Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 2. iunie 2013, 12:42

Rusalii (Larvele De Rusalii)

:salut: Tuturor celor care navigheaza pe acest forum salutari si cit mai multe DRILURI in sezonul care sta sa inceapa :bravo: :bucuros2:
Zilele acestea pe foarte multe riuri din tara sta sa inceapa miracolul(zborul fluturilor de rusalii) pentru cei care nu le cunosc:
(seamana mult cu libelulele) avind o culoare galbena. Cind sunt larve seamana izbitor de mult cu coropasnita (dar la o dimensiune mult mai mica la maturitate nu au mai mult de
2 cm maxim).Traiesc in pamant lutos din interiorul apei in galeri ce le sapa cu ajutorul ceor doua labe.Ele sunt momeala ideala pentru majoritatea soiurilor de
pesti pasnici sau rapitori. Miracolul consta in faptul ca traiesc doar citeva ore din momentul in care incep zborul, In care daca reusesc sa se reprodaca nu
vor reusi sa traiasca decit pina in zori.Spectacolul care reusesc sa il faca este mirific zburind in roiuri de milioane la suprafata apei si reusind sa puna in
miscare toata fauna agvatica a zonei.Spectacolul este total .La inceputul zborului toate soiurile de pesti pasnici le asteapta sa iasa din galeri pentru a
iesi la suprafata(este momentul cind sunt cel mai vurnerabile).La mommentul zborului intervin razboinici(avatul,cleanul ) :buaaaah: care creaza un adevarat spectacol
in timp ce le vineaza(acum devenind ei vulnerabili)Pescuitul cu larve sau fluturi este unul spectaculos care au facut multa lume sa aiba partide de pescuit pe care
sa povesteasca prietenilor. Daca aveti amintiri din partidele de pescuit cu larve de rusali astept sa le povestiti. :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 9. iunie 2013, 20:15

Vineri seara au aparut pe bega,ieri au fost cam cam putine din cauza timpului.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. iunie 2013, 20:24

:salut: Tuturor celor care navigheaza pe acest forum salutari si cit mai multe DRILURI in sezonul care sta sa inceapa :bravo: :bucuros2:
Zilele acestea pe foarte multe riuri din tara sta sa inceapa miracolul(zborul fluturilor de rusalii) pentru cei care nu le cunosc:
(seamana mult cu libelulele) avind o culoare galbena. Cind sunt larve seamana izbitor de mult cu coropasnita (dar la o dimensiune mult mai mica la maturitate nu au mai mult de
2 cm maxim).Traiesc in pamant lutos din interiorul apei in galeri ce le sapa cu ajutorul ceor doua labe.Ele sunt momeala ideala pentru majoritatea soiurilor de
pesti pasnici sau rapitori. Miracolul consta in faptul ca traiesc doar citeva ore din momentul in care incep zborul, In care daca reusesc sa se reprodaca nu
vor reusi sa traiasca decit pina in zori.Spectacolul care reusesc sa il faca este mirific zburind in roiuri de milioane la suprafata apei si reusind sa puna in
miscare toata fauna agvatica a zonei.Spectacolul este total .La inceputul zborului toate soiurile de pesti pasnici le asteapta sa iasa din galeri pentru a
iesi la suprafata(este momentul cind sunt cel mai vurnerabile).La mommentul zborului intervin razboinici(avatul,cleanul ) :buaaaah: care creaza un adevarat spectacol
in timp ce le vineaza(acum devenind ei vulnerabili)Pescuitul cu larve sau fluturi este unul spectaculos care au facut multa lume sa aiba partide de pescuit pe care
sa povesteasca prietenilor. Daca aveti amintiri din partidele de pescuit cu larve de rusali astept sa le povestiti. :ciao:


ai uitat sa amintesti ca si somnul urca la suprafata, aduti aminte de tinerete, la " motopompa" de pe mal, seara, e sint vreo 25 de ani de atunci..
stima :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. iunie 2013, 20:28

ai uitat sa amintesti ca si somnul urca la suprafata, aduti aminte de tinerete, la " motopompa" de pe mal, seara, e sint vreo 25 de ani de atunci..


Urcau somnii dupa acele larve? ...sau dupa pestisorii ce vinau larvele la suprafata? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 12. iunie 2013, 20:38

ii auzeai cum inhalau, Dan poate sa-ti confirme ca la larva mare ,deci de ca.2 cm , noaptea se prindea somn pe timis, era frumos si chiar curios ca noaptea
era o momeala selectiva, in timp ce pe zi , intr-a cam tot , incepind cu bondrosii..

:ciao:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 13. iunie 2013, 09:20

:gandesc: Adi au trecut multi ani de atunci.De aceea am si deschis subiectul cu (larvele de Rusali),cu ele am reusit sa ma inbolnavesc irecuperabil (este singura momeala vie)la care nu trebuia momit si cu care se prindeau toate
soiurile de pesti din Timis.Daca am incepe sa derulam amintiri cred ca Zoran o sa ne traga de mineca am fi de neoprit.
Seara cind incepea zborul(migratia larvalor de inperechere)incepea spectacolul facut de pesti fara deosebire (pasnici sau rapitori). Noaptea asa cum spui auzeam SOMNI care se indopau
cu larvele ce pluteau pe suprafata apei absorbindule era un zgomot inconfundabil .Nu se opreau decit dupa miezul nopti . :bravo: .Am incercat pe Dunare cu larve in zona Cozla de pe mal.
Raspunsul te las pe tine sa il dai.! :doarecapu: Am pescuit cu buchet adica pina la 10bucati pe montura fir de par (gen pentru crap) plumbul jos forfang 0,5m,si numai dupa lasarea nopti.

Aseara am fost pe Timis sa vad daca au inceput zborul (nu au zburat anul asta )probabil nu au ajuns la maturitate, vremea e rea vine ploaie dupa ploaie bine ca nu e furtuna.
Vom mai depana amintiri? sper si sa reusim sa povestim si ceva de actualitate. cu respect :bravo: Dan :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 13. iunie 2013, 19:41

Rusalii - mustele ce traiesc doar 1 zi
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 13. iunie 2013, 21:14

Grozav Video-ul Zoran, multam ! Acuma ca ai vazut, asa arata la Timis cind incepeau sa zboare, dar cind ajungeau la apogeu erau foarte multe, si apa fierbea, este
un spectacol de neuitat, chiar daca nu ai prins peste. Eu personal am prins numai avat, si imi aduc aminte odata am prins nu seara ci a doua zi dimineata cu fluturi prinsi sau mai bine
zis culesi la felinarul vis-a-vis de fabrica de mobila in Sag, inainte de te urca pe pod, directia Deta..
La Timis regula era asa cam la sfirsitul lui Mai, cind era cald incepeau sa zboare alea mari, iar dupa ca. 15 August zburau alea mici, se inalbea practic albia Timisului cind zburau seara..
Sigur ca dupa aceasta perioada era cam pauza cu pestii pasnici, se si stia, a, au zburat larvele..
Din pacate sint foarte vulnerabile la poluare si la Parta s-au distrus niste locuri consacrate unde se gaseau larve, prin minunate constructii hidrotechnice..

:ciao:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 13. iunie 2013, 21:23

salut,

interesant subiect am vazut postarea lui Zoran .
din pacate nu am avut sansa pana acum sa vad live acest spectacol :soc: :soc:
dar nu e timpul trecut!!!!!!!!!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 14. iunie 2013, 06:34

:salut: ,

si aici un video misto despre cit de fericita este unica zi petrecuta de Rusalii, cum isi traieste din plin putinul timp ce-l are la dispozitie:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 14. iunie 2013, 06:52

Si Arad se petrece fenomenul de citeva zile...Pestii pasnici sint plini ,atitea au mincat,nu mai pun botul la nimic-asa spun stationaristii..Rapitorii,si ei sint cam pe aceleasi coordonate..Aseara am dat vreo 2 ore,fara sa am atac..M-am asezat pe o piatra,si ma uitam la apa..veneau mii de piei napirlite,printre care mai pulsau citeva vii inca..Somnii tupaiau,cind si cind dupa ele..La picioarele mele ,o platica sa intors in apa de-o palma dupa o larva ce misca colo linga mal..Brusc pe marginea curentului ,a aparut un rapitor de talie mare ce urca alene cu valul in cap..N-am stiut cum sa dezgat mai repede woblerul de pe lanseta..Am lansat,insa din cauza grabei,a cazut prea aproape de el...s-a scufundat incet si a iesit citiva metri mai in larg..A doua lansare am executat-o in sus ,departe de el,si am venit odata cu apa,prin fata lui..Am simtit un soc scurt in lanseta,apoi a plecat cu valul in cap ,si dus a fost,nici nu am apucat sa intep..Asta a fost asa un fel de..''ia vezi ca mi-ai incalcat teritoriul,ca de satul, sint satul pina peste cap''..Am stiut ca nu prea am sanse..dar am iesit mai mult sa vad spectacolul..vreo doua saptamini va fi cam pauza ,la pesti,dar acum sint sanse sa intre exemplare de exceptie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 16. iulie 2013, 15:31

anul asta nu au zburat pe timis , alti au fost mai norocosi



Video
-

Video

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 5. martie 2014, 10:36

Si Arad se petrece fenomenul de citeva zile...Pestii pasnici sint plini ,atitea au mincat,nu mai pun botul la nimic-asa spun stationaristii..Rapitorii,si ei sint cam pe aceleasi coordonate.
anul asta nu au zburat pe timis
..........sper sa prind anul asta zborul............e ceva unic :bucuros: pestii si pasarile ataca ........norocul fluturilor ca sunt milioane....PRIVITI :


pe Timis, sunt de doua dimensiuni,primele zboara cele mari,la inceput de Iunie ,iar cele mici zboara la inceput de august,spectacolul e total cand ataca ..PESTII.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 5. martie 2014, 14:26

Salut. Acum vreo 15 ani am vazut si eu asa ceva.Eram pe bratul Borcea,facusam tabara pe o insula.Cam dupa ora 23 ciinele a inceput sa latre furios si ne-a facut sa iesim afara din cort. Era o noapte cu luna plina ,pe apa se vedea perfect ,asa am putut sa ma bucur si eu de un spectacol unic pe care nu l-am mai vazut de atunci.Pe apa erau milioane de fluturi si mi de pesti atacau furibund ,efectiv fierbea apa .Am urmarit spectacolul cam 2 ore dupa care a sczut in intensitate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 5. martie 2014, 14:37

Am prins si eu un asemenea fenomen demult, pe Crisul Negru.
Erau asa de multi fluturi incat puteai face bulgari ca de zapada din ei... :rizi: .



----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 5. martie 2014, 17:03

Nu am intalnit pana acum acest fenomen si nici nu stiam ca acesti fluturi pot fi folositi ca momeala pentru somn.Foarte interesant.

danmiclau56

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »danmiclau56«

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 5. martie 2014, 17:13

Nu am intalnit pana acum acest fenomen si nici nu stiam ca acesti fluturi pot fi folositi ca momeala pentru somn.Foarte interesant.
....atata timp cat sunt larve mature, sunt cea mai buna momeala ,pentru toatele specii de peste....o delicatese !!! :bucuros: .
..... e coropasnita..... de apa...... privitio :
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 7. iunie 2014, 21:29

Luni 9 iunie sunt Rusaliile, a vazut cineva sa infloreasca apa pe Mures sau Timis zilele acestea? ( adica sa iasa Floarea apei / larvele de rusalii / Tisa-virag )

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 7. iunie 2014, 21:59

Are vreo legatura sarbatoarea religioasa cu fenomenul larvelor de rusalii?? :nunteleg:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 8. iunie 2014, 00:44

Cum trebuie utilizate? Proaspete? Sau se pot si pastra? Cat timp se pot pastra, si in ce conditii?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

momeli