Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

121

luni, 30. septembrie 2013, 18:11

Sambata viitoare plecam cu o salupa cu 6 locuri de dormit, pana in zona Periprava. Nu e prea tarziu de dat la somn din cauza racirii vremii? Oare imi trebuie permis de pescuit pe granita, sa pescuim pe Chilia?

1 - pe bratul chilia ai nevoie de permis pescuit arbdd + taxa de intrare pe teritoriul arbdd + PG
2 - de la km 40 pana la km 0 este zona concesionata de raduta si taxa este de 50lei/zi/pescar.pescuitul se face de la rasaritul soarelui pana la apus numai in sistemC&R.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

122

luni, 30. septembrie 2013, 20:07

pe bratul chilia
:ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

123

luni, 30. septembrie 2013, 20:59

Multumesc de info. Faina filmarea de pe Chilia. Sa speram ca nu voi prinde prea multa :furtuna:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

124

vineri, 21. februarie 2014, 09:01

In sfirsit parca a trecut iarna pe aici.
Peste citeva zile incepe un nou sezon,sper sa fie la fel de frumos ca si cel trecut.
Dumineca plec in Delta,saptamina viitoare la pescuit,incep cu pescuitul la crap,apoi cind se mai incalzeste apa poate incepe sa traga si somnul.
Anul trecut a fost un an destul de fain,a mers crapul bine,bucuria mea este ca am inceput sa prind si ceva somn mai rasarit la clonc,sper ca anul asta sa prind si ceva mai mari.
Adevarul este ca ,cu ajutorul acestui forum mi-am mai modernizat tehnica si echipamentul de somn,anul asta am in plan achizitionarea unei mulinete si a unui sonar mai performant.
De saptamina viitoare reportaje life. :zambet:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

125

vineri, 21. februarie 2014, 11:36

eu de vreo 6-7 ani merg in delta de 3-4 ori pe an si am batut doar sf Ghe cu rezultate din ce in ce mai slabe! ma gandesc sa schimb bratul spri Chilia sau canalele adiacente bratului Sulina!
asteptam cu interes povestile tale! Noi plecam pe data de 26 Martie
Un sezon asa cum ti-l doresti!

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

126

vineri, 21. februarie 2014, 18:44

Multumesc mult Cristi.
Intradevar bratul SF. Gheorghe este ca o "autostrada' in ultimii ani,poate in partea din aval mai poti pescuii cit de cit linistit.
Chilia este pe anumite portiuni mai salbatica si mai sint ceva canale destul de faine,eu de saptamina viitoare sint la pescuit si o sa mai scriu ceva reportaje si pe acest forum.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

127

duminică, 23. februarie 2014, 11:33

asteptam vesti!
noi pescuim intre km 11 si 30 unde e relativ mai liniste cu toate ca daca vrei un pic de liniste trebuie sa stai mai sus de erenciuc sau in malul opus ca sunt multi localnici din sf Ghe care duc turisti la plimbare pe lacuri!
of, of, of ce greu mai trece iarna si ce repede se duce vara!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

128

duminică, 23. februarie 2014, 17:12

Dorin, tu ai enormul avantaj de a "locui" intre cele doua brate care inca mai tin peste. Sunt deosebit de curios ce capturi ai avut atat pe Sulina (un potential deloc neglijabil) precum si pe Chilia (chiar daca tu "bati" in special zona Tataru) si nu in cele din urma capturile din '14. Daca vei uita de rama neagra si te "convertesti" la scoica (asta la vara) cu siguranta ca-ti vei depasi recordurile realizate dar si pe cele imaginate (mult dorite). Rama neagra si tiparul le poti folosi cu succes acum, inainte de prohibitie daca vei cloncani in apropierea malului sau a copacilor. :ochi: Mie mu-mi place ca pe Dunarea "de sus" momelile astea nu sunt valabile in aceiasi masura ca si in DD. :doarecapu:

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

129

luni, 24. februarie 2014, 16:24

Salut
Eugene, din ce am citit pe acest forum, vad ca esti indragostit de scoica. Si mie imi place scoica pe post de momeala, dar din pacate nu o agreaza colegii de trupa, si nu o prea folosim. Te rog daca vrei sa imi zici cum pui scoica in montura de clonc? Agati mai multe in ancora? Le oparesti cumva inainte ca sa fie mai tari?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

130

luni, 24. februarie 2014, 16:54

Dorin, tu ai enormul avantaj de a "locui" intre cele doua brate care inca mai tin peste. Sunt deosebit de curios ce capturi ai avut atat pe Sulina (un potential deloc neglijabil) precum si pe Chilia (chiar daca tu "bati" in special zona Tataru) si nu in cele din urma capturile din '14. Daca vei uita de rama neagra si te "convertesti" la scoica (asta la vara) cu siguranta ca-ti vei depasi recordurile realizate dar si pe cele imaginate (mult dorite). Rama neagra si tiparul le poti folosi cu succes acum, inainte de prohibitie daca vei cloncani in apropierea malului sau a copacilor. :ochi: Mie mu-mi place ca pe Dunarea "de sus" momelile astea nu sunt valabile in aceiasi masura ca si in DD. :doarecapu:


Salut Eugen.
EU sincer,sint multumit.
Nu am reusit,ca pe vremuri sa prind balauri inca dar incet incet ma acomodez cu noua tehnica de pescuit la clonc,frumusetea e ca am alternative .
Anul trecut am incercat citeva zile la scoica,nu am avut diferente la capturi,anul asta sigur o sa insist mai des la scoica,mai ales ca aici la Mila 23 gasesc usor scoici.
Pe Chilia eu pescuiesc de obicei in Zona Cernovca si "Musura",anul trecut am mers si de la Tataru spre Chilia ,pe brat ,nu pe Tataru,am vazut niste locuri faine.
Cred ca daca se mai incalzeste putin apa peste vre-o 2 saptamini incerc putin si la clonc. :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

131

luni, 24. februarie 2014, 17:15

Mai am eu ceva nelamuriri,la clonnc,sper ca cineva sa-mi raspunda.
In spescial nu am reusit anul trecut sa pozitionez momeala rapid in zona de actiune a somnului,la monturi nu am descoperit inca lungimea ideala a forfacului...,astea sint lucruri care de obicei le gasesti singur.
Ori cum acum am multe variante de pescuit,poate chiar prea multe,ginditiva ca ma trezesc dimineata la 5-6 si nu stiu unde sa merg,Chilia,Sulina,Sf,Gheorghe,canale......,Crap,somn,stiuca,multe variante.
Azi am incercat putin la Crap,deocamdata nimic este cam frig in paradis,miine iarasi la crap,de fapt la somn o sa incerc la spinning pentru inceput,voi ce parere aveti? :salut:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

132

marți, 25. februarie 2014, 10:39

Salut
Eugene, din ce am citit pe acest forum, vad ca esti indragostit de scoica. Si mie imi place scoica pe post de momeala, dar din pacate nu o agreaza colegii de trupa, si nu o prea folosim. Te rog daca vrei sa imi zici cum pui scoica in montura de clonc? Agati mai multe in ancora? Le oparesti cumva inainte ca sa fie mai tari?


Mie imi place scoica.... cat mai pot... :rizi:
Fara gluma, scoica este o momeala MOCA, la indemana aproape oricand in sezonul cald. Scoica o folosesc la montura cu 2 ancore si incarc fiecare brat al ancorei "la blana" cu scoici. Niciodata nu am folosit scoica imputita (si nici nu voi folosi). Scoica pe care o folosesc este in stare fie proaspata, fie badata la congelator de proaspata. Nu folosesc scoica in combinatie cu nicio alta momeala.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

133

marți, 25. februarie 2014, 10:45

Mai am eu ceva nelamuriri,la clonnc,sper ca cineva sa-mi raspunda.
In spescial nu am reusit anul trecut sa pozitionez momeala rapid in zona de actiune a somnului,la monturi nu am descoperit inca lungimea ideala a forfacului...,astea sint lucruri care de obicei le gasesti singur.
Ori cum acum am multe variante de pescuit,poate chiar prea multe,ginditiva ca ma trezesc dimineata la 5-6 si nu stiu unde sa merg,Chilia,Sulina,Sf,Gheorghe,canale......,Crap,somn,stiuca,multe variante.
Azi am incercat putin la Crap,deocamdata nimic este cam frig in paradis,miine iarasi la crap,de fapt la somn o sa incerc la spinning pentru inceput,voi ce parere aveti? :salut:


Dorin, raspunsul este simplu. In perioadele in care somnul este circumspect vei folosi montura lunga de 50-100cm (masurata de la plumb pana la ultimul carlig sau ancora). Atunci cand ataca in "orice pozitie" lungimea forfacului va fi una redusa la maxim (in cazul meu acesta are 10-20cm.
Pozitionarea momelii la "nasul" somnului o facu pe baza indicatiilor sonarului si numai daca folosesti o singura lanseta, aceasta aflata intotdeauna la indemana. Eu utilizez frana slaba tocmai pentru a putea sa trag de fir si sa-i las momelala la "nas" cat mai rapid fara efort. Pentru a salta momeala, pur si simplu folosesti manivela mulinetei (multiplicatorului in cazul meu) continuand sa bati cu cloncul si cu ochii pe sonar.

Locurile care nu se par noua faine din barca arareori corespund cu locurile care chiar tin peste. Asta doar sonarul o poate "zice". Nu o data mi s-a intamplat sa gasesc somnul pe platori cu adancime de 4m, iar in zone cu 15m + copaci scufundati sa nu se salte nimeni. La iesirea urmatoare a fost exact pe invers. Ideea este ca intotdeauna trebuie sa incerci peste tot. "Dunarea este o garla mare care intotdeauna iti va oferi surprize, uneori placute, alteori neplacute." Ideea este sa insisti de fiecare data chiar si acolo unde nu ai vazut nicio miscare pe sonar. :noroc:

134

marți, 4. martie 2014, 09:29

Salut Dorine, imi poti spune taxa intrare in Delta trebuie si ptr pescar daca intra numai cu barca....lasa masina la Tulcea? Adica permisul de Delta, taxa de barca si PG nu sunt de ajuns? Si poti da amanunte pana unde este KM 40 ? NU am fost niciodata pe Chilia si as incerca-o anul asta.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

135

marți, 4. martie 2014, 13:38

1. taxa intrare delta
2. permis de pescuit de la arbdd
3. taxa barca
4. PG
astea sunt necesare ca sa fii in regula!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

136

marți, 4. martie 2014, 13:59

Stiam ca taxa intrare in Delta este ptr turisti...nu ptr cel care are permis pescuit ARBDD. Asa mi s-a spus de la ei anul trecut cand am luat permisul de pescuit si mi se pare si normal ptr ca doar nu iau permisul de pescuit si nu intru in Delta. Taxa barca este pe an sau ...am vazut varianta si de sejur...ce inseamna sejur? Poate sa fie din iunie si pana in septembrie. Ca si cum nu as mai pleca de acolo. Cine a luat taxa de barca ...ti se pune data de sejur ?

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

137

marți, 4. martie 2014, 14:35

Salut Gufisor.
Taxa de acces in ARBDD este ceva de gen taxa Mamaia,platesti indiferent cu ce mergi,doar daca mergi cu Pasagerul nu platesti.
Cu privire la km ,sincer, nici eu nnu sint sigur cu toate ca am fost de 1000 de ori pe Chilia,sigur sint colegi care stiu.
Ieri am prins primii crapi in Delta.

138

marți, 4. martie 2014, 14:39

Ok, multumesc. Si in legatura cu taxa de barca?

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

139

marți, 4. martie 2014, 15:27

ne dai te rog si noua niste amanunte despre crapii prinsi?
la apa mare sau au iesit deja spre intinsuri la apa mai calda? la ce momeala? pe structura? groapa? etc si o locatie daca se poate! am inteles de la niste prieteni ca ar fi inceput crapul pe canalul dintre Rosu si rosulet dar in rest nu am mai auzit sa prinda cineva!
interesant ar fi de stiut si montura folosita: clasica cu plumb culisant inline sau montura mai pretentioasa?
multumiri din partea unui pescar care innumara zilele ramase pana pe 25 cand urmeaza sa ajung iar in Delta!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

140

marți, 4. martie 2014, 15:55

..am vazut varianta si de sejur...ce inseamna sejur? Poate sa fie din iunie si pana in septembrie.

Sejur=perioada de 6 zile.Poare fi aleasa oricand.
...cogito ergo sum.