Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 8. iunie 2014, 05:43

Luni 9 iunie sunt Rusaliile, a vazut cineva sa infloreasca apa pe Mures sau Timis zilele acestea? ( adica sa iasa Floarea apei / larvele de rusalii / Tisa-virag )
.........au zburat acum o saptamana pe Timis......eu am pierdut momentul :necajit:
Are vreo legatura sarbatoarea religioasa cu fenomenul larvelor de rusalii?
....doar ca data a zborului (in preajma sarbatorii)si in functie de conditiile meteo de afara.
Cum trebuie utilizate? Proaspete? Sau se pot si pastra? Cat timp se pot pastra, si in ce conditii?
aici e o intreaga filozofie ! in a le fiolosi si a le pastra ( fiind sensibile).Ideal sa se pescuiasca cu cele vi ,dar si cu moarte.Uni pescari le
oparasc , punandule intr-un borcan (la frigider la rece )pentrua le pastra mai mult timp .
.....pentru a le pastra vii.....le trebuie conditii adica :
...o cutie de plastic nu pre inalta in care se pune nisip umed iar deasupra se pune iarba ( trebuie ferite de caldura de afara).
.....pentru cele care au zburat e sufiicent o cutie dar tinuta la rece altfel (miroase..... put).
.......toamna sunt cel mai usor de pastrat vii, de data asta ferite de inghet.
......P.s sunt foarte bune la :pescuit: :bravo: ,
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 8. iunie 2014, 07:03

De o saptamana tot ies,in mai multe locuri..este dezolant...am in fata ochilor ,intiparite bine in minte ,momente similare de acum cativa ani,nu multi..Ziua, Muresul era mort,insa seara cand ieseau larvele prindea viata..Rapeli in pelicula..sa vedeti cum se ridica mreana mare si cum le culege,nu mai vorbesc de clean ,avat, platica etc....Era momentul cand puteai intilni somni capitali care umbla si ei sus,in pelicula..Acuma totul era pustiu pe unde am fost eu..as zice ca din activittea din pelicula de acum 3-4 ani,anul asta am vazut cam un sfert..nici macar din astia mici..doar intr-un singur loc am vazut ceva miscare mai intensa..Ieri seara un amic a prins la feeder cu rusalii pe carlig un somotei de vreo 2 kg..in sinea mea m-am grabit sa-l judec..''ce bun o fi prajit''...spre surpriza mea ia scos carligul din coltul gurii si l-a eliberat.. :noroc: Respecte Romi... :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 8. iunie 2014, 09:20

Multumesc celui care a initiat topicul, dar si celor care l-au activat acum.
Ieri am iesit cu copilul la Dunare si am vazut vre-o 2 fluturi din acestia. M-o intrebat si copilul ce insecte sunt alea de au coada bifurcata.
N-am stiut sa-i raspund(IQ redus si pescar incepator :zid: ).
Dar azi, cand intru pe forum, ce vad... raspunsul la intrebarea de ieri.
Multumesc inca o data si spor in ce faceti.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 8. iunie 2014, 09:46

Gigi...la mine nici macar rusalii nu mai sunt :soc:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 8. iunie 2014, 09:51

la mine nici macar rusalii nu mai sunt
.....din ce cauza ??...poluarea apei.... s-au pescarilor :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 8. iunie 2014, 10:04

Gigi...la mine nici macar rusalii nu mai sunt :soc:

Anul trecut pe perioada intregului an nivelul Muresului a fost foarte scazut, cel putin in zona Periam Igris pescarii batrani spuneau ca nu isi amintesc sa fi vazut Muresul asa de scazut in ultimii 50 de ani, erau locuri in care il puteai trece fara sa-ti uzi slipul, multe dintre locurile ce tin floarea apei au ramas pe uscat (zone cu lut pline de gaurele in care traiesc larvele de Rusalii ) exista posibilitatea sa nu iasa foarte multe anul acesta.
P.S cam fara legatura dar nici carabusi de mai nu mai vad in ultimii ani :nunteleg:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 8. iunie 2014, 11:09

Gigi...la mine nici macar rusalii nu mai sunt :soc:

Anul trecut pe perioada intregului an nivelul Muresului a fost foarte scazut, cel putin in zona Periam Igris pescarii batrani spuneau ca nu isi amintesc sa fi vazut Muresul asa de scazut in ultimii 50 de ani, erau locuri in care il puteai trece fara sa-ti uzi slipul, multe dintre locurile ce tin floarea apei au ramas pe uscat (zone cu lut pline de gaurele in care traiesc larvele de Rusalii ) exista posibilitatea sa nu iasa foarte multe anul acesta.
P.S cam fara legatura dar nici carabusi de mai nu mai vad in ultimii ani :nunteleg:

Dar anul acesta nu a plouat mai mult decat oricand? Sau faptul ca anul trecut a fost nivelul scazut are consecinte in anul urmator?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 8. iunie 2014, 11:30

Dar anul acesta nu a plouat mai mult decat oricand? Sau faptul ca anul trecut a fost nivelul scazut are consecinte in anul urmator?
Aceste efemeride traiesc 3 ani in stadiul de larva astfel ca variatiile mari ale nivelului apei pot influenta populatia de larve, de asemenea daca scade apa fie mor ramanand fara apa fie sunt nevoite sa migreze la adancimi mai mari fiind foarte vulnerabile cand isi parasesc tunelurile in care traiesc ( dupa cum stim larvele de rusalii sunt singura momeala universala , adica poti prinde orice peste la ea)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 8. iunie 2014, 11:44

Dar anul acesta nu a plouat mai mult decat oricand? Sau faptul ca anul trecut a fost nivelul scazut are consecinte in anul urmator?
Aceste efemeride traiesc 3 ani in stadiul de larva astfel ca variatiile mari ale nivelului apei pot influenta populatia de larve, de asemenea daca scade apa fie mor ramanand fara apa fie sunt nevoite sa migreze la adancimi mai mari fiind foarte vulnerabile cand isi parasesc tunelurile in care traiesc ( dupa cum stim larvele de rusalii sunt singura momeala universala , adica poti prinde orice peste la ea)

Dar anul acesta nu a plouat mai mult decat oricand? Sau faptul ca anul trecut a fost nivelul scazut are consecinte in anul urmator?
Aceste efemeride traiesc 3 ani in stadiul de larva astfel ca variatiile mari ale nivelului apei pot influenta populatia de larve, de asemenea daca scade apa fie mor ramanand fara apa fie sunt nevoite sa migreze la adancimi mai mari fiind foarte vulnerabile cand isi parasesc tunelurile in care traiesc ( dupa cum stim larvele de rusalii sunt singura momeala universala , adica poti prinde orice peste la ea)

Atunci prin alte zone se obsera aceeasi situatie, sau cursul Muresului este o exceptie?
Cum se cauta aceste larve, cum trebuie sa arate locul, zona, ca sa ai niste repere pentru a incepe sa "scormonesti" malul apei dupa ele?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 8. iunie 2014, 12:03

Situatiile pot fi particulare la fiecare 10-15 km pe o apa, aceste larve nu migreaza mult iar efemeridele zboara intre 1-3 km inainte sa depuna ouale.
Sunt foarte sensibile la poluare din aceasta cauza se mai gasesc doar in apele din Romania Serbia si Ungaria, din restul europei au cam disparut
Le poti cauta in apele curgatoare dar trebuie sa gasesti un loc cu lut si se observa galeriile larvelor , sunt pana la 400/m2. iei o furca sau o lopata si scoti bucata de lut si le cauti ca pe rame, mare atentie sunt foarte fragile iar modurile de pastrare au fost descrise de colegi mai sus. Exista si scule artizanale cu ajutorul carora se pot scoate fara sa intrii in apa ( voi confectiona una si voi posta o poza cand e gata ) trebuie doar sa stii locul in care se afla :bravo:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 8. iunie 2014, 12:55

aceste larve nu migreaza mult
...chiar de loc !!! atata timp cat lutul in care stau le ofera hrana .
efemeridele zboara intre 1-3 km inainte sa depuna ouale.
..aici e de discutat... la inceputul seri pleaca in zbor contra apei formind un roi compact.
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 8. iunie 2014, 13:52

Habar nu am ! De vreo cativa ani nu am mai vazut pe la noi...Sunt ceva musculite care le-au inlocuit de vreo 2 ani .Cred ca acum vreo 5-6 ani ,am vazut cam la 12 km de Aiud ultimul zbor adevarat de rusalii. :gandesc:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 8. iunie 2014, 13:53

M-am informat mai bine, au iesit si pe Mures in zona Periam Igris de o saptamana dar in numar mai redus iar activitatea pestilor este scazuta :gandesc:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 8. iunie 2014, 19:26

Nici pe Timis nu prea mai sint, citeva locuri pe care le stiam (de decenii) le-au distrus cu lucrari funciare de eficacitate indoielnica... (Dane si tu le stii foarte bine)
De zburat nu le-am mai vazut de foarte mult timp, dar adevarul e ca de ani de zile nu am mai fost in perioada respectiva acasa.
Nutu Sabau a avut un articol despre aceasta tema, acu 2 ani cred intr-o revista de pescuit..

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 8. iunie 2014, 19:38

Nici pe Timis nu prea mai sint, citeva locuri pe care le stiam (de decenii) le-au distrus cu lucrari funciare de eficacitate indoielnica.
Adi !! :saluti: ..o sa ramai surprins....acolo unde s-au facut lucrari pe Timis ..s-au dezvoltat larvele incredibil de bine ,probabil din
cauza lutului in care traiau,si care fiind proaspat escavat lea priit. Dar !!!datorita pescarilor care le cauta au inceput sa dispara.
P.s........degeaba mai pescuiesti cu ele ..nu mai are cine sa le........ pape :nu: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 9. iunie 2014, 12:37

Nici pe Timis nu prea mai sint, citeva locuri pe care le stiam (de decenii) le-au distrus cu lucrari funciare de eficacitate indoielnica.
Adi !! :saluti: ..o sa ramai surprins....acolo unde s-au facut lucrari pe Timis ..s-au dezvoltat larvele incredibil de bine ,probabil din
cauza lutului in care traiau,si care fiind proaspat escavat lea priit. Dar !!!datorita pescarilor care le cauta au inceput sa dispara.
P.s........degeaba mai pescuiesti cu ele ..nu mai are cine sa le........ pape :nu: .


la concluzia asta am ajuns si eu, an de an e tot mai greu sa prinzi ceva pe Timis, in jos de Parta au defrisat tot, iar in sus de Albina ii curenteaza...
cu larve n-am mai pescuit de ani de zile..unde mai sint bondrosii, fusarii, mai o lugojana :nunteleg: ..acuma imi dau seama ce bogata copilarie am avut ( si ce lipsita de griji..) :prieteni: :saluti:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 9. iunie 2014, 13:05

greu sa prinzi ceva pe Timis
.......... nu e greu !! :nu: e ff greu !!! :necajit:
unde mai sint bondrosii, fusarii, mai o lugojana
..........esti modest !!! :bucuros: :bravo: avati la 1 m....somnii pana in 50kg ...crapii galbeni ca aurul si mrenele cat piciorul ...iar nu la urma salaii
...care cand ridicau coama te treceau fiorii si +sii +siii +siiii = :doarecapu: .
.acuma imi dau seama ce bogata copilarie am avut
......intradevar !!! pe atunci era peste , :nunteleg: pana si .....scrumbia de Dunare .....urca sa depuna. Pe atunci sa fi fost o camera de filmat,ai fi umplut

Yutube cu filme de lasai cu gura cascata pe multa lume,nici prin vis nu vor reusi copii de acu sa -si dea seama ce peste a fost atunci. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

38

miercuri, 11. iunie 2014, 13:51

Aceste efemere in Ungaria sunt protejate de lege si amenda este de 10.000 ft/bucata ( 150 lei/buc). Poate si la NOi apare o lege si ...

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 11. iunie 2014, 18:19

Aceste efemere in Ungaria sunt protejate de lege si amenda este de 10.000 ft/bucata ( 150 lei/buc). Poate si la NOi apare o lege si ...
La noi se braconeaza cu plase, curent , grebla, toate speciile de peste de la obleti la morun fara frica si in frunte cu cei care ar trebui sa pazeasca apele ( asociatiile pescaresti, politie, procuratura) sa credem ca daca ar fi ocrotite nu s-ar mai folosi este o utopie, oamenii s-ar gandi cum sa primesti amenda pentru o gaza? Oricum pescarii nu folosesc prea multe, nu e usor sa le scoti chiar daca probabilitatea sa prinzi peste este de 95%. Eu personal am pescuit de 5 ori cu rusalii, de 2 ori pe Bega, de 2 ori pe Mures si o data pe timis

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 11. iunie 2017, 12:12

A mai vazut/gasit cineva rusalii/efemeride si anul acesta?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

momeli