Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 27. iunie 2013, 10:25

Nici nu stii cat ma bucur ca esti asa activ pe forum si ne mai informezi cu ce se mai intampla prin zona mila 23, pt ca anul acesta vreau sa vin acolo la pescuit (sper ca o sa ajung in 2-3 saptamani) , iar daca ai timp poate ma indrumi catre un loc bun de pescuit,oricum sper sa ne intalnim macar la o bericica si fir intins in continuare !!!






In general nu ma limitez la zona Mila 23,dar acum bratele fiind destul de tulburi si mari,am putine obtiuni.
Aseara am incercat iarasi citeva ore la clonc,dar iarasi m-au napadit somoteii,cu toate ca am incarcat bine cirligele cu rime si am incercat si la scoica.
Miine plec la Tulcea sa-mi mai cumpar citiva plumbi si o sa-mi cumpar lipitori de pamint si coropisnite,poate si citiva tipari,sa vad poate pot sa selectez somnii.
Astept sa primesc cloncul de la Zoran,poate,cine stie,cu un clonc mai performant o sa prind si ceva somn mare ,daca scade apa 1 m . va fi mai simplu o sa ies pe Sulina,acolo sigur sint somni mari. 


Dorin, somoteii ii "selectionezi" din marimea carligului si a ancorei folosite. Carlige mari + momeala mare (multa) => mai putine moace.
Acum este perfect adevarat ca notiunea de "somotei" este relativa. Eu numesc somotei sau chiar moace un mustacios de pana in 10Kg.
Faptul ca la cloncul folosit de tine inprezent se ridica "somotei" inseamna ca-i foarte bun si, cel putin teroretic, nu ai nevoie de un altul.
De acum si la tine intra Dunarea in scadere. Pana acum somnul trebuia cautat pe zonele de intinsura (in afara senalului navigabil). Dupa ce scaderea devine o "obisnuinta" trebuie sa te intorci la senal.
Nu baga banii (care se obtin din ce in ce mai greu) in momeli sofisticate gen lipitori de pamant, tipari, coropisnite. "Amaratele" rame negre luate de la Gabi si / sau ceva scoica proaspata poate face diferenta.

Eugen Fetes

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 27. iunie 2013, 22:19

Salut Eugen.
Adevarul este ca de citiva ani Dunarea veche, la noi, nu mai tine somn mare,acum este invazie de somotei de 1-2 kg.
Pe Sulina nu stiu inca daca a inceput sa traga cu apele astea mari,ori cum eu am improvizat niste monturi cu ce aveam prin scule,dar vreau sa i-mi perfectionez putin stilul si echipamentul.
Adevarul este ca avem un flux mare de informatii pe acest forum ce te face tentat sa te modernizezi,de exemplu la sonare am in dotare trei buc.doua Humminbird,450 tx , matrix 35 si un Garmin destul de bun.
Poate se gaseste cineva care stie care s-ar preta la pescuit la clonc,eu ma descurc bine cu ele la stationar,nu stiu exact cum se seteaza ca sa vezi daca somnul urca spre momeala sau daca apuca momeala cind trece printre ei.
La modul meu de setare apar numai pestii stilizati si bipaie de te iau dracii cind trece prin bancul de pesti,cu momeala este simplu,eu zic ca am notiuunile elementare de pescuit nu de alta dar am prins multi somni la viata mea la stationar si la lingura.
In seara asta ,de exemplu am avut o singura trasatura ,am incercat cu scoica,miine merg la Tulcea si iau ceva lipitori si rime negre,singura parere de rau cu cloncanituil asta este ca am cam redus din partidele de crap,dar pina la urma ii dau de capat si la somn. :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 28. iunie 2013, 06:16

Aici sunt citeva din conurile folosite de Hummi in sistemele lor: Sonarele Humminbird - conurile emise de sonde si importanta lor in pescuitul la clonc

450 tx are 1 con de 20°, si 2x conuri laterale de 35°. Dar atentie, forma de elipsa, nu cerc, si in fata si spate nu acopera mai nimica...

Se pare ca exact ca la sonarele 3D pestii ii poate arata doar ca simboluri de pesti. Aici este Manual utilizare Humminbird 450 TX

Cele mai bune la clonc sunt 20° + 60°, mai ales sonarele la care poti imparti ecranul in 2 parti. Astfel vezi pe o jumatate de ecran exact sub sonda (arie acoperire adincimea impartit la 3), iar pe cealalta jumatate vezi conul de 60°, acoperire = adancime.

Matrix 35 la clonc se foloseste doar 200 si 83 kHz, fara lateralele de Quadrabeam: Detalii Matrix 35

----------------------------------------------------------

Si ce model de Garmin??? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 28. iunie 2013, 07:29

Multumesc Zoran.
Garmin-ul este 470 S,acum cred ca trebuie sa schimb 450 TX de pe barca mica si o sa pun Matrix-ul,dupa care umblu la setari,astept si clonc-ul,am mai comandat in Italia unul ,i-mi aranjez echipamentul si la somn.
Ar mai fi o idee,daca dam din barca 2 cred ca o sa incerc si la lingura in timp ce dam la clonc,anul asta vreau sa ma conving daca au ramas somni mari suficienti in Delta.
Cu crapul este ceva mai greu acum la Mila 23 din cauza ierbii care curge incontinnu pe Dunare,in schimb a inceput stiuca bine. :pauza:

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 28. iunie 2013, 10:50

Salut Dorin

Eu o sa vin la mila sa stau cu cortul , dar cumnatul meu este inebunit dupa pescuitul la crap (si il las sa-si faca damblaua ) eu plec dimineata cu barca in cautarea somnului (la clonc) sau a stiucii,salaului,bine asta depinde de vreme si de asta iti spun ca nici eu nu stau doar intr-un loc ,imi place foarte mult spiningul si sunt intr-o continua cautare, sper sa fie o partida reusita!
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

66

duminică, 30. iunie 2013, 21:14

Aici sunt citeva din conurile folosite de Hummi in sistemele lor: Sonarele Humminbird - conurile emise de sonde si importanta lor in pescuitul la clonc

450 tx are 1 con de 20°, si 2x conuri laterale de 35°. Dar atentie, forma de elipsa, nu cerc, si in fata si spate nu acopera mai nimica...

Se pare ca exact ca la sonarele 3D pestii ii poate arata doar ca simboluri de pesti. Aici este Manual utilizare Humminbird 450 TX

Cele mai bune la clonc sunt 20° + 60°, mai ales sonarele la care poti imparti ecranul in 2 parti. Astfel vezi pe o jumatate de ecran exact sub sonda (arie acoperire adincimea impartit la 3), iar pe cealalta jumatate vezi conul de 60°, acoperire = adancime.

Matrix 35 la clonc se foloseste doar 200 si 83 kHz, fara lateralele de Quadrabeam: Detalii Matrix 35

----------------------------------------------------------

Si ce model de Garmin??? :gandesc:

Azi am montat matrix-ul 35 cu sonda de la 450 sa vad daca are in meniu posibilitatea de a renunta la ID Fish,dar nu am reusit sa elimin pictogramele cu pesti stilizati,in acest caz nu sint sigur daca mai are rost sa comand sonda pentru el,mai ales ca este si scumpa cca. 150 eur. :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 3. iulie 2013, 21:56

Azi ,cu ajutorul unui prieten de la Tulcea, am primit ceva accesorii pentru monturi.
Mie mi se par toate supradimensionate, avind in vedere faptul ca la noi pe Dunare sint foarte multi somni mici si medii si destul de putini mari.
Ar mai fi o problema, eu apreciez mult un drill frumos, de fapt asta este satisfactia suprema,nu ma impresioneaza atit de mult pestii mari cit acest drill mirific.
In fine,au venit caracatitele si zornaitorile din Germania ,le-am montat si la clonc,deocamdata nu a ajuns clonc-ul,dar trebuie sa apara.
Am prins iarasi citiva amariti pe Dunarea Veche,vineri sper sa am timp sa ies pe Sulina. :buaaaah: :pescuit:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 4. iulie 2013, 08:03

Ce repede au ajuns la tine... ti le-a trimis prin fax :rizi: . Si eu sunt tare curios cum se vor comporta somni de la noi cu noile monturi. Astept sa mai scada Dunarea vreo 70cm si am sa ies si eu, ieri dupa amiaza am avut o gramada de treaba cu noile jucarii :rizi: .
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

69

joi, 4. iulie 2013, 08:17

Aseara am iesit putin ,pentru antrenament,dupa ce am pus "jucariile pe monturi.
Deocamdata 2 somotei,in acest Weekend vroiam pe Sulina dar am inteles ca apa este braga,ori cum avem un sezon intreg la dispozitie,putem testa monturile ,sonarele si cloncuri-le.
Vreau sa incerc si la lingura in timp ce dau la clonc,imposibil sa nu pacalesc citiva. :pauza: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

joi, 4. iulie 2013, 08:23

Buna Dorin,
Daca te referi la fir sau carlige ca sunt supradimensionate... nu trebuie sa-ti faci griji in privinta asta.
Am pescuit f mult la clonc, metoda unde somnii studiaza chiar minute intregi montura si momeala, si am prins multi somni de 50 - 80 - 120 cm la inaintas de 1,7 mm si la carlig de 9/0. Dar, la aceeasi montura am prins mai putini de 140 - 150 - 160 cm somni, si chiar f putini de 2 metri. Peste tot predomina mai mult somnii mai mici, acestia vin mult mai repede la momeala si sunt mai halosi. Nu cred ca-i deranjeaza ca monura e "supradimensionata", doar asa poti fi mai sigur intr-un drill cu somni mari. Chiar cu atata mai mult, daca sunt putini somnii mari (ceea ce e relativ), nu se merita sa risti sa-i pierzi in drill avand montura sub-dimensionata.

Si pe Ebro in Spania, sau pe Po in Italia, asa cum si pe Rin sau Dunare, daca pescuiesti cu rame sau alte momeli mici, predomina capturile mici. La viteza spus, cam 70% mici (pina in 1 metru lungime); 25% medii (in jur de 1,5 m); 5% mari (peste 1,8 m).

Selectandu-i cit de cit cu momeli pe masura, adica peste viu cum ar fi caras la 0,5 kg, sau chiar ciortani de 1 - 1,5 kg, numarul capturilor se micsoreaza, dar procentajul de mai sus se schimba complet.

Haideti sa punem altfel problema: cine pescuieste in Ro pe Dunare, DD, Olt, Mures… cu crap, clean, avat sau salau de 1 kg momeala? :gandesc: Un somn de la 1,5 metri in sus haleste fara probleme un astfel de peste...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

71

joi, 4. iulie 2013, 08:42

Salut Zoran.
In primul rind te felicit pentru acest forum,apreciez faptul ca tu, impreuna cu colegii ,a-ti reusit sa condesati foarta multa informatie aici,asta este motivul pentru care sint si eu aici si cred ca si eu la rindul meu o sa relatez aici partide din Delta Dunarii.
Nu credeam ca dupa 35 de ani de pescuit o sa trebuiasca sa-mi schimb tehnica radical (cu privire la monturi in general),in ultima perioada am pescuit la somn numai cu momelei mari si cu fire si bete rezistente.
Acum sint in faza de pregatire a echipamentului de clonc ,in special,peste citeva zile i-mi vine cloncul de la tine,am mai comandat doua in Italia si apai avem timp sa prindem somni mari.
Tinta este clara ,somni peste 2 m,asa ca si momelile vor fi mari,aici hrana principala a somnului este racul,peste 85 % din somnii pe care ii cumpar de la cherhana pentru pensiune au in stomac raci .
Acum o sa studiez o montura de clonc cu raci sa vedem daca maninca raci in masa apei,domnul somn este specializat sa-i aspire din gaurile din mal,o sa vina si vremea broastelor mari ,eu ori cum sint aici pe receptie sa vedem ce o sa ne aduca sezonul asta.
Deocamdata studiez problema , ma dotez cu accesorii ,ma antrenez ,dupa care cred ca o sa reusesc sa prind si somni peste 68 kg.
Intradevar pina acuma recunosc ca cei mari i-am scapat datorita mentalitatii si instinctului in Drill, am scapat multi somni mari,dar am si prins multi. :zambet: :pescuit:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 5. iulie 2013, 18:24

Ar mai fi o problema, eu apreciez mult un drill frumos, de fapt asta este satisfactia suprema,nu ma impresioneaza atit de mult pestii mari cit acest drill mirific.
:apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

73

vineri, 5. iulie 2013, 21:21

Azi am primit si clonc-ul Ebro 2 de la Zoran.
Miine nu mai conteaza cum este apa ,merg pe Sulina la clonc.
Deocamdata la noi puzderie de crap dar nu poti da curge iarba ca la balamuc.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 7. iulie 2013, 16:51

...aici hrana principala a somnului este racul,peste 85 % din somnii pe care ii cumpar de la cherhana pentru pensiune au in stomac raci ...


Dorin, somnii cind sunt mici maninca raci, guvizi, obletei. Si ramin la aceasta momeala ani buni de zile. Ai primit tu la pensiune somni de 2 metri plini de raci sau obletei? Ma gandesc ca ce ai primit sunt somni care mai sunt bine comestibili, adica .. pina in 1,4 metri. Da, acestia poa sa ai fie plini de hrana mica, dar cei mare, va fi plin de crapi sau carasi de 0,5 pina in 2 kile. Dar sa sti, ca si un somn de 1~1,4 metri nu se da inapoi sa rapeasca la un peste de 35~40 de cm care sta in carlig si se zbate ca un peste bolnav.




Citat de la »Forgo Dorin«



Ar mai fi o problema, eu apreciez mult un drill frumos, de fapt asta este satisfactia suprema,nu ma impresioneaza atit de mult pestii mari cit acest drill mirific.

Personal apreciez orice drill, si orice marime de peste. Insa, pt mine, finalizarea unui drill cu un somn de peste 2 metri este incomparabil cu orice drill mirific de care ai amintit mai sus. Te aduce la urlete dementiale de bucurie si la un extaz fantastic, pe care nu o poti compara cu nimica! :noroc: :noroc: :noroc: :noroc: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

75

duminică, 7. iulie 2013, 20:50

Salut Zoran.
In primul rind azi sint bucuros ca am prins primul meu somn la clonc dupa aproape 10 ani de pauza,am facut monturile,exact ca cele prezentate de tine, :bucuros2: :pauza: :pescuit: dupa care am pescuit pe Sulina in stil Spartan,un curent puternic de ziceai ca sintem locomotive.
Deci dupa aproape 20 min de cloncanit cu Ebro 2 am invins,deocamdata un somn de vre-o 5-6 kg.
In seara asta am iesit la noi pe Dunarea Veche si am prins vre-o 20 de somotei sub 2 kg.,totusi am satisfactia ca metoda da roade.
Cu privire la momeala sint perfect de acord,cu prima ocazie o sa-i prezint domnului somn carasi mari,poate se indupleca.
Deocamdata cred ca ar mai trebuii sa comand un clonc mai mare sa am arsenalul pregatit atunci cind somnii marti coboara din lacuri si de pe canale pe bratele principale.
Deci citeva zile fac pauza la clonc si trec la pescuit crap ,nu de alta dar Dunarea Veche este plina de crapalai.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

76

vineri, 12. iulie 2013, 21:37

Azi dupa amiaza am avut putin timp si am iesit putin la pescuit la crap.
Ieri am fost la Rosu si am rupt sonda de la sonari prin plauri,noroc ca am primit o sonda de la un coleg de pe acest forum,azi m-am ocupat de montajul sondei noi asa ca miine sper sa merg iarasi la clonc.
Deci pescuit la crap,boilies,multa iarba si un crap la metru,partida deosebit de grea din cauza ierbii care curge cu nepasare.
Miine dimineata la 4 iarasi pe apa,poimine iarasi pe Sulina in cautarea somnilor capitali. :pescuit: :pescuit: :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

77

vineri, 12. iulie 2013, 22:08

Sa incerc iarasi o poza.
Este crapul prins azi dupa amiaza,tinut pentru poza de un prieten.



Greu ma descurc eu cu pozele astea.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

78

vineri, 12. iulie 2013, 22:23

Sa mai incerc o poza frumoasa din Delta Dunarii.



:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

vineri, 12. iulie 2013, 22:58

Sa incerc iarasi o poza.
Este crapul prins azi dupa amiaza,tinut pentru poza de un prieten.



Greu ma descurc eu cu pozele astea.


:apl:

Totul se invata! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

80

duminică, 14. iulie 2013, 21:17

Adio rime si lipitori,de miine incep sa pescuiesc la clonc cu caras mare si mai stiu eu ce,dar momeala mare.
Azi am prins o gramada de somotei la buchet de rime negre si lipitoare de pamint,citiva au inghitit pur si simplu buchetul de rime si nu i-au mai dat drumul decit in barca.
:doarecapu: