Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 6. septembrie 2013, 17:22

Calamarul l-am folosit proaspat, l-am congelat acasa si l-am dezghetat dupa necesitati. Desi calamarul are carnea tare, am adaugat o lingura de sare la cutia de 2-4 calamari pentru a se intari carnea dar mai ales pentru a-i potenta gustul (am invatat asta de la pescarii greci) :pescuit:


Salut.Nu am mai auzit sa se puna sare pe calamari, tu crezi ca ii face mai apetisanti daca sunt sarati sau ai pus sare ca sa ii "itaresti"? Zici ca ai invatat asta de la pescarii greci.Interesant, tot timpul mai invatam cate ceva.


Unii pescari in Germania dau gumele intr-un clocot scurt de apa cu sare. Muuulta sare! Ei spun ca intensifica ... aroma? gustul? poate asta a fost reusita partidelor! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

L200

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

102

vineri, 6. septembrie 2013, 17:41

Grecii pun sare si pentru a le intari carnea dar si pentru gust, care devine mai pregnant. De altfel la majoritatea alimentelor, sarea este un potentator de gust si in acelasi timp cel mai bun conservant.
inca nu am dat jos pozele, imediat ce ma mobilizez am sa revin si cu imagini :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 6. septembrie 2013, 17:58



Unii pescari in Germania dau gumele intr-un clocot scurt de apa cu sare. Muuulta sare! Ei spun ca intensifica ... aroma? gustul? poate asta a fost reusita partidelor! :gandesc:


:gandesc: Ce zici Anem, incercam si noi la iarna sa facem asa cu gumele noastre?
"Trateaza" careva de aici de pe forum gumele in felul asta? :gandesc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 6. septembrie 2013, 19:37



Unii pescari in Germania dau gumele intr-un clocot scurt de apa cu sare. Muuulta sare! Ei spun ca intensifica ... aroma? gustul? poate asta a fost reusita partidelor! :gandesc:


:gandesc: Ce zici Anem, incercam si noi la iarna sa facem asa cu gumele noastre?
"Trateaza" careva de aici de pe forum gumele in felul asta? :gandesc:
Manu! inainte ca sa pui mina pe niste gume originale era o aventura,si cind gaseai doar gume rigide se practica fierberea lor in apa.

Adica se punea o oala cu apa la fiert iar cind apa clocotea se puneau gumele inauntru si se tineau 10 minute dupa care se puneau la racit. Nu stiu daca prin fierbere gumele urit mirositoare o sa puta mai tare sau deloc .Nu cred ca e cazul ca la proprietatile materialelor (elasticitate si miros)
mai trebuie intervenit eu unul nu as face. :nu: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 6. septembrie 2013, 20:45



Unii pescari in Germania dau gumele intr-un clocot scurt de apa cu sare. Muuulta sare! Ei spun ca intensifica ... aroma? gustul? poate asta a fost reusita partidelor! :gandesc:


:gandesc: Ce zici Anem, incercam si noi la iarna sa facem asa cu gumele noastre?
"Trateaza" careva de aici de pe forum gumele in felul asta? :gandesc:


am mai auzit Mane povesti (fara sare) cu gume fierte ... motivul pentru care se facea chestia asta l-a zis Dan.

sunt gume care sunt direct impregnate cu sare (majoritatea alora japoneze de bass) si dupa folosire trebuie sa le ti in plicul lor ... dar nu prea cred ca vor face mare diferenta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

106

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 06:17

sunt gume care sunt direct impregnate cu sare (majoritatea alora japoneze de bass) si dupa folosire trebuie sa le ti in plicul lor ... dar nu prea cred ca vor face mare diferenta.


Unii zic ca da, altii nu! Poate reusiti o partida in doi, unul linga celalalt, unde unul cu gume original sarate, celalalt cu aceleasi gume dar fara sare :gandesc: As fi interesat de rezultat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

107

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 06:58

Buna seara.
Dupa cum stiti de vre-o doua saptamini am inceput sa ma dotez si sa ma antrenez la pescuitul la clonc.
De citeva zile crapul a stopat hranirea,azi dupa amiaza am mers pe Sulina sa vad daca toate sculele achizitionate ,inclusiv un clonc Ebro 2 de la Zoran,functioneaza.
Inspirat din amintiri si cu antrenamentul facut la noi pe Dunare am inceput sa i-ni aduc aminte cum se da la clonc si a inceput sa functioneze,am prins 3 somni intre 4 si 7kg,deocamdata nu am dat de cei mari dar incet, incet cred ca o sa prind si somn mare. :pescuit:


Buna Dorin,
au trecut 6 saptamani de la ultimele tale stiri si iti pot spune ca asteptam cu nerabdare poze si noutati despre pescuitul la clonc in DD. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

108

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 08:56

Buna Zoran.
Deocamdata,ce sa zic,intradevar pescuitul la clonc ofera satisfactia ca din cind in cind mai prinzi ceva ce arata a somn,am prins exemplare rasarite dar inca nu bucati care sa merite atentie.
Sper ca acum in toamna sa prind ceva mare,totusi am bucuria ca la fiecare partida prind somni nu amariti de aia de 15 cm.
In fine zilele astea cam bate vintul la noi si merg la stiuca pe lacuri,miiine ma pregatesc de crap si de saptamina viitoare iarasi incerc la somn.
De cind mi-a venit cloncu-rile de la tine m-am indragostit de ele,in special de Ebro 2,cred ca o sa cumpar de la tine un Ebro 3 cu toate ca am primit din Italia si um "Marele Francez",dar tot Ebro este preferatul meu.
Pe scurt,deocamdata ,somotei pina la 7-8 kg,majoritatea 2 - 3 kg,am incercat si cu momeli mari,dar nu am reusit inca sa pacalesc cei trecuti de metru.
Echipament buna am,fire cirlige caracatite,virteje de la Giga Fish,cloncuri bune,timp am berechet,pina in decembrie asa ca am tot timpul sa prind unul sarit de 2 m.,de fapt asta este tinta la somn.
Crapi de m am deja prinsi citiva anul asta ,intr-un cuvint sint fericit aici in imparatia apelor. :pescuit: :ciao:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

109

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 10:29

Pe scurt,deocamdata ,somotei pina la 7-8 kg,majoritatea 2 - 3 kg,am incercat si cu momeli mari,dar nu am reusit inca sa pacalesc cei trecuti de metru.
:buaaaah:
Hai să facem schimb de locații. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

110

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 10:40

Te salut Larry.
Adevarul este ca fie care crede ca acolo unde nu este el este paradisul,eu totusi cred ca in afara unei tehnici desavirsite la somn inspecial,la tine ai citeva gropi faine de somni mari.
Sint convins ca si aici in Delta ai face treaba,deocamdata eu nu am reusit sa scap de cei mici,poate totusi o sa reusesc.
Nimeni nu te opreste sa-ti faci citeva zile de concediu in Delta,dupa care ne convinegm daca numai tehnica conteaza.
Eu mi-as dori sa pot pescui citeva zile in zona ta si cred ca esti convins ca nu ma fac de ris,aici in Delta am foarte multe obtiuni,asa ca miine de exemplu merg la crap,azi plec la stiuca si daca se aranjaza vremea o sa ies la clonc saptamina viitoare.
Eu te astept cu drag sa fii sigur. :prieteni: :welcome:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

111

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 11:03

Eu te astept cu drag sa fii sigur.

Și eu aș veni cu drag :noroc: .......am pescuit de multe ori în deltă, la Mila 23 ,cu rezultate bune. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

112

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 19:03

Si eu cred ca am rezultate bune,dar inca nu am dat de somnii de peste 2 m.,dar in schimb prind crapi de peste 1 m. :zambet:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

113

luni, 16. septembrie 2013, 08:07

prind crapi de peste 1 m
Felicitari, eu nu am reusit astfel de performante. Vineri am iesit la o partida pana ieri, dar a fost cred cea mai proasta (pana acum) din acest sezon. Nu stiu care a fost motivul, poate vremea????? Vineri si sambata am dat la crap si nu am avut decat o trasatura un ciortan la 2-3kg dar nici pe ala nu am reusit sa-l scot fiindca s-a agatat in firul altei lansete si s-a autoeliberat. Duminica cu noaptea in cap am iesit la clonc. S-au ridicat catva somni dar nu au vrut sa manance nici tipar si nici rama neagra. De ce???? nu mai stiu. Dupa o ora a inceput iarasi ploaia, mi-am strans jucariile si am plecat acasa. Asta e....poate data viitoare.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

114

luni, 16. septembrie 2013, 08:13

s-a autoeliberat.
:rizi: :rizi: :rizi: !!!! :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

115

miercuri, 25. septembrie 2013, 21:09

Buna seara.
De vre-o citeva zile ma tot gindesc ce sa scriu cu privire la pescuitul la somn,in general daca este vorba de crap stiuca ,.... este simplu,la somn este mai complicat la noi.
Eu personal sint incintat de pescuitul la clonc,in toate partidele de clonc prind citiva somni frumosi,dar nu am reusit sa prind pesti peste 1 m.,toata lumea zice ca ar trebuii sa folosesc momeala adegvata,caras mare,......,problema este ca din multimea de pescari de clonc de pe Sulina,cam toti prinmd somni intre 2 si 10 kg.
In fine et totusi sint multumit,de vre-o 4-5 ani am renuntat la pescuitul la somn din cauza faptului ca prindeam numai fite la fix,toamna in general mai agatam cite unul mai rasarit la broasca mare.
De cind am primit bijuteria de la Zoran(Ebro 2) sint incintat,acum citeva saptamini am primit si un Marele Francez din Italia,am scule faine,cred ca mai am citeva saptamini de pescuit pina la urma sigur o sa prind unul mare.
Mai am o mare bucurie,acum cind vin iubitorii de pescuit la somn le pot oferii cite o partida de clonc si pleaca baietii fericiti,cind vin inapoi avin toti dotati cu scule de ultima generatie.
:pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

116

joi, 26. septembrie 2013, 06:04

problema este ca din multimea de pescari de clonc de pe Sulina,cam toti prinmd somni intre 2 si 10 kg.


Salut Dorine, cauta locuri noi, brate noi. Se pare ca aveti o multime de somnici curiosi si halosi, iar cei mari nu prea apuca sa ajunga la momeala. Dar, in DD s-ar putea sa fie peste tot asa. Se aud - se vad seara rapituri la suprafata apei? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

117

vineri, 27. septembrie 2013, 14:42

Salut Zoran.
Nici nu-mi fac probleme,in perioada asta trebuie sa stau pe linga pensiune ,dar imediat ce ma eliberez putin o tai pe Chilia,acolo sint camere si nu mai curenteaza astia in draci.
Pe Sulina am tot incercat dar nu am prins nuici unul mare. :prieteni: :pescuit: :pescuit:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

118

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 19:40

Somni pe Chilia

Sambata viitoare plecam cu o salupa cu 6 locuri de dormit, pana in zona Periprava. Nu e prea tarziu de dat la somn din cauza racirii vremii? Oare imi trebuie permis de pescuit pe granita, sa pescuim pe Chilia?
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

119

sâmbătă, 28. septembrie 2013, 20:17

Nu e prea tarziu de dat la somn din cauza racirii vremii


Apa contează.......12-14 grade, după care pe șalău. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

120

luni, 30. septembrie 2013, 08:13

Oare imi trebuie permis de pescuit pe granita, sa pescuim pe Chilia?
Da ai nevoie, doar esti chiar pe granita :buaaaah:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh