Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. iunie 2013, 12:50

Metode de ancorare a barcii in curent pe ape curgatoare

Deschid acest topic in ideea de- a discuta metodele de ancorare
a barcii la un punct dinainte stabilit pe o apa cu curet tare, si nu numai!

Stim cu totii ca ancorarea barcii este una dintre conditiile de baza
pentru a avea reusite la o pattida de pescuit!

Cum ancoram barca in curent in asa fel ca sa nu de miste?
Cei care cunosc tehnici va rog sa le explicati, eu intotdeauna am intampinat greutati la ancorarea barcii in aceste conditii! :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 3. iunie 2013, 13:17

Ancorele folosite de mine pina anul trecut nu erau mari, 3 kg in fata si 2 kg in spate. Acum 2 ani cind am fost pe Ebro, fiind cu un amic si astfel pescuind cu 4 lansete in total, aveam nevoie ori de 2 barci, ori de o "platforma" fixa + 1 barca pt dus monturile in mal.

Mai intai am plasat ancora principala, cea din fata. Ideal este, lungimea sforii de la ancora sa fie atata de lunga, cit de 3x adancimea. De ex, 6 metri adancime, circa 15~20 metri de sfoara la ancora. Mai nasol e daca apa are 15~20 de metri, atunci e nevoie de f multa sfoara, sau ancora mult mai mare. Am agatat platforma.

Capatul sforii de la ancora 2, am agatato de cealalta parte a platformei si mam lasat dus cu barca in aval, intinzind astfel complet ancora 2 (cca 30 m), dupa care i-am dat drumul in apa.

M-am intors la platforma si am legat a treia ancora. M-am lasat din nou cu barca la aval, dar asa sa formeze un unghi de cca 30° cu a doua ancora. Am intins sfoara complet si am dat drumul la ancora. Aceasi chestie se poate face si spre lateral, cu conditia sa nu fie curent puternic.

Intors la platforma am intins sforile pina ce platforma a ramas super fixa. Cu barca am mers in mal si am pus monturile, rand pe rand, iar lansetele gata montate le postam pe platforma, cu frana destransa.

Dupa ce toate 4 lansetele au fost montate, le-am trecut in barca pt a le avea la-ndemana in caz de trasatura.

Fiecare somn ne-a miscat din toate 3 ancore, la fiecare drill…
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Acuma, fiind singur, am folosit doar 2 ancore, si "curul" barcii ondula permanent in apa. Ancora folosita in fata, in amonte de barca, a fost de 7 kile, iar in spate am folosit cea de 3 kile. Curios, nici o ancora nu s-a destrins deloc in timpul drill-ului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 3. iunie 2013, 14:50

Ancora din fata la o distanta 3x adincimea apei :bravo:



Dar cea din spate se lasa vertical in spatele barcii? Sau..... :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 3. iunie 2013, 15:06

Ancora din fata la o distanta 3x adincimea apei :bravo:



Dar cea din spate se lasa vertical in spatele barcii? Sau..... :gandesc:


Nu, si cea din spate, cit poti de in spate, ca sa o poti intinde bine de tot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 3. iunie 2013, 15:59

Ok am inteles Mastare !! :prieteni: