Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 15. mai 2013, 17:32

Autostrada in Ungaria

Salut prieteni,

recomand tuturor celor care merg cu masina prin Ungaria, spre Viena, max. vigilenta
am parcurs acest drum de peste 100 de ori in decursul aniilor, dar ce am patit acuma la intoarcere inca nu mi s-a intimplat.
M-am intors simbata in data de 11.05. si dupa Budapesta mai intii s-a luat un Audi A4 argintiu dupa mine si imi face semne disperate sa opresc
ca chipurile am ceva la masina..n-am oprit, am dat gaz si am scapat de ei..l-a al doilea stop (pentru fete) , eu stind la masina se apropie un tinar bulgar de mine
cu o harta in mina (romaneasca :soc: ) a Europei si ma roaga sa-i arat drumul spre Milano ?!, in timp ce eu ma intorc cu spatele, masina era cam la 4 m de mine
mai vine unul care cica vorbea la handy si cu cealalta mina incearca sa-mi deschida usa la masina, din fericire am observat la timp, am facut un salt la masina si tipul
s-a carat , si dupa putin timp a plecat si cel cu harta si au taiat-o din parcare,

Deci:
-nu opriti pe autostrada , daca masina nu are nimic
-nu lasati masina nesupravegheata, daca sinteti singur incercati sa opriti numai la parcari mari unde este multa lume ..treburile ar trebui sa le faceti in Austria..
-un spray cu piper in masina n-ar fi rau,
-nr de telefon de la politie

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 15. mai 2013, 17:50

evitam cat de mult putem sa oprim prin Ungaria (de regula am reusit sa trecem fara oprire) si sub nici o forma in alte parti decat prin parcari mari, cu benzinarie, de regula pline de oameni si cu masina lasata tot timpul cat mai expusa ...

o singura data am oprit intr-o parcare dintr-aia cu buda si vreo 2 masute unde la un moment dat au parcat vreo 2 dubite de tigani langa noi. cand au inceput sa iasa indivizii din masini stateam si ma miram cum naiba au reusit sa intre toti acolo. am oprit in locul ala din cauza pisici care era prin iarba sa isi faca nevoile iar unul dintre puradei a incercat sa "socializeze" cu el ... ala se pare ca i-a atatat si pe ceilalti care au inceput sa se agite pe acolo de la un moment dat in disperare de cauza am luat matul la modul cel mai rapid, am intrat in masina si ne-am tirat la modul cel mai urgent cu putinta.

Ungaria este portiunea de drum de care nu stim cum sa scapam mai rapid din cauza personajelor cu care te poti intalni pe traseu (si aici nu vorbesc de maghiari)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 15. mai 2013, 18:29

datorita militienilor maghiari eu tranzitez ungaria numai noaptea.decand sau "legat" ungurii de autostrada sloveniei timpul necesar tranzitarii este de cca +/- 4ore.nu cumpar nimic din benzinarii pt ca nu am avut niciodata forintzi iar daca platesti cu euro risti sa platesti o cafea ca pe dorobanti.rovigneta o cumpar din romania de la benzinariile mol si costa 47/50 lei,in functie de cursul euro.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 15. mai 2013, 20:05

Am strabatut de mai multe ori autostrada spre Budapesta,dar pana acum nu am avut probleme.Este adevarat ca am incercat sa fiu cat mai precaut si am oprit doar in parcarile mai mari,pline cu oameni.Am avut si eu ocazia in cateva randuri sa vad masini cu numere straine-in general microbuze-din care coborau o gramada de romi dintre bagajele cu care era tixita masina,dar nu am asteptat sa vad ce se intampla pentru ca am plecat cat mai repede.
In ceea ce-i priveste pe militienii unguri,cel putin cei din localitatile mici,sunt pusi pe capatuiala ca si ai nostri ,ba uneori mai este si cate unul din echipaj care o rupe pe romaneste si face pe translatorul,sarindu-ti in "ajutor"( ca sa sti chipurile cat trebuie sa dai ca sa scapi mai usor). :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 15. mai 2013, 20:24

Eu merg in Ungaria de multe ori pe an la pescuit, in trecere spre alte destinatii cat si la cumparaturi in Szeged.
N-am avut probleme cu nici un politist dar nici n-am incalcat vreo regula... si apropo de asta, din 10 masini care depasesc viteza legala de la granita pana-n Szeged (30km), cel putin 6 is romani si 2 is nemti. :)
Pe autostrada in Ungaria ca dealtfel oriunde in alta parte nu opresc decat la benzinarii pt. ca altundeva n-am de ce... poate daca as avea vreodata probleme cu stomacu` da` pana acu` n-a fost cazu`. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

miercuri, 15. mai 2013, 20:31

In ceea ce-i priveste pe militienii unguri,cel putin cei din localitatile mici,sunt pusi pe capatuiala ca si ai nostri

Daca mergi la Budapesta...nu prea ai de-a face cu localitatile mici...(te urci la Mako pe autostrada).Eu unul nu am patit sa ma opreasca "aiurea" vreun politist ungur, si nici n-am auzit sa te vaneze.E drept ca mai erau cu radarul, dar asta este oriunde in lume.
In ceeace priveste banditii.....am auzit din surse sigure urmatorul caz: A oprit X la motel in HU sa se odihneasca (masina skoda octavia pe firma)....dimineata e sunat de la firma din RO sa vada daca mai este masina in parcare ..... :soc: .Norocul lor a fost ca la un control de rutina pe autostrada (aproape de granita cu Ucraina), cei doi ucrainieni care furasera masina n-au putut prezenta actele si asa au fost prinsi.(ati auzit in RO ca politia sa aiba aceasta performanta?)...si asa masina s-a repatriat.
Atentie mare...odata e ca niciodata!
:noroc:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 15. mai 2013, 20:38

Nici eu nu depasesc viteza legala si nici nu incalc regulile de circulatie,mai ales ca amenzile sunt destul de usturatoare la ei.
Dar am avut parte de un episod cu militienii din prima localitate maghiara dupa frontiera,care m-au oprit la ora 4 dimineata si constatand ca am totul in regula,se tot invarteau pe langa masina doar vor gasi ceva.Si da,pana la urma au gasit,nepoata mea care dormea intinsa pe bancheta din spate fara centura si pe care au trezit-o sa-si puna centura(iar pe mine m-au "amendat"-citeste si-au luat dreptul).

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 15. mai 2013, 22:05

Pai voi astia cu nr de Ro, aveti imunitate! :rizi:

Adi, prin 1996 am oprit in prima parcare cu benzinarie din Ungaria, cind mergeam spre Ro. Am facut cu schimbul sa mergem la WC, cind am venit am auzit un sisiit. Am intrebat-o pe Gabi daca a fost cineva la masina, si mi-a zis ca s-a oprit unul gras si sa aplecat, probabil ca sa se lege la siret... Roata era intzepata. Am tras in fata usii la peco, am intrat inauntru si Gabi l-a recunoscut pe tip. Am rugat sa vina seful de statie si sa cheme politia. :gandesc: A iesit cu scandal, a vrut sa ne dea afara din peco, dar n-am plecat. Tziganu' a scos o sula din buzunar si nea amenintat, a facuto pe Gabi curva si mincinoasa, sau mai adunat vreo doi, dar nimeni de acolo nu a intervenit pt noi. Am asteptat sa plece, am schimbat roata in fata usii de la peco (era vreo 11 noaptea, iti dai seama c-am fost cu masina plina ochi!), si apoi am plecat. Nu dupa mult timp s-a desprins o masina de pe marginea autostrazii si nea urmarit o perioada. Dar, vazand ca nu mai opresc, au tras iara pe dreapta.

Eh, din astea mai sunt multe... exact aceasi faza, dar ne-observata, si venind sa dea o mana de ajutor pe autostrada, i-au golit de bani si de pasapoarte.

Alta cunostinta, din Ro, a venit in Germania sa-si cumpere o masina. Masina cu care era avea nr de Germania :doarecapu: In Ungaria se opreste intr-o parcare sa traga un pui de somn... Fiind ziua si cald, a lasat geamul intredeschis. S-a trezit dupa vre-o 6 ore, buimacit, ametit si cu dureri de cap. Banii ioc (vreo 9 mii de marci), acte ioc, masina cotrobaita... a fost "adormit" in timp ce dormea cu ceva sprayuri, si hotii au putut sa-si faca de cap in ziua mare.

Si cind am fost prima oara in Spania la pescuit, in 2000, si acolo misunau pe autostrada cu facut de semne sa opresti, faruri din spate si din fata alta masina punea frane... :nervos:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 15. mai 2013, 22:16

Pai voi astia cu nr de Ro, aveti imunitate!
Eh, nu-i vorba de asta da` cand te duci sa traiesti in "jungla" tre` sa ai o oarecare siguranta ca esti capabil sa traiesti acolo... normal ca pe nemti ii "decimeaza"... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 15. mai 2013, 23:18

Ce povestiti voi aici vad foarte frecvent pe Valea Oltului, in special la limita de judet intre Sibiu si Valcea.
In general o masina cu numere de alta tara e bagata jumatate in sant si 1-2 barbati imbracati frumos la costum, cu tenul bronzat bine (din nastere) fac cu mana diperati cerand sa opresti.
Am vazut de multe ori soferi care au cazut in capcana acestor nenorociti.
Ma surprinde ca politia e oarba; sau nu au timp fiind ocupati cu statul in boscheti la limita de viteza in sate fara case, fara pietoni, dar unde restrictia de 50km/h guverneaza peste coclauri...

Ce mi se pare trist , e faptul ca poate cineva (poate fi chiar unul dintre noi) are cu adevarat nevoie de ajutor si ti-e frica sa opresti de teama sa nu dai peste vreun tampit care te jefuieste.
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 16. mai 2013, 05:32

Ce mi se pare trist , e faptul ca poate cineva (poate fi chiar unul dintre noi) are cu adevarat nevoie de ajutor si ti-e frica sa opresti de teama sa nu dai peste vreun tampit care te jefuieste.


Nu prea cred ca unul dintre noi sa stea pe margine drumului si sa dea din maini ca disperatu', cind are celular in buzunar :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

vineri, 17. mai 2013, 17:04

Ce povestiti voi aici vad foarte frecvent pe Valea Oltului, in special la limita de judet intre Sibiu si Valcea.
In general o masina cu numere de alta tara e bagata jumatate in sant si 1-2 barbati imbracati frumos la costum, cu tenul bronzat bine (din nastere) fac cu mana diperati cerand sa opresti.
Am vazut de multe ori soferi care au cazut in capcana acestor nenorociti.
Ma surprinde ca politia e oarba; sau nu au timp fiind ocupati cu statul in boscheti la limita de viteza in sate fara case, fara pietoni, dar unde restrictia de 50km/h guverneaza peste coclauri...

Ce mi se pare trist , e faptul ca poate cineva (poate fi chiar unul dintre noi) are cu adevarat nevoie de ajutor si ti-e frica sa opresti de teama sa nu dai peste vreun tampit care te jefuieste.


nu am mai vazut cam demult acei indivizi in zona, dar asta nu inseamna ca au disparut - atentie in continuare (de regula cer motorina pt mercedesul lor de enspe mii