Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 4. august 2013, 21:51

eu personal de acest gen de pescuit am auzit curand si din ce am inteles si cat umblu eu pe rauri se foloseste doar pe olt dupa sibiu in jos.ieri am venit de pe siret de pe barajul calimanesti si dimineata pe mijlocul barajului o barca de nenorociti scoteau plasele. pe la zece la mal aparuse un salau mort proaspat de aprox 1 metru cu o rana sub branhii de aprox 10 cm imediat am facut legatura cu animalele din barca ce scoteau plasele dimineata.iti era mai mare dragul sa vezi un asemenea peste inotand in apa cautandu si hrana sau gandindu te cate icre ar fi putut depune.si cu aceeasi ciuda il priveam si ma gandeam cum unii oameni fac lucruri de genul asta fara sa le pese de nimeni si nimic.romania filiala lipsa!!!!!!!!!! legea junglei!!!!!!!!!

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

42

duminică, 4. august 2013, 22:37

In primul rand e clar ca e o plasa monofilament, iar pescuitul cu monofilamente este interzis. In al doilea rand se pescuieste intens in fata Primariei Municipiului Bucuresti, pe Dambovita cu mizeriile astea. Sa vedeti femei cot la cot cu barbatii si cu tigarile in gura chiar ca va vine sa-i rupeti pe genunchi. Problema e ca astea se rup si le lasa in apa asa rupte si ca reziduuri nu se dezintegreaza si mai rau agata si pesti, pasari, alte vietati care mor in timp bineinteles.
Suntem jalnici. Cu niste autoritati de tot rahatul ce nu-si bat capul decat cum sa se indoape.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 22. august 2013, 20:45

Salut.Luna asta am bagat 7 sau 8 partide de pescuit pe Olt pe raza judetului Valcea si pe durata fiecarei partide am intalnit pescari ce foloseau parasuta.Cred ca e o metoda foarte des folosita cel putin in zona Rm Valcea pe Olt.Anul acesta am vazut si o alta "unealta" de pescuit noua pentru mine ce se numeste televizor, e un fel de tub plutitor de care e prinsa o plasa de forma patrata, se lanseaza la fel ca si cum se face cu parasuta numai ca asta lucreaza la suprafata apei spre diferenta de parasuta.Chestia e ca am vazut ca e destul de prinzator "televizorul" asta, am vazut ca prindeau destul de multi pesti de talie mica folosind metoda asta pe sub baraje doi pescari cu doua "televizoare" au prins in vreo doua ore peste 15 kg de peste(dupa aprecierea mea).Nu m-a controlat nimeni sa vada daca am permis de pescuit in nici una dintre partide, sa fie asa pe toata perioada anului?

44

joi, 22. august 2013, 22:18

da cum altfel?! :rizi:

Bine ai venit ACASA! :drac:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 23. august 2013, 06:08

Nu m-a controlat nimeni sa vada daca am permis de pescuit in nici una dintre partide, sa fie asa pe toata perioada anului?
Controale? Eu nu am mai auzit de asa ceva de foarte mult timp.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

46

vineri, 23. august 2013, 06:26

In primul rand e clar ca e o plasa monofilament
In tabara de la Mraconia, simbata dimineata, unde parcam barcile, era un loc unde se pescuia de pe mal la pluta,printre ei a aparut un istet cu un bat iar la capat (parasuta) :doarecapu:
Si asa Zoran a reusit sa se initieze pe viu in pescuitul cu parasuta :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 23. august 2013, 08:31

No vezi?! Nu iarta nimic.Era o chestie de timp pana apareau si acolo. Cred ca numa in urma unui conflict se va lua atitudine. :zid:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 23. august 2013, 11:53

Ieri pe Olt se ,,pescuia,, la parasuta cu bambina :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 11. ianuarie 2015, 15:12

Ieri pe Olt
si azi la Cluj:
...............
Vand Parasute Plase pentru pescuit
Pret: 15 RON

Valabil din: 08.01.2015 - 06:08



Contacteaza utilizatorul
Alex

Anunturi articole de pescuit din Cluj
.................................................. :soc: :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 11. ianuarie 2015, 15:50

Dane, inteleg ca vrei sa dai un exemplu de ce NU trebuie facut da` nu era cazul sa dai si link-ul catre anunt... mai tenteaza dreq pe cineva... :rizi: .
(l-am sters)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

51

duminică, 11. ianuarie 2015, 15:55

Dane, inteleg ca vrei sa dai un exemplu de ce NU trebuie facut da` nu era cazul sa dai si link-ul catre anunt... mai tenteaza dreq pe cineva... .
(l-am sters)
...... avea numarul de telefon.............poate-l voiau cei de la ANPA ............. :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 11. ianuarie 2015, 15:58

...... avea numarul de telefon.............poate-l voiau cei de la ANPA .............

Adevaru-i ca am putea trimite un email la ANPA si Politia din Cluj... tre` sa ai ceva tupeu sa vinzi asa ceva pe un site public... sau tre` sa fii foarte "redus", ca sa nu zic mai urat. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 11. ianuarie 2015, 16:43

...oare legea interzice comercializarea acestor "unelte" sau numai folosirea lor ?
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

54

duminică, 11. ianuarie 2015, 18:32

Io tot nu inteleg de ce autoritatiile nu intervin mai des, chiar si la pozele de pe FB, sau videouri pe Youtube. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:01

...oare legea interzice comercializarea acestor "unelte" sau numai folosirea lor ?


ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 23 din 5 martie 2008
ART. 64
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu amendă şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între un an şi 3 ani:

k) producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament;

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:04

Io tot nu inteleg de ce autoritatiile nu intervin mai des.

Eee nu stii... ti-as spune eu dar mi-e ca dup-aia tre` sa-mi sterg postarea din motive de exprimare vulgara... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

57

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:07

Zoran,

tu nu intelegi altceva !
care autoritati?! cine vrei sa intervina?!
braconajul si furtul sunt infractiuni asa zise minore si pe nimeni absolut NIMENI nu intereseaza asa ceva decat in masura in care se pot alege cu ceva peste, bani, beficii de alta natura sau obligatii diverse menite sa ii favorizeze.
asta este profilul functionarului public in ROMANIA si implicit acesti indivizi sunt cei care reprezinta autoritatea locala sau statala.
in general la infractiunile de braconaj se da cu NUP (neinceperea urmaririi penale) in dosare asa ca nici cei care mai vor sa aplice legile nu mai au tragere de inima atata timp cat nu pot face mai nimic.
incearca sa intelegi ca in tara asta nu exista autoritati decat pentru cei care sunt tampiti si mai muncesc legal, sunt inscrisi in sistem si platesc taxe peste taxe.
in fine, oricum nimeni nu prea intelege aceste aspecte vazute din afara.

parasuta si celelalte scule inventate de om pentru a prinde cat mai mult peste nu vor disparea si se vor extinde ca un flagel din ce in ce mai mult peste tot, in toata europa si nu numai.
singura posibilitate de a mai putea stopa si diminua acest flagel este interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare si o campanie intensa pe tema asta
cand in urma cu cativa ani discutam si semnalam pe alte siteuri ca aceasta problema nu este numai a noastra a celor care pescuim pe Olt si alte ape care sunt deschise pescuitului comercial, multi au replicat ca nu este adevarat ca este strict problema noastra ca noi trebuie sa intervenim si sa ne spalam pe cap cu ea pt ca la ei nu o sa ajunga asa ceva vreodata, nuuu, ei sunt oameni civilizati si foarte educati!!!
imi pare rau de apele si pestii din aceste zone afectate, dar nu pot decat sa ma bucur pentru faptul ca am avut dreptate - nu exista nicaieri in lume, padure fara uscaturi si niciodata o problema aparuta intr-o zona nu sa limitat doar la acea zona, intodeauna sa extins!
anul trecut in vacanta in Grecia, in timp ce faceam scufundari pe langa niste stanci am intalnit un roman care pescuia cu ?! PARASUTA!!!

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

58

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:13

...oare legea interzice comercializarea acestor "unelte" sau numai folosirea lor ?


ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 23 din 5 martie 2008
ART. 64
Următoarele fapte constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu amendă şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între un an şi 3 ani:

k) producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament;
La Sibiu, cred ca se pescuieste la stationar in proportie de 99% cu asa ceva.Cred ca alineatul ala trebuie scos din ordonanta.Doar e vocea majoritatii nu? :rizi: In fine,la Turnu pe pod si sub zilnic sunt intre 30-50 de pescari ce folosesc acum furnicuta si prind kg de scobar.Nu intereseaza pe nimeni,in fond e tot vocea majoritatii,nu?Asa ca de ce sa vrem sa schimbam ceva.Singura solutie ar fi sa se termine odata tot pestele asta si poate apoi se vor destepta...desi sincer am ceva indoieli.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

59

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:15

Io tot nu inteleg de ce autoritatiile nu intervin mai des,
Bine ca mai intervin din cand in cand!
Chiar acum vorbeam cu un utilizator al forumului care ,mi-a dat o info:
braconier prins la mraconia - YouTube

Cica de-atunci zona e linistita dpdv al plasarilor...deci se poate :apl:
:noroc:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

60

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:58

Ce ma ingrijoreaza si mai tare e faptul ca tot mai multi pescari pe care ii stiam ,, oameni seriosi'' apeleaza la nenorocirile astea.
acum ceva timp, nu mult in urma, am vb cu un cunoscut care stiam eu ca pescuieste legal si frumos si spre surprinderea mea, in timp ce ii injuram de mama focului pe ,,parasutistii'' si le doream numai ,,de bine'', acesta foarte senin imi spune ca si el foloseste parasute...
mai exact se duce la pescuit, pescuieste legal prima data, dar daca nu prinde nimic scoate parasuta sa-si faca macar de o tigaie ca doar nu a batut atatia km pana la locul de pescuit ca sa se intoarca cu mana goala...
mi-a venit sa il scuip...
Nihil Sine Deo

Subiecte asemănătoare