Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 24. iulie 2012, 10:35

Pai poate ne intalnim in august in tara la o :pescuit: Si eu va trebui sa dau lada de bere pentru ca datorita acestui forum si tie noi cei incepatori invatam multe. Dupa parerea mea pescuitul e o arta. :noroc:

62

marți, 4. septembrie 2012, 11:52

Cum sa pescuim pe Rin?

Salutari sa ma scuzati daca vin cu intrebari stupide de spre pescuitul pe rin, dar ca incepator stau in fata unei "jungle" si nu ma pot orienta. Dupa cum vad pescuiti mult din barca pe Rin, e nevoie de un permis special pentru barca? Pe la noi circula vapoare imense si sint niste valuri ca si la mare, iar curentul este foarte puternic si nu sint nici golfuri, sau brate moarte si nici locuri linistite( curbe) unde sa se poate pescui linistit. Cum se poate pescui in asemenea conditii la somn? Sa nu mai zic ca vara e plin de oameni cu caini care se scalda si arunca cu bete-n balta fara sa aiba putin respect sau intelegere fata de unul care pescuieste. Nici cu masina nu se poate ajunge la apa, nu e voie si e totul inchis, trebuie sa mergi pe jos sa cari toate sculele pe spate. E cam nasol aici in zona Bonn- köln, dar asta e trebuie sa fie peste si aici, dar nu stiu inca cum se poate prinde. Aveti cumva citeva ponturi sfaturi...? mersi

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 4. septembrie 2012, 12:29

Salut Attila,
este somn peste tot, asa e. De pe mal, in zona cum ai prezentat tu, as pescui doar la grund, cu smoc de rame si pluta de grund, ori cu bolovanul aruncat de pe mal, ori cu lansare normala cu plumb de 300 - 400 grame.
O curba, o groapa in apa care face putin vartej, nimica de acest gen nu ai?
Da-mi te rog pe MP locatia exacta sa ma pot uita pe google earth unde pescuiesti.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

64

joi, 6. septembrie 2012, 10:40

Cum sa pescuim pe Rin?

Salut Zoran,

mersi pentru sfaturi, pot sa vad undeva vreo montura cu bolovan? Sau eventual o explicatie cum sa fac ar fi binevenita. Portiunea unde pescuiesc ar fi tot NRW-ul pe rin bineinteles, dar inca nu am un loc anume, sint inca in faza de cautare, de aceea trebuie sa gasesc locurile ideale unde sint somni. Am pescuit la Bad Honnef, in Bonn, dar as vrea sa incerc si acolo unde se revarsa Sieg-ul in Rin. Crezi ca si la lingura ar merge?

65

joi, 6. septembrie 2012, 11:16

Scuze Zoran, nu am vazut pe blog tehnica cu bolovanul, doar acum am dat de el.
Salut Attila,
este somn peste tot, asa e. De pe mal, in zona cum ai prezentat tu, as pescui doar la grund, cu smoc de rame si pluta de grund, ori cu bolovanul aruncat de pe mal, ori cu lansare normala cu plumb de 300 - 400 grame.
O curba, o groapa in apa care face putin vartej, nimica de acest gen nu ai?
Da-mi te rog pe MP locatia exacta sa ma pot uita pe google earth unde pescuiesti.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 11. septembrie 2012, 20:53

Saptamana trecuta, joi, am avut programat sa ies cu Patrick la o partida de clonc... Pt ca saptamana asta a avut sotia lui termen sa nasca, s-a grabit sa mai prinda o partida de pescuit. Insa barza a venit deja martia trecuta. Fiind sotia si fata la spital, a folosit ziua libera sa o cloncanim. Asa ca, cu toate ca era vant lateral si valuri mari, am iesit cu el pe apa.
Dupa o curba destul de mare, am reusit sa gasim un loc ceva mai linistit. Somnii au urcat dar ii pierdeam urgent din cauza vantului lateral.
Pe la 7 seara se lasa vintul si vine si prima trasatura. Patrick da contra si dupa 3 secunde ... ruptura de fir principal: spiderwire stealth de 0,41 mm :doarecapu:
Primii 2 metri erau putin uzati...dar putina uzura la un fir mai subtire inseamna o uzura serioasa la acel fir. Pacat de somnul care va muri cu ancora in gura si cu plumbul de 140 de grame dupa el :zid:
Apoi a urmat o contra in gol si apoi am reusit si eu sa prind 2 somni: 80 cm si 50 cm.

index.php?page=Attachment&attachmentID=454

Bucuros de activitatea mare a somnilor in decurs de o ora, trimit mesaj lui Tudor si ii spun sa se grabeasca cu venitul la mine, somnii sunt in calduri :rizi: :bucuros2:

Au muscat atit la rame cit si la babusti.
Ce s-a intimplat la weekend, va povesti Tudor si va pune citeva poze. :relax:

Capturile n-au fost record, dar Tudor a cunoscut si o alta specie de somni, cu mofturi si smecherii: somni de Rin :prieteni:
Ah, si a putut prinde si tine in mana chiar si un peste din Marea Neagra :zambet: , care ia si adus o alta captura pe Rin!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

67

marți, 11. septembrie 2012, 21:12

Salut.Bravo pentru somni prinsi de tine :bravo: Eu in ultimul timp am inceput sa tai din fir de pe mulinete cand vad ca e cam uzat ca sa nu mi se intample ca lui Patrick.Am pierdut si eu unul asa din cauza firului uzat.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

68

marți, 11. septembrie 2012, 21:30

Pt spinning la tine n-as merge sub 0,40 mm. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 12. septembrie 2012, 10:24

Felicitari Zoran :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 12. septembrie 2012, 11:26

[...]
Ce s-a intimplat la weekend, va povesti Tudor si va pune citeva poze. :relax:
[...]


asteptam pozele ... :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 12. septembrie 2012, 20:34

M-a dat Zoran sarcina sa fac raportul despre week-endul de pescuit pe Rin. No ca-l fac.
Am ajuns in regiune vineri dupa amiaza pe la ora 15. Pana m-am instalat si am facut niste cumparaturi cu de ale gurii s-a facut ora 17. Un sfert de ora mai tarziu am ajuns si la Zoran acasa. Ma pandea cred ca nici nu am avut timp sa pun GPS-ul la locul lui ca-mi si batea in geamul masinii.
Am inceput deci cu niste beri, mici si carnati, iar pe la 19h30 am ajuns pe malul Rinului cu nalucile pentru avat. Eram in avalul barajului, curent foarte puternic, cum nu e niciunde pe Sena, apa mi s-a parut destul de putin adanca, insa multa apa, raul lat, cam de doua-trei ori cat Sena.Depinde si de locuri. Avati insa n-am prins asa ca fiind langa garsoniera mea am trecut pe acolo sa vorbim despre pescuit in fata unei sticle de vin alb.
Pe la 22 Zoran s-a dus acasa iar eu la culcare urmand sa ne intalnim la rampa de pus la apa a doua zi la ora 7.
Bine inteles ca nu am prea avut somn si la 6h30, nici nu se facuse zi dar eu eram deja pe malul Rinului. Imediat aparu si Zoran, pusul barcii la apa a mers repede, asa ca deja navigam cand soarele a aparut la orizont. Venise Zoran cu un butoi cu apa si 7 babusti care aveau intre 20 si 30 cm. Tocmai bune.
Eram in amontele barajului si sonarul arata adancimi intre 8 si 13m. Numai bine pentru pescuitul la clonc. Apa avea 20°, ziua se anunta splendida si nu era vant de loc. Fantastic. Un singur lucru nu-mi placea : setarea sensibilitatii sonarului lui Zoran. Prea sensibil. Insuportabil. Am inceput negocieri in aceasta privinta dar suntem amandoi incapatanati Pana la urma a impartit ecranul in doua, o parte cu sensibilitatea mare si celalta cu ea mai mica.Si asa a ramas.
Ajunsi la punctul X ne dam drumul in curent si incepem cloncanela fiecare cu montura lui (el doua carlige, eu o ancora). Avand la bord cam 10 tipuri de cloncuri le-am luat pe toate la rand. Dintre toate Ebro2 este cel mai usor de cloncanit. Cred ca si cu si tinandu-l in gura ajung sa cloncanesc cu el.
Toate bune, numai ca putinii si micii somni care ne vizitau babustile plecau de fiecare data fara sa le atace. Poate nu se rujasera de dimineata, nu erau destul de sexi, nu stiu. :nunteleg:
La pranz scorul era 0-0. :necajit:
Incepe Zoran sa dea telefoane dar cum vorbea limba lui Goethe, cu toate ca eram pe malul francez, eu nu am inteles nimic. La un moment dat zice ca trebuie sa mergem la rampa. Ajunsi acolo apare nenea Patrick cu 13 cutii de rame. Bea o bere, povesteste noua viata de tata si pleaca. Zoran schimba strategia. Pune rame in locul babustii, o cutie intreaga.
Incepe iarasi cloncaneala. Se ridica o moaca, trece pe langa babusca mea care era mai aproape de fund, si hat la ramele lui Zoran. Copil, fara experienta, de nu stie ce e bun. :doaaamne:
Si iata-l pe Zoran cu primul monstru :



Care a si plecat spre adancimi :



Pana seara s-a mai intamplat aceeasi chestie de trei ori. Nimeni nu a vrut babusca mea. Ba mint. A fost unul, fireste cel mai mare :drac2: , pe care nu am reusit sa-l intep. :doarecapu:

Iata si alte capturi de ale lui Zoran.





Fiind vremea frumoasa dupa amiaza a fost o invazie de schiuri nautice scutere marine, barci de curse, tot felul de obecte galagioase si facatoare de valuri.
Ne retrasesem deci spre baraj unde este interzis schiului nautic cam trei km inaintea barajului.Oricum nu a mai prins nimeni nimic. Merseram deci la Zoran acasa sa mancam placinta cu branza acompaniata de niste beri.
Duminica se anunta o zi si mai calduroasa. De data asta ne-am intalnit la ora 9 la rampa. Plecam spre locurile de cloncanit de pe zona de ski ca sa le exploatam inainte sa vina nebunii. Din pacate acolo unde vroiam sa ne oprim gasim un alt cloncanitor pe care Zoran il si cunostea. ( el care zicea ca numai el cloncaneste pe acolo :rizi: )
Partea rea e ca nu se poate pescui decat pe malul francez, asa ca si stationaristii si cei cu barcile sunt toti pe acelasi mal. Pacat caci raul este lat.
De data asta nu mai aveam decat trei modele de cloncuri. Un singur model ar fi ajuns.
Zoran pune o cutie de rame (fara cutie, fireste) iar eu un guvid si un oblete. Uitai sa spun ca primul sfert de ora la rampa Zoran a pescuit la sheffield si a prins imediat niste obleti cat palma si guvizi.



De data asta monstrii au preferat momeala mea. Am prins doi :







Dupa aceste capturi s-a facut pauza. Caldura s-a facut sufocatoare. Au aparut toat felul de ambarcatuini, de schiuri, de viteza, scutere, o alta echipa de 4 cloncanitori veniti si spre baraj ca sa fie la adapostul obiectelor galagioase de pe apa. Problema e ca schiorii depaseau fara probleme panoul care le limiteaza zona si ajungeau fara rusine pana la 10m de barca noastra.
Dar nu asta ii impiedica pe somni sa muste. A fosta altceva, nu stiu ce. In orice caz mi-a placut acest week-end. La intoarcere mi-a spus un prieten care a fost pe Sena duminica, ca nu a vazut nici odata atatea vapoare de viteza, de ski, de scutere etc. Deci dat fiind vremea frumoasa peste tot a fost asa.

Multumesc lui Zoran, si mai ales lui Gabi, soata, care m-au suportat seara. Scuze Gabi ca ti l-am rapit doua zile.

Cam asta fu !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 12. septembrie 2012, 20:50

Faina poveste... speram la o reeditare pe Dunare. la vara. :)
P.S. Tudore, aia de pe mana ta nu-i manusa sau in DE nu-i voie sa iei somnii de falca fara? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 12. septembrie 2012, 20:51

misto, chiar daca nu au fost monstrii tot e bine ca ati avut activitate ... vor veni si cei mai mari, sezonul inca nu e gata ... sper :gandesc:

Citat

[.....] Un singur lucru nu-mi placea : setarea sensibilitatii sonarului lui Zoran. Prea sensibil. Insuportabil. Am inceput negocieri in aceasta privinta dar suntem amandoi incapatanati Pana la urma a impartit ecranul in doua, o parte cu sensibilitatea mare si celalta cu ea mai mica.Si asa a ramas. [.....]


criminala faza ...

ps: fain tricou Tudore, acum l-am remarcat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 12. septembrie 2012, 21:20

criminala faza ...

...eh, si au mai fost citeva! De fapt, eu m-am simtit excelent cu Tudor si ne-am amuzat tot weekendul cam din orice! :rizi:
Tudor e tare si stie perfect de gluma! :prieteni:

P.S. Tudore, aia de pe mana ta nu-i manusa sau in DE nu-i voie sa iei somnii de falca fara?


Chiar la acel peste l-am rugat eu sa-si ia manusile pt a face o poza pt un articol ce urmeaza sa-l scriu... :apl: Tudor nu foloseste manusi, cel putin nu la astfel de "monstriii" :rizi:
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild1.jpg (39,02 kB - 34 ori coborit - ultima oara: 14. iulie 2016, 12:46)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 12. septembrie 2012, 22:10

De ce sa utilizez manusi la pesti de talia asta ? Chiar daca depasesc 1m50 nu pun manusi. Dupa al patrulea peste prins schimb mana. Fiind stangatci crescut in Romania sunt de fapt ambidextru. La inceput tin lanseta in mana stanga si iau pestii cu dreapta, dupa ce incep sa simt ca mana dreapta e prea zdrelita iau lanseta in mana dreapta si pun mana stanga in gura pestelui. Manusile sunt ale mele dar Zoran a insistat sa pun macar una. Asta e !

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 12. septembrie 2012, 22:29

Pai erau asa de faine... si noi, ne-folosite! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 12. septembrie 2012, 22:31

foarte faina povestirea

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 18. octombrie 2012, 20:00

Dupa o pauza de vreo 2 saptamini si, fiind azi ceva mai cald afara, m-am hotarit sa merg cu Patrick la un cloncanit. La ora 4 dupa amiaza ne-am intilnit la apa, si la 4 si 13 minute am fost pe apa...
Apa mare, apa mica, locuri bune, in curent si in golf, niciunde nici macar un peste pe sonar! Absolut nimica. De neimaginat!!!
Dupa ce am scos barca l-am sunat si pe Thomas, care mi-a relatat acelasi lucru: zoro total si la el. Toata ziua nu a iesit nici un peste la suprafata, nu a urcat nici un somn pe sonar, parca ar fi fost o vraja in apa...
Ce schimbare de la o zi la alta... Si duminica si luni a fost o activitate iesita din comun, unde Thomas a si prins 2 somni si unul scapat, niste prieteni de ai lui si o stiuca... si azi, nimica. Inexplicabil... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

79

joi, 18. octombrie 2012, 20:13

aha,
nu cumva ai fost la mine pe Olt??! ca din descriere este exact la fel :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 18. octombrie 2012, 20:22

Sigur NU! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com