Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 18. octombrie 2012, 21:41

Poimaine plec o saptamana in Normandia, pe Sena inferioara. Cel mai bun loc de pescuit. Din pacate nu voi avea net decat cand ma intorc. In orice caz poze veti vedea. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

82

joi, 18. octombrie 2012, 21:51

Chiar am primit SMS de la Mario: 1,95 m la stationar, buchet de rame in combinatie cu calamar. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

83

joi, 18. octombrie 2012, 22:10

Tie numai sms ? Eu am primit si poza. Thomas cu Mario in drill astazi:




Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

84

marți, 1. ianuarie 2013, 21:06

salut

cam dureroasa poza am simtito si eu pe pielea mea eram la stiuca si pastrav cu o lingurita am aruncat si mi sa agata intrun pom pe malu celalat am chemat pe prietenul meu sa-mi tina varga si ma-m dus dincolo sai dau drumul era agatata intro crenguta in acelasi timp pritenu tragea si eu am bagat mina sai dau drumu mi-a tait degetu o frumoasa taietura 14 puncte si cam 10 zile nu reuseam sa ma spal pe minii.asa ca fiti ateti si voii sa nu patiti ca mine :pescuit:

85

duminică, 13. ianuarie 2013, 00:34

:gandesc: :nunteleg: Treceti va rog peste asta! :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

86

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 11:41

:salut: ,
dupa ce saptamana trecuta am avut partre de un inceput de vara, 27° :pauza: , acuma stam si ne incalzim in casa cu paturi si un paharel de schnaps :noroc:
Afara am reusit sa citesc printre picaturile de ploaie doar 6°!!!!! :furtuna:
Si cu toate ca apa va urca din nou, iar sansele ar fi bune, este o scârbă de vreme afara care ne ține pe toți departe de capturi.

Mai asteptam... :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

87

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 12:04

in fiecare an acelasi r..t, incep sa ma satur.. :necajit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

88

sâmbătă, 15. iunie 2013, 09:24

Primele capturi la clonc de anul acesta, cu toate ca era cam dificil de pescuit din cauza vantului... :bucuros2:

Activitate era, in sensul ca au urcat cca. 30 de somni la momeala, printre care si citiva frumusei vazuti pe sonar, nu au muscat decit 2. Primul avea 60 cm, nu l-am pozat, al doilea 92 cm.
Pot da vina pe ramele naspa ce le-am avut, ultimele 3 pachete din magazin, dintre care intr-unul erau toate moarte, iar in celelalte 2 pachete ramele erau ofilite... :nu:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

89

duminică, 16. iunie 2013, 17:07

...si astazi, cu rame-de-rame, cu 2 bibanei la cca. 25 de cm, un timp splendid cu 26°C fara pic de vant, si nu a urcat decit 1 singur somn, scurt si dus a fost... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

90

vineri, 13. septembrie 2013, 23:17

Somnii de Vineri 13!

Am plecat obosit spre casa, pe la orele 16:00, in weekend.
Ajung cu bine, fara sa adorm la volan :zambet: ... intru in locuinta si simt un miros intens de vanilie? :gandesc: Hmmm, cineva a facut praji!? "Nu, am facut tortul care-ti place, cel cu prune si cu bezele deasupra."

Pfuuaa, de ati sti voi cit e de bun tortul acela... infulec o felie ca nimica, dupa care dau sa ma tolanesc.
Suna phonul...Erwin: "...care-i treaba? Cica numai azi nu bate vantul prea tare si nici nu ploua. Iesim?" :doarecapu:

Atata mi-a trebuit, ZBOGOM! Fug si cumpar 4 cutii de rame calitate 1A, 1 cutie de viermusi si trec pe la Erwin sa-l iau din zbor. Ajunsi la apa montez repede 2 lansete de plutarit in speranta sa luam macar ceva guvizi, sa avem si varianta peste mic. Dupa 1 ora si jumatate de plutarit am avut 1 guvide de 4 cm lungime. Dar au intrat 5 bibani de toata frumusetea, numai buni de clonc, asa - pe la 20 cm bucata.

Iesim pe apa pe la 19:30, Erwin pune rame, eu un bibi... nu trece mult si primul somn urca cu viteza sus de tot. "E mic" zic eu... "p..la!" In momentul urmator ecoul se face cit degetu' meu, si lanseta se indoaie constant. Contra... "BAGAMIAS!!!" totaaal in gol.
N-are nimic, mai pun un bibi si mai dau o tura. 2 somni frumosi dau tarcoale, dar ni'ca!
Abia pe intunecate incep somnii sa urce si sa caute ca nebunii... si ZBANG! primul drill - 1,15 cm.
Poze, candr, un nou bibi pe montura, 2-3 cloncanituri, si... Zbang! 90 cm. Inca un bibi, 2 cloncuri si iar - contra-n gol :doarecapu:

"Ultimul bibi il va aduce pe cel mare", zic eu. Si "ghinionul" zilei de vineri 13 ne mai da unul de 1,10 metri. :bucuros2:
Ramasi fara peste viu, doar cu rame de care nu s-a atins astazi nici un somn, am hotarat la orele 21:25 sa iesim de pe apa. Speram ca data viitoare sa avem mai mult peste viu si sa dea si ceva mai maricel :noroc:

Merci Erwin pt seara excelenta petrecuta impreuna! :prieteni:















Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

91

vineri, 13. septembrie 2013, 23:23

:apl: :apl: :apl: ... frumos ...

de ce nu ati incercat sa aruncati un vobler in apa cand s-au terminat bibanii?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 13. septembrie 2013, 23:26

Nu stiu... poate ca ma gandeam necontenit la ...TORTUL de acasa? :zambet:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

93

sâmbătă, 14. septembrie 2013, 04:16

ma gandeam necontenit la ...TORTUL de acasa?
Chieia succesului ! Tortul cu prune (reteta) o vreau si eu :ochi: (glumeam).
Bravo pentru capturi! :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

94

duminică, 20. octombrie 2013, 06:53

Ieri, o zi splendida cu mult Soare si 20°, fara "strop" de vant.
Am iesit cu Marko pe la orele 13 la o partida de cloncanit... de fapt voiam mai degraba sa bagam o partida la stationar, dar nu am reusit din timp sa organizam pescutzii doritzi, babusti sau bibani de 20-30 de cm. Marko e un nou cunoscut, din zona, tot pescar de somn.

Am iesit cu rame si 5 carasei de 10 cm, dintre care 2 erau rosii foc :zambet:
Printre ei se afla si un bibi, de vreo 15 cm, optimal pt clonc. Eu am pus bibi, Marco carasel. Am cautat, am cautat, am cautat... :gandesc: ...apa putin puscata cu 14,4° parca nu avea deloc peste.

Ajunsi intr-un loc cu curenti puternici, unde abia ne-am ancorat, am vrut sa incercam 3 aruncaturi la avat, pe langa mal. Si la a 3-a lansare, hatz... intra un avat frumusel.
Marko se grabeste sa-l ia cu mana din apa, si pana sa termin de spus "...ai grija la ancorele voblerului ca avatzii-s tare zbataiosi...", urla Marko prin barca si vad avatul ca-i atarna de deget. Secunda urmatoare "urla" si avatul, se zbate si se desprinde. Din instinct Marko intinde mana sa-l prinda si se mai intzeapa odata in ancora ramasa :doarecapu:
De data asta la baza degetului mic si ii trece ancoritza prin. Nu a mai ajutat decit patentul. Ne-am grabit sa-l eliberam (pe Marko) si am uitat sa facem poze cu voblerul infipt in mana. Cealalta ancora s-a rupt din vobler si a ramas in gura avatului (se vede si in poza):







Propunandu-ne doar 3 lansari, am plecat dupa accident de la locul cu avati in cautarea somnului, hotarand sa ne intoarcem pe inserate.
Dupa inca 1 ora de cautari, iaca si rasplata... la apa de 12 m un somn frumos urca in viteza pe langa momeala lui Marko (11 m), trece de momeala mea la (la 7 m) si se opreste la 4 metri sub barca. Inima mi sa urcat si ea la fel de brusc si imi batea acuma-n gat. Ridic montura la el, el pleaca in jos. Mai dau 2 cloncuri Ebro3, si se intoarce direct la momeala. Trage finutz...si varful lansetei o ia in jos. Indoita bine, dau contra si il simt. Il simt ca pe unul "sanatos", dar in urmatoarea clipa - dus a fost. :doarecapu:

Ne-am intors apoi la locul cu avati, si am incercat din nou... in afara de niste plescaituri anemice cu flescaiala "flooop" nu a mai fost nimica.
Speram ca urmatoarea iesire sa fie cu rezultate mai multe decit o captura de avat si una de Marko! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

95

duminică, 20. octombrie 2013, 08:35

Cu ocazia unei curse efectuate de mine in Germania saptamana trecuta in zona Frankenthal-Mannheim am avut ocazia, scurta din pacate sa vad Rinul. Am ramas impresionat de frumusetea acestui rau, o apa curata, limpede, ceeace la noi in RO nu prea vezi. Zoran, voi aveti ape acolo, nu gluma. Toata recunoasterea mea poporului german pentru o natura si ape curate ! :inchinare:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

96

duminică, 20. octombrie 2013, 09:17

Am ramas impresionat de frumusetea acestui rau, o apa curata, limpede, ceeace la noi in RO nu prea vezi.

Feri, uneori mi se pare prea curata, ceea ce ingreuneaza extrem capturarea multor specii de pesti. Odata ca acestia te vad de la distanta mare, si mai rau, fiind apa limpede pasnicii sunt f retrasi, ascunsi, fricosi si f precauti, stiind ca rapitorii ii pot vedea de la distanta (atata pestii rapitori cit si pasarile rapitoare de pesti). Chiar si lanseurile repetate sperie pestii! Astfel peste zi majoritatea speciilor stau in curent, dupa pietre si locuri adanci, zone de nepescuit!
Seara si noaptea se schimba situatia, pasnicii vin in mal si la suprafata apei, iar rapitorii dupa ei.

Eu mi-as dori mai degraba o apa ca si Dunarea! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

97

duminică, 20. octombrie 2013, 09:42

Zoran, ai mai scris tu la un moment dat ca ziua pestii de talie mare-in speta somnii cam stau in zona senalului navigabil. Sunt vapoare al drac'de mari pe Rin, tre sa fia si adancimi ca atare 7-12-15 m. Sunt de acord cu tine legat de transparenta apei si tot ceea ce atrage acest fapt dupa ea, dar cum spui si tu, noaptea se schimba lucrurile. Cred ca as fi in stare sa petrec mai multe nopti la rapitor pe Rin. Iar legat de Dunare---asta este. Eu mi-as dori un rau in RO ca Rinul-oricum un fapt greu de imaginat, si mai greu de mentinut. Din pacate.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

98

duminică, 20. octombrie 2013, 09:54

Marko se grabeste sa-l ia cu mana din apa, si pana sa termin de spus "...ai grija la ancorele voblerului ca avatzii-s tare zbataiosi...", urla Marko prin barca si vad avatul ca-i atarna de deget.
prinderea corecta a pestelui cu.... mana

La pesti rapitori prinderea in spatele capului cu mana te protezeaza de accidente in caz de scaparea din mana. O prindere a pestelui de ori unde
alt undeva cu mana goala e........ periculosa..... ducand la accidentari :gandesc:


lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

99

sâmbătă, 22. martie 2014, 18:02

Astazi am fost la magazinul de pescuit din oras, si intamplarea a facut sa fie chiar si un pescar care s-a laudat cu poze, cu captura de weekendul trecut: somn de 2,2 m prins la guma, in apa de 1 m. :apl:
Fiind apa f limpede si mica, somnul a venit la "plaja" si a fost vizualizat de pescar. Primul lanseu, direct deasupra capului somnului a fost suficient a-l provoca la atac si drill. Cel putin aceasta a fost povestea pescarului, pozele au fost super! (in apa de 11°C !!!)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

100

duminică, 23. martie 2014, 12:38

sevus...cred cä scrie de el si in blinker .de...cu pozä