Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 4. martie 2012, 09:28

Carabine ce țin 80 kg: da, sau ba?!



Acum o luna mi-am cumparat pachetelul de carabine ce se vede in atasament. As vrea sa va intreb, le-ati folosi la pescuit de somn, sau nu?
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • carabine.jpg (70,16 kB - 105 ori coborit - ultima oara: 13. octombrie 2022, 11:24)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 4. martie 2012, 14:34

Eu încerc să folosesc pe cât posibil, mai puține noduri și accesorii la pescuitul somnului. Am văzut ce poate și ce forță are. O cunostinta de-a mea a folosit la spining ceva asemanator pentru a schimba mai usor shadurile si a scapat un somn de toata frumusetea. Dupa cca. 30 min. de dril a cedat carabina. Ar fi bine sa le faci o proba în prealabil.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

3

duminică, 4. martie 2012, 16:16

am folosit si folosesc in continuare acest tip de agrafe, dar la pescuitul stiucii.
personal imi par mult mai rezistente decat clasicele DouLock, insa la pescuitul somnului nu am folosit niciodata, mai precis am folosit dar nu am prins somn atuncea cand am folosit.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 4. martie 2012, 19:55

Le am si nu au cedat pana acum. Mi se par ok.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 5. martie 2012, 03:38

Parca as folosi doar vartejul, cum am mai folosit la crap, binenteles, cu alta rezistenta, dar somn asa de mare sa plece din vartej n-am prins!! Ceea ce nu este exclus de azi inainte :zambet: :zambet: !!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 5. martie 2012, 09:47



Acum o luna mi-am cumparat pachetelul de carabine ce se vede in atasament. As vrea sa va intreb, le-ati folosi la pescuit de somn, sau nu?


acelasi tip de agrafe folosesc si eu doar ca sunt de la Owner, Tubertini si niste chestii care se produc pe plan local ... atat ca cele folosite de mine nu au vartejul ala, care nu prea are nici un rost pescuind in cea mai mare parte cu voblere ...

pana sa folosesc tipul asta de agrafe am folosit duo-lock dar am avut destule surprize din partea lor (deschise sau efectiv indreptate) dar intr-adevar nu erau tocmai adaptate pescuitul somnului. si acum mai folosesc duo-lock tot timpul exceptie facand somnul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 5. martie 2012, 12:13

M-am gandit ca ar fi interesant sa aflati si voi, ca nu ne putem baza intotdeauna pe ce scrie pe pachetele.
Eu am incercat sa trag de ele sa vad daca rezista. De fapt, n-am tras, ci m-am lasat pe sapate. Am legat un capat de forfah de 2 mm de remorca si carabina, o alta bucata de forfah (ca. 7 - 8 metrii) am infasurat-o pe un lemn si am agatato de inelul vartejului. O parte din greutatea mea s-a dus perpendicular spre pamint, cealalta parte, prin forfah a tensionat virtejul. N-am ajuns la 60° cu solul, a pocnit vartejul si a venit spre mine ca din pusca, zdrelindu-mi pielea de pe mina stinga pina la os.
Nu cred ca am exercitat mai mult de 40 de kg, adica jumatate din greutatea mea si acesta a cedat.
Nu stiu ce sa zic, dar acuma nu mai am incredere in carabinele acestea si am decis sa-mi iau in viitor doar carabine de tractiune maxima, sau cel putin de 100 de kile.

La un alt stil de pescuit la somn, cum ar fi spinningul, unde se folosesc fire de 60 - 80 lbs, sunt precis mai mult decit ok, dar la stationar nu le voi mai folosi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 5. martie 2012, 12:23

E adevarat ca ce scrie pe etichete nu corespunde adevarului. Totul este sa nu cedeze la tractiuni ridicole. Daca tin 40-50kg pentru mine sunt aproape ok.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 12. martie 2012, 17:46

Fara noduri

Eu nu am niciun nod intre carlig si mulineta, folosesc un artificiu pt opritor la plumb din izoler band. Dupa ce fac 2 bucle trec de doua trei ori izolerul din vinilin.IN caz ca e peste mare(in caz), izolerul se va sectiona si va ramane firul liber, plumbul ducandu-se pana in carlig, astfel nu am niciun nod pe fir.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 12. martie 2012, 19:28

Eu nu am niciun nod intre carlig si mulineta, folosesc un artificiu pt opritor la plumb din izoler band. Dupa ce fac 2 bucle trec de doua trei ori izolerul din vinilin.IN caz ca e peste mare(in caz), izolerul se va sectiona si va ramane firul liber, plumbul ducandu-se pana in carlig, astfel nu am niciun nod pe fir.


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 12. martie 2012, 20:36

Eu nu am niciun nod intre carlig si mulineta, folosesc un artificiu pt opritor la plumb din izoler band. Dupa ce fac 2 bucle trec de doua trei ori izolerul din vinilin.IN caz ca e peste mare(in caz), izolerul se va sectiona si va ramane firul liber, plumbul ducandu-se pana in carlig, astfel nu am niciun nod pe fir.

Folosești această metodă la monofilament ? :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 12. martie 2012, 20:40

Folosești această metodă la monofilament ?
Nu am pescuit niciodata cu fir textil, este scump, 0,7 colac de la rusi din hale.Sper sa cumpar macar pt o lanseta ,as vrea sa invat sa dau la clonc.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 12. martie 2012, 21:14

as vrea sa invat sa dau la clonc.

Și eu )))))))))))
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

14

luni, 19. martie 2012, 23:42

La treaba!!! :noroc: