Tuturor celor care navigheaza pe acest forum salutari si cit mai multe DRILURI in sezonul care sta sa inceapa
care creaza un adevarat spectacol
Tuturor celor care navigheaza pe acest forum salutari si cit mai multe DRILURI in sezonul care sta sa inceapa
![]()
![]()
Zilele acestea pe foarte multe riuri din tara sta sa inceapa miracolul(zborul fluturilor de rusalii) pentru cei care nu le cunosc:
(seamana mult cu libelulele) avind o culoare galbena. Cind sunt larve seamana izbitor de mult cu coropasnita (dar la o dimensiune mult mai mica la maturitate nu au mai mult de
2 cm maxim).Traiesc in pamant lutos din interiorul apei in galeri ce le sapa cu ajutorul ceor doua labe.Ele sunt momeala ideala pentru majoritatea soiurilor de
pesti pasnici sau rapitori. Miracolul consta in faptul ca traiesc doar citeva ore din momentul in care incep zborul, In care daca reusesc sa se reprodaca nu
vor reusi sa traiasca decit pina in zori.Spectacolul care reusesc sa il faca este mirific zburind in roiuri de milioane la suprafata apei si reusind sa puna in
miscare toata fauna agvatica a zonei.Spectacolul este total .La inceputul zborului toate soiurile de pesti pasnici le asteapta sa iasa din galeri pentru a
iesi la suprafata(este momentul cind sunt cel mai vurnerabile).La mommentul zborului intervin razboinici(avatul,cleanul )care creaza un adevarat spectacol
in timp ce le vineaza(acum devenind ei vulnerabili)Pescuitul cu larve sau fluturi este unul spectaculos care au facut multa lume sa aiba partide de pescuit pe care
sa povesteasca prietenilor. Daca aveti amintiri din partidele de pescuit cu larve de rusali astept sa le povestiti.![]()
ai uitat sa amintesti ca si somnul urca la suprafata, aduti aminte de tinerete, la " motopompa" de pe mal, seara, e sint vreo 25 de ani de atunci..
Adi au trecut multi ani de atunci.De aceea am si deschis subiectul cu (larvele de Rusali),cu ele am reusit sa ma inbolnavesc irecuperabil (este singura momeala vie)la care nu trebuia momit si cu care se prindeau toate
.Am incercat pe Dunare cu larve in zona Cozla de pe mal.
Am pescuit cu buchet adica pina la 10bucati pe montura fir de par (gen pentru crap) plumbul jos forfang 0,5m,si numai dupa lasarea nopti.
Dan
,
Si Arad se petrece fenomenul de citeva zile...Pestii pasnici sint plini ,atitea au mincat,nu mai pun botul la nimic-asa spun stationaristii..Rapitorii,si ei sint cam pe aceleasi coordonate.
..........sper sa prind anul asta zborul............e ceva unicanul asta nu au zburat pe timis
pestii si pasarile ataca ........norocul fluturilor ca sunt milioane....PRIVITI :Sări de informațiile utilizatorului
Membru din: 25.04.2012
Locație: Giroc
Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat
....atata timp cat sunt larve mature, sunt cea mai buna momeala ,pentru toatele specii de peste....o delicatese !!!Nu am intalnit pana acum acest fenomen si nici nu stiam ca acesti fluturi pot fi folositi ca momeala pentru somn.Foarte interesant.
.
Pentru Software-ul: Burning Board®, dezvoltat de WoltLab® GmbH






