Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. iunie 2013, 06:47

Ciucur de lina - versus - Caracatita de silicon

:salut: Luminatima va rog: pentru ca in filmuletele de pe Yutube apar tot felul de gedjeturi puse pe fir deasupra momeli pentru a atrage somnul(caracatite ,ciucur de lina)
care din cele doua ar fi mai indicat de folosit. :nunteleg:
Sarbi folosesc (ciucurul de lina) si sunt MESERIASI in pescuitul la clonc. :noroc: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. iunie 2013, 08:12

Ce te face sa crezi ca sarbii sunt meseriasi? Nu doresc sa contrazic, dar ce te face sa crezi asta?
Nemtzii, francezii si italienii, care prind regulat somni de peste 2 m la clonc, ori cu caracatite de silicon pe plumb, ori chiar si fara, cum sa le spunem lor atunci?

Hai sa vedem de ce ciucurei de lana?… in primul rand presupun ca cu ani in urma nu existau silicoane si caracatite. Dar de ce foloseau ei ciucure de lana? Nu pot crede ca un ciucure de lana deasupra unui buchet de rame sau lipitori atrage mai mult somnul decit momeala in sine.

Ideea folosirii unui calamar de silicon este in primul rand de a acoperi plumbul. Se presupune ca somnii sunt extrem de sensibili la cimpurile el-magnetice. Daca un silicon pe plumb sau un tub de silicon pe carlig opreste aceste posibile "campuri el-mag" sa treaca, si asta este sub semn de intrebare…

Parerea mea este ca somnul vine la momeala si o studiaza in cele mai multe cazuri cu mustatile. Daca ar atinge direct plumbul, poate s-ar speria mai repede decat daca atinge cu mustatile sale bratzele moi ale calamarului de silicon. Doar poate! Insa, pt a elimina aceasta presupunere, eu folosesc astfel de gume care protejeaza plumbul. Aici recomand vizionarea filmului "Underwaterattacks!"
Aici un scurt clip din film:



Am avut o zi la Dunare, unde nu voiau sa muste deloc. Era vant, si pt a mentine momeala cit mai pe verticala am montat un plumb f mare, greu, mi se pare 300 grame, pt care nu am avut calamar si nici vopsit nu era. Si acuma il mai am in trusa. Veneau la montura si fugeau imediat. Apoi am ridicat 1 metru plumbul, si urcau direct la plumb, parca ii atragea ceva acolo, iar momeala nici nu o bagau de seama. Stateau citeva clipe la plumb si dispareau brusc de langa el. Nu am pt asta nici o explicatie.

PS: daca in ciucurii de lana nu s-ar incurca carligele si ancorele, probabil as folosi asa ceva pt "protectia" plumbului, dar nu pt a atrage somnul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. iunie 2013, 08:32

M-as bucura asupra unui feedback de la cei ce au folosit ciucure de lina, cum s-a comportat acesta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. iunie 2013, 09:30

Ce te face sa crezi ca sarbii sunt meseriasi? Nu doresc sa contrazic, dar ce te face sa crezi asta?
Nemtzii, francezii si italienii, care prind regulat somni de peste 2 m la clonc, ori cu caracatite de silicon pe plumb, ori chiar si fara, cum sa le spunem lor atunci?
Cred ca orice om care pescuieste foarte des cu aceeasi metoda si prin aceleasi locuri devine "meserias" fata de nou veniti.
Sarbii sunt "meseriasi" pentru romani deoarece romanii pescuiesc rar la clonc (inca) pe cand sarbii pescuiesc des... :rizi: .
Cat despre cat de bine prind sarbii, nu vreau sa le contest talentele dar vreau sa cred ca un pescar roman insistent dotat cu tehnica moderna despre care s-a vorbit pe aici si folosita corespunzator, o sa prinda mai mult... poate mergem la "Cloncul de Aur" sa le demonstram asta, odata... :bucuros2: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. iunie 2013, 09:35

La inceputul sezonului trecut am folosit ciucure pentru mascarea plumbului. Efectul a fost 0 (zero). De fapt nici acum nu maschez plumbul si nici macar nu-l am vopsit. Am facut un test cu silicoane care imbraca plumbul si aveam trasaturi "false". Somnul in loc sa fie interesat de momeala dadea cu botul in plumb. De atunci folosesc caracatitele (calamarii) din silicon fix deasupra momelii chiar "spaland" tija carligului. Rezulatele sunt net superioare. Pentru exemplificare, sambata, Dorin a vrut sa pescuiasca cu montura clasica fara calamar si nu a avut nicio trasatura. Eu si Marian amprins. Drept este ca s-au ridicat extrem de putini somni si astia erau suspiciosi, dar calamarul (caracatita) a facut diferenta. Se vede in poza cum si unde pun caracatita.


danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. iunie 2013, 10:22

:salut: Daca noi doi am sta de povesti pe seama comportamentului mustaciosilor probabil ca am pierde multe ore in fata tastaturi. P.s da ca o sa reusesc sa ajung
in Mraconia in august o sa avem timp intre doua partide sa savuram povestile cu somnii care au reusit sa ne faca sa traim adrenalina unor drilluri in care
nu am fost intodeauna cistigatori :bravo: Si acuma sa trecem la subiect.Am deschis discutia despre(ciucur,caracatita)doar de a afla mai multe opinii,eu avind
deja parerea formata,este mai mult pentru cei incepatori in ale pescuitului.
Pescuind mult la Dunare dupa rapitori si avind multi prieteni localnici povesteau cu admiratie de Sirbi care cloncaneau si faceau ravagi printre somni.
Ei povesteau de monturile cu ciucurul de lina.Poveste sau adevar: ciucurul de lina spun meseriasi ajuta pescarul in timpul muscaturi ca somnul sa nu poata
sa scuipe montura lina raminind agatata intre dinti marunti (plauzibil).Nemti, Francezi ,italieni spre deosebire de noi au somnii prinsi si eliberati nu branconati
24hdin24h 365 de zile de multe ori sub o atenta supraveghere .Daca ar veni pe Dunare ar mai avea aceleasi rezultate sau sar multumi ca si noi cu maruntisuri.
Caracatita de silicon sunt sigur ca esti foarte bine documentat de aceea am aruncat minusa atit tie cit si altor meseriasi .Filmuletul cu cei doi Cehi daca am retinut
a fost facut cu o camera subacvatica,pe care daca nu o aveau cel cu batul nu ar fi contrat(a contrat la indicatiile colegului din barca care urmarea totul pe monitor si
care vedea exact ce se intimpla,cel batul nu a sesiza muscatura cu toate ca o tinea in mina.
somni erau foarte mofturosi.Ciucurul de lina eu l-am montat exact ca si pe caracatita pe plumb,iar in timpul testari nu sa incurcat in cirlige, daca e montat doar pe
fir ai dreptate se incurca . omul cit traieste invata :bravo: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. iunie 2013, 10:40

Ai dreptate in ceea ce spui cu agatzatul ciucurelui in dinti. Ideea e tare! :noroc:
Inainte se prindea anghila cu ciucurei de lina, prin care ieseau si citeva rime zdrobite la iveala. Inainte cind nu existau carlige. La trasatura se ridica f finutz pt a nu rupe firele din dintzii anghilei si se intindea imediat minciogul sub ea, pt a pica acolo.

Eu ce am invatat am invatat de la nemtzi, si am prins destul de bine la Dunare.

Tudor pescuieste fara calamar, doar cu plumb, si prinde f bine pe Sena, si tot asa a prins si pe Rin. O imbunatatzire la sistem este intotdeauna bine-venita, de aceea voi incerca aceasta metoda cu ciucure de lina direct pe carlig :gandesc:

Subiectul e bun! Doar afirmatiile despre ei ca-s "meseriasi" nu-s prea pe placul meu, doar din motivul ca ei tot ce prind - taie. Chiar si la concursul "cloncul de aur". Pe de alta parte, asa cum mai spunea cineva aici pe forum, sunt "meseriasi" in a se distra! Asta nu contest :bucuros:

Cu putin exercitiu si cu echipament adecvat, orice pescar poate ajunge la fel de "meserias" in doar 1 sezon!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 4. iunie 2013, 11:17

Am si eu o montura cu ciucure de lana. E cea din dreapta :



Prinde la fel ca si celelalte insa lana aia retine apa si uda toata cutia dupa utilizare. Montura mi-a fost facuta cadou si este foarte frumoasa asa ca mi-e frica sa nu o pierd. Asa ca o las acasa si le iau cu mine pe cele pe care le fac eu si pe care le pot pierde fara regrete. Cu toate ca nu pierd monturi foarte des.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 4. iunie 2013, 12:41

:bucuros2: sa aud asta de la cineva care chiar a prins foarte multi somni .Subiectul (larve de rusalii, tisavirag,floarea apei)
ultima denumire sa nu se confunde cu guvidul,cred ca nici nu a fost citit.Larvele find hrana de baza a multor speciii de pesti iar pentru somn e o delicatesa (gen coropsnita) pe care le consuma mai ales noaptea in momentul transformari larvelor in fluturi.
. Cine a vazut spectacolul facut de toate soiurile de pesti plecati la vinatoare de fluturi sunt sigur ca nu la uitat .
De aceeia am aruncat minusa (ciucur---caracatita) poate o sa ajung mai repede BIBAN (oblete)nu mai sunt demult :rizi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. iunie 2013, 13:02

Dane, in filmuletul ala sunt Rony Schultze, neamt, si Xavier Vella, italo-francez. Nici o grija, ca stiu ei cand sa dea teapa caci au prins mii de somni amandoi.
Intr-adevar, pe montura mea cu ciucurele nu mi s-a intamplat sa se agate carligul in ciucure. Si a prins si peste. Se vede daca mergeti direct la sfarsitul acestui filmulet.

Video
-

Video


danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. iunie 2013, 14:22

Multam Tudore :bravo: filmuletul acela l-am vazut cu mult timp in urma, urmat de un comentar facut de cei care vindeau aparatul de filmat,
si au comentat ce au vrut. :nervos: Multumesc meeaculpa ce sa fac :noroc: :idee: Era sa uit foarte frumos mustaceosu din filmul tau :buaaaah:
Ne mai auzim :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 4. iunie 2013, 18:14

Interesanta chestia cu agatatul dintilor in ciucurele de lana.Poate vom avea mai multe detalii de la cei care vor incerca aceasta montura si atunci o vom putea compara cu caracatita de silicon(era cat pe ce sa scriu "silicoanele" si atunci sa fi vazut interpretari :doaaamne: ).

13

miercuri, 5. iunie 2013, 22:41

Intamplator am gasit un film de 25 min de la "cuscrii".
Daca aveti rabdare....cam astia sunt "meseriasii" sarbi in zona cazanelor...o sa vedeti ca ciucurele de lina e departe de dintii mustaciosului. :nunteleg:
P.S.Trebuie sa-i dau dreptate inca o data "neamtului" de Zoran :bravo: ....la ei totul e haotic si totusi prind moace....da' cate bule au ratat din cauza lipsei "tehnicii" :doarecapu:
:noroc:
click mai jos...Atentie!...trebuie sa suportati si "macelul' de rigoare :nervos:
PANIC-BUCKA 2009 (prvi dan) - YouTube

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 6. iunie 2013, 05:55


Intamplator am gasit un film de 25 min de la "cuscrii".
Daca aveti rabdare....cam astia sunt "meseriasii" sarbi in zona cazanelor...o sa vedeti ca ciucurele de lina e departe de dintii mustaciosului.
P.S.Trebuie sa-i dau dreptate inca o data "neamtului" de Zoran ....la ei totul e haotic si totusi prind moace....da' cate bule au ratat din cauza lipsei "tehnicii"

click mai jos...Atentie!...trebuie sa suportati si "macelul' de rigoare
PANIC-BUCKA 2009 (prvi dan) - YouTube

:salut: Cata sper sa nu te superi pe mine la ce o sa scriu mai jos si am sa incerc sa explic cum vad eu lucrurile:
1 De acord cu tine in ceea ce priveste macelaritul somnului.(totusi nu uita oameni aceia din asta traiesc sunt peescari profesionisti) la fel ca si cei de pe la noi.
Crezi ca cei din Bazias pina in Cazane ma refer la cei cu autorizatie de BRANCONAT adica PLASE
TELEVIZOARE(numele de cod al aparatelor de curentat)sunt mai buni Cel putin SIRBI nu branconeaza
ca ai nostri cu TELEVIZORUL daca sunt prinsi e PUSCARIE ,nu o data au tras cu pusca in aer sa ne
sperie conationali care nu mai aveau limite si curentau tot.
2Filmul Panic bukica pirvi dan (prima zi panica cu cloncul) :eu am recunoscut locul din imagini se afla la 18km din limita de judet ce desparte CS de MH spre cazane
satul Sirbesc se numeste GREBEN iar pe malul Rominesc se afla o vila in constructie.Gurile rele spun ca ar
tara somului din zona( acolo am avut agatat la vobler un somn la care nu am avut nici o sansa ) .
3 de ce sunt meseriasi (daca aveau sonare)tu te gindesti ce faceau macelareau tot ,inca odata din asta traiesc pentru ei nu e hobi .Daca ai face o partida de pescuit
cot la cot cu ei sansele ar fi egale (poate gersesc) tu vei fi in deplasare ei cunascind locul perfect.
De ce prind somni mici (pe cei mari ne la sa pe noi sa -i prindem) :bravo:
4Sper ca am reusit sa explic cum vad eu lucrurile (meseriasi) chiar daca in privinta a ceia ce fac ei nu sunt de acord. :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 6. iunie 2013, 07:14

:salut: Apropo de intilnirea pescarilorde somn din luna AUGUST in CAZANE la MRACONIA (sper sa reusim sa ne intilnim).Sper sa aiba loc pina in data de 11 AUGUST pe
data asta pe 12 AUGUST va avea loc concursu de pescuit la clonc (cloncul de aur)
care va tine 3 zie si este organizat in oraselul Sirbeic Techija afat in apropierea zonei
de intilnire a noastra.
1 Da ca intilnirea noastra va coincide cu a lor vom avea si de cistigat si de pierdut.De cistigat o sa -i vedem la lucru (INFORMER te bagi? spuneai ca le dai lecti) daca
intri tu promit sa accept provocarea vin si eu .Sper sa invinga tehnica noastra
si nu rutina lor.NU UITA o sa fie cel putin 40 de barci iar zona de pescuit trece
de MRACONIA.
2 De pierdut, vom pescui du pa concursul lor iar somni o sa fie complect derutati de ce o sa auda .Barcie aflate in concurs au cel putin 2 pescari la bord x2 cloncuri
o sa fie ca si inainte de :furtuna: plus acolo nu se elibereaza nimic in ziua 3 e
concursul la CIORBA DE PESTE :buaaaah: si unde sunt buni,urmat de un chef
vorba lu ZORAN stiu sa se distreze chiar sunt BUNI :apl: .
3 DE PIERDUT o sa aiba doar cei care vor fi ABSENTI NEOTIVAT la intilnire si care o sa regrete ca au pierdut primaeditie intilniri pescarilor de somn din tara.
si care sper cu ajutorul celor care o organizeaza sa ajunga cel putin la fel
de apreciata ca si cea a ( CLONCULUI DE AUR ) de la TEKIJA . :bravo: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 6. iunie 2013, 07:28


Intamplator am gasit un film de 25 min de la "cuscrii".
Daca aveti rabdare....cam astia sunt "meseriasii" sarbi in zona cazanelor...o sa vedeti ca ciucurele de lina e departe de dintii mustaciosului.
P.S.Trebuie sa-i dau dreptate inca o data "neamtului" de Zoran ....la ei totul e haotic si totusi prind moace....da' cate bule au ratat din cauza lipsei "tehnicii"

click mai jos...Atentie!...trebuie sa suportati si "macelul' de rigoare
PANIC-BUCKA 2009 (prvi dan) - YouTube

:salut: Cata sper sa nu te superi pe mine la ce o sa scriu mai jos si am sa incerc sa explic cum vad eu lucrurile:
1 De acord cu tine in ceea ce priveste macelaritul somnului.(totusi nu uita oameni aceia din asta traiesc sunt peescari profesionisti) la fel ca si cei de pe la noi.
Crezi ca cei din Bazias pina in Cazane ma refer la cei cu autorizatie de BRANCONAT adica PLASE
TELEVIZOARE(numele de cod al aparatelor de curentat)sunt mai buni Cel putin SIRBI nu branconeaza
ca ai nostri cu TELEVIZORUL daca sunt prinsi e PUSCARIE ,nu o data au tras cu pusca in aer sa ne
sperie conationali care nu mai aveau limite si curentau tot.
2Filmul Panic bukica pirvi dan (prima zi panica cu cloncul) :eu am recunoscut locul din imagini se afla la 18km din limita de judet ce desparte CS de MH spre cazane
satul Sirbesc se numeste GREBEN iar pe malul Rominesc se afla o vila in constructie.Gurile rele spun ca ar
tara somului din zona( acolo am avut agatat la vobler un somn la care nu am avut nici o sansa ) .
3 de ce sunt meseriasi (daca aveau sonare)tu te gindesti ce faceau macelareau tot ,inca odata din asta traiesc pentru ei nu e hobi .Daca ai face o partida de pescuit
cot la cot cu ei sansele ar fi egale (poate gersesc) tu vei fi in deplasare ei cunascind locul perfect.
De ce prind somni mici (pe cei mari ne la sa pe noi sa -i prindem) :bravo:
4Sper ca am reusit sa explic cum vad eu lucrurile (meseriasi) chiar daca in privinta a ceia ce fac ei nu sunt de acord. :ciao:


Salut Dan, aici iti dau perfecta dreptate, ei traiesc din asta, dar totusi nu se justifica expunerea acestor filme pe Youtube...

Si la punctul 3. Aici, noi fara sonare, sau ei cu sonare, suntem, parerea mea, inca superiori lor: cloncuri cu care se pot scoate diferite sunete :bucuros: , carlige, ancore, leader, lansete si mulinete toate 1A!!! Avand astfel toate sansele de partea noastra sa finalizam fara probleme, fara dureri de cap si un drill cu un somn de 2,5 metri.

Cit despre perioada de acomodare pt noi fara sonar, ar fi cred ca la fel ca si perioada pt ei de acomodare cu sonar.

Iar intalnirea noastra la Mraconia, chiar si daca este in acelasi timp cu acel concurs, nu cred ca ma voi duce prin apropiere pt ca ma voi enerva cumplit. Nu vad sensul de a-mi irita sistemul nervos… :rizi:

Iar cei ce au chef de un "concurs" amical C&R, putem si noi intre noi organiza, just for fun, eu pun la bataie ca premiu 1 lanseta de somn si mai vedem noi ce... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 6. iunie 2013, 07:29

Dane, intalnirea SE VA TINE! :)
N-am mai scris nimic pentru ca era prea devreme sa facem planuri insa in cateva zile vom incepe sa "ne organizam".
A propus si Cata sa participam la concursul sarbilor insa modul in care inteleg ei sa se comporte fata de somnii pe care-i prind nu cadreaza cu vederile noastre de aici de pe acest forum!

Cat priveste cine prinde mai mult asta nu pot sa garantez eu.
Ce pot insa este sa-ti dau un exemplu asemanator: "batranii" depanatori de televizoare radeau daca un "tanar" folosea la depanare osciloscopul, generatoare de semnal etc.
REALITATEA a dovedit ca cine rade la urma, rade mai bine... :drac2: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 6. iunie 2013, 08:08

:ochi: CU tine pot vorbi mai bine la telefon sau la o bere .Ai avut perfecta dreptate cu( depanatori de tv ) nu te supara la pescuit sunt alte reguli (e hazard)
De multe ori (HAZARDUL) a intrecut si tehnica stinta tot.
Ar fi bine de concurat inpotriva SARBIOR care in zona aia numai Sirbi nu sint (sint VLAHI) sper ca nu ma insel ca altadata (am confundat cehi cu ati)noroc in
TUDOR :bravo: a reparat gafa mea.
Poate asa o sa vada si ei ce inseamna sa mai si eliberezi (NU TOTUL LA CIORBA) cu toate ca sunt sigur ca nu va avea nici un efect gestul nostru.
Poate ne descalifica. sau ai rau dupa o slibovita mai STI de ciuda ce o sa faca ?:gandesc:

Ne auzim la un telefon daca iesi vineri in zona Bazias probabil ca o sa ne intilnim pe apa Dan :noroc: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 6. iunie 2013, 08:24

nu te supara la pescuit sunt alte reguli (e hazard)
De multe ori (HAZARDUL) a intrecut si tehnica stinta tot.
Daca sunt reguli, nu e hazard pur... :) .
In alta ordine de idei a "cloncani" intr-un loc de unde pestii au plecat pt. ca ala-i "loc bun" sau a da cu o momeala la care somnii "se uita" si pleaca etc. etc. etc. sunt niste treburi pe care nu vad cum le afla/rezolva "meseria din batrani" a sarbilor sau a oricarei alte natii, ca n-am nimic cu sarbii in particular... mai ales ca pe mine ma cheama sirb... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 6. iunie 2013, 08:45

:bravo: M-ai prins din nu e o scuza , am fost neatent. :bravo: :zambet:
Citat de la »danmiclau56«



nu te supara la pescuit sunt alte reguli (e hazard)
De multe ori (HAZARDUL) a intrecut si tehnica stinta tot.
Daca sunt reguli, nu e hazard pur... .
In alta ordine de idei a "cloncani" intr-un loc de unde pestii au plecat pt. ca ala-i "loc bun" sau a da cu o momeala la care somnii "se uita" si pleaca etc. etc. etc. sunt niste treburi pe care nu vad cum le afla/rezolva "meseria din batrani" a sarbilor sau a oricarei alte natii, ca n-am nimic cu sarbii in particular... mai ales ca pe mine ma cheama sirb... .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA