Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 18. iunie 2012, 23:16

Bravo Zoran. Aceeasi reflectie ca si Bruno. Eu nu as da cu sensibilitatea sonarului reglata atat de tare.
Altfel de acord cu tine. Nu utilizez decat o lanseta la clonc. :noroc:


Sonarul era reglat in jur de 85%. Insa din cauza impuritatilor din Rin (apa destul de tulbure), se vede ca si cum ar fi la maxim reglata sensibilitatea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 18. iunie 2012, 23:18

Merci tuturor, se mai intampla si la mine sa intep cite unul...

Azi a urcat doar unul singur la clonc, si a furat pestele lui Erwin. A doua tura, aceasi chestie, o muscatura finuta si pestele dus a fost. Asta a fost imediat la ora 20:00, dupa furtuna. Apoi nu a mai fost absolut nimica. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 19. iunie 2012, 07:05

bravo si la mai mare
Get Rich or Die Tryin'

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 19. iunie 2012, 07:13

Fain Zoran! si cand si-o reveni vremea...! :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 24. iunie 2012, 08:18

:salut: ,
am fost alaltaieri si am prins cu greu 3 bibanasi cam de 25 cm, un caras la fel de mare am avut in butoi, asa ca ieri am fost cu Thomas la o partida de cloncanit, de la ora 15:00 pina seara la 22:00. A spus el ca sunt cam putin pesti-momeala daca reactioneaza la clonc si musca somnul, dar mai bine decit nimica. Cu doua lansete ne-am pus pe treaba...
:pescuit:
Pe la ora 20:00 am fost deja cam nervos si fara chef. Nici un somn nu a urcat, nimica... Si de-odata, pe la 21:10 primul. Musca, trage pluta in apa, contra...si scapa. Nu era mare, dar m-am necajit pe moment. Muscaturile ce au urmat au fost toate la Thomas, si asa cum a spus el, am ramas rapid fara pestisori. Fiecare muscatura s-a terminat cu furtul pestisorului, egal daca Thomas a tinut firul in mana sau nu. Unul din ei era si f mare. Dar ce sa-i faci, sunt si zile de-astea, dar a fost o zi faina, ne-am distrat de minune. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 25. iunie 2012, 11:20

Zoran, in Rin nu-s bibani ? Cata vreme sunt bibani in rau am tot timpul peste viu la indemana. :)

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 25. iunie 2012, 11:45

... Dar ce sa-i faci, sunt si zile de-astea, dar a fost o zi faina, ne-am distrat de minune. :noroc:
Zoran, eu si prietenii mei mergem la pescuit. Cand mergem sa prindem peste, datele problemei se schimba total. In 99% din cazuri ne limitam doar la a merge la pescuit.
Printre cei 1% intra si iesirea pe care o fac cu junior9007 la mare peste 3 zile :bucuros2: .
De aemenea, cand ma duc sa pescuiesc nu am un peste tinta. Exista oarece prioritati, insa ne limitam la atat. Despre pescuitul in sine, pentru mine camparea detine locul 1. Pe locul 2 este grupul cu care merg. Pe locul 3 sansele ce le ofera zona vizata (intotdeauna situata in apropiera taberei). Daca este loc si de un bors de peste... este mai mult decat exceptional.
De asemenea faptul ca ies la pescuit, din start randamentul iesirii este de 99%. Daca mai si prindem ceva, randamentul creste la 101% :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 25. iunie 2012, 11:58

Zoran, in Rin nu-s bibani ? Cata vreme sunt bibani in rau am tot timpul peste viu la indemana. :)


Ba, da nu-i gasesc...sau nu stiu sa-i gasesc. :)

Oricum le-am memorat locurile pe sonar si merg zilele astea sa-i gadil nitzel!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 1. iulie 2012, 12:43

Salut prieteni,
dupa ce s-a anuntat furtuna pe tot weekendul, am zis ca nu voi apuca sa ies la pescuit zilele astea. M-am necajit ieri, au fost toata ziua 34° C fara pic de vant. :doarecapu: ce timp de cloncanit!!! Dar fiind prognosticata furtuna, mi-am facut alt program. Seara insa, pe la ora 23, a turnat de am zis ca vine potopu'. Bilitzuri, tunete si siroie de apa, pomi cazuti, semnale telefonice picate o adevarata :furtuna: .
Azi dimineata m-am trezit devreme si la 6 am fost cu Erwin pe apa. Somnii reactionau la sunetele de clonc, dar nici unul nu a muscat. La ora 7 s-a schimbat placa, si au inceput sa deguste din momelile noastre. Erwin a avut noroc de unul de 66 cm, iar eu unul de 1 m. Un somn mai maricel, care s-a mutat ba de la momeala mea la al lui Erwin, si invers, nu a vrut nici in ruptul capului sa muste calumea, nici la rame si nici la peste viu. :nunteleg:
La ora 9 am intrerupt pescuitul, nevoiti fiind de un vant destul de tare si de o ploaie rece si rorentiala, care ne-a udat leoarca...

index.php?page=Attachment&attachmentID=360 index.php?page=Attachment&attachmentID=361
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 1. iulie 2012, 13:08

sunt bine-veniti si astia... bravo ... mai bine decat nimic, eu cel putin ma bucur cand intra orice peste ...

cand era nebunia aia afara trebuia sa te duci sa incerci la spinning, sau imediat ce s-a oprit ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

51

duminică, 1. iulie 2012, 13:18

Cum zice Anem, mai bine decat nimic.Bravo Zoran. :bravo:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 1. iulie 2012, 15:49

Felicitări :bravo: .......... ce dor mă cuprinde )))))))))))))))))) :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 1. iulie 2012, 15:50

Felicitări :bravo: .......... ce dor mă cuprinde )))))))))))))))))) :pescuit:


...adica?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 1. iulie 2012, 15:58

...adica?

Sunt foarte ocupat și am lipsit în ultimul timp de pe baltă......... dar mai este puțin și termin și am să-mi iau revanșa. :box:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 8. iulie 2012, 09:40

:salut: ,
aseara am fost pe Rin, la o partida de stationar. M-am hotarit de 1 saptamana ca voi sta peste noapte, voi plasa monturile in fata unui gropan de 15 metri, pe un platou de 10 metri.
Aseara la ora 20:00 au fost monturile in apa. Super...
Dupa 2 ore a trebuit sa astrang, norii ce s-au adunat cu fulgere cu tot nu prea aratau bine... La 23:45 am ajuns acasa, ploaia m-a prins pe drum. Si acuma inca mai ploua...

Pe drum am primit si mesaj de la Mario: somn 1,71 m prins la apa de 1 metru sub pomi, pe mal inundat, la smoc de rime. :apl: :apl: :apl:


:gandesc: Si inca o data s-a adeverit ca somnii isi cauta noaptea mancarea pe la maluri si nu in gropane sau in curentul principal.

PS: de la ora 18 am dat vreo 1,5 ore la clonc, dar nu s-a ridicat nici un somn, nimica. Parca s-au dizolvat in apa Rinului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 8. iulie 2012, 10:04

atunci cand s-a pus ploaia era rostul de insistat la spinning in mod special pe sub maluri si ceva ma face sa cred ca si azi de dimineata era o perioada buna in cazul in care a crescut si s-a tulburat apa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 8. iulie 2012, 10:15

Apa era deja de ieri tulburie, dar eu am incercat deasupra de baraj, unde nivelul apei ramane intotdeauna constant.
Doar sub baraj se inunda malurile ...

Trebuia sa merg sub si nu deasupra de baraj :doaaamne: dar am ale comoditate si putin clonc :doarecapu: dupa cum se vede, o hotarire gresita din partea mea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 23. iulie 2012, 11:00

:salut: ,
ieri am fost cu Tilo Andreas la o partida de cloncanit. Cu toate ca batea vantul, Tilo a reusit sa pacaleasca 3 somni.
Este un meserias adevarat nu doar la facutul cloncurilor, ci si lla pescuitul la clonc, dar cu toate astea a avut si 3 rateuri. Eu...doar rateuri, vreo 4. Am pescuit doar cu 2 lansete, jocul l-a facut ieri Woodoo. F multi somni sau ridicat, chiar si mari, dar nu au vrut sa muste asa cum voiam noi, in afara de aia, am avut si vant lateral care ne deplasa rapid de somnii ridicati.
Aici citeva poze cu somnii prinsi. Si daca au fost micuti, consider ca nu trebuie desconsiderati si lasati ne-pozati... :zambet:
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Bild1.jpg (111,23 kB - 46 ori coborit - ultima oara: 25. noiembrie 2016, 14:40)
  • IMG_1801.JPG (88,63 kB - 46 ori coborit - ultima oara: 25. noiembrie 2016, 14:40)
  • IMG_1802.JPG (76,79 kB - 38 ori coborit - ultima oara: 25. noiembrie 2016, 14:40)
  • IMG_1803.JPG (62,77 kB - 47 ori coborit - ultima oara: 25. noiembrie 2016, 14:40)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 23. iulie 2012, 13:52

Dupa perea mea foarte frumosi peste ceva ani ei vor fi cei cu care ne laudam :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 23. iulie 2012, 16:54

:bravo:
Pt raspunsul asta ai o lada de bere de la mine, cind ne-om intalni :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare