si sa constientizam ca nu este doar un hoby,ci este ceva ce face parte din fiinta noastra,ceva la care este imposibil sa renunti.
:prieteni: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 16. iunie 2013, 10:03

daca aveti careva un milion de euro de dat eu il primesc fara sa stau pe ginduri :prieteni: astept oferte :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 16. iunie 2013, 16:09

daca aveti careva un milion de euro de dat eu il primesc fara sa stau pe ginduri :prieteni: astept oferte :ochi:

Si nu vei mai merge never-ever mai la pescuit!?!? :soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com