Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 4. martie 2012, 17:14

Salutare 4 all

Salutare domnilor! Am ajuns pe acest forum datorita lui Dorin (junior9007). Eu pana zilele trecute credeam ca am abandonat pescuitul la somn utilizand cloncul. In urma cu vre-un an mi-am deesfiintat toata colectia de cloncuri :zambet: Dorin, zilele trecute, m-a gzandarit cu o comanda pentru clonc facuta pe acest forum si... iata-ma.
Sper sa avem ce impresii sa impartasim de pe plaiurile mioritice, si nu numai, privitor la acest minunat peste numit SOMN.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (4. martie 2012, 17:35)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 4. martie 2012, 17:20

:salut: and :welcome:

Bine-ai venit Eugen, ne bucuram sa te avem aici.
Daca permiți întrebarea, de ce ai abandonat acest stil de pescuit atât de fascinant?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 4. martie 2012, 17:34

In urma cu cativa ani, intr-o toamna petrecuta in Delta Dunarii am avut o aventura care sincer m-a speriat. Pescuiam la clonc dintr-o lotca din lemn de 16 crevaci. In loc de lansete am folosit sfoara groasa facuta colaci si lunga de cca 15m. Intr-un capat aveam momeala, iar celalalt capat era legat de barca. Pescuiam cu 4 asemenea pripoane (unul in pupa, altul in prova si celelalte doua pe laterale) Primul atac a fost la broasca. In acel loc apa avrea vreo 8m adancime, iar eu aveam momeala la ceva mai putin de 3m. Pentru semnalizare foloseam crengi de salcie subtiri. Si.. la un moment dat nuiaua s-a indoit infiorator, sfoara a inceput sa se desfaca din colac, iar cand s-a terminat a inclinat periculos de mult barca. In acel moment m-am grabit sa iau cutitul si sa tai sfoara. Dupa vreo 2-300m a plesnit creanga din prova si s-a repetat scenariul anterior. Mentionez ca pe acea zona curentul era slab de tot, iar copaci in apa nu erau. Al doilea atac a fost la o platica de vreo jumatate de kg.
Urmare a aventurii asteia, mi-am cumparat din diverse locuri cloncuri pentru adancime, pentru suprafata, lansete cu mulinete puternice. Aventuri esentiale, de cand am trecut la lansete, nu am mai avut. Am prins juniori de pana in 15kg. Acum vreo 3 ani mi-am vandut barca din fibra si am luat decizia sa renunt la clonc. Se pare ca orice hotarare este definitiva pana cand te razgandesti... :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 4. martie 2012, 18:02

Bine te-ai răzgândit....... :welcome:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 4. martie 2012, 18:56

In loc de lansete am folosit sfoara groasa facuta colaci si lunga de cca 15m.

:doarecapu:

Niciodata sa nu mai folosesti sfoara, ci doar lansete. Somnii mari trebuie repede pompati in sus. Cu sfoara nu-i obosesti destul de repede si se duc unde vor ei. Si ei stiu exact unde sa se duca in adapost...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 5. martie 2012, 18:39

bun venit eugen!! :welcome: :welcome: :welcome: :welcome: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: bine ca nu teai lasat de pescuit!! :prieteni:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 7. martie 2012, 02:33

:welcome: Este bine ca se aduna si pescari de somn cu experienta, sa ne indrume si pe unii, care suntem noi in stilul acesta!!! Putin off topic, in colectia la care ai renuntat, aveai vreun clonc lipovean de la mama lui? Daca da, mai stii daca se mai poate procura din acelasi loc? :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 7. martie 2012, 09:34

:welcome: Este bine ca se aduna si pescari de somn cu experienta, sa ne indrume si pe unii, care suntem noi in stilul acesta!!! Putin off topic, in colectia la care ai renuntat, aveai vreun clonc lipovean de la mama lui? Daca da, mai stii daca se mai poate procura din acelasi loc? :noroc:

Cloncul ala lipovenesc l-am primit imediat dupa revolutie (sau ce ma-sa o fi fost) de la un prieten din Dunavat. Avea cloncul de la ta-su care abia ce murise de batranete. Acel clonc a suferit in timp (cat l-am avut) modificari la brat, slefuiri (cosmetizare), din el ramanand original doar capul si unghiul pe care il face bratul cu capul.
In Delta cred ca este aproape imposibil de gasit un clonc bun datorita faptului ca s-a renuntat la acet fel de pescuit in favoarea vintirelor, ohanelor, veselelor, sirurilor si nu in cele din urma... curentului.

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 10. martie 2012, 10:29

:salut: :welcome:

10

sâmbătă, 24. martie 2012, 19:52

:salut: Bun venit! :noroc:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 27. mai 2012, 12:34

bun venit eugen!! :welcome: :welcome: :welcome: :welcome: :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit: bine ca nu teai lasat de pescuit!! :prieteni:
SCUZE!!! Abia acum am vazut mesajul tau. Sa ma las de pescuit?! :buaaaah: N-ai sa vezi asa ceva. :bucuros2: Mai repede ma las de fumat decat de pescuit... :ochi: Dar cum nu sunt hotarat sa renunt la niciuna dintre ele, ne mai "auzim" pe aici :pescuit:

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 07:47

Salut domnilor, mi-a facut o reala placere sa cunosc si sa discut cu o mare parte dintre voi, Cum nu totul este roz in viata, am cunoscut si indivizi care mi-au provocat greata. Avand in vedere ca singur nu-mi pot sterge contul va doresc viata lunga si capturi pe masura.
Zoran, Tudor, sincer imi pare rau.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 08:22

Eugen, nu cred ca sunt motive valabile ca sa pleci.
Sunt sigur ca in curand te vom revedea pe aici. Pe curand.

