Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

sâmbătă, 18. mai 2013, 16:29

mai baieti, din ce spuneti voi aici, Ungaria asta pare un balaur cu multe capete si tranzitarea ei este o aventura - cam cum era Bulgaria cu ceva ani in urma.
pai cum ramane cu civilizatia vestica si cu politistii incoruptibili care isi fac treaba?
nu cumva Romania NOASTRA, este cu mult mai sigura din puctul asta de vedere?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 18. mai 2013, 17:02

Romania este mai sigura din multe puncte de vedere decat vestul...Dar de ,aia sunt civilizati si atunci le ducem flori la altar :rizi: Si nu ma refer aici la Ungaria sau la emigranti in acele tari supercivilizate ,dar pline de vicii ...Oamenii sunt ...oameni!Nu mai departe de furtul bijuteriilor de la Cannes de acum doua zile .Sa nu-mi ziceti ca erau romani si aia! Sau unguri...Acum 10 ani cand au inceput romanii sa plece masiv in Italia si au inceput ,cica si furturile am invatat diferenta dintre hotii romani si cei italieni: romanul iti fura casetofonul din masina ,italianul iti fura masina ! Romanul deschidea usa cu chei sau speraclu, pe cand italianul o distrugea efectiv si apoi intra! Am vazut doua "secvente " de film italian: o piata inconjurata de carabinieri inarmati pana in dinti si un elicopter de carabinieri coborat direct pe o autostrada blocata cu masini blindate tot de carabinieri .Nu cautau romani cu siguranta!

Legat de Ungaria ...nu am avut neplaceri, insa recunosc ca incerc sa tin ochii "deschisi" in autostrada :bravo:

Ps:Adi actiunea din filmul "Fast and Furios" nu se desfasoara nici in Ro nici in Hu ...Desi in Ro a fost o perioada cand s-au inspirat din acel film,parca acum vreo 2-3 ani :doarecapu:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 18. mai 2013, 18:36

Nu sustin ideea ca Ungaria este"vestul salbatic' ci doar am atras atentia asupra unor fapte petrecute in Ungaria,cu politisti unguri.De fapt a fost singura data cand am fost oprit de politie desi am intalnit de zeci de ori controale radar.In rest nu am avut probleme si mi-am vazut intodeauna de drum.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 18. mai 2013, 19:51

NU am de gand sa prezint vreo intamplare petrecuta pe sosele din Ungaria sau din alte tari.Vreau sa-l felicit ADI pt.topicul deschis,astfel de cazuri petrecute si postate pe forum ne sunt de un mare ajutor.Multumim ADI.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 18. mai 2013, 23:03

Da, sint de acord cu subiectul topicului. Chiar azi am citit pe un site unguresc, ca politia din Ungaria atrage atentia asupra metodelor de furt amintite mai sus.
Din pacate asta e trista realitate, dar cu putina atentie ne putem apara de cazuri asemnatoare.
Eu personal nu am avut experienta de asa ceva, desi umblu destul de des pe autostrazi din Ungaria. Dar e adevarat ca posed o masina modesta, cu numar de Hu, sigur nu sunt si voi fi tinta unor asemenea infractori.
Parerea mea, e ca este foarte gresit sa generalizam. Deci nus sunt deacord cu propunerea sa treci prin Ungaria fara oprire, sau sa te opresit doar in Austria.
Autostrada nu e joaca, trebe sa fi vigilent. Daca esti obosit si ai nevoie de putin somn, e bine sa parchez in statii iluminate bine, si daca e posibil la benzinarii instalate cu camere. In rest daca o masina are nevoie de ajutor pe autostrada, sigur va fi ajutat de autoritati. Orice incercare asemanatoare e suspet, si eu sigur nu voi opri doar in parcari.
Nici cu politia din Ungaria nu am experienta proasta. Cine umbla mai des in tarile invecinate, stie ca politia din Austia,Croatia sau chiar si in Bosnia este mult mai severa.
Depasesti cu putin limita in viteza si poti plati foate scump.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 18. mai 2013, 23:25


Parerea mea, e ca este foarte gresit sa generalizam. Deci nus sunt deacord cu propunerea sa treci prin Ungaria fara oprire, sau sa te opresit doar in Austria.
Autostrada nu e joaca, trebe sa fi vigilent. Daca esti obosit si ai nevoie de putin somn, e bine sa parchez in statii iluminate bine, si daca e posibil la benzinarii instalate cu camere. In rest daca o masina are nevoie de ajutor pe autostrada, sigur va fi ajutat de autoritati. Orice incercare asemanatoare e suspet, si eu sigur nu voi opri doar in parcari.


Ai perfecta dreptate, nu trebuie sa generalizam, ticalosi ce fac jafuri si furturi le au toate popoarele, cred ca e bine sa vorbim de lucrul asta asa ca sa fim mai atenti pe unde oprim prin parcari si cu cine interactionam si aici nu ma refer numai la Ungaria, ci la mai multe tari de tranzit.Iar daca esti obosit, trebuie neaparat sa te opresti, stim cu totii cat de periculoasa e oboseala la volan.

27

duminică, 19. mai 2013, 10:04

sigur ca da, NOI NU trebuie sa generalizam,
dar ALTII DA :drac:

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 19. mai 2013, 15:13

eu cu acest topic nu am vrut decit sa atrag atentia de ceea ce se intimpla pe autostrazi care pot fi oriunde,
am sa incerc saptamina care vine i-au contact cu ADAC (Clubul autombil. germani) si sa-i informez despre aceasta stare de lucruri..
cu politia maghiara am avut in trecut de lucru, dar am fost si eu vinovat, viteza prea mare, sau n-am aprins farurile samd., acum mi s-a parut insa ca nu m-ai sint
asa prezenti ca in trecut, poate asta ar fi motivul pentru care acest indivizi isi fac de cap.

Subiecte asemănătoare