Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 12. martie 2012, 15:55

Multumesc, legat de pescuitul marin, deocamdata nu am asemenea ganduri, raman la Dunare, Delta, eventual si lacuri. Deci varianta de 12' este cea mai potrivita. Am inteles ca sunt pliabile, dar nu am inteles in ce mod!?! Se pot demonta pe lungime, dar doar atat :nunteleg: ? Ramai la 3,85 m? E cam mult!! Nu se pot demonta si pe latime? Referitor la viteza, vad ca este data in mile/ora! Logic ar fi sa fie in mile marine! Asa este? Sau este data in mile terestre? 17 m/h croaziera si 23 m/h maxim!!?! N-am vazut sa specifice cu ce motorizari!?!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 12. martie 2012, 16:18

Unde ai vazut tabloul cu vitezele ? Nu vad cum pot da aia vitezele caci depinde si de motor, de cat e de incarcata barca etc...
Cu montatul si demontatul sunt o puzderie de video pe net :

Video
-

Video



In lat nu se demonteaza decat cu drujba sau un fierastrau puternic. :drac2: Daca ti se pare barca prea lunga e deajuns sa cumperi un model mai scurt.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 12. martie 2012, 16:36

Nu va jucati cu Dunarea

Pescuiesc de vreo 5 ani din barca pe Dunare, in ancora si am cam avut parte de multe nazuri din partea vantului.Cred ca o barca tre sa fie solida pe DUNARE, destul de lata pt stabilitate si cu o chila mare, Am vazut multe pneumatice care au renuntat pe hula.Asta din umila mea experienta, iar cel mai importanat este ca barca sa nu aiba alcool!Fire intinse si rezistente! :pescuit:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 12. martie 2012, 17:56

pt a pescui la somn din barca este recomandat 2 persoane care nu prea au loc intr-o gonflabila sau barca demontabila. poate in sua si in germania datorita densitatii mari a somnilor,se cloncaneste o perioada de timp mai scurta pana ai o captura,pe dunare poti sa cobori in aval si 10-12 km fara a avea un tac.la intoarcerea catre tabara daca incepe un vant de 30 - 40 km/h "distractia" este totala cu o goflabila care nu o mai poti controla pt simplu fapt ca nu are chila.sa mai spunem ca sub apa poti lovi un ciot ascutit si adios gringo cu goflabila.
pt evergreen
o gonflabila sa poata atinge viteze de 17-25 km/ora trebuia sa aiba chila din fibra de sticla si un motor de minim 30/40cp ca sa poata plana.pt acest tip de barca este necesar peridoc pt transport si certificat de capacitate pt motor mai mare de 5cp.
la gonflabilele care se strang in genti si au chila gonflabila nu poti monta un motor mai mare de 5cp.

am pescuit din toate tipurile de barci si pt sigura voastra va sfatuiesc sa va uitai dupa barcile din fibra. pt dunare sau dd o barca de 4.80 m fibra + motor 15cp = combinatia ideala . restul e cancan
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

25

luni, 12. martie 2012, 20:54

imi cer scuze, dar nu pot i de acord cu afirmatia de mai sus

Citat

la gonflabilele care se strang in genti si au chila gonflabila nu poti monta un motor mai mare de 5cp.
cu 8cp pe o gonflabila de 2.7m cu chila gonflabila am mers eu si nu a fost nici un necaz, ba din contra, daca aveam un motor mai mare mergea fara probleme.
am amici care au pus pe o asemenea barca (este drept de 3.3m, dar tot gonflabila cu chila gonflabila) motor de 15cp si mergea brici.
sigura ca o chila rigida taie apa mult mai bine decat una gonflabila, dar de aici pana la a nu putea sa montezi un motor mai mare de 5cp este cale extrem de lunga.
cat despre stabilitatea unei barci gonflabile vs una din fibra, nici nu incape comparatie, gonflabila fiind mult mai stabila.
intradevar, o Porta Bote este ideala dar pretul este prohibitiv pentru Romania deocamdata, iar o barca de fibra implica si ea niste costuri destul de mari si de achizitie dar si de intretinere si transport - cine isi permite, sa mearga fara ezitare pe varianta asta, iar cine nu...................fara nici un regret sa opteze pt gonflabile

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 12. martie 2012, 21:02

Cea mai buna barca

Cred ca cea mai buna barca e cea pe care o ai.Te obisnuiesti cu ea, e ca o muiere!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 13. martie 2012, 00:29

Acuma, daca tot s-a aruncat manusa, chiar sunt curios: cu o gonflabila, care in majoritatea cazurilor se invarte pana pe la 50 de kg(cele mai utilizate), sau cu o demontabila, care ajunge tot pe acolo, nu risti, totusi, :gandesc: sa faci ski nautic daca te loveste vreun „bunic”?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 13. martie 2012, 06:35

Mai rele sunt "bunicile"! La somni femela creste mai mare si mai lata decit masculul.

... nu risti, totusi, :gandesc: sa faci ski nautic daca te loveste vreun „bunic”?

