Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 23. mai 2013, 18:59

Asteptam feedback din partea moderatorilor.
:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 24. mai 2013, 07:46

Oameni buni, prieteni de pescuit...personal, sunt un tip extrem de corect in privinta legilor, ce ai voie si ce nu. Naaa, sa nu exagerez, destul de "corect". Si ca sa nu sar gardu' prea mult, cit de corect este posibil!
Mai conduc si eu cu o bere la bord...periculos tare! Am mai dat si eu la japca, in Spania (acu' 13 ani), unde este un stil de pescuit inca admis si permis, gasindu-se ancore mari de cumparat cu plumb turnat pe tija. Eh, cu toate astea, sunt convins ca sunt copil mic la stiluri si metode de braconaj, iar cei ce intradevar braconeaza sunt bine pusi la punct, si nu avem de ce sa ne ascundem. De ex, la fel ca si spinningul, "japca" mi s-a parut prea grea si obositoare. Asa ca am trecut la plutarit, iar rezultatul: 16 chefali in 2 partide de pescuit. Prietenii din Stuttgart, care sunt si ei aici, au luat la japca in 5 insi 2 bucati :gandesc:

Personal ma consider mai periculos ca ei :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 24. mai 2013, 14:48

:rizi: Tare de tot..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 24. mai 2013, 14:54

da :doarecapu: ... tare de tot :gandesc:

si zici ca si nemtii dau la japca. nu am dat in viata mea la japca si ma ingrozesc cand ma gandesc la ceea ce se intampla sub apa in momentele alea.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 24. mai 2013, 14:55

Am mai dat si eu la japca, in Spania (acu' 13 ani)


De aia il interesa pe Zoran despre parasuta :rizi: :rizi: (gluma)
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 24. mai 2013, 21:36

da :doarecapu: ... tare de tot :gandesc:

si zici ca si nemtii dau la japca. nu am dat in viata mea la japca si ma ingrozesc cand ma gandesc la ceea ce se intampla sub apa in momentele alea.


Anem, aia a fost acuma 13 ani, cind toti aici pe Ebro faceau asa. Am dat de citeva ori, si m-am lasat. Nu-i nici ok, si nici nu-mi place efortul imens pe care trebuie sa-l depui!

Chiar si astazi au fost pescari pe pontoane care dadeau la "grebla".
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 24. mai 2013, 21:47

Pe Ebru sa dadea la grebla??Am inteles bine??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 24. mai 2013, 22:21

Da Gigi, pt a prinde chefali, repede si in nr mare... Pt pescuit la somn si pt mare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

29

vineri, 24. mai 2013, 23:39

Ce ar fi sa deschideti un topic despre "braconaj" sau "branconaj"...ce inseamna braconier.... si cum se poate "stopa" acest "fenomen ", fenomen care in zilele noastre a luat o amploare nemaiintalnita pana acum.... cel putin eu de cand pescuiesc nu am vazut atatia " pescari sportivi" ca in ultimii doi -trei ani ... un topic ceva de gen "Metode si idei de a stopa braconajul" ...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 25. mai 2013, 07:35

Ce ar fi sa deschideti un topic despre "braconaj" sau "branconaj"...ce inseamna braconier.... si cum se poate "stopa" acest "fenomen ", fenomen care in zilele noastre a luat o amploare nemaiintalnita pana acum.... cel putin eu de cand pescuiesc nu am vazut atatia " pescari sportivi" ca in ultimii doi -trei ani ... un topic ceva de gen "Metode si idei de a stopa braconajul" ...


Avem un subiect asemanator, aici: Daca ati surprins braconieri ce ati facut?

Si se pare ca singura solutie este una pe timp indelungat, sub aceasta forma: Asociatie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 26. mai 2013, 11:51

vezi Pescuitul pentru toti din Martie-Aprilie 2013,

Miscarea nationala antibraconaj

WWW.miscareaantibraconaj.ro

deci lumea se agita, asta este un semn foarte bun!!!

Fir intins!

32

duminică, 26. mai 2013, 19:26

vezi Pescuitul pentru toti din Martie-Aprilie 2013,

Miscarea nationala antibraconaj

WWW.miscareaantibraconaj.ro

deci lumea se agita, asta este un semn foarte bun!!!

Fir intins!


Da stiu siteul respectiv si chiar am vorbit cu Dl. "STEFAN" de cateva ori la telefon... insa "o randunica nu face primavara"... sunt nevoie de mult mai mult decat un site si cateva actiuni pe plan local... in primul rand ar trebui "infestat cu virusul pescuitului " pe cineva din parlament -guvern care sa "modifice legile" ca in momentul de fata sunt cum sunt si chiar daca vrei sa faci ceva nu poti... ca sa efectuezi control pe malul apei chiar si in timpul prohibitiei ai nevoie de un agent ANPA care este unul singur la 2-3 judete, de un politist, de cel putin 1 jandarm, iar aceasta echipa fiind insotita si de reprezentantii asociatiei care au in concesiune portiunea respectiva... pana se aduna toti ... trece anul... am incercat dar nu ai cu cine ... am zis ca oferim masina si combustibil ca deh e criza si macar odata, o zi pe saptamana sa mergem ...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 26. mai 2013, 19:38

pentru inceput cred ca daca facem poze si le publicam , chiar daca numai pe forumuri e ceva.
Sa intri cu ei in discutie nu are nici un rost pentru ca dai de necaz , majoritatea braconeriilor sint implicit si agresivi.
Eu le-as face poza , cu data , zona in care s-a intimplat si-as trimite la politie , respectiv filialei, nu cred ca isi permit sa ignore doveziile la nesfirsit.

34

duminică, 26. mai 2013, 19:53

Poze si filmulete se pot face cu miile... youtubul si alte siteuri sunt pline cu asemenea materiale insa ca sa poti sa faci ceva "legal" trebuie sa "prinzi in flagrant" altfel nici o sansa... noi am incercat sa facem echipaje din voluntari si sa intrebam pescarii de "permise si de pescuit mai ales la stationar "... desi am fost politicosi cu toata lumea in "scurt timp" a aparut un echipaj de la politie si ne a legitimat pe NOI ca de ce hartuim pescarii, nu avem nici un drept...deocamdata am primit "doar avertisment" si ne au luat datele cand am zis ca facem treaba lor si in loc sa se ocupe de noi sa legitimeze" pe bieti pescari care pescuiesc la stationar" cu zeci de lansete desi suntem in plina prohibitie ...

35

luni, 27. mai 2013, 22:34

Ieri am facut o partida de pescuit cu un prieten pe un cot mort al tarnavei mari in zona Bratei.
A venit ploaia si am adunat betele ...in drum spre masina vad 2 pescari de varsta mea pescuiau cu parasuta asta .
Ma duc si eu sa vad despre ce e vorba si raman prost!
Cer informati despre stilul respectiv si primesc urmatoarele informati :-
-Se gaseste de vanzare in piata la rusi si costa 15 lei!
- Merg acasa in fiecare zi cu 4-5kg de peste!

Am stat vre-o 20min langa ei si imi explicau cat de buna este "montura' si ce randament bun da!
Prima lansare ,cade parasuta in apa mulineaza 2-3m de fir apoi aseaza batul pe suport ...dupa 2 minute misca varful lansete-i ...mulineaza relaxat,pac un scobar la 600-700grame saracul chinuit si imbarligat in plasa aceea.....ma ia disperarea si tot felul de ganduri negre imi treceau in cap:)) nu stiam pe care sa il arunc in apa primul si sa le rup batul pe spate :)):))) da-r apoi imi trece repede paranoia cu gandul ca poate am sa mai merg pe acol la pescuit si dau de ei :))
Am incercat sa le explic ca ii braconaj si ca pot face inchisoare din cauza asta iar raspunsul lor a fost clasic:" Ma doare-n p""a !
Le-am explicat ca prin acesta metoda ranesc pestii si nu-i sportiv deloc iar raspunsul a fost la fel : Ma doare-n p;;;!
Imi pare rau ca nu am filmat sa ii pun pe forum! :doaaamne: :doaaamne:

36

marți, 28. mai 2013, 08:17

in 2-3 ani dispare scobarul in zona aia
scula asta face ravagii in pestii de card (banc), dar nu numai.
indivizii aia fac parte din categoria celor 80% dintre pescari si din paate din populatia romaniei, inculta si fara educatie, cu un spirit neanderthalian, la care totul se reduce la deja clasicul "ma doare in pola"
ei bine eu unul chiar i-as face sa ii doara acolo, taindu-le respectivul accesoriu si in acest fel reducand sansele de inmultire al acestor cercopiteci.
filmand nu rezolvam nimic, cum am mai spus pe Olt este deja anormal sa nu ai in dotare asa ceva :nervos:
trebuie lovit si in comerciantii care vand asa ceva - legea interzice comercializarea plaselor

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 25. iunie 2013, 18:55

Este braconaj 100 la 100. Sau depopulat rauletele de peste cu aceasta metoda. La inceput cand a aparut am zis ca asa fac rost de obleti pt. momeala la salau, dar daca?????, din pacate la romani a prins chestia cu dar daca!!!!, si se face jaf cu aceasta metoda.
Locurile mele ascunse privirilor aproape ca au fost depopulate cu salbatica parasuta, din 2009, pana in 2013 capturile scazand la 1/5 aproximativ, in timp ce localnici "pescari cu parasute" filtrau micile raulete, acu cativa ani pline de peste, incredibil foarte multi cleni peste kil. acum nica!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 25. iunie 2013, 18:59

Am devagat de la subiect.
PREFER PRIMA POZA, cu riscul ca din spate liceu din fata muzeu.
mg

BruMareL

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 2. iunie 2013

Locație: loc. Onesti jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 4. iulie 2013, 00:48

NU stiu cum este pescuitul cu aceasta plasa, dar eu am incercat asa ceva acum cateva luni cand pescuiam la Salau si am ramas fara pestisori. Nu am prins nici un peste cu ea, acum vad ca unii discuta ca se pot prinde cantitati mari cu ea. Posibil, dar cred ca aia este o plasa mult mai mare, ca nu vad cum cu o plasa de 1 m lungime se pot face asemenea capturi. Atunci ca sa nu ma intorc acasa 60 km i-am dat un salau la 1 kg unui satean ce pescuia cu napatca sa i-mi prinda niste obleti. Cred ca nu ma pricep eu la braconat ........ Una peste alta nu genul asta de activitati piscicole lasa raurile si baltile noastre fara peste , ci insuri pescuitul legal, dar industrial pe raurile interne, unde pe timpul militiei nu exista asa ceva. Baietii scot autorizatie de 50 Tone, la care adauga far bon fiscal un minim de 100. Asta anual, la care se adauga natural si pescuitul satenilor din apropiere, care pe unii sincer nu ii pot acuza ca faca asa ceva din simplu motiv ca NU AU DIN CE SA TRAIASCA . Nu ii apar dara ata timp cat burat le este goala sunt nevoiti sa faca asa ceva. Partea nasoala este ca nu sunt fortati pescarii autorizati cu plase sa populeze inapoi cu o cantitate de peste in cota cu ce au scos. Eu nu sunnt pescar de genul CACH%Release, dar mi se pare aberant totusi sa pui in tigaie un exemplar de peste 10 kg, eu personal nu mananc crap mai mare de 5 kg, si nici mai mic de 1 kg. daca sar elibera pestii mari in functie de specie cred ca se poate revogora incet si sigur piscicultura in romania.

milan

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 4. august 2013, 21:37

parerea mea ca pescuitul cu parasuta e ca pescuitul cu plase,pripoane etc!!!!!!!!!! lasa ne

Subiecte asemănătoare