Tudor

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 10:03

Salut domnilor, mi-a facut o reala placere sa cunosc si sa discut cu o mare parte dintre voi, Cum nu totul este roz in viata, am cunoscut si indivizi care mi-au provocat greata. Avand in vedere ca singur nu-mi pot sterge contul va doresc viata lunga si capturi pe masura.
Zoran, Tudor, sincer imi pare rau.


individul care iti provoaca greata sunt eu si nu reusesc sub nici o forma sa inteleg motivul pentru care te deranjeaza adevarul ... sau preferi sa traiesti cu impresia ca totul nu e ceea ce este de fapt. daca te astepti sa imi cer scuze pentru comentariul acela, sa il revizuiesc, retrag sau ceva de genul asta atunci nu o voi face, asta este parerea lor despre noi ... nici eu si nici tu nu suntem vinovati pentru parerea care si-au facut-o, ci doar nesimtitii care ne fac de rusine pe unde apuca.

ca sa inchei ... sunt de parere ca decizia care ai luat-o este una ne-intemeiata, fara nici un motiv si o consider o greseala ... dar este decizia ta. sincer, sper sa te razgandesti si sa te mai gandesti putin, pentru ca sunt convins ca stii foarte bine care este situatia noastra (a romanilor) in intreaga europa, nu doar italia.

na, astea fiind zise, cum zicea Tudor ... pe curand ... si sper sa te mai gandesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 11:38

individul care iti provoaca greata sunt eu si nu reusesc sub nici o forma sa inteleg motivul pentru care te deranjeaza adevarul ..
Nu esti singurul, tocmai am primit de la Eugen un mesaj privat destul de jignitor pentru ca am avut tupeul fantastic sa glumesc in legatura cu poza barcii lui... printre altele mi s-a spus ca nu-s "buricul pamantului" si io n-am dreptul sa fac glume sau comentarii la adresa pozelor altora... asta au voie doar UNII... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 12:53

individul care iti provoaca greata sunt eu si nu reusesc sub nici o forma sa inteleg motivul pentru care te deranjeaza adevarul ..
Nu esti singurul, tocmai am primit de la Eugen un mesaj privat destul de jignitor pentru ca am avut tupeul fantastic sa glumesc in legatura cu poza barcii lui... printre altele mi s-a spus ca nu-s "buricul pamantului" si io n-am dreptul sa fac glume sau comentarii la adresa pozelor altora... asta au voie doar UNII... :rizi: .


Vezi cum mananci si mai si plescai?
Mesajul pe care ti l-am trimis a fost: "salut
Daca vrei sa fi spiritual, fa-o astfel incat sa dai si dreptul la replica. Asta-i un simplu sfat. Daca ai incerca sa fi mai putin ironic, cam greu la tine, de fapt la fel de greu precum si pescuitul, si ai cauta la subiectul numit Dunarea ai gasi si o poza de-a mea cu un peste, mic ce-i drept, dar am pus-o in inertie. Ala nu-i un peste cu care sa ma mandresx si... eu nu pescuiesc dupa pesti de acvariu cu care sa-mi etalez reusitele. Cand voi avea de pozat un peste punctabil, dupa "nermele" mele voi posta o poza cu el. Pana atunci poti sa inveti de la altii cumprind flintirici de 30-40kg. Te rog sa-ti revizuiesti o lecuta comportamentul ca nu esti niciun buric al pamantului si faptul ca ai fost "uns" moderator nu-ti da niciun drept de a ironiza pe nimeni. CLAR?
Sa auzim de bine ca de prosti sunt satul. Am mancat un "i" si nu stiu sa-mi corectez mesajul. Poate ma inveti tu, puisor."
P.S. Cu anem am lamurit-o, din punctul meu de vedere, prin e-mail.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 22. decembrie 2012, 13:33

Vezi cum mananci si mai si plescai?
Te-as ruga sa-ti masori cuvintele si sa vorbesti politicos, asa cum am procedat si eu... asa cum mananc totusi n-am mancat din acelasi blid cu tine si nici nu sunt obligat sa-ti tolerez toate insultele.
Nu te vad in masura sa-mi dai sfaturi de revizuire a comportamentului nici sa apreciezi al cui "buric" sunt, nici sa te rastesti la mine si nici sa mi te adresezi cu "puisor".
Cu asta consider discutia incheiata si te rog sa eviti sa mi te adresezi pe viitor, asa cum am sa fac si eu.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 23. decembrie 2012, 06:39

Mai-mai, baieti, aici trebuie sa fim pe un forum unde discutam ca intre prieteni, adica, sa ne permitem si cite o gluma... Daca cuiva i se pare prea ironica vreo gluma, poate frumos sa aduca aceasta la cunostinta...
dealtfel, avem si butonul pt reclamatii! V-as ruga mult de tot, pe viitor sa nu mai faceti public "certurile", care n-ar trebui sa apara in nici un mod!

Deasemenea, nu pot intelege cum, chiar atunci cind am programul supraincarcat cu facut de bagaje, aranjat masina pt drum, si o zi intreaga de condus, se isca astfel de discutii ... inutile.

Eugen, cand am citit mesajul lui Informer, cel care tie ti s-a parut ironic, chiar mi-a placut, in sensul ca, m-am bucurat de o oarecare exprimare ce se face doar intre prieteni. Vad ca m-am inselat, si, pe drept iti spun, nu m-a asteptat sa te deranjeze acest mesaj. Imi pare sincer rau pt asta, si exact cum a spus si Tudor, nu vad nici un motiv pt care sa pleci de pe forum. Doar pt o simpla "cearta "sau mai bine zis neintelegere cu un user sau un moderator... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare