Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

141

joi, 6. martie 2014, 12:37

salut Dorin
ceva vesti din Delta?
Multumesc

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 6. martie 2014, 14:42

Salut Cristi.
Ieri a fost mai frumos aici in Delta,am fost iarasi la pescuit am prins destul de bine,o sa incerc sa postez ceva poze.
Amestecul pentru bombita este foarte simplu,5apa,3 cani malai,amesteci malaiul cind fierbe apa dupa care il lasi sa fiarba 10min.
Amesteci mamaliga cu TTX merge cam 4-500gr.,adaugi 200-300gr. praf de srot si ai terminat treaba,pastrezi ceva TTX in cazul in care se inmoaie amestecul. :prieteni:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

143

joi, 6. martie 2014, 14:57

multumim!
ne poti spune si ceva despre apa in care i-ai prins? groapa, prag sau la intinsura?
sa auzim numai de bine!

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

144

joi, 6. martie 2014, 18:01

Salut Cristy.
Prietenii stiu ca nu sint prea secretos,primii crapt primavara ii prind pe Dunarea veche la noi,pe praguril;e de 6-9m,daca se incalzeste apa intra in migratie pe pragul de 3-4 m. :pescuit:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

145

vineri, 7. martie 2014, 14:09

Multumim Dorin!
voiam sa ies si eu la Dunare Weekendul asta dar se pare ca trebuie sa mai astept ca nu prea tine vremea cu noi!
Abia astept sa incep sezonul la Dunare ca am fost pe la balti dar inima mea este tot la Dunare!

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

146

sâmbătă, 15. martie 2014, 20:07

Dorine pe la tine cum sta treaba ?

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

147

luni, 14. iulie 2014, 23:58

Salut,
Imi poate recomanda cineva o pensiune in delta, unde as putea pescui la somn in conditii optime?

P.S. Sunt student, deci as prefera ceva low cost daca se poate

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

148

vineri, 8. august 2014, 13:37

salut. pe data de 20-21 august as dori sa merg pentru cateva zile in Delta....mai exact in zona Murighiol/Mahmudia....cine ma poate intruma catre un loc in care se poate pescui la somn? :pescuit: As vrea undeva unde sa pot sta cu cortul.Va multumesc anticipat!!

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

149

vineri, 8. august 2014, 23:13

Imi cer mii de scuze. Dupa o cautare mai amanuntita mi-am schimbat destinatia. As vrea sa merg la Mila 23. Cine ma poate ajuta cu niste detalii. Transport , locuri de cort.....multumesc. :noroc:

150

sâmbătă, 9. august 2014, 03:36

Salut, acum m-am intors eu de acolo...Dunarea creste puternic, tulbure...si buruiana de pe lacuri vine pe Dunarea veche de la Mila 23.Caras, se prindea, crap ...si el ...dar cu toane si sa stii sa-l cauti, prag si cioate, si somn ...doar mic...si cel mai bine la rama neagra si scoica. Pestele e tot in canale si lacuri. Pe Dunare e destul nasol....o sa fie o pauza de vreo 1-2 saptamani. Transport, cazare...cauta-l pe Dorin, pensiune sau loc de cort pazit, dus apa calda, congelator ...mancare buna...si sfaturi de locuri de pescuit...Fir intins...dar parerea mea e mai asteapta putin.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

151

sâmbătă, 9. august 2014, 10:07

Intradevar perioada aceasta este cam urita pentru noi pescarii,apa creste este tulbure(foarte rar se tulbura Dunarea Veche).
Singura solutie este spinningul la stiuca pe lacuri,eu mai prind ceva ciortani dimineata pe Dunare.

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

152

sâmbătă, 9. august 2014, 10:45

Din pacate nu pot sa vin altadata in Delta pentru ca nu imi permite concediul.\\In perioada aceea dispun de concediu. Acum cum o fi norocul.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

153

sâmbătă, 9. august 2014, 12:36

Din pacate nu pot sa vin altadata in Delta pentru ca nu imi permite concediul.\\In perioada aceea dispun de concediu. Acum cum o fi norocul.

Acum sa nu crezi ca nu se prinde nimic,in anumite zone nu curge iarba ,momesti un loc de crap si asta e,stiuca merge chiar si ceva somotei poti prinde la clonc,daca insisti sigur vei prinde peste. :welcome:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

154

luni, 11. august 2014, 19:49

AMR 10 ... si o sa fiu pentru a treia oara in Delta..... :pescuit: :pescuit:

zulu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 1. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

155

miercuri, 13. august 2014, 07:59

AMR 10 ... si o sa fiu pentru a treia oara in Delta..... :pescuit: :pescuit:

Salut,


Si eu o sa fiu in perioada aia pe Dunarea Veche . N-avem ce face , trebuie sa ne adaptam la conditiile actuale , Sunt sigur ca daca vom insista vom avea rezultate .

Problema pentru tine , daca vrei sa stai la cort , este faptul ca s-ar putea sa nu fie maluri unde sa poti campa pe cota asta . Dorin iti poate spune mai bine daca sunt sau nu . Eu am fost in iulie in zona si se putea campa in cateva locuri , insa cota la Tulcea era 150 .... acum avem 251 si este in crestere .

Daca ai barca si te poti misca dupa bunul plac , poti campa in curtea lui Dorin si de acolo sa pleci in fiecare zi catre locurile de pescuit .


In rest , fire zbuciumate iti doresc . :pescuit:



Marius

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

156

luni, 18. august 2014, 10:47

Salut,

Eu m-am intors ieri din zona Mahmudia, insa m-am plimbat si pe Dunarea Veche. Daca ai barca gasesti multe locuri de campare. Apa era in crestere, cam 10 cm pe zi. Nu prea am avut succesul dorit, am prins mai mult crap decat somn. O sa revin mai tarziu cu poze

zulu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 1. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

157

luni, 18. august 2014, 12:26

Salut,

Eu m-am intors ieri din zona Mahmudia, insa m-am plimbat si pe Dunarea Veche. Daca ai barca gasesti multe locuri de campare. Apa era in crestere, cam 10 cm pe zi. Nu prea am avut succesul dorit, am prins mai mult crap decat somn. O sa revin mai tarziu cu poze


Salut ,
Pe Dunarea Veche ai pescuit ? Curgea iarba ? Erau pescari?
Merci ,
Marius

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

158

luni, 18. august 2014, 12:29

Nu am pescuit pe Dunarea Veche, dar pescari erau gramada. Pe Dunarea Veche era mai curata apa si fara gunoaie, in rest pluteau copaci, peturi, etc.

zulu

Oblete

Răspunsuri: 7

Membru din: 1. septembrie 2012

  • Scrie un mesaj privat

159

marți, 19. august 2014, 10:40

Nu am pescuit pe Dunarea Veche, dar pescari erau gramada. Pe Dunarea Veche era mai curata apa si fara gunoaie, in rest pluteau copaci, peturi, etc.

Salutare ,
Din pacate vad ca iar vine apa mare din amonte . Avem crestere de 79 cm la Gruia , 51 Cetate .
In situatia actuala pescuitul va fi foarte dificil .
Ma gandesc totusi ca ar trebui ca pestele sa se fi obisnuit cu fluctuatiile de nivel si sa inceapa sa manance si asa .
Vineri voi ajunge in Delta si voi decide incotro o voi apuca .
Marius :pescuit:

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

160

marți, 19. august 2014, 22:59

Inca o zi si voi ajunge in Delta. O sa fiu in zona Mahmudia. Sper sa fie bine. :pescuit: