Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 5. martie 2012, 03:56

BARCA GONFLABILA vs. RIGIDA LA SOMN

De vreun an ma documentez pentru a ma orienta spre o barca, in ultima perioada, parca inclin catre gonflabila, dar sunt inca in cautare de informatii pentru decizia finala, care nu stiu daca va fi prea curand. Din ideea pe care mi-am conturat-o, as vrea sa fie din Hypalon, in jur de 3,5 m lungime, motor de 10-15 cai. Ce parere aveti? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 5. martie 2012, 09:16

Este foarte buna... dacă poți să o transporți umflată este ok, dacă nu este de muncă la ea destul.Apare și problema spațiului,se adună multe bagaje și 3,5 m.....depinde de stilul de pescuit. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 5. martie 2012, 09:42

Salut,
Asta depinde si f mult de stilul de pescuit ce vrei sa-l practici. Somni giganti sunt driluiti fara probleme si din barcile conflabile.
De ex, la pescuitul stationar de pe mal este f des nevoie de o barcuta pt dus momeala, plantat cu bolovan, legat la pomi, samd.. Suficient este si una conflabila de 2,6 metrii. La trasatura se pote si urca in barcuta si drilui somnul din barcuta. O conflabila este usor de transportat in porbagajul masinii, iar cu cit e mai mica e si mai usor de montat, de transportat si de pus pe apa. Pt acest stil de pescuit as recomanda mai degraba una de 2,6 metrii decit una de 3,8 metrii.

La pescuitul din barca, acolo deja e nevoie de mai mult loc si si de un scaunel confortabil. Dupa 2 ore de dat la clonc din barca conflabila, durerile de spate devin insuportabile. Pozitia stramba provoaca dureri mari. Eu nu am avut anul trecut la Dunare decit o conflabila, si am suferit de dureri de spate inca vreo 2 luni dupa aceea. Dar la fel de rea a fost si cea din metal, in care am stat o zi, dupa care abia am mai umblat de dureri in "noada". Mi-este groaza de vara care vine! O barcuta conflabila de 3,8 metrii are in interior un spatiu nu prea mare, de ca. 1,8 metrii lungime si 0,90 metrii latime. Intr-o barca normala ai mult mai mult loc, deoarece peretii nu sunt asa de grosi ca si tuburile unei conflabile. Aici, pt acest stil de pescuit, cum ar fi spining din barca, clonc, sau de stat toata noaptea si pescuit din barca, as recomanda una din fibra sau plastic, de cel putin 3,5 metrii lungime si 1,7 metrii latime.

Avantaje si dezavantaje… transport, bani, peridoc, rezistenta materialului… stiu, e greu de decis.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 6. martie 2012, 09:16

Eu am o gonflabilă de 2,3 m (joker)pentru pescuitul stationar de pe mal, și o Egreta de 5 m din fibră, foarte stabilă și ușor de dus la rame,condiție esențială în zona care pescuiesc(100 de m republica Moldova și 300 m Ucraina ). :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 6. martie 2012, 09:28

Eu am un papuc de patru metri ,un FIBERLINE,de care ma folosesc pe dunare si in delta,incapatoare ,stabila ,pescaj mic ,poti sa dai lejer la clonc , cu suporti pentru umbrela, insa am niste locuri la care ajung greu cu masina si atunci la plantat ar fi buna o pneumatica (care am vandut-o :doarecapu: ),barca cu peridocul multa munca si mai mult m-ar incurca.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »fitter« (6. martie 2012, 18:03)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 6. martie 2012, 10:27

Deci, ideal este sa ai una gonflabila, pentru diverse, si una cu acces cat mai usor la apa, pentru clonc si sa poata sta doi in barca, cel mai bine rigida, din cate inteleg !! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2012, 14:50

Rigida și cu o lungime de minim 4,8 m pentru Dunăre...
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 6. martie 2012, 17:20

Deci, ideal este sa ai una gonflabila, pentru diverse, si una cu acces cat mai usor la apa, pentru clonc si sa poata sta doi in barca, cel mai bine rigida, din cate inteleg !!


Exact asa este! Asta ar fi ideea, dar ... :nervos: ... banutii astia!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 11. martie 2012, 02:12

Despre barcile Porta Bote pliabile ce parere aveti? Am vazut ca sunt destul de piperate!! Care din dimensiuni este cea mai potrivita pentru Dunare si pentru clonc? 14'? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 11. martie 2012, 08:35

Am o parere atat de proasta incat am doua porta bote. Ce o avea Dunarea atat de diferit de alte ape incat sa trebuiasca barci speciale ? Am vazut-o ultima oara in mai anul trecut si tot apa curgea ca si in alte parti. Semana al naibii cu alte rauri si fluvii din lume.
Deci poti pescui la clonc, pe Dunare sau pe alte ape, din porta bote oricare ar fi talia barcii. Personal mi-am ales talia 10' (3m25) pentru ca putem pescui doua persoane si este in acelasi timp destul de usoara ca sa o pot manipula singur fara probleme. In acelasi timp nu este prea lunga ceea ce ar crea o prea mare priza in vant cand mergi tare cu masina. In 1991 mi-a zburat prima porta bote cu tot cu port bagaj pe autostrada la 140KM/H.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 11. martie 2012, 10:08

:zambet:

Mai ai cumva poze de după "zbor"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 11. martie 2012, 13:07

Poze am cu barca. Este utilizabila si acuma cu toate ca a zburat pe autostrada, si a stat numai afara de 21 de ani.
De atunci mi-am luat ultimul model, desenat altfel, ceea ce ii da mai multa stabilitate, mai mult loc in barca, si pot utiliza un motor pana la 6 cai pe cand modelul vechi nu accepta mai mult de 2 cai.
Daca vin pana la Rin o sa vin cu Porta bote, nu ma duc atatia kilometri cu Carolina skiff-ul pe peridoc.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 11. martie 2012, 14:23

Daca tot ai adus vorba, ce parere ai despre Carolina Skiff 16DLX?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 11. martie 2012, 14:32

Daca tot ai adus vorba, ce parere ai despre Carolina Skiff 16DLX?


The best!

@Tudor, de ce nu vi cu peridocul? In Franta ai voie cu 130 km/ ora cu peridocul!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 11. martie 2012, 14:37

Nu am nici o impresie. Avand bordurile mai inalte iei mai putina apa pe valuri mari. Altfel nu e nici o diferenta cu a mea J16. Daca vrei o 1655DLX trebuie sa ai si un clonc mai lung. :pescuit:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 11. martie 2012, 14:44




@Tudor, de ce nu vi cu peridocul? In Franta ai voie cu 130 km/ ora cu peridocul!?
Am voie dar nu sunt sigur ca ma tine peridocul pana acolo. In plus e cam greu sa te garezi pe unde vrei cu peridocul la spate. Daca vii pana aici insa vom pescui din Carolina.
Barca asta este cam limita ce o poate suporta peridocul. Acum trei ani mi-a pleznit un rulment de la peridoc, noroc ca eram aproape de casa. A fost o mare bataie de cap pana l-am schimbat. Bine ca nu a cazut roata pe drum ca se facea barca praf. Asa ca pana una alta Carolina ramane pe Sena si Porta merge peste tot.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. martie 2012, 14:45

Daca tot ai adus vorba, ce parere ai despre Carolina Skiff 16DLX?


The best!

Am răspuns cu "the best" pentru Carolina Skiff in general. Acum ca aduci vorba, da asa este. Au bordura mai inalta, sunt mai bune pt ... mare, unde valurile sunt mai mari ca pe râuri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 11. martie 2012, 15:19

Cred ca o barca rigida e mai confortabila, eu pescuiesc pe Dunare la varsarea Prutului. :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 12. martie 2012, 12:21

De exemplu, pentru 2 persoane, care ar fi mai potrivita(stiu ca cea mai mare, dar daca se poate, cand va fi momentul, cred ca voi alege varianta mai mica), Porta Bote de 12' sau de 14'? Vreau sa iau in considerare si aspectul flotabilitatii si al pescajului, pentru valuri mai mari, eventual si pentru Delta, pe langa destinatia uzuala care va fi Dunarea!?! :gandesc: In acelasi timp, trebuie sa se poata pescui si la clonk!!!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 12. martie 2012, 14:46

14' nu prea e usor de transportat si nici de manipulat. 12' e indeajuns de lunga si merge si transportata pe acoperis. Viteza masinii variaza si de distanta intre barele de pe acoperis.
Altfel nu te impiedica nimic sa pescuiesti in doi, la clonc daca vrei, in orice ape. Pe mare te sfatuiesc sa te abtii, chiar si pe Marea Neagra.
Mie imi ajunge modelul de 10' si la pescuitul in doi.