Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

miercuri, 29. mai 2013, 01:07

Monturi si momeli in functie de marimea somnilor!

:saluti: ... as vrea sa discutam putin despre monturi si pestele momeala in functie de marimea somnilor tinta!
Pescuiesc doar la stationar(montura cu geamandura si la copac) in locuri in care somni nu depasesc 25kg !
Folosesc ca si momeala carasi intre 300-600gr!...Plute 120grame -150grame ,plumbi 80-100gr carlige 6/0-8/0 si ancore cam de aceasi dimensiune cu carligele.
Pe forfac leg 1 ancora iar la distanta de 7-8cm mai sus leg 1carlig
Lungimea forfacului(de la carlig la plumb) intre 25-50cm iar distanta de la plumb la pluta 50-80cm.
Intrebarile mele sunt:
-Marimea momelilor este buna in comparatie cu dimensiunile somnilor tinta?
-Marimea plumbilor,plutelor, a ancorelor si a carligelor este buna sau este prea exagerata?
-Lungimea forfacului(carlig-plumb) este buna sau e prea scurta?
-Cum abordati pescuitul la somni de pana in 20-25kg?(ma refer strict la stationar(monturi,carlige/plute,etc)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 29. mai 2013, 05:52

1. plumbul pe care-l folosesti mi se pare foarte mare. Eu pun intotdeauna pe Dunare (numai acolo pescuisc in felul acesta) plumb de 30-40g
2. marimea pestilor momeala mi se par mari pentru somni ce nu depasesc 20-25kg (spui tu ca nu depasesc). In situatia asta pestii momeala pot avea si 100g sau chiar mai mici
3. eu nicio data nu tin pestele scufundat mai mult de jumatate de metru
4. montura eu o fac cu un carlig si o ancora. Carligul il ingug prin gura pestelui si-l scot pe una dintre nari, iar ancora o infig sub aripioara dorsala. Distanta pe montura dintre carlig si ancora se alege astfel incat firul dintre carlig si ancora sa nu stea intins. Plumbul il pozitionez la cca 20cm de peste.
5. eu nu folosesc plute (asta nu inseamna ca-i gresit daca tu folosesti). Tensionez firul din mulineta astfel incat pestele momeala sa-mi ramana scufundat, cum ti-am spus, pana in jumatate de metru.
6. eu folosesc avetrizori de crap cu statie si pun inainte de senzor un hanger cu greutate aditionala de cca 50g fiind lasat (ma refer la burta facuta cu hangerul) atat cat ii permite firul de sacrificiu momelii sa se miste) si dupa senzor (inspre mulineta) un al 2-lea hanger lestat cu 100g. In felul acesta nici pestele momeala si nici vantul nu-mi dau alarme false. Parerea mea este ca senzorii cu "bula de mercur" sunt.... nepotriviti si... la o distanta de 100-150m noaptea cand dormi nu-i auzi. Eu pescuiesc in stilul asta cu lansetele imprastiate fix pe raza de actiune a statiei senzorilor masurata din cort.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. mai 2013, 08:01

Depinde si ce apa o pescuiesti, statatoare sau râu.
Eu folosesc cirlige mari, 8/0 si 9/0 cind il intep in nara (curent tare de apa), iar mai micute si mai subtiri daca il intep in spate. Ancorele de obicei 2/0, iar la pesti mai mari, 4/0.
Distanta de la peste la plumb ~50 cm, iar de la plumb la pluta 70~80 cm. Acolo unde apa are in mal, linga pom cel putin 2,5 m. Deasemenea am prins deja cu pestele montat direct pe suprafata apei.
Plumbul folosit este de 100 - 150 de grame pt plute de 150 - 200 grame. Aici nu prea cred ca conteaza plumbul, avand ca tinta somni de 1,5 metri, care ataca fara problema si pesti 25~35 cm. Daca sunt din abundenta pestisori mici, cit degetu', leaga de un carlig simplu 3~4 obletei.

Dupa cum vezi, nu exista un standard, functioneaza si asa, si asa, trebuie sa incerci mai multe variante. Si pozitioneaza cit mai aproape de mal sau de pilcuri de iarba.

:gandesc: care este apa pe care pescuiesti?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

miercuri, 29. mai 2013, 10:25

Pana acum 3 ani am pescuit doar cu carasei micuti si n-am prins nici un somn punctabil!(peste 5kg)!
Acum 2 ani am dat cu caras de vreo 300-400gr pluta 150gr si plumb 100gr si am prins unul de 8kg!
Anu acesta am fost 17 nopti la pescuit de la ora 18-19 pana dimineata la 6 si am avut 1 singura prezentare la montura da-r na fost sa fie : :nunteleg: .
Toata lumea, cu exceptia mea , pescuieste cu carasei micuti in carlige micute si nu prinde nimeni somn mai mare de 3-4kg (defapt anul acesta s-a prins 1 buc de 3kg jum si 2buc de 1,5-2kg)!Eu unul nu prind nimic!(desi am avut 1 rapitura la vreo 50m in larg pe mijlocul lacului cu montura cu geamandura...imi suna scurt alarma dupa aceea il aud cum bate de ma-m speriat>
Nu stiu ce sa ma ma-i fac :doarecapu: :doarecapu:

5

miercuri, 29. mai 2013, 10:32

Pescuiesc des pe balta Helesteu la iesirea din medias spre agnita,iar din 8 iunie probabil mai frecvent pe tarnava mare zona din amonte de satul Darlos!!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. mai 2013, 13:13

Salut Florine .Daca vrei sa prinzi monstrul din lac urmeaza-mi sfatul:acolo unde se aude ca rapeste fa urmatoarea montura:leaga de o catamida cu nailon subtire o sticla de plastic,ea va avea rolul de pluta intre pluta si bat lasa un forcfang de 1m pe care pune un carlig mare.eu nu folosesc decit carlige simple. Intre sticla si cirlig pune 4m monofilament de 0.20 ca sa poata ceda sticla .
legatura antre cele doua bucati de fir fao cu un virtej .Daca folosesti peste mic adauga la doua palme de la cirlig o bucata de plumb ,alfel o sa ti se incurce firul.
Daca o sa pui o broasca mare nu e nevoie de plumb.Batul punel pe verticala si lasa momeala jumate de metru sub apa, deschide molineta si stai treaz lasal sa inoate de voie.
din experienta iti spun terbuie urmarita perioada cind iese la atac,cei mari nu se hranesc zilnic.
Ia in considerare sfaturile de la Eugen e meserias,cu toate ca ce am scris noi e la limita legi.
Dupa ce o sa faci pozele elibereazal ca sa se bucure si alti de el .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 25. iunie 2013, 20:40

Cel mai mare somn la spining l-am prins la vobler de 7 cm!!??

Subiecte asemănătoare