Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

miercuri, 29. mai 2013, 20:56

Probabil ma ocolesc pentru ca nu mananc peste ). In seara asta ma duc peste el, sper sa fie acasa

Eu cred ca te ocolesc pentru ca e inca PROHIBITIE, :nunteleg: sau? Oltul a devenit apa de frontiera intre REGIUNI? :gandesc: (GLUMA)...
:noroc:

2

joi, 30. mai 2013, 19:33


Eu cred ca te ocolesc pentru ca e inca PROHIBITIE, :nunteleg: sau? Oltul a devenit apa de frontiera intre REGIUNI? :gandesc: (GLUMA)...
:noroc:


prohibitie pe Olt??!! asta da gluma :rizi:

3

joi, 30. mai 2013, 20:32

prohibitie pe Olt??!! asta da gluma

OK,...nu te contrazic, sunt sigur ca stii ce spui/simti, dar chiar asa nu se poate face nimic? :nunteleg: tot in RO este si Oltul si Muresul si Crisul si Dunarea si Timisul (scuze daca am omis alte rauri) si totusi nu se aude de braconaj "SPORT NATIONAL" decat pe Olt si mai putin pe Mures. :nervos: , n-am auzit de braconaj(LA GREU) pe Dunare,Timis,Cris, etc ....asa la cotele astea...voi trebuie sa faceti ceva in zona voastra/parerea mea,... scuze de off-topic. :prieteni:
:noroc:

4

sâmbătă, 1. iunie 2013, 13:18

...voi trebuie sa faceti ceva in zona voastra/parerea mea,...


habar nu ai cat de satul sunt de cuvintele de mai sus.
toti, de prin alte zone ofera acelasi sfat, dar nimeni nu intelege cu adevarat ca NU se poate face nimic decat daca se SCHIMBA LEGEA si SE INTERZICE PESCUITUL COMERCIAL pe apele interioare.
raul Olt de la Valcea si pana la varsare in dunare este dat in pescuit comercial - ANPA a autorizat cu cativa ani in urma pescuitul comercial pe zonele respective si de atuncea este jaful si distrugerea inimaginabila
chiar daca acuma, ANPA spune ca nu a mai dat autorizatii (cel putin pe zona Valcea, asta spune), raul a fost facut si mafia pestelui a fost creata, iar acuma toti sustin ca au autorizatii legale iar autoritatile si cei care ar trebui sa vegheze asupra braconajului piscicol, sunt mana in mana cu braconierii si mafiotii locali, protejandui chiar impotriva pescarilor cu undita.
stiati ca o asociatie de pescuit comercial plateste aceasi valoare la permisul de pescuit comercial ca si un simplu pescar?
citit putin aici - http://www.anpa.ro/images/stories/docume…02013%20var.pdf - cum si in ce fel intentioneaza ANPA sa modifice tarifele de pescuit si mai ales uitati-va in ce categorie sun plasati pescarii sportivi versus cei comerciali si poate asa va convingeti ca fara schimbarea legislativa de care vorbeam, NU se poate face nimic din pacate :nervos:

5

sâmbătă, 1. iunie 2013, 19:40

Mare dreptate ai , AdiWolf, cu totii observam dar suntem legati de maini si de picioare. Legea este de partea lor, a concesionarilor! Mi-aduc aminte Complexul Razelm-Sinoe; ce bijuterie era inainte de a prelua Dana Nastase si Al. Bitner, si ce-a ajuns an de an dupa aceea! Jaf de jaf, fratilor!
Dar daca indraznim sa iesim si noi, pescarii sportivi cu o lanseta pe apa in prohibitie, sa-i vezi pe jandarmi cum sar si trec rapid la confiscari de scule si amenzi grase, ca de, au prins braconieri!

