Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 4. martie 2012, 12:51

Cloncurile lui Tilo - video

Salut,
am încercat o filmare pe apa cu cloncurile lui Tilo, însă nici pe departe nu se pot reproduce sunetele originale. Mai ales sunetele joase, de frecventa joasa, nu sunt redate cum trebuie de camera de filmat.
Scuzați calitatea filmării...

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 4. martie 2012, 18:00

acum stim si noi ce cumparam :zambet: :zambet: :zambet:
foarte util filmuletul, multumim !

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 4. martie 2012, 18:58

Vi le pot recomanda pe toate ca cloncuri faine, usor de lucrat, sunete curate si deosebite. Dar cu Ebro 2 am avut cele mai multe succese.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 9. martie 2012, 10:05

Salut Zoran,
Faină filmare..... :bucuros2:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 9. martie 2012, 10:57

:bravo: Era binevenit din prima!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 9. martie 2012, 11:19

Primul clonc din filmare este un Ebro 2 (firs generation). Lemn moale, manier mai grosolan... Acuma le face pe toate doar din lemn tare, inchis la culoare, uneori in combinatie cu lemn deschis de culoare.
Al doilea clonc din video este un Ebro 3 (m-am exprimat eu gresit in video cind am spus Ebro 2), cu un cap mai mare si cu un ton mult mai puternic decit Ebro 2.
Cu modelul Ebro (1, 2 sau 3) poate fiecare din voi, cu putin exercitiu sa scoata 3 sunete.
1. Tras lejer prin apa, cu tot bratul
2. Tras puternic si repede prin apa cu tot bratul + la iesire si din incheietura
3. Doar din incheietura mainii, cu capul foarte putin intrat in apa.

Veti vedea despre ce vorbesc cind le primiti ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 9. martie 2012, 14:49

Primul clonc din filmare este un Ebro 2 (firs generation). Lemn moale, manier mai grosolan... Acuma le face pe toate doar din lemn tare, inchis la culoare, uneori in combinatie cu lemn deschis de culoare.
Al doilea clonc din video este un Ebro 3 (m-am exprimat eu gresit in video cind am spus Ebro 2), cu un cap mai mare si cu un ton mult mai puternic decit Ebro 2.
Cu modelul Ebro (1, 2 sau 3) poate fiecare din voi, cu putin exercitiu sa scoata 3 sunete.
1. Tras lejer prin apa, cu tot bratul
2. Tras puternic si repede prin apa cu tot bratul + la iesire si din incheietura
3. Doar din incheietura mainii, cu capul foarte putin intrat in apa.

Veti vedea despre ce vorbesc cind le primiti ;)



Salut, Zoran, nu sunt lamurit asupra unui lucru, la care ai mai facut referire. Voodoo 2 l-ai mai denumit si Ebro 3 Asa este? Sau este separat, un clonc Ebro 3 si unul Voodoo 2?
:nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 9. martie 2012, 15:08

Unde se pot vedea si alte cloncuri facute de Tilo? Pe catalogul spre care ne indreapta link-ul pe care l-ai postat la „Cum comandam cloncuri de la Tilo” nu vad cloncul Cat Nightmare, si inca unul, :gandesc: parca, din cele prezentate in filmulet!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 9. martie 2012, 15:19

Cat Nightmare e nou-nout modelul. Suna excelent dar nu stiu ce rezultate va da. Cel semiluna este in catalog.

Ebro 3 si Woodoo sunt 2 diferite. Ebro 1, 2 si 3 au aceasi forma de cap, dar marimi diferite. Woodoo scoate Booommm-ul cel Mare si Tare!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 10. martie 2012, 02:35

Aha, am inteles!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 30. mai 2012, 20:13

Seara buna.Vreau sa va informez ca al nostru coleg de forum-Eugen(Fetes)este de ieri29 05 2012 intr-o prea frumoasa expeditie pescareasca pe bratul Chilia.Acum 15 min am terminat conversatia telefonica cu el,ocazie cu care mi-a transmis-si m-a rugat insistent sa va informez urmatoarele:loc de campare de vis,apa mare si tulbure aduce f multe mizerii,vreme OK,pestele tinta in conditiile date-somnul.Astazi a iesit cu barca pe apa pt a-i face botezul lui Ebro 2.Mi-a spus ca a ramas f placut surprins de usurinta cu care bate si sunetul pe care acesta il scoate,sunet care a reusit sa si ridice cativa somni-spune el-pe care s-a bucurat sa-i vada pe sonar(un Piranha Max 160.A fost f entuziasmat,citez"....Bai ,exact cum spunea Zoran imi arata ecranul sonarului bip bip bip(expresii)".E drept ca a recunoscut ca mai dadea si cate-o gherla dar in mare parte erau sunete curate.Nu vreu sa fac nimanui reclama,nu am nici o treaba co Tilo sau cum il cheama,dar am incredere in spusele lui Eugen si ca atare nu cred ca cine va dori sa cumpere vreun clonc Ebro 2(deocamdata decat el fiind testat),ar pute avea vreo retinere.Este OK.Ca si capturi deocamdata se lasa asteptate.Are totusi o misiune dificila datorita faptului ca nu are insotitor in barca-cauze subiective. Cele bune.
...cogito ergo sum.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 30. mai 2012, 22:57

Ma bucur sa aud asa ceva :bravo: , la drept vorbind ma si asteptam in urmatoarele zile la un feedback. Spune-i lui Eugen sa nu il loveasca cu putere, sa incerce si mai finut, cu sunete seci: clacc, claccc...clacc
M-as bucura enorm sa prinda ceva capturi zilele astea. Cit sta pe Chilia?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 31. mai 2012, 08:12

Pana la urma mai dorește cineva sa Facem la comun o comanda de cloncuri Tilo din Germania?
Dacă nu , o comand singur un Ebro 2 chiar dacă voi Plăti 39 euro pe bucata plus taxe postale 10 euro...
Always Catch & Release

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 31. mai 2012, 08:17

Pana la urma mai dorește cineva sa Facem la comun o comanda de cloncuri Tilo din Germania?
Dacă nu , o comand singur un Ebro 2 chiar dacă voi Plăti 39 euro pe bucata plus taxe postale 10 euro...


Tilo este in concediu inca 2 saptamani. Daca vrei sa deschizi un subiect nou cu comanda, n-ar fi rau, poate in 2 saptamini se mai gasesc 2 - 3 care vor vre-un clonc (Ebro 2 sau alt model). Nu are rost sa te grabesti si sa cheltui atata...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 31. mai 2012, 08:33

Zoran,Eugen spunea ca a reusit sa ridice somni dar lipsa atacului a pus-o fie pe apa mult prea adanca(15-20m)si somnii spunea el nu urcau pana la montura care era la 5-6 m(frica sa nu o agate )fie pe sunetul scos de clonc,care probabil daca avea un al 2-lea clonc la el pt apa adanca avea raspunsul la problema.L-am sfatuit sa foloseasca montura cu 2 ace-(ac-plumb ac)sa vada unde are loc atacul mai jos sau mai sus,ulteriar sa renunte la al 2-lea ac.Lui ii e tema sa nu intepe accidental pneumatica in timpul unui eventual dril.Ca idee o sa mai comand un clonc de la Tilo-cred ca Voodo-pt apa adanca.Ce zici e OK?I-am spus lui Eugen ca am inteles ca se pot scoate pana la 3 sunete diferite cu Ebro 2,dar e chestie de tehnica si antrenament.Oricum baietii sunt optimisti,vor sa stea pana pe 8-9 iunie maxim(functie si de vreme),va tin la curent cu info de la ei. Cele bune. PS: Mai are in dotare un clonc de la Hunor de care s-a aratat profund dezamagit.
...cogito ergo sum.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »junior9007« (31. mai 2012, 16:17)


Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 31. mai 2012, 08:36

Pe mine nu mă deranjează sa îmi comand singur Zoran. Chiar dacă voi plăti 39 euro .. De altfel cred ca e prețul corect pentru un Clonc de calitate. Ieri Carlo Tarenzi mi-a răspuns la email... La el 40 de euro costa un Clonc plus 10 euro taxele postale . Deci este ok .. Pana la urma cred ca e mai bine așa .. Nu mă mai complic cu nimeni..
Always Catch & Release

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 31. mai 2012, 10:58

Prima victima a lui Ebro 2-Eugen=7kg.Buchet rame.La mai mare.
...cogito ergo sum.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 31. mai 2012, 11:04

Bine ca a reusit totusi.
La faza ca nu s-au urcat somnii de la -20m la -6m nu e nimic anormal si nu are nimic comun cu tipul de clonc nici cu numarul carligelor. Poate cu barba capitanului ? Glumesc.
Daca tii momeala in mana cu pick-up-ul deschis si-ti apare somnul la -20m nimic nu te impiedica s-o lasi sa coboare pana la -20m. De la asa adancimi nu se urca pestii sus fara sa faca paliere. Si ei sunt sensibili la diferenta de presiune.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 31. mai 2012, 11:11

Prima victima a lui Ebro 2-Eugen=7kg.Buchet rame.La mai mare.


Ufff! Sper numai sa aibe cu ce sa umple forumul cu poze dupa 8 mai.
:bravo:
Spune-i lui Eugen sa-i caute si pe cant, mai in mal, la apa de 8 - 9 metri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cretzu64

neînregistrat

20

joi, 31. mai 2012, 16:31

Pana la urma mai dorește cineva sa Facem la comun o comanda de cloncuri Tilo din Germania?
Dacă nu , o comand singur un Ebro 2 chiar dacă voi Plăti 39 euro pe bucata plus taxe postale 10 euro...

:salut:

Sal,pe mine ma intereseaza un clonc Ebro 2.daca poti comanda,ok.cum procedam?

:ciao:

Subiecte asemănătoare