Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

81

luni, 15. iulie 2013, 08:26

Saptamana viitoare mort-copt am sa ies si eu la clonc. Sambata am fost la crap, a fost o zi cu multe rateuri la tot grupul, insa in jurul orei 18 am reusit sa agat unul la ce ma asteptam mai putin. Ziua am pescuit la feeder caras cu viermus, iar spre dupa amiaza m-am plictisit si am pus bob de porumb si pe montura asta, iar dupa aproximativ o ora a venit captura. Pentru mine a fost ceva sublim, pestele a avut in jur de 6 kg, iar eu aveam monofilament de 0.16 :bucuros2: . Drilul a durat cam 30-45', dar satisfactia maxima cand l-am pus in minciog. Tot timpul am trait cu teama ca acum-acum v-a rupe. Am sa pun dupa amiaza sau maine imagini dupa ce descarc din telefon.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

82

luni, 15. iulie 2013, 08:52

Buna Tati.
Pe scaderea asta accentuata in citeva zile pestele de pe lacuri coboara pe Dunare si bratele principale,in citeva zile apar si monstrii pe Sulina.
Deocamdata curentul este prea mare,sper ca in citeva zile sa se regleze Dunarea.
Felicitari pentru crap,este o realizare faina sa prinzi crap cu fir de feeder. :zambet:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

83

duminică, 28. iulie 2013, 09:01

Pe 6 august plec in delta in zona Murighiol.Acolo voi campa dar locurile de pescuit le voi cauta cu barca. Din cate am vazut Dunarea a scazut foarte mult si e in continu scadere.
A coborat pestele din canale si lacuri?
A inceput sa manance crapul si somnul?
A fost careva in zona Murghiol de curand?

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

84

duminică, 28. iulie 2013, 22:27

Zilele astea am pescuit pe Dunarea veche si am prins citiva crapi frumosi.
La clonc,la noi pe Dunare am prins deocamdata numai somotei sub 4 kg.,am incercat vacum doua zile pe Sulina,am prins unul la 4 kg si am ratat unul mare cred.
Cu siguranta la nivelul asta de scadere pestele se indreapta pe bratele principale.
Pestele a inceput sa traga bine,la Murighiol nu am mai fost de mult timp. :ciao:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

85

luni, 29. iulie 2013, 09:25

Am fost ieri la clonc in zona Murighiol. Este ceva somn (pe sonar) se ridica dar nu mananca. S-au prins doar 5 bucati intre 1.5 si 5 kg. Somnii mari probabil inca nu au ajus pe zona.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

86

miercuri, 31. iulie 2013, 19:51

In aceesi zi am fost si eu, tot la Murighiol, dar mai mare de 2 kg nu am prins.S-au ridicat si intepat si "guvizi" de 1/2 kg, punctabil nimic.
Am dat si de pe mal si tot aia mici au intrat.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

87

miercuri, 31. iulie 2013, 20:24

Adi, pai tu astepti sa se salte pestele, apoi sa-ti gaseasca momeala? Se intampla si d'astea dar destul de rar. Cand a intrat pestele in conul de 20 te duci cu montura dupa el... :ochi: Altfel, care-i rostul sonarului? Doar sa vezi daca raspund pestii la clonc?! Conul de 20 este doar o curiozitate sa vezi daca este in zona momelii? :ciao:
Abia te astept la Oltenita sa te invat pas cu pas ce trebuie sa faci pentru a avea capturi si nu d'aia de gradinita. :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

88

miercuri, 31. iulie 2013, 21:06

Cand a intrat pestele in conul de 20 te duci cu montura dupa el...
:buaaaah: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: Te pup Eugene! Bun venit din concediu :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

89

miercuri, 31. iulie 2013, 21:07

Buna seara.
Dupa cum stiti de vre-o doua saptamini am inceput sa ma dotez si sa ma antrenez la pescuitul la clonc.
De citeva zile crapul a stopat hranirea,azi dupa amiaza am mers pe Sulina sa vad daca toate sculele achizitionate ,inclusiv un clonc Ebro 2 de la Zoran,functioneaza.
Inspirat din amintiri si cu antrenamentul facut la noi pe Dunare am inceput sa i-ni aduc aminte cum se da la clonc si a inceput sa functioneze,am prins 3 somni intre 4 si 7kg,deocamdata nu am dat de cei mari dar incet, incet cred ca o sa prind si somn mare. :pescuit:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 1. august 2013, 07:57

deocamdata nu am dat de cei mari
Ai incercat sa dai si cu caras? Sambata 90% ies si eu din nou, iar de data asta o sa incerc sa pun si o montura cu caras viu. Sa vad ce va iesi. :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 1. august 2013, 08:52

deocamdata nu am dat de cei mari
Ai incercat sa dai si cu caras? Sambata 90% ies si eu din nou, iar de data asta o sa incerc sa pun si o montura cu caras viu. Sa vad ce va iesi. :gandesc:

Salut Tati.
Am dat cu tipar mare si rime cu lipitori,deocamdata nu am avut trasaturi la cei mari,inca nu ma sincronizez cu schimbarea adincimii momeli,cum zicea Eugen,dar sint pe aproape.
Ca si monturi,au mers cele standard,plumb,caracatita,zornaitoare,doua cirlige legate la 5-6 cm unul de altul. :gandesc: :pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

92

joi, 1. august 2013, 10:41

Dorin renunta la 2 carlige legate la distanta unul de celalalt pentru orice alta momeala in afara de peste viu. Foloseste carlig si ancora sau, in cel mai nefericit caz doar ancora. Daca vei folosi doar ancora, vei rata mult deoarece momeala (exceptie scoica) atarna mult si somnul are posibilitatea sa o "soarba" extrem de usor.
Iti recomand montura cu carlig si ancora (ordinea lor care vrei tu) astfel incat ancora sa fie legata astfel incat curburile triplei sa fie in dreptul ochetului de la carlig sau invers.
O rama sau o lipitoare o vei introduce atat in carlig cat si in ancora, dar sa nu atarne mai mult de 3-4cm. In perioada asta uita de tipari sau peste viu la clonc. Pe astia foloseste-i din octombrie incolo. Acum foloseste rama neagra, lipitoarea, coropisnita si nu in cele din urma scoica.
Privitor la "fugaritul" pestelui in conul de 20 grade, daca dai cu 2 lansete tine una la circa 2m de fund si o alta la jumatatea distantei dintre cealalta lanseta si suprafata apei. Pe asta o lasi sau ridici dupa nevoie. Lanseta asta trebuie sa fie la indemana si accesul la mulineta foarte facil. De asemenea iti recomand ca lanseta de jos sa o tii cu scoica iar pe cea "mobila" cu buchet mare din rame negre. Cauta-l pe centrul canalului (bratului) Sulina!

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

93

joi, 1. august 2013, 13:14

Am fost duminica ce a trecut pe Sfantu Gheorghe si de dimineata pana pe la 11 a mancat doar la tipar, dupa care nu a mai vrut la nimic. Insa nu mananca cei mari. Nu stiu ce sa zic. :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

94

joi, 1. august 2013, 20:40

Dorin renunta la 2 carlige legate la distanta unul de celalalt pentru orice alta momeala in afara de peste viu. Foloseste carlig si ancora sau, in cel mai nefericit caz doar ancora. Daca vei folosi doar ancora, vei rata mult deoarece momeala (exceptie scoica) atarna mult si somnul are posibilitatea sa o "soarba" extrem de usor.
Iti recomand montura cu carlig si ancora (ordinea lor care vrei tu) astfel incat ancora sa fie legata astfel incat curburile triplei sa fie in dreptul ochetului de la carlig sau invers.
O rama sau o lipitoare o vei introduce atat in carlig cat si in ancora, dar sa nu atarne mai mult de 3-4cm. In perioada asta uita de tipari sau peste viu la clonc. Pe astia foloseste-i din octombrie incolo. Acum foloseste rama neagra, lipitoarea, coropisnita si nu in cele din urma scoica.
Privitor la "fugaritul" pestelui in conul de 20 grade, daca dai cu 2 lansete tine una la circa 2m de fund si o alta la jumatatea distantei dintre cealalta lanseta si suprafata apei. Pe asta o lasi sau ridici dupa nevoie. Lanseta asta trebuie sa fie la indemana si accesul la mulineta foarte facil. De asemenea iti recomand ca lanseta de jos sa o tii cu scoica iar pe cea "mobila" cu buchet mare din rame negre. Cauta-l pe centrul canalului (bratului) Sulina!

Buna seara Eugen.
Multumesc mult pentru sfaturi,in seara asta am mai prins doi somotei unul de 4 si celalalt de 7,incepe sa se vada peste pe Sulina.
Miine ies din nou,

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

95

joi, 15. august 2013, 13:22

Salut baieti !
Dorin ce se mai intampla pe la mila , cum sunt apele ,mai trage ceva : crap ,somn , stiuca ,salau...? :gandesc:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

96

joi, 15. august 2013, 15:09

Salut baieti !
Dorin ce se mai intampla pe la mila , cum sunt apele ,mai trage ceva : crap ,somn , stiuca ,salau...? :gandesc:

Salut Spinning,la Mila 23 crapul a cam stopat hranirea din cauza apei la cote ft. mici,de obicei sub cota de 100cm la Tulcea pestele mare pleaca pe Sulina si pe gropi.
Deocamdata caras mare si stiuca pe lacuri si canalele adinci,la clonc in fiecare seara mai prind 3-4 bucati nu mai mari de 6-7 kg pr Sulina. :salut: :pescuit:

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 15. august 2013, 15:27

:bravo: Multumesc mult pt.raspuns :pescuit:
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

L200

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

98

vineri, 6. septembrie 2013, 16:57

Crisan acum o saptamana

Salutare,

Saptamana trecuta am fost la Crisan, in special pe somn. Am pescuit intre mila 12 si mila 8, in primele 2 zile am insistat doar pe clonc unde nu prea am avut rezultate, in zilele urmatoare am insistat pe stationar dimineata si seara. Am folosit ca momeala scoica, rama neagra, tipar si calamar. Atat pe clonc cat si pe stationar am luat NUMAI la calamar. Calamarul l-am folosit proaspat, l-am congelat acasa si l-am dezghetat dupa necesitati. Desi calamarul are carnea tare, am adaugat o lingura de sare la cutia de 2-4 calamari pentru a se intari carnea dar mai ales pentru a-i potenta gustul (am invatat asta de la pescarii greci)
Am batut doar malul stang al Dunarii (nu sunt atatea fiare aruncate in apa ca pe bratul drept).
La clonc cel mai mare somn a fost la cca 4 kg, la stationar cel mai mare a fost la 3 kg, dar m-au asasisnat moacele la 1 kg, desi am dat cu carlige de 4/0 si 5/0

In restul zilei am dat pe Dunarea Veche in zona statiei 5, dupa crap. Am luat cativa pe porumb uscat si cocolos, dar am avut inspiratia sa desfac o teava de 4 metri si sa pun bonduel. In cca 5 ore am luat cel putin 30 de kg de caras (selectat la cca 1 kg), si alte 10-15 kg de vaduvita, a fost o splendoare.

Intr-una din zile am fost in Iacov. Desi destul de tulbure apa, am gasit cateva zone cu apa limpede si implicit cu stiuca. am luat vreo 10 bucati in 2, (eu cred ca am luat 4) cea mai mare la 3 kile, in rest pe la 2 kg bucata.

cam asta este raportul de activitate :) Acasa am adus doi somni din cei mari, o stiuca, 2 crapi si vreo 10 kg de caras :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

99

vineri, 6. septembrie 2013, 17:19

Calamarul l-am folosit proaspat, l-am congelat acasa si l-am dezghetat dupa necesitati. Desi calamarul are carnea tare, am adaugat o lingura de sare la cutia de 2-4 calamari pentru a se intari carnea dar mai ales pentru a-i potenta gustul (am invatat asta de la pescarii greci) :pescuit:


Salut.Nu am mai auzit sa se puna sare pe calamari, tu crezi ca ii face mai apetisanti daca sunt sarati sau ai pus sare ca sa ii "itaresti"? Zici ca ai invatat asta de la pescarii greci.Interesant, tot timpul mai invatam cate ceva.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

100

vineri, 6. septembrie 2013, 17:19

:apl: Bravo pt activitate! Asa ceva, cum povestesti la caras si vaduvita, mai rar, si eu mi-as dori!

PS: pe viitor ne-ar bucura mai degraba poze, cu pesti si natura, decit un raport culinar, care, uneori poate starni discutii neplacute! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com