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 3. iunie 2013, 08:52

...voi trebuie sa faceti ceva in zona voastra/parerea mea,...
habar nu ai cat de satul sunt de cuvintele de mai sus.
toti, de prin alte zone ofera acelasi sfat, dar nimeni nu intelege cu adevarat ca NU se poate face nimic decat daca se SCHIMBA LEGEA si SE INTERZICE PESCUITUL COMERCIAL pe apele interioare. , NU se poate face nimic din pacate :nervos:
Puteţi încerca cu televiziunile centrale, poate nu au ajuns aşa sus cu mârlăniile sau poate îi luaţi prin surprindere dacă vă mişcaţi repede şi sunteţi discreţi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

7

luni, 3. iunie 2013, 19:48

...voi trebuie sa faceti ceva in zona voastra/parerea mea,...
habar nu ai cat de satul sunt de cuvintele de mai sus.
toti, de prin alte zone ofera acelasi sfat, dar nimeni nu intelege cu adevarat ca NU se poate face nimic decat daca se SCHIMBA LEGEA si SE INTERZICE PESCUITUL COMERCIAL pe apele interioare. , NU se poate face nimic din pacate :nervos:
Puteţi încerca cu televiziunile centrale, poate nu au ajuns aşa sus cu mârlăniile sau poate îi luaţi prin surprindere dacă vă mişcaţi repede şi sunteţi discreţi.


:rizi: :rizi:
tu nu te uiti la televizor? stirile alea sunt facute de "ziaristi" si trusturi de presa, iar astea reprezinta niste interese ale cuiva
uite ce scriam cu cateva zile in urma intr-un alt topic

Citat

Gigi,
situatia semnalata de tine este un fapt cotidian pe Olt si as putea spune o stare de normalitate la ora actuala - a devenit ceva ireal sa nu vezi pe nimeni dand la japca sau cu parasuta, nu mai vorbim de setci, plase si alte scule
la fel ca si tine am facut sesizari, am facut demersuri la mai multe institutii,(nu le insir ca sunt destule, dar inclusiv secretariatul Guvernului si Presedentia), iar raspunsurile.................evazive si politicoase (unele)
de sesizarile pe plan local la reprezentatul ANPA si la jandarmerie nu mai vorbesc - rezultatul?! zero barat, ba din contra am ajuns sa nu mai pescuiesc in anumite locuri
am avut ca si tine la un moment dat o legatura cu ceva presa centrala si de atuncea m-am lamurit cum sta treaba cu presa in romania (fie ea scrisa sau vorbita) - ziaristul roman este un mic gainar santajist care in urma detinerii unor informatii cauta sa obtina profitul maxim (rog sa ma scuze cei care inca mai cred ca au coloana vertrebala printe ziaristi, dar asta este opinia mea si o mentin)
asadar, ce pretentii ai tu de la PVTV?? acolo unde exista interes si se poate manipula informatia - recte un post TV sau o revista - nu va exista niciodata corectitudine, morala si respect.
"civilizatia vestica" ce a navalit peste noi dupa '89 a adus dictatura banului, legea junglei si a interesului realizat cu orice pret, calcand in picioare orice urma de moralitate, corectitudine sau respect al legii.
trist dar asta este ceea ce simt si percep eu la aceasta ora :zid:


si iata ca la scurt timp avem deja un scandal la nivel central cu ziaristi santajisti si trusturi de presa cu interese ........
nu asta este solutia
trebuie sa se inteleaga ca singura solutie este interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare
altfel........vorbim discutii :necajit:

8

luni, 3. iunie 2013, 20:48

trebuie sa se inteleaga ca singura solutie este interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare
altfel........vorbim discutii

:rizi: :rizi: ..Intervin pentru ultima oara in aceasta polemica....cand am spus ca "voi" trebuie sa faceti ceva, nicidecum nu m-am referit la combaterea pescuitului comercial(cu plase avand dimensiunile ochiurilor/textura materialului in limitele legale).Aici nu prea avem ce sa facem atata timp cat exista o reglementare in vigoare(multumesc de informatia pe care ai postat-o :bravo: ).Eu spun ca nu aici este problema-"la plasari"(eu de cate ori am agatat din greseala o plasa-si era si ilegala(monofilament)....peste canci)...in schimb sonarul era "negru"-de fapt pestii nu puteau trece de plasa...pana la urma pestele care nu simte o plasa se autoelimina(noi vrem parteneri adevarati, nu? :rizi: ).Dar cu "parasuta"....aici ma doare tare, deoarece pestii care au ajuns la o maturitate/dimensiune considerabila si pe care-i vrem parteneri de drill..... :love: ..de-aia am spus ca numai pe Olt sunt "parasute". :nervos:
Sper ca m-ai inteles :bravo: ....asta e, suntem si noi(astia din alte zone) gelosi ca n-avem....... :rizi:
:prieteni: :noroc:

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 3. iunie 2013, 21:32

De unde am plecat si unde am ajuns?
Haideti sa va zic cum sta treaba asta cu braconajul pe Olt pentru ca pescuiesc de vreo 4 ani numai printre plasa kilometrice si printre siruri cu mii de carlige. Plasele de pescuit au inceput sa fie inofensive, prin ele selecteaza pestele....ce este mic trece, ce este mai mare ramane, ce este foarte mare trece. Cu parasutele nu prea se procopsesc asa decat in anumite perioade, primavara si toamna tarziu, dar in schimb cu curentul, carbidul si buteliile cu gaz este pericol. Inchipuiti va ce poate face un sfert de butelie pe 100 mp, scoate la suprafata absolut tot ce este in apa, ce la cel mai mic la cel mai mare peste, melci, scoici...tot ce este viu. In noiembrie pescuiam in barajul Arcesti (5km de Slatina spre Valcea) la salau si pe la 10 seara au intrat 2 barci si se faceau ca dau la spinning, apoi au scos niste tevi, le au infiletat si au dat drumul la gaz, in max 1 min era barajul prin de peste, nu mai puteai arunca un ac....am sunat la 112, am cerut sa ne faca legatura cu cineva si ne-au dat la jandarmi, de acolo ne-au zis ca nu tine de ei ci de Valcea, iar ceea ce cerem noi sa faca ei implica costuri si nu se pot baga peste colegii lor. Pana ar ajunge jandarmii de la Valcea la Slatina ar putea sa se goleasca Oltul cu galeata. Un singur lucru se poate face, inchiderea pescuitului de orice fel pe anumite sectoare de apa....intre 2 baraje pe o perioada determinata...3 ani, dupa urmatorul sector si asa mai departe, astfel fondul piscicol s-ar reface pentru ca potential inca mai este.

10

marți, 4. iunie 2013, 19:21

cred ca topicul asta ar trebui "spart" ca l-am cam facut praf si nimeni nu mai intelege nimic si la ce se refera fiecare

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. iunie 2013, 21:29

Din pacate ''adiwolf'' are perfecta dreptate , trebuie facut presiune ''sus'' pentru interzicerea pescuitului comercial pe apele naturale din Ro, in lacul de acumulare Stanca-Costesti , pe Prut, care este si apa de frontiera, se ''pescuieste'' nonstop cu setci monofilament de catre concesionari fie iarna(sub gheata), fie prohibitie, ptr. ei nu exista lege! Si foarte GRAV, deosebit de GRAV, ce este vandabil se comercializeaza, ce nu se FIERBE SI SE HRANESC PORCII !
Ei ce spuneti de asta?
Am facut mereu presiuni asupra lor , pe diferite canale:112, reviste specialitate, jandarmerie , ANPA, P.FRONTIERA, etc, dar s-ar parea ca interesele sunt foarte mari, iar pestele branconat pe Prut , a'' uns'' multi , multi, de la politistii de frontiera, inspectori ANPA, pana la secretari de stat.etc..Ce dracu mai poti face in acest caz, decat sa pui mana pe pusca si sa-i ''cureti'' pe toti acesti corupti? :doaaamne:

12

miercuri, 5. iunie 2013, 22:49

din pacate vad ca topicul tot nu este despartit asa ca voi continua tot aici si cer scuze initiatorului acestui topic.

nu stiu cati au intels sau vor intelege ceea ce am spus mai sus si tot timpul voi sustine ideea interzicerii pescuitului comercial pe apele interioare.
totusi realitatea este cu totul alta si se pare ca viitorul nu ne va da dreptate sustinatorilor acestei idei, deoarece interesele sunt majore si castigurile pe masura - ganditi-va ca nimeni nu investete, dar de scos se scoate mereu, ce afacere mai buna iti doresti cand nu bagi nici un leu si scoti inzecit?!!
la nivel guvernamental si european se cere tot mai mult exploatarea resurselor de mancare, drept pt care "onor" guvernantii nostrii au gandit ca pescuitul comercial pe apele interioare se incadreaza in cerinta europeana :zid:
ca sa putem scapa de pescuitul comercial cu plase si implicit de braconajul salbatic ce se practica la ora actuala pe apele interioare sub falsa protectie a autorizarilor de pescuit comercial, ar trebui sustinuta ideea de acvacultura pe barajele in discutie, dar acvacultura de genul celei de la Bradisor cu plase submerse si pontoane plutitoare.
in felul acesta cel care va practica aceasta activitate nu va lasa sa pescuiasca nimeni cu plase, iar pescarul de rand nu poate decat sa se bucure de pestele din apa care va popula din cand in cand barajul respectiv.
nu imi surade ideea in intregime, dar nici nu cred ca vom avea alta solutie cu sorti de izbanda :gandesc:
asadar.........

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. iunie 2013, 07:00

Despre prohibitie, pescuit comercial si altele asemenea

Am mutat aici unele postari off-topic de la alte subiecte.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

joi, 6. iunie 2013, 18:55

multumim,

dar parca vad ca nu mai intereseaza pe nimeni :ochi:

15

joi, 6. iunie 2013, 19:34

Ba ne intereseaza.Propune tu o varianta de interzicere a plasarilor si o sa vezi ca o sa gasesti f multi sustinatori.
Ca o sugestie...cand observ(i)ati o nerespectare a legii, de ce nu filmez(i) ati cu telefonul? Dupa aceea sun(i) ati la 112, spui ca detii dovezi si apoi "youtube".
Nu cred sa se lase fara urmari....traim in jungla si fiecare "organ" e vanat la randul sau, vorba lui Eugen.
:noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 6. iunie 2013, 20:55

Ieri am avut drum la Craiova sa cumpar motorul de barca si, traseul a fost prin Slatina. La iesirea din Slatina soseaua trece peste un lac (probabil baraj) de Olt. Pe stanga, mergand catre Craiova, era o barca cu baieti care-si faceau "meseria". Eu nu cred ca arau braconieri, ci dlacai care si-au luat oficial dreptul de a plasui si de a comercializa pestele prins. Problema nu cred ca o reprezinta aia care pescuiesc, ci organele de stat care le dau autorizatia.

17

joi, 6. iunie 2013, 21:54

Ba ne intereseaza.Propune tu o varianta de interzicere a plasarilor si o sa vezi ca o sa gasesti f multi sustinatori.
Ca o sugestie...cand observ(i)ati o nerespectare a legii, de ce nu filmez(i) ati cu telefonul? Dupa aceea sun(i) ati la 112, spui ca detii dovezi si apoi "youtube".
Nu cred sa se lase fara urmari....traim in jungla si fiecare "organ" e vanat la randul sau, vorba lui Eugen.
:noroc:


cata,

tocmai ce am facut o astfel de propunere mai sus, iar de initiative si demersuri facute de mine in nume personal catre institutii ale statului, sincer sunt satul atata timp cat raman singulare si neurmate de altii.
filmari si poze am facut si o sa mai fac, dar din pacate ele nu sunt probe in instanta decat daca au fost facute cu aprobarea organelor competente sau de catre ele insele
tocmai pt ca traim in jungla, mafia asta a luat amploare si este extrem de dificil de stopat .

eugene, nimeni nu a sustinut contrariul
intodeauna problema a fost si va ramane la autoritati care fie din incompetenta fie cu rea credinta si din interes, fac dezastru si sunt partase la jaful asta.

Subiecte asemănătoare