Nu, sau scos din barci conflabile si somni de 2,5 metrii, nici o problema. Este mai usor si chiar recomandat sa mergi cu barcuta spre el si sa-l pompezi in sus decit sa-l driluiesti de pe mal. Important este ansambul: barca, lanseta, mulineta, fir... pt a putea usor si repede lucra.
Daca ai lanseta slaba, clar, te trage dupa el pt ca nu-l poti forta. Daca ai fir slab, iarasi nu poti risca sa fortezi, si in acest caz te trage dupa el. Cit, nu stiu...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 13. martie 2012, 07:07

Daca ai lanseta slaba, clar, te trage dupa el pt ca nu-l poti forta. Daca ai fir slab, iarasi nu poti risca sa fortezi, si in acest caz te trage dupa el. Cit, nu stiu...
Da , perfect de acord, am luat cun baiat de pe mal cu un somn intr-o lanseta de "militian", si m-a dus pana in apele din Republica Moldova, .Cam 70 kg a avut dar nu puteam sa-l fortez, a facut praf si mulineta , ii tremurau genunchii :zambet: , noroc ca in ziua aia isi schimbase firul, a fost pestele vietii lui.Cred ca m-a dus vreo 700-800m. Iam spus baiatului sa pastreze sculele stricate ca amintire.Dca nu ma duceam cu barca nu-l scotea la mal.Barca e sfanta :ochi: .Ce fost frumos este ca toti pescarii de pe mal au mers in rand cu barca pana la gura Prut si da-i sfaturi si indicatii.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 13. martie 2012, 07:11

Galati,
ai poze cu somnul de 70? Dar nu de abator!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 13. martie 2012, 07:19

ai poze cu somnul de 70? Dar nu de abator!
Da , de abator.Asta e Zoran, oamenii se duc la pescuit ca sa-l faca pane, altii sa-l vanda.Asta e CRUDUL ADEVAR.Daca ar avea bani ,sunt sigur ca s-ar comporta altfel, nu vreau sa starnesc polemici, chiar nu vreau sa arunc primul cu piatra.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 13. martie 2012, 07:50

Galati, nu-i vorba de bani, ca nu te-mbogatesti din pescuit. Iar daca ai barca, scule, sonar, iar nu poate fi vorba de pescuit pt bani. La romani este pur si simplu mentalitatea: "Cum sa ma chinui sa-l prind si dupa aceea sa-i dau drumul?"
Eu am prieten medic stomatolog, care umbla cu masina de 80 mii de euro si are casa de 450 mii de euro, dar nu-l iau cu mine la pescuit pt ca duce toti pestii acasa. Nu poate sa conceapa sa le dea drumul la pestii prinsi inapoi in apa!
Ne vizitam, totul e in regula, dar la pescuit nu-l iau cu mine.
E conceptia, asta trebuie schimbata, ceea ce cu violenta nu se va reusi niciodata.
Multa munca de convingere si exemple, ca sa vada cum se face!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 13. martie 2012, 08:04

nu te-mbogatesti din pescuit
Asa este Zoran, nu se imbogatesc din pescuit , cred ca se comporta ancestral, carasul mananca rama,somnul carasul,omul somnul,pamantul omul si tot asa.Ma bucur totusi ca sunt atenti la cei cu curent, palse, varse, carbid, butelie, acid acetic cu bicarbonat, etc.Iau si ei un peste ,doi.Dau cu lansete prind nu prind ,fac si ei ce pot.Eu dau drumul la somn ...Incerc sa fiu cat se poate de sincer.Chiar daca ce am scris te va dezamagi!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 13. martie 2012, 08:28

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 13:03)


galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 13. martie 2012, 19:06

Pe mine m-ai dezamagit rau de tot :ochi:
M-am mai linistit, am crezut ca toti o sa ma priveasca ca pe un criminal.Nu vreau sa mint,asta e!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 13. martie 2012, 21:58

Sincer = e bine
Abuz = rau
Criminal = rau-rau-rau de tot!

Bine-ai venit intre smecheri! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 13. martie 2012, 22:11

Bine-ai venit intre smecheri! :pauza:
Zoran, nimeni nu e perfect!Acun cred ca doar o sa ne salutam, la pescuit nu cred ca vrei sa mai mergi cu mine. :necajit:
Lectia cu doctorul.Mi-am insusit-o. :necajit:

38

marți, 13. martie 2012, 22:16

Pe mine m-ai dezamagit rau de tot :ochi:
M-am mai linistit, am crezut ca toti o sa ma priveasca ca pe un criminal.Nu vreau sa mint,asta e!
ce sens ar avea?
cunosc "pescari" de forum adevarati zei ai tastelor si inversunati sustinatori ai C&R care baga la traista emitand scuze penibile
astia sunt mult mai rai decat unul care recunoaste cinstit ca mai opreste din cand in cand un peste
pt linistea ta sufleteasca, si eu opresc cateodata peste.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 13. martie 2012, 22:23

pt linistea ta sufleteasca
Este un peste deosebit, nu fac abuz, nu distug mediul, imi place pescuitul. Asta e. Sunt crestin ortodox si mut canalul de la PV-TV cand da despre vanatoare si pusti. :necajit:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 13. martie 2012, 23:30

Pe mine m-ai dezamagit rau de tot :ochi:
M-am mai linistit, am crezut ca toti o sa ma priveasca ca pe un criminal.Nu vreau sa mint,asta e!
ce sens ar avea?

, si eu opresc cateodata peste.

SI eu opresc peste mai ales daca se-ntampla sa prind. :zambet:
...cogito ergo sum.