Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 5. iunie 2013, 06:59

Pescuit din barcă, metoda la pom. Care este poziţia ideală de amplasare a bărcii - amonte, aval sau în drept cu momeala?

După aventura lui Zoran cu somnul spaniol mi-am pus întrebarea "cum este mai bine să te ancorezi când pescuieşti din barcă legat la pom sau în mal?" Cred că cel mai potrivit ar fi ca, în cazul în carer legăm barca cu două ancore în amonte -aval, ancora din aval să fie cu vreo 15 m mai sus de locul unde sunt amplasate momelile, astfel, cum somnul de obicei pleacă în jos pe curent, nu rişti să o ia odihnit pe sub barcă printre frânghiile de ancorare. Voi ce părere aveţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 5. iunie 2013, 08:01

Ovidiu. :salut:

Bine pusa problema, si eu astept aceste explicatie!

Ca doar se apropie concediul la Dunare! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 5. iunie 2013, 08:22

Personal nu am dat acestei teme pina acuma nici o importanta. Cind eram in 2 la pescuit, am imprastiat monturile si in amonte, si in aval. Ideea era ca unul sa dezancoreze ev barca si mergeam cu somnul, cu curentul, si-l drill-uiam pe verticala, ca la pescuitul la clonc. Aceasta este cea mai "usoara" metoda de drill.

De aceasta data, fiind singur, dupa ce legam prima montura, m-am deplasat cu spatele cu electricul pe langa mal pt a pozitiona a 2-a montura. Dupa pozitionare, tot cu spatele mergeam in diagonala la ancora, cu curentul. Contra curentului sau perpendicular pe curent ar fi fost posibil doar cu motorul termic si in doi: unul la motor, celalalt cu lansetele in mana.

Cred ca oricum e bine, depinde mult si de situatie, de curentul din apa, de distanta intre monturi...
Cel mai sigur insa e intotdeauna sa mergeti cel putin cu un partener la pescuit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 5. iunie 2013, 08:27

salut,
da partenerul trebuie sa fie indamanatic
:prieteni: