Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 23. mai 2013, 07:16

Pescuitul cu parașuta

Salut, poate sa ne explice cineva ce este "Parașuta"?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 23. mai 2013, 07:29

adica asa? :rizi:


Cred ca la asta se refera denumirea, un fel de spinning dar cu 1mp de plasa = braconaj :vomit:
Incepator in pescuitul somnului

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 23. mai 2013, 10:17

Ai fost tare cu prima poză, fantezie...., nu alta. Sincer şi mie aşa ceva mi-a trecut prima oară prin cap.
Serios vorbind şi eu îs curios la ce fel de metodă e asta, dar dacă-i aşa cum ai ilustrat şi descris e grav pentru noi, dar încă un mod de abordare pentru "ceilalţi".
:noroc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 23. mai 2013, 10:35

Cu cat se mediatizeaza mai putin acest stil de braconat, cu atat mai bine. Asta desi, am observat ca fenomenul a luat amploare in ultima vreme. Chiar e un stil de pescuit care poate face ravagii intre pasnicii de card...si nu numai...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 23. mai 2013, 10:57

topicul asta nu trebuia deschis si cu atat mai mult in sectiunea Dictionar. si daca tot s-a deschis poate nu ar fi rau ca in titlu sa apara clar faptul ca e un stil interzis prin lege ... dar mai bine s-ar sterge.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 23. mai 2013, 11:05

Cine vrea sa braconeze o face fara prea multa scoala, la urma urmei dintr-o bucata de plasa poti face o multime de sisteme.
Din pacate metoda asta mi se pare destul de eficienta si de "camuflata", in cazul in care apar autoritatile tai firul si pa... "ai ramas fara vobler".
Incepator in pescuitul somnului

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 23. mai 2013, 11:12

Ginditi-va ca aici poate sa intre oricine..e pacat sa afle tocmai de aici o metoda de braconaj..asa sa raspindit si japca,au aratat metoda la tv,si au zis ca nu este voie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 23. mai 2013, 11:17

Stai ca vine Zoran si deschide un topic nou "cine poate explica pescuitul la japca" :rizi: :rizi:

Zoran, no offence :prieteni:
Incepator in pescuitul somnului

9

joi, 23. mai 2013, 12:10

degeba va "omorati" voi sa tineti secret acest stil de braconaj, el este bine cunoscut si extrem de practicat pe Olt.
as putea spune ca este mai practicat decat orice stil de pescuit.
face ravagii in pestii pasnici (dar nu numai) mai ales in perioada de iarna cand sunt pe gropi
este mai distructiv si mai productiv decat japca sau coasa.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 23. mai 2013, 12:20

Cred ca la asta se refera denumirea, un fel de spinning dar cu 1mp de plasa = braconaj :vomit:
[/quote]

Tu zici ca e un fel de "spinning" probabil te referi la faptul ca nu se pescuieste cu momeala naturala, pentru ca metoda cu parasuta se aseamana foarte mult cu pescuitul la fund, se lanseaza, plasa se intinde, se asteapta sa intre pestii in ea si se observa varful lansetei exact ca la pescuitul la fund.Nu cred ca se recupereaza, eu unul asa am vazut ca procedeaza cativa pescari pe Olt :gandesc: .
Pescuitul cu parasuta = metoda de braconaj.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 23. mai 2013, 12:29

Mie unul mi-ar placea sa stie cit mai putini despre ea,indiferent ca este in zona mea sau in alte zone..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 23. mai 2013, 12:38

Mie unul mi-ar placea sa stie cit mai putini despre ea,indiferent ca este in zona mea sau in alte zone..


Sper din suflet sa gresesc, insa cred ca e o metoda destul de folosita pe tot teritoriul tarii.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 23. mai 2013, 13:01

Personal nu sunt convins 100% daca e bine sau nu sa vorbim si sa postam aici pe forum metode de braconaj. Prima mea reactie normala, logica si omeneasca la citirea randurilor de mai sus a fost ca Nu e bine. Nu e bine pentru a nu da idei noi incepatorilor din tabara "cealalta".Pentru ca si acolo sunt "veterani', mai mult sau mai putin experimentati si "incepatori". N-ar fi bine ca si de la noi sa afle relatari despre metode adoptate de "ei ". Pe de ailalta parte inprospatandu-ne memoriile legat de "ceilalti", si metodele folosite de astia putem sesiza mai usor neregulile ce se petrec din pacate din ce in ce mai des pe apele noastre, si poate vom putea lua anumite masuri, cat de nesemnificative ar parea ele. :necajit:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 23. mai 2013, 13:37


Tu zici ca e un fel de "spinning" probabil te referi la faptul ca nu se pescuieste cu momeala naturala,

O singura data l-am vazut pe unu' braconand in felul acesta, era pe malul opus al Oltului si nu am inteles prea bine ce facea, doar ca facea lanseuri destul de dese si schimba des locul, de aia am presupus ca arunci plasa si recuperezi etc...


Pe de ailalta parte inprospatandu-ne memoriile legat de "ceilalti", si metodele folosite de astia putem sesiza mai usor neregulile ce se petrec din pacate din ce in ce mai des pe apele noastre, si poate vom putea lua anumite masuri, cat de nesemnificative ar parea ele. :necajit:

Sunt de acord cu tine


este mai distructiv si mai productiv decat japca sau coasa.

Din cate am inteles eu japca consta intr-o ancora si pracic agheti pestele pe recuperare. - mi se pare foarte plictisitor ... dar mno... foamea e mare.
Intr-o noapte eram pe o balta si l-a un moment dat am "trasatura", mai sa-mi zboare lanseta de pe mal, si ma apuc de "dril", am crezut ca am dat lovitura, mai ca nu ma tragea in apa.... dupa o vreme firul meu se ducea tot mai in dreapta paralel cu malul .... mi se parea destul de ciudat, ca si cum pestele ar vrea sa iasa pe mal.. :rizi: ... ma duc prin bezna si ajung la cativa zeci de metrii unde era alt pescar, obosit tot dupa acelas "dril" - boul, ca altfel nu pot sa-i spun, se chinuia sa descalceasca ancorele lui din montura mea, ... pe semne ca dadea la japca, hatza, sau cum i se spune la metoda asta. (in balta se presupune ca ar fi si ceva salau, probabil asta a fost motivul pentru care s-a compromis si ma intreb de ce nu a folosit niste naluci de spinning...).
Incepator in pescuitul somnului

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 23. mai 2013, 15:31

Din pacate nu este raspandita numai pe Olt ci si pe Mures,doar ca sub alta denumire-valul miresei.Este o metoda care face ravagii printre pesti si din pacate nu este singura.Mai este triunghiul,hata,etc.Am vazut destui care folosesc aceste metode,insa intotdeauna erau mai multe persoane astfel incat nu prea ai curajul sa te legi de ei.
Nu cred ca se va raspandi prin intermediul forumului,pentru ca este deja foarte raspandita din pacate,dar cred ca nici nu ar trebui sa discutam aici pe forum despre aceste metode de braconaj.Ceea ce este trist ca nici autoritatile abilitate nu iau nici un fel de masuri- vezi postarea lui Gigi-Podul Rosu din Arad-si incet incet(dar sigur)in ritmul asta vom ajunge sa pescuim doar pe baltile private sau in tarile straine.In speranta ca aceste metode vor disparea si vom putea sa pescuim linistiti,propun sa evitam astfel de subiecte pe acest forum.
:prieteni: :pescuit: :prieteni: .

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 23. mai 2013, 15:37

dica asa?

adica asa? :rizi:




Si ca sa ne descretim fruntile:
intrebare:dintre o blonda si o bruneta de aceeasi inaltime si talie,aruncate din avion,care va ajunge prima pe sol?
raspuns:bruneta,doarece blonda e PARASUTA.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 23. mai 2013, 17:35

No,nici un pescar "sportiv" nu are curajul sa intre si sa lase un manual de utilizare ,macar in trei limbi? :drac2:

Eu zic ca dupa ce invatam stilul asta cum trebuie ,o sa vorbesc eu cu cineva din Delta poate stie si ne descrie cum e si pescuitul electric. Stiti voi ,tensiuni ,amperi ,sectiune de cablu ...Ala ,cred eu , este cel mai productiv stil dintre toate! Bine ,poate intra vreun "miner" si ne zice cum e cu dinamita ca s-ar putea sa avem surpize... :rizi:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 23. mai 2013, 18:14

Nu stiu daca o sa fiu criticat (voi vedea) dar nu recomand interventia asupra celor care braconeaza. Mai bine un telefon la politie, jandarmerie, etc si eventual parasirea zonei.
Incepator in pescuitul somnului

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 23. mai 2013, 18:15

Mai baieti, ce-ar fi sa deschidem un subiect nou pe forum cu titlul : Braconajul, metode noi folosite cu argumentare amanuntita.
Poate aflam si noi ceva noutati din domeniul "sportiv". Sau poate un titlu gen Braconajul sportiv al zilelor noastre ? Ei, ce ziceti ?
Chiar ar trebui sa fie premiate cele mai inventive "tehnici sportive". Pentru ca inventivitatea unora nu cunoaste limite.
Atentie : intre aceste randuri se gaseste o oarecare doza de ironie.
Sa nu se supere nimeni pe mine, dar... :doarecapu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 23. mai 2013, 18:53

de acord cu tine , Feri, nu trebuie noi sa generam idei..dimpotriva m-as alinia miscarii antibraconaj , care in Romania a luat
deja fiinta, adresa cred ca se gaseste intr-un nr. al revistei Pescuitul pentru toti pe care eu l-am uitat se pare in Timisoara.
Aici rog , moderatorii acestui forum sa-si dea cu parerea daca ne afiliem sau nu, pentru ca totusi spiritul forumului este
categoric impotriva oricarui mod (oricarei metode) de braconaj.

Subiecte asemănătoare