Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 11. iunie 2013, 15:41

Nu pot sa spun ca am renuntat la mamaliga cu ttx,dar apa este destul de limpede acum asa ca in aceste conditii merge la boabe uscate si la boilies.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 11. iunie 2013, 20:43

Salut Forgo Dorin,acum 10 minute,am vazut la televizor emisiunea fishing and hunting despre un concurs de pescuit la crap pe Dunarea Veche la mila 23 ,castigatorul locului 1 fiind FORGO DORIN, despre tine e vorba? :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 11. iunie 2013, 21:38

Buna seara domnule Valentin.
Intradevar despre mine este vorba,am participat la primul concus de pescuit pe natural la crap,putine cunostinte de pescuit,putin noroc,asta este. :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 11. iunie 2013, 21:49

Baieti, mi se pare mie sau is cam "oficiale" exprimarile p-aci? :)
Va reamintesc: "Fiind un forum unde se respectă egalitatea între oameni, toţi utilizatorii sunt rugaţi să se adreseze între ei la “per-tu” şi să se comporte între ei ca între prieteni."
Felicitari Dorine pentru castigarea concursului! :bravo: :apl:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 12. iunie 2013, 05:42

Ufff, regulamentu' asta :rizi: ... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 12. iunie 2013, 10:19

Buna ziua.
In ori ce comunitate este binevenit regulamentul,adevarul este ca eu am sarit putin peste paragraful cu modul de apelare,prieteni ,etc.,dar "unde-i lege cu placere." :prieteni:
Zilele astea a inceput sa creasca apa ,s-a tulburat putin pe la noi asa ca trebuie sa ne schimbam putin stilul de pescuit.
Eu o sa va tin la curent cu tot ce se intimpla in zona noastra si in paralel o sa pregatesc un articol despre pescuitul crapului mare.,

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 12. iunie 2013, 11:09

o sa pregatesc un articol despre pescuitul crapului mare
:apl:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Florin E

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 12. iunie 2013, 13:19

Astept si eu cu nerabdare articolul. Orice impartasire a experientei este binevenita.:prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 12. iunie 2013, 21:59

Avind in vedere faptul ca locuiesc la Tulcea de aproape 30 de ani,am avut ocazii destul de multe sa ma intilnesc cu pesti de talie mare.
Am prins vremuri la pescuit in Delta cind aproape la fiecare partida de pescuit prindeam capturi ,care ar rivaliza astazi cu" monstri" prinsi pe riurile din Europa occidentala.
In aceasta perioada ,destul de saraca totusi,reusesc totusi citeva capturi de pesti mari pe an si bineinteles si destul de multe rupturi.
O sa incep acest articol despre pescuitul pestilor de talie mare cu echipamentul folosit de mine,asta nu inseamna ca numai la sculele pe care le folosesc eu sint eficiente,totusi la aceste scule m-am oprit,in primul rind pentru faptul ca eu am inceput pescuitul pe Mures si pe afluentii lui,unde se foloseau scule de finete.
Acum studiind acest forum am observat ca sint diferente foarte mari intre ceea ce folosesc eu si ce folosesc colegii mei de pe acest forum,intredevar si eu la somn folosesc echipament destul de puternic ,dar totusi mult mai putin rezistent.
Din cauza ca nu am pescuit cu scule super rezistente am scapat majoritatea somnilor de talie foarte mare,am reusit totusi sa prind capturi la somn intre 3 si 68kg.,multi somni de 25-30 kg. si crapi mari de peste 20 kg.
La somn nu ma pot pronunta, dar la crap apreciez mult mai mult un drill cu un crap de peste 20kg avind ca echipament o germina de 2,4m ,fir mono de 0,35mm si un cirlig nr.6.,este o mare satisfactie,este ca si cum ai cinta o piesa muzicala cu o vioara Stradivarius.
Personal consider o lupta dreapta folosirea unui echipament normal la pescuit,pestele mare are sanse egale de a fi prins sau a scapa,si in perioada drillu-lui care in acest fel este prelungit,traiesti niste clipe de neuitat. :pescuit: :pescuit: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 12. iunie 2013, 22:16

Referitor la sculele folosite, chiar am discutat si pe la alte topicuri, se pare ca sunt pescari care apreciaza in primul rand captura si poza finala dupa cum sunt altii care apreciaza mai mult drill-ul, chiar riscant (io-s din categoria ultima).
Banuiesc ca-i ca si la femei, unii apreciaza mai mult preludiu decat actu` in sine... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 12. iunie 2013, 22:41

Chestia cu preludiu se potriveste de minune,dar ar mai fi o completare,unii traiesc in permanenta cu pre- :doarecapu: preludiu :love: ,altii cu multe preludii si ceva finalizari,dar o finalizare deosebita cu un preludiu corespunzator ramine o amintire frumoasa mult timp . :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 13. iunie 2013, 05:41

Banuiesc ca-i ca si la femei, unii apreciaza mai mult preludiu decat actu` in sine...

Da, numai ca aici nu risti NICIODATA ca femeia sa plece cu o ancora si un carlig imens in pizda, sau cu 2 ancore de 2/0 inca atarnate de un wobbler ... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 13. iunie 2013, 06:07

Ufff, regulamentu' asta :rizi: ... :noroc:


Da, numai ca aici nu risti NICIODATA ca femeia sa plece cu o ancora si un carlig imens in pizda, sau cu 2 ancore de 2/0 inca atarnate de un wobbler ... :doarecapu:



Eu totusi cred ca nu este chiar asa,in primul rind ,din cauza faptului ca somnii foarte mari sint mai rari la noi,tinta noastra sint somnii de pina in 2 m. si crapii de 15-20kg.,in acest fel se poate pescuii si cu echipamente mai usoare.
De fapt in Delta un somn foarte mare nu se mai apropie de momeli foarte mari,agatate pe sfori groase si bote hiper grele,asta este ne adaptam din mers,competitia la hrana este mult mai redusa la somn de cind au inceput electricienii. :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 13. iunie 2013, 06:30

Eu totusi cred ca nu este chiar asa,in primul rind ,din cauza faptului ca somnii foarte mari sint mai rari la noi,tinta noastra sint somnii de pina in 2 m.


Si chiar daca ar fi asa, ar trebui sa avem grija ca si acestia sa nu se prapadeasca de ancorele noastre!

O cunostiinta buna din Germania, Martin Sack (Articol, pescuieste de ani buni cu fir principal de 0,7 mm si leader de 1,3~1,7 mm. Exact din aceasta cauza a si reusit sa captureze cu succes peste 300 de somni mai mari de 2 metri. Multi prea multi somn mari sunt pierduti din cauza echipamentului :nunteleg:

Dar despre asta s-a scris de mai multe ori, si cred ca fiecare cunoaste mai multe povesti despre rupturi decit povesti cu finalizari de somni mari cu scule fine.
Fiecare poate pescui cum doreste, dar, eu asa simt, ca de fiecare data trebuie sa reamintesc ca o ancora bine infipta trebuie scoasa cu patentul din gura somnului, sansele sa se elibereze singur de ea sunt nule.

De fapt in Delta un somn foarte mare nu se mai apropie de momeli foarte mari,agatate pe sfori groase si bote hiper grele,asta este ne adaptam din mers,competitia la hrana este mult mai redusa la somn de cind au inceput electricienii


Si aici iti pot spune ce mi-au relatat Dunarenii, la curent nu s-a scos somn mai mare de 40 de kg! Somnii de peste 2 metri sunt mult mai puternici in statura, efectul curentului pt ei a fost de scurta durata si astfel isi reveneu rapid, electricienii ne ajungand sa-i i-a in barca.

Oricum, sezonul abia a inceput, si asteptam feedback-uri de peste tot! Sper ca la sfarsitul anului sa putem pune in bilanta ce s-a prins, cit s-a scapat si sa ne mai gandim o data de ce, si cum putem sa reducem aceste rupturi... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 13. iunie 2013, 07:15

In general in sporturile in care sint implicate si animale trebuie ca noi sa fim responsabili,apreciez punctul de vedere al lui Zoran,de fapt asta este si motivul pentru care am intrat pe acest forum,aici am gasit o gramada de informatii pretioase cu privire la pescuitul somnului,in special,dar nu numai.
Ar trebui, totusi, sa contiunui articolul pe care l-am promis,probabil ca sint ceva colegi dornici sa afle ce se mai intimpla in Delta.
Echipament de somn:
Bete 3m.SERT HOOLIGAN'S ,SOMN.
Mulinete DAM 1000
Fir monofilament 0,8-1,3mm
Cirlige Gamagatu 2/0-5/0
Plumbi 250-350gr.
Echipament usor crap:(pe asta il folosesc in desele zile in care crapul este apatic nu se hraneste.
Bete Germina,Poseidon,1,9m. ,transformate in 2,4m.act-5-25gr.
Mulinete Shimano 4000
Fir monofilament 0,35mm
Plumbi 65 gr.
Forfac 0,20mm.,textil.
Cirlige gamagathu-nr. 6.
Echipament crap mediu:
Bete telescopice ,DAM,2,7m,act-10-30gr.
Mulinete Shimano,BLR-350.
Fir monofilament-0,40mm
Plumbi 90gr.
Forfac 0,23 textil
Cirlige gamagathu nr.
Vreau sa precizez ca astea sint echipamentele cu care imi place mie sa pescuiesc,asta nu inseamna ca sint cele mai performante sau infailibile,chiar zilele astea un prieten din Iasi a facut un recital la crap cu bete de 3 m.,din fibra de carbon,mult mai rigide decit betele mele.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 20. iunie 2013, 21:43

Salut Forgr Dorin,poti sa ne spuii ceva despre bilele folosite de tine pe salbatic,fac referire la Mila 23 si canale de legatura.Am de gand sa fac un pescuit pe Prut la crap dupa prohibitie. :salut:

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 20. iunie 2013, 22:06

Buna seara Valentin.
Aici cu bilele este simplu,de obicei nadesc cu boabe amestecate cu boilies in proportie de 1-2 la 10kg de porumb.
De obicei folosesc bile aduse de un prieten al meu din Germania,de la firma X-TREME BAITS,cu arome de ficat si peste,dar folosesc si arome de scopex si belachan,de la noi.

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

58

miercuri, 26. iunie 2013, 08:45

Azi "m-am suparat',m-am trezit la 4.30 si am plecat la pescuit la somn pe Dunarea Veche la noi la Mila 23.
Deocamdata nu sint pregatit ca lumea,am bete de somn,am clonc dar la capitolul monturi stau cam prost.
In fine pina la urma incep sa ma dotez,Am un clonc vechi de vre-o 25 de ani pe care l-am primit cadou de la un prieten de la Sulina,Dupa ce ani de zile am prins somni mari ,pe Sulina ,acum citind acest forum am decis sa reincep pescuitul la clonc.
Am inceput sa pescuiesc intr-o groapa de 15m.,la niceput am prins citiva somotei de nici un kg.,dar am observat ca somnul trage putin dupa care abandoneaza momeala,deocamdata am dat la rima neagra,dar azi imi procur scoica si lipitori de pamint.
Deci am decis rapid sa refac montura cu doua cirlige,exact cum am vazut ce fac baieti de aici de pe forum,rezultatele ai inceput sa apara,de dimineata pina acum am prins 10- 12 somotei ,dintre care doar 4 aveau peste 2 kg.
Acum ma pregatesc pentru dupa amiaza si dupa ce imi completez arsenalul ies pe Sulina si pe Chilia unde sint si somni mari. :bucuros2: :pescuit:

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 26. iunie 2013, 15:25

Salut Dorin

Nici nu stii cat ma bucur ca esti asa activ pe forum si ne mai informezi cu ce se mai intampla prin zona mila 23, pt ca anul acesta vreau sa vin acolo la pescuit (sper ca o sa ajung in 2-3 saptamani) , iar daca ai timp poate ma indrumi catre un loc bun de pescuit,oricum sper sa ne intalnim macar la o bericica :noroc: si fir intins in continuare !!!
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

  • Autorul acestui subiect este »Forgo Dorin«

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 27. iunie 2013, 09:34

Nici nu stii cat ma bucur ca esti asa activ pe forum si ne mai informezi cu ce se mai intampla prin zona mila 23, pt ca anul acesta vreau sa vin acolo la pescuit (sper ca o sa ajung in 2-3 saptamani) , iar daca ai timp poate ma indrumi catre un loc bun de pescuit,oricum sper sa ne intalnim macar la o bericica si fir intins in continuare !!!






In general nu ma limitez la zona Mila 23,dar acum bratele fiind destul de tulburi si mari,am putine obtiuni.
Aseara am incercat iarasi citeva ore la clonc,dar iarasi m-au napadit somoteii,cu toate ca am incarcat bine cirligele cu rime si am incercat si la scoica.
Miine plec la Tulcea sa-mi mai cumpar citiva plumbi si o sa-mi cumpar lipitori de pamint si coropisnite,poate si citiva tipari,sa vad poate pot sa selectez somnii.
Astept sa primesc cloncul de la Zoran,poate,cine stie,cu un clonc mai performant o sa prind si ceva somn mare ,daca scade apa 1 m . va fi mai simplu o sa ies pe Sulina,acolo sigur sint somni mari.