Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

101

duminică, 23. martie 2014, 17:31

sevus...cred cä scrie de el si in blinker .de...cu pozä


zice cä dä cu Penn sargus 5000.....nu prea am auzit de aceasta pe aici

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

102

marți, 15. aprilie 2014, 21:10

web-cam

Servus pescari,pe Rhin la Iffezheim ( în curte la Zoran) o treaptä pe care pestii trec pe lîngä hidrocentralä si urcä de la nivelul de jos ...sus. acum se väd LIVE..multe mrene si avatzi.

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

104

duminică, 20. aprilie 2014, 10:39

244 cm in Rin

:salut: ,
alaltaieri am primit niste poze superbe de la prietenul Thomas, cu un somn de 244 cm. A fost prins la montura fixa, prinsa tensionat de mal, intr-un golfulet unde apa avea doar 1 m si peste zi, la soare, se balaceau multe platici. Pozele urmeaza :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

105

joi, 1. mai 2014, 11:07

:salut: ,
povestea cu somnii lui Thomas ati citito probabil in alt subiect, asa ca voi fi scurt. Sa lasam pozele sa vorbeasca! :noroc:
- un somn de 2,44 m, mascul, lunguiet, apreciat la 75-80 kg, prins la peste:



- un somn de 2,30 m, femela, foarte viguroasa, apreciata la 90-95 kg, prins la calamar cu linie de stiuca, drill 1,5 ore:


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

106

sâmbătă, 8. noiembrie 2014, 20:14

Stie cineva conditiile de pescuit in Germania ,taxe ,permise?

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

107

sâmbătă, 8. noiembrie 2014, 21:35

Depinde de mai multe aspecte, cum ar fi:

- in ce calitate pescuiesti (turist, rezident)
- landul in care pescuiesti
- regulamentul pe ape pe care vrei sa pescuiesti.

In principiu, pescarii-turisti pot pescui in germania doar dupa ce isi fac in prealabil un permis de pescuit pentru straini, care costa 22.5 euro, se emite pe 1 an de zile, dar este valabil doar 3 luni. Cu acest permis, se achizitioneaza "bilet de acces" pe apa pe care vrei sa pescuiesti de la administratorul apei respective, bilet ce poate costa intre 5 si 20+ de euro/zi. Pe unele ape insa, nu este permis decat accesul membrilor din asociatia care administreaza apa respectiva. Pe alte ape insa, s-ar putea sa fie mai ieftin si facil accesul pe apa. Depinde foarte mult de landul si apa pe care vrei sa pescuiesti.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

108

duminică, 9. noiembrie 2014, 02:49

se emite pe 1 an de zile, dar este valabil doar 3 luni.

Iar in landul unde locuiesc eu, se face doar odata pe an per persoana, si cu o valabilitate de maxim 1 luna. Asta cu conditia sa fi turist, sa nu depasesti sederea in Germania mai mult de 2 luni!

Cum a scris Attila, difera de la Land la Land, trebuie sa intrebi la Landratsamt-ul unde locuiesti de Touristenfischereischein :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

109

duminică, 9. noiembrie 2014, 02:49

Raul este Neckar si un afluent al sau Enz ,orasul este Besigheim locul de confuenta a celor doua rauri.M-ar interesa si eventual ce specii de pesti sunt pe cele doua rauri.

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

110

duminică, 9. noiembrie 2014, 02:51

Eu locuiesc in Romania ,dar am un cumnat care locuieste acolo.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

111

duminică, 9. noiembrie 2014, 02:52


Raul este Neckar si un afluent al sau Enz ,orasul este Besigheim locul de confuenta a celor doua rauri.M-ar interesa si eventual ce specii de pesti sunt pe cele doua rauri.


Este in BW, deci max pe 1 luna, daca esti in vizita! Daca ti-ai anuntat sedere definitiva, trebuie sa mergi la scoala, sa dai examen si apoi sa iei permisul.
Specii de pesti? Cam toti pestii de apa dulce :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

112

duminică, 9. noiembrie 2014, 21:30

Este in BW, deci max pe 1 luna, daca esti in vizita! Daca ti-ai anuntat sedere definitiva, trebuie sa mergi la scoala, sa dai examen si apoi sa iei permisul.
Specii de pesti? Cam toti pestii de apa dulce :pescuit:

Toate acestea in limba germana ,cred ca se subintelege :bravo:
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

113

marți, 2. decembrie 2014, 11:49

Care sunt conditiile de pescuit pe Rin in zona Karlsruhe pentru un turist roman in Germania?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

114

marți, 2. decembrie 2014, 11:52

Anem a fost in aceasta situatie, si poate sigur sa explice :gandesc: ...asa, dpdv al unui turist. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

115

marți, 2. decembrie 2014, 12:02

Anem a fost in aceasta situatie, si poate sigur sa explice :gandesc: ...asa, dpdv al unui turist. :noroc:


:rizi: ... da, doar ca "anem" in afara de "gutentag" nu mai stie nimic altceva si documentele si le-a obtinut prin intermediul unui anumit individ ZORAN :rizi:

cred ca mai bine ii explici tu pentru ca eu in afara pretului platit nu stiu sa zic nimic altceva ... habar n-am unde am facut "permisul" ala provizoriu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

116

marți, 2. decembrie 2014, 12:24

Alles klar :doarecapu: preupunand ca "ich verstehe" Deutsch ein wenig, kann jemand mir sagen was muss ich tun ? :gandesc: nu de alta dar exista o posibilitate sa ma caute :craciun: pe malu' Rinului si as vrea sa ma gaseasca cu batu-n mana nu contempland nostalgic la salaii nemti ce se ascund in adancuri :zambet:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 2. decembrie 2014, 12:31

ps. apreciez si un link catre vreun site unde se afla asemenea informatii :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

118

marți, 2. decembrie 2014, 12:45

:rizi: Guten Tag!

Deci… la Landratsamt se merge si se cere permis de pescuit ptr turisti, Urlaubsfischereischein. Se primeste fara probleme. Acest permis se elibereaza prin prezenta personala, pe max. 30 zile pe an, si o singura data pe an ptr turistul respectiv, cu conditia ca vizita acestuia in Germania sa nu depaseasca 30 de zile (te intreaba cit stai, si tu tra sa raspunzi cinstit). Ai nevoie de 1 poza buletin, buletin, si bani ptr taxa, mi se pare circa 28,-€.
Dupa ce ai platit, mergi la asociatia de pescuit si iti iei pe baza Fischereischeinului Tageskarte sau Wochenkarte, sau Monatskarte. Pretul variaza… se poate lua si la magazine de pescuit. Cind sti exact data cind esti in Germania, putem suna si intreba la vre-un magazine in Karlsruhe daca elibereaza premise.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

119

marți, 2. decembrie 2014, 12:45

:rizi: Guten Tag!

Deci… la Landratsamt se merge si se cere permis de pescuit ptr turisti, Urlaubsfischereischein. Se primeste fara probleme. Acest permis se elibereaza prin prezenta personala, pe max. 30 zile pe an, si o singura data pe an ptr turistul respectiv, cu conditia ca vizita acestuia in Germania sa nu depaseasca 30 de zile (te intreaba cit stai, si tu tra sa raspunzi cinstit). Ai nevoie de 1 poza buletin, buletin, si bani ptr taxa, mi se pare circa 28,-€.
Dupa ce ai platit, mergi la asociatia de pescuit si iti iei pe baza Fischereischeinului Tageskarte sau Wochenkarte, sau Monatskarte. Pretul variaza… se poate lua si la magazine de pescuit. Cind sti exact data cind esti in Germania, putem suna si intreba la vre-un magazine in Karlsruhe daca elibereaza premise.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

120

marți, 2. decembrie 2014, 13:22

saru'mana :prieteni: ok, cand stiu mai multe exact te apelez. :noroc: