Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. mai 2013, 09:09

Pescuit in Delta

Buna ziua domnilor.
De citeva saptamini am citit aproape toate postarile de pe acest forum,cu siguranta ca sint o gramada de informatii foarte interesante despre pescuitul la somn si nu numai.
Eu pescuiesc in Delta Dunarii de vre-o 30 de ani,din pacate in ultima perioada nu prea mai sint atit de multi somni aici ,dar totusi in fiecare sezon vad sarituri de monstrii care ma infioara.
Ca stil de pescuit adoptat de mine ,pot spune ca spre deosebire de majoritatea pescarilor de pe acest forum ,stilul meu este cam arhaic,in general pescuiesc la stationar ,ca momeli folosesc tipari ,broaste, lipitori si rime negre,dar de vre-o 3-4 ani am inceput sa pescuiesc si la lingura oscilante.
Lingurile cu care pescuiesc le-am primit acum 15-20 ani de la niste prieteni din Ardeal,cu care ei pescuiesc pe Mures la somn,dar le-am tinut intr-o trusa pe care nu am deschis-o pina acum citiva ani.
Anul trecut,de exemplu am prins vre-o 20-25 somni la aceste linguri,anul asta deocamdata nu am prins nimic,pacat ca nu mai sint atit de multi somni in Delta,daca acest forum era deschis acum 15-20 ani in citeva luni se umpleau paginile de poze cu monstrii.
In fine o sa incerc si eu in acest an sa postez citeva din partidele de pescuit la somn,cu toate ca in general eu pescuiesc la stationar si poate nu prezinta interes.
Zilele astea am comandat si niste shad-uri dupa ce m-am inspirat de pe postarile colegilor de pe acest forum si sper sa pot rupe la fiecare partida de pescuit citeva ore pentru pescuit la spinning ,la somn,din pacate sint pasionat de pescuitul crapului mare.
:pescuit: :pescuit: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. mai 2013, 09:18

In fine o sa incerc si eu in acest an sa postez citeva din partidele de pescuit la somn,cu toate ca in general eu pescuiesc la stationar si poate nu prezinta interes.
Dorine, aici suntem interesati de orice modalitate sportiva de pescuit la somn, inclusiv stationar. :bravo:
Sunt convins ca avem destule de invatat unii de la altii asa ca io cel putin astept cu interes sa ne povestesti cum si ce ai prins.
Sa ai fire intinse!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. mai 2013, 09:49

Salut Dorin,
Sunt puţin invidios, de 30 de ani pescuieşti în Deltă, eu nu am apucat o dată măcar. Până acum. Situaţia stă cam la fel şi pe Mureş, somni mari mai puţini, dar eu ştiu că totuşi se mai ascund exemplare, sunt mai greu de localizat, dar se merită. Oscilantele menţionate sunt prinzătoare dacă ai avut atâtea capturi cu ele, nu fi trist, suntem abia la începutul sezonului. Iar despre stationar, da, pot să spun că prezintă interes. Ca şi celelalte metode sportive practicate.
Fir întins ! :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. mai 2013, 18:53

Buna seara domnilor.
Zilele astea imi completez arsenalul pentru somn,m-am documentat de pe acest forum si joi sau vineri o sa plec la pescuit pe bratul Chilia,pe zona de frontiera ,unde s-a deschis pescuitul saptamina trecuta.
Am cumparat niste shad-uri relax de 10 cm,jig-uri grele pe care vreau sa le modific cu ancorita ,exact ca si colegul nostru de pe forum,mai am lingurile mele de somn,bat de la shimano 2,4m.,act.-50-90gr.,cred,fir textil sufix ,matrix 0,32mm.
In fine saptamina asta voi rupe citeva ore pentru pescuitul somnului la spinning,sper sa am si ceva capturi,daca nu vrea deocamdata la naluci o sa incerc la crap .
Saptamina trecuta pestele era inca pe lacuri si pe canalele dintre ele,poate acum pestele o sa se retraga pe Dunare.
:ciao: :pescuit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 28. mai 2013, 20:42

Foarte fain! Ma bucur pentru tine si te invidiez Dorine! De la Relax gumele kopyto de 12 si chiar 15 cm s-ar putea sa-ti aduca satisfactii in perioada asta. Nu am mai fost pe Chilia de vreo 4 ani ...Cam pe unde mergi ? Eu am mai umblat pe zona Ceatalchioi- Pardina. Fire intinse sa ai! :bravo:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 28. mai 2013, 21:42

Am cumparat niste shad-uri relax de 10 cm,jig-uri grele pe care vreau sa le modific cu ancorita ,exact ca si colegul nostru de pe forum,mai am lingurile mele de somn,bat de la shimano 2,4m.,act.-50-90gr.,cred,fir textil sufix ,matrix 0,32mm.

Nu exagera cu greutatea la jiguri, relax de 10 cm este ok, folosește înaintaș și ancore de calitate și o să ai parte de multă bală pe fire. :pescuit:

27/05/2013
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. mai 2013, 21:50

Buna seara Zamfi.
Eu pe Chilia de obicei merg in aval de localitate pina la canal Musura.
Joi sau vineri cred ca o se merg undeva la Cernovca,este un anafor adinc,ii spune groapa lui Maican,probabil ca o sa incerc pe intinsura in amonte de groapa,poate incep sa se retraga somnii mari de pe lacuri.
Zilele trecute am trecut pe lacuri si inca se mai "bateau"somnii,dupa reproducere incep sa vineze pe bratele principale,de anul trecut au instalat camere pe Chilia,asa ca sper sa nu mai curenteze baietii somnii.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 28. mai 2013, 22:02

Multumesc mult Larry,de fapt de la tine m-am inspirat cu Relax-ul,eu dadeam inainte cu shad-uri Aqua Glow de 12 cm.,am prins ceva somni in groapa la mila 8 pe Sulina.
Nu le prea am eu cu jiguit-ul la somn ,dar de cirva ani ma descurc,pacat ca nu prea am rabdare ,din cauza crapului.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 29. mai 2013, 08:22

Zilele astea imi completez arsenalul pentru somn,m-am documentat de pe acest forum si joi sau vineri o sa plec la pescuit pe bratul Chilia,pe zona de frontiera ,unde s-a deschis pescuitul saptamina trecuta.
Vreau si eu :noroc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 29. mai 2013, 17:38

Buna seara domnilor.
Miine voi fi pe Cernovca,colegii mei vreau la stiuca pe elesteie, asa ca eu incerc pe Chilia in dreptul insulei Cernovca,poate prind ceva.
In ori ce caz azi am trecut pe Sulina si am vazut citeva sarituri frumoase de somn,deci somnul incepe sa se retraga de la reproducere.
Poate posteaza cineva niste poze cu twistere montate pe jig cu ancorita,vreau sa nu gresesc cind fac montura. :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 30. mai 2013, 20:20

Buna seara domnilor.
Partida mea de pescuit de azi ,din pacate nu are legatura cu somnul,cu toate ca nu ma pasiona,colegii mei m-au rugat sa merg cu ei pe elesteie la stiuca.
Cind am coborit din barca am luat si batul de spinning la somn,pe care aveam deja o montura cu jig de 42 gr.si un shad Relax,exact ca cel cu care pescuieste Larry ,dar o editie noua ceva mai suplu.
Aproape toata ziua batul a stat cuminte in barca ,dar spre dupa-amiaza un prieten mai tinar in ale pescuitului a luat batul si la prima aruncare a luat o stiuca frumoasa.
Din pacate nu aveam si trusa de somn,asa ca am dezlipit shad-ul si l-am pus pe un jig extrausor,la final acest shad a fost campion la numarul de stiuci mari.
Miine pauza,poimiine Chilia. :pauza: :pescuit:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 30. mai 2013, 20:25

Dorine asteptam vesti,si niste poze daca se poate. :ochi:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 31. mai 2013, 07:44

Salut Dorine :salut:

Ar fi grozav pentru cei ce ajungem mai greu la apa sa postezi ceva poze
Cu locatiile si capturile tale, nu in ultimul rand montura si nalucile folosite :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 2. iunie 2013, 09:40

Buna ziua domnilor.
Dupa cum am spus,ieri am facut o expeditie de recunoastere pe Chilia,Itinerariul a fost:Mila 23,can.Eracle,can. Pardina,iesire pe can. Magistral la Cernovca.
Vreme frumoasa,apa buna de pescuit,rezultat 0 deocamdata,pestele mare este inca pe lacuri,nu-i problema mai avem citeva zile si se deschide peste tot in Delta,asa ca o sa fie mult mai usor de localizat somnul.
Dupa amiaza ma antrenez pe lacuri la stiuca,dupa care o sa adaug niste poze,pina atunci o sa mai rasfoiesc niste pagini pe acest forum poate gasesc ceva detalii despre tehnica de pescuit cu twistere si jiguri grele.
Dupa amiaza o sa postez si citeva poze cu locuri si ceva monturi pe care le folosesc eu,din pacate noi cei de aici din Delta am ramas cam mult in urma cu tehnica la somn,pe de-o parte din cauza faptului ca s-a rarit,pe alta ca sintem dezamagiti de acest fapt si nu mai insistam atit de mult,ne-am obisnuit pe vremuri cu faptul ca prindeam somni mari fara nici un efort tehnic.
Eu de exemplu cu scule rustice prindeam 40-50 buc peste metru pe an,acum daca prind 2-3 bucati ,mare lucru.
In fine anul acesta o sa insist mai mult,daca nu prind o sa va plictisesc cu crapi peste 1 m. :doarecapu:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 2. iunie 2013, 09:57

In fine anul acesta o sa insist mai mult,daca nu prind o sa va plictisesc cu crapi peste 1 m.

Staruinta va da roade :bravo:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 3. iunie 2013, 20:39

cu scule rustice prindeam 40-50 buc peste metru pe an,acum daca prind 2-3 bucati ,mare lucru.

Atunci mai era si peste in Dunare. Acuma....si acuma e, dar e foarte multa apa peste ei ... :noroc:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 3. iunie 2013, 20:50

au instalat camere pe Chilia,asa ca sper sa nu mai curenteze baietii somnii.

Asa au prins anul trecut niste baieti care "umflau " bugetul cu o plantatie de canabis.Camerele nou instalate bat la zeci de kilometri si vad si noaptea parca.I-a prins pe baieti ducand apa la stropit in bidoane...era seceta...
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 4. iunie 2013, 07:23

Buna ziua domnilor.
Azi incerc sa postez niste poze pe acest forum,despre ultimele doua expeditii pe Chilia,mai sint citeva zile si se deschide si la noi.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 4. iunie 2013, 09:02

mai sint citeva zile si se deschide si la noi.
:bucuros2: Sa vedem pozele. Eu vreau sa merg in wk de la 54 la vale pe Sfantu, sa incerc prima data cloncul. Sper sa am ce fotografia.

Pe Chilia la crap a mers?
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 4. iunie 2013, 10:47

Pe Chilia nu am prins nimic notabil,numai fite,ciortani pina la 1kg. si somotei la fel,am avut grija sa nu ii ranesc si i-am eliberat bineinteles.
Deocamdata ma chinui sa postez ceva poze,o sa citesc din nou modalitatile de postare.