Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 7. iunie 2013, 10:07

Ce fac cand s-a umplut casuta de mesaje private (PM)

Salutare,

Ce fac cand am casuta pe PM-uri plina? Ma apuc sa sterg din ele sau exista posibilitatea de arhivare? :)
Incepator in pescuitul somnului

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 7. iunie 2013, 10:18

Salutare,

Ce fac cand am casuta pe PM-uri plina? Ma apuc sa sterg din ele sau exista posibilitatea de arhivare? :)


nu cred ca exista posibilitatea de arhivare la propriu, insa ai posibilitatea sa ti le descarci in cazul in care ai nevoie de ele dupa care le stergi :ochi:

selectezi mesajele pe care le vrei si iti apare un "buton" pe care daca fci click ti se deschide un meniu. printre altele gasesti si DESCARCA ... si ti le salveaza intr-o arhiva locala .zip
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 7. iunie 2013, 11:11

E buna si arhivarea locala. Merci :bravo:
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 17. martie 2014, 18:59

Nu se poate aloca putin mai mult spatiu pentru mp-uri? :gandesc:
Sunt intr-un mic impas in sensul ca am ajuns la mesajele pe care deocamdata nu pot sa le sterg (imi trebuiesc) si nu pot nic sa le descarc (n-am unde dupa ce a capitulat laptopul :doarecapu: ) iar cauta imi e 92 %plina . :nunteleg:
Problema e ca am nevoie sa pot accesa acele mp-uri oricand si oriunde deci numai daca le am pe forum imi sunt la indemana. Dilema e asa : daca sterg din cele vechi pierd informatii de care am nevoie, daca nu sterg n-am unde sa mai primesc alte informatii de care am nevoie. :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 17. martie 2014, 19:23

Problema e ca am nevoie sa pot accesa acele mp-uri oricand si oriunde deci numai daca le am pe forum imi sunt la indemana. Dilema e asa : daca sterg din cele vechi pierd informatii de care am nevoie, daca nu sterg n-am unde sa mai primesc alte informatii de care am nevoie.

:idee:
Am dublat nr de mesaje de la 100 la 200.
Pe unele forumuri germane am dreptul la 20, pe altele la max 50 de mesaje private admise, dupa care trebuiesc descarcate sau sterse.
Cindva se vor umple si aici cele 200, si spatiul alocat pe server va deveni tot mai mic.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 17. martie 2014, 19:26

Ai incercat sa faci foldere? De ex Primite si Trimise, si sa le muti din:
Cutia postala -> Primite
Cutia cu mesaje trimise -> Trimise
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 17. martie 2014, 19:37

Multumesc Zoran pentru promptitudine :apl: :prieteni:
Din pacate n-am incercat sa mut de la primite la trimise sau sa fac alte dosare ca sa nu rup sirul conversatiei dar o sa am in vedere asta pe viitor cu toate ca la mine nu atat numarul de mesaje umple casuta cat anvergura lor si atasamentele :relax: :nunteleg:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 17. martie 2014, 21:15

[.....] la mine nu atat numarul de mesaje umple casuta cat anvergura lor si atasamentele :relax: :nunteleg:


:zambet: ... sorry

incearca pe viitor sa le aranjezi pe foldere si vei avea mai mult spatiu ulterior :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 17. martie 2014, 21:34

Io nu prea inteleg, limitarea e pe spatiu ocupat sau pe numar de mesaje sau si / si?
Oricum, ce importanta are cum le aranjezi?!? :nunteleg:
De test am facut un folder nou si am mutat jumatate din ce aveam in inbox, acolo... procentul ocupat a ramas neschimbat.
Daca ar conta cum sunt puse, ai face cate un folder nou pt. fiecare 199 de mesaje si n-ar mai fi nici o limitare... sau? :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 18. martie 2014, 08:42

Io nu prea inteleg, limitarea e pe spatiu ocupat sau pe numar de mesaje sau si / si?
Oricum, ce importanta are cum le aranjezi?!? :nunteleg:
De test am facut un folder nou si am mutat jumatate din ce aveam in inbox, acolo... procentul ocupat a ramas neschimbat.
Daca ar conta cum sunt puse, ai face cate un folder nou pt. fiecare 199 de mesaje si n-ar mai fi nici o limitare... sau? :rizi: .

Salut Informer,
este limitat nr de mesaje, care implicit limitaza si capacitatea maxima: 100 mesaje x 5 poze / mesaje = 500 poze de capacitate maxima.
Prin folderele create se incearca o structurare a mesajelor, care de fapt sunt de obicei un sir lung de mesaje repetate (primite si trimise ca raspuns de “n” ori).

Adica:
Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran

In acest caz am 4 mesaje primite si 3 mesaje trimise (un total de 7 mesaje din 100), ultimul fiind unul primit. Daca sterg primele 3 mesaje primite, si cele 3 trimise, raman doar cu ultimul primit care contine o copie a celor 6 precedente (primite si trimise). Acest mesaj final se poate muta in folderul creat, de ex “Importante”, si astfel am redus de la 7 la 1 mesaj!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 18. martie 2014, 08:47

In acest caz am 4 mesaje primite si 3 mesaje trimise (un total de 7 mesaje din 100), ultimul fiind unul primit. Daca sterg primele 3 mesaje primite, si cele 3 trimise, raman doar cu ultimul primit care contine o copie a celor 6 precedente (primite si trimise). Acest mesaj final se poate muta in folderul creat, de ex “Importante”, si astfel am redus de la 7 la 1 mesaj!

:rizi: :rizi:
Corect... insa spatiul recuperat este datorita faptului ca ai sters 6 mesaje nu pt. ca le-ai mutat dintr-un loc in altul. :limba:
Oricum, sa stergi informatia redundanta nu strica. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 18. martie 2014, 08:53

Corect.
Pot de ex mari nr de foldere posibile de la actualmente 5 la 10 daca e nevoie, dar eu nu folosesc decit 3, care cred ca sunt suficiente.
Cind finalizez un mesaj de "n"-raspunsuri consecutive, mut ultimul in folderul corespunzator, adica Primite, Trimise sau Importante (astea le am eu), iar restul le sterg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 18. martie 2014, 09:19

Io nu prea inteleg, limitarea e pe spatiu ocupat sau pe numar de mesaje sau si / si?
Oricum, ce importanta are cum le aranjezi?!? :nunteleg:
De test am facut un folder nou si am mutat jumatate din ce aveam in inbox, acolo... procentul ocupat a ramas neschimbat.
Daca ar conta cum sunt puse, ai face cate un folder nou pt. fiecare 199 de mesaje si n-ar mai fi nici o limitare... sau? :rizi: .


hmmmm ... acum am vazut ca de fapt nu conteaza pe unde muti mesajele pentru ca nu se schimba nimic. pe anumite forumuri, ai o limita de "n" mesaje pentru fiecare folder. rezolvam problema mutand anumite chestii care ma interesau intr-un folder si gata.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 18. martie 2014, 09:51

In acest caz am 4 mesaje primite si 3 mesaje trimise (un total de 7 mesaje din 100), ultimul fiind unul primit. Daca sterg primele 3 mesaje primite, si cele 3 trimise, raman doar cu ultimul primit care contine o copie a celor 6 precedente (primite si trimise).


Am verificat si NU functioneaza asa, nu-i ca la email-uri.
Daca stergi mesajele anterioare si-l lasi doar pe ultimul, o sa ai doar ce scrie in ultimul, NU toata conversatia.
Se pare ca atunci cand vezi toata discutia este din cauza ca softu-i "destept" si-ti afiseaza toate care-s in thread-u` respectiv.
Verifica....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 18. martie 2014, 10:09


este limitat nr de mesaje, care implicit limitaza si capacitatea maxima: 100 mesaje x 5 poze / mesaje = 500 poze de capacitate maxima.
Prin folderele create se incearca o structurare a mesajelor, care de fapt sunt de obicei un sir lung de mesaje repetate (primite si trimise ca raspuns de “n” ori).

Adica:
Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer
Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran -> Informer -> Zoran

In acest caz am 4 mesaje primite si 3 mesaje trimise (un total de 7 mesaje din 100), ultimul fiind unul primit. Daca sterg primele 3 mesaje primite, si cele 3 trimise, raman doar cu ultimul primit care contine o copie a celor 6 precedente (primite si trimise). Acest mesaj final se poate muta in folderul creat, de ex “Importante”, si astfel am redus de la 7 la 1 mesaj!

pai si de ce n-ai zis asa de la inceput ? :) ca era mult mai simplu , stiu ca e destul sa tin tot timpul ultimul mesaj dintr-o conversatie si e suficient. Astfel de cate ori primesc un reply sterg mesajul anterior si gata. :bravo:
ramane de verificat daca se pastreaza si atasamentele numai , sau, daca stergi mesajul sursa dispare atasamentul din toate copiile ulterioare? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 18. martie 2014, 10:12

Astfel de cate ori primesc un reply sterg mesajul anterior si gata.
ramane de verificat daca se pastreaza si atasamentele numai , sau, daca stergi mesajul sursa dispare atasamentul din toate copiile ulterioare?

Io zic sa citesti intai ce-am scris io deasupra si sa verifici ca-ti ramane conversatia SI dupa ce stergi din cosul de gunoi (doar asa se elibereaza spatiu)... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 18. martie 2014, 10:18

tocmai am verificat si eu si ai dreptate.
Exista o singura lista cu toate mesajele dintr-o conversatie si de cate ori accesezi unul mai vechi te duce exact la pozitia lui din acea lista .
Astfel incat daca ai sters un mesaj mai vechi el dispare din lista ne mai aparand in nici unul din mesajele ulterioare. :bucuros:
Noroc ca n-am probat pe ceva cu atasament :inchinare:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 18. martie 2014, 11:37

Ciudat...
Am incercat, functioneaza cum am spus eu, dar partial.
Am selectat toate mesaje pimite-trimise cu denumirea de "locuri", o conversatie cu 1 user, in total 32 de mesaje. Am sters toate de la Cutia cu mesaje, in afara de ultimul, si au ramas complet toate agatzate in ultimul. Apoi am sters toate de la trimise acelui subiect, si au disparut si din raspunsul salvat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 18. martie 2014, 12:00

se pot sterge toate mesajele, le trimiti la cosul de gunoi....apoi le poti redeschide din cosul de gunoi, pana nu golesti cosul la TOMBERON :bravo: .
P.s pana mesajele nu ajung ...TOMBERON... se pot salva. :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare