Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 4. martie 2012, 12:46

Rinul

Dupa ce au prins anul acesta unul de 1,98 m la clonc, unul de 2,06 - 2,57 - 1,75 la guma de 16 cm, a reusit azi noapte Mario sa prinda unul de 1,10 metrii, la apa de 12 metrii adincime, la metoda bolovan pe grund cu pluta.
Deoarece curentul a fost foarte puternic, a folosit un bolovan de 20 de kg, pt a nu-i muta momeala din loc. Somnul a muscat pe la miezul noptii la calamar.

:apl: :apl: :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 6. aprilie 2012, 11:26

Thomas incepe sa ma enerveze...

Salut,
sambata seara, dupa expozitia din Speyer, Thomas a iesit cu Mario impreuna la un cloncanit. Au luat de Tilo 4 cloncuri diferite, si sau dus pe Rin sa le incerce. Au urcat ceva somni, unul chiar f mare, dar nici unul n-a muscat. Seara tirziu insa ia suris norocul si a reusit capturarea unui somn de 1,88 metrii. Bravo, enervantu-le!
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere :
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 6. aprilie 2012, 17:37

Salut Zoran,

sa intelegem ca Thomas este sponsorizat de berkley?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 6. aprilie 2012, 17:41

:rizi: :rizi: :rizi:

Da, si el si Mario. Dar daca asta se numeste sponzorizare... :doarecapu: Le da cite 2 mulinete si 2 lansete pe an, ceva shad-uri si niste fir textil. In schimb, trebuie sa mai posteze niste poze cu pestii prinsi si (acuma vine!) trebuie sa participe la toate expozitiile din Germania unde-i trimite Berkley, plus sa mai faca seminare de citeva zile prin Germania, acolo unde-i trimite Berkley.

Thomas innebuneste, el la expozitii si seminare nu merge, acolo merge Mario. :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 6. aprilie 2012, 18:05

Ce sa-i faci coane Iancule daca 2 bete + 2 mulinete,ceva fir textil si ceva plastice costa fro 2000 euro!?!?!
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 6. aprilie 2012, 18:15

:rizi: :rizi: :rizi:

Da, si el si Mario. Dar daca asta se numeste sponzorizare... :doarecapu: Le da cite 2 mulinete si 2 lansete pe an, ceva shad-uri si niste fir textil. In schimb, trebuie sa mai posteze niste poze cu pestii prinsi si (acuma vine!) trebuie sa participe la toate expozitiile din Germania unde-i trimite Berkley, plus sa mai faca seminare de citeva zile prin Germania, acolo unde-i trimite Berkley.

Thomas innebuneste, el la expozitii si seminare nu merge, acolo merge Mario. :zid:

Ffumoasa si buna marca dar ca sa ma duc si la conferite pe bani mei cam nasol frumoase poze bravo lor felicitari :apl: :apl: :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 03:12

Ce sa-i faci coane Iancule daca 2 bete + 2 mulinete,ceva fir textil si ceva plastice costa fro 2000 euro!?!?!

Ah, nu-i chiar asa...in jur de 500 de euro au voie sa-si aleaga, nu mai mult. Dupa un an le pot da inapoi si primesc altceva, tot in suma aceasta de bani.
Si nu le-ar fi trebuit, ca aveau cu zecile si mulinete si lansete, dar pt succesele avute in trecut, li s-a oferit si...ei au acceptat. Si asa mergeau aproape zilnic la pescuit :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 15. aprilie 2012, 10:34

:salut:
Am fost ieri la :pescuit: stationar pe Rin, cu Thomas si Mario impreuna.
3 monturi la grund cu pluta si bolovan, 3 monturi intre ape la pluta de suprafata. De la ora 3 dupaamiaza pina la 1 noaptea, 1 trasatura scurta. Atit! Un vint ingrozitor, ca m-a zbircit pe fata si mi-a facuto cu 10 ani mai batrina :doarecapu:

La 1 noaptea am impachetat si am plecat acasa...si acuma mai sunt amortit.

:nunteleg: iesire fara succes, mai sunt si din astea. :ciao:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 1. mai 2012, 17:35

:salut: ,
azi dimineata la ora 6:50 am fost pe apa. Rame, peste mic (babusca) si calamar. 2 lansete de clonc, si entuziasm mult. Dupa nici 2-3 minute de cloncanit, apare primul somn pe ecranul sonarului (unul mare!)
index.php?page=Attachment&attachmentID=206

Gata, azi e ziua mea, gandeam eu... Dar n-a fost sa fie. O singura muscatura am avut, a unui somn mai mic (urma de pe ecran era subtire). Pt ca primul n-a vrut sa muste la rame, am facut o combinatie de babusca mica cu rame. Iar acesta, care a muscat, mi-a golit ramele de pe ancora si babusca n-a atinso. :zid:
Ultimul din 5 somni care i-am vazut ca au urcat (a batut destul de tare vantul si eram mult in deviere), a fost si el imens.

index.php?page=Attachment&attachmentID=207

De la 6 la 7 metrii este plumbul, vartejul, forfahul si smoc de rame cu calamar, chiar sub sonda sonarului. index.php?page=Attachment&attachmentID=208La o distanta de 3 metrii intre fire, am avut al doilea bat, cu plomb-teaser de 200 grame si babusca, lasata la o adincime de 5 metrii (se vad niste puncte mai slabe, fiind la o distanta de 3 metrii de sonda sonarului).

Tudor, cam cat apreciezi somnul acela, care a fost la babusca cu plomb-teaser, daca plomb-teaser-ul se vede atit de rau pe ecran?

La ora 10:10 am incheiat partida fara capturi. In schimb am primit sms de la Tilo Andreas, ca a prins aseara 4 somni, intre 1,10 si 1,57 metrii. Bravo lui!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 2. mai 2012, 08:49

Somnul ala a trecut chiar prin centrul conului facut de sonda, de aia il vezi asa gros. Dat fiind ca si una dintre monturi este si ea in centru si are cam un metru intre plumb si ancora, somnul tau e mare de tot. Cam 60cm grosime. Deci peste 2m usor.
Asta este enervant. Si eu am avut parte de asa ceva ieri la biban viu. Multe vizite si n-a vrut nici unul. :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 2. mai 2012, 08:51

Asta era si parerea mea, mare de tot! Dar las' ca am memorat locul cu gps-ul si-l mai caut eu pe acolo, tot va musca el cindva!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 4. mai 2012, 08:16

Thomas a fost ieri la clonc, si in 4 ore s-au ridicat doar 2 pesti. Unul a avut 1,65 metrii :ochi:
Thomas mi-a zis ca a avut un dril extraordinar, era sigur ca somnul are mult peste 2 metrii. A fost insa un exemplar mai mic, insa era foarte viguros si gros.

Ah, si era si plin de icre. Cum primesc pozele le postez.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 11. mai 2012, 07:26

Cine sta la comp sau pe canapea la televizor, ala nu prinde peste...

Salut,
aseara a fost Thomas de unul singur cu barca la pescuit. Apa mare, curent puternic, s-a ancorat in Rin nu departe de mal, unde apa avea 3 metrii adancime. Pe la 9:30 seara, pluta pleaca la grund, lanseta se indoaie si incepe un drill care era evident de partea somnului. Ne-putand sa-l aduca nici un metru, a taiat franghia de la ancora si a plecat cu curentul pt a-l putea scoate. Dupa citeva secunde ii pica lanterna in apa, in canistra nu mai avea de loc benzina, doar ce mai era in motor, deci totul trebuia sa merga rapid. Cum la adus la barca, Thomas a prins somnul care inca nu era destul de obosit si l-a tras sus. In fractiune de secunda acesta se elibereaza insa din strinsoare, se zbate si infige a doua ancora lui Thomas in picior :doarecapu:

Pozele cu somnul de 2,07 metrii vor urma, dar si cele cum atirna calamarul din piciorul lui Thomas. Noroc in Mario care a venit cit a putut de repede la apa.

Noaptea a petrecuto la spital cu cusuturi, injectii si s-a pricopsit si cu o interdictie de 2 saptamani sa umble, sa intre in apa sau sa plece in strainatate (pericol de infectie din cauza calamarului vechi de 1 saptamana!!!). Ultima, cea cu plecatul in strainatate nu prea tine, campionatul din Spania nu asteapta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 11. mai 2012, 07:44

Îmi rare rău să aud așa ceva, ce pot spune....... multa sănătate și însănătoșire grabnică . :necajit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 11. mai 2012, 07:51

...si cand te gandesti, ca Thomas are ceva experienta la prins "bivoli" , cam de 15 ani!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 12. mai 2012, 16:44

index.php?page=Attachment&attachmentID=236

Asta este somnul de 2,07 m ce l-a prins Thomas.
Pozele cu ancora-n picior mai sunt la el pe celular, dar cind le primesc le voi posta :necajit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 13. mai 2012, 09:11

Aseara am fost pe Rin si am avut sperante mari la o trasatura. Pe la ora 21:00 a fost prima miscare, un prieten a avut o trasatura puternica (lanseta s-a indoit de 3x), bine-nteles exact cind s-a dus 10 metri mai in spate, la copac :zambet: Somnul insa nu a ramas intepat, eu am dat vina pe forfahul scurt de doar 75 cm (montura de grund cu pluta).

Trasatura mult asteptata de la ora 22:11 la lansetele mele... index.php?page=Attachment&attachmentID=237 index.php?page=Attachment&attachmentID=238
s-a lasat astepata pina la ora 23:00, cind din cauza frigului am hotarat sa impachetez.
index.php?page=Attachment&attachmentID=239
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 13. mai 2012, 19:01

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

masivul

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 8. mai 2012

Locație: Cluj Napoca Romania

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 14. mai 2012, 08:17

Horror imaginea cu ancora infipta in picior....cand ma gandesc ca am 140 de kg,si lesin la recoltare de sange,dupa o patanie de asta as avea nevoie de 3 prieteni facuti sa ma tareasca la cabinet...:)))))
Cel mai frumos lucru,sa ai un rau cu somni in apropiere de casa...Muresul nu e departe de mine (60 km de Cluj),dar zona aceea nu ma convinge cu niminca,apa mica,iar pescarii cu care am vorbit in anii trecuti,rar mai luau cate o mreana,platica s au clean.Zona se afla pe la mijlocul drumului dintre Cluj si Alba Iulia...
Mai am 3 saptamani si sunt pe bratul Chilia...si sper sa pot pune ceva poze frumoase pe forum.
Fiind o zi de luni,va doresc tuturor o zi scurta :)) :cafea:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 21. mai 2012, 06:53

Aseara am reusit sa prind primul somn pe anul acesta. M-am bucurat tare cind am vazut cum urca la sunetele de clonc, si si mai tare cind a inceput sa mofleie la rame. Iar cind l-am contrat si l-am simtit agatat, mai tare m-am bucurat...

N-a fost imens, dar cu 1,17 m un somn frumos. Pozele urmeaza spre seara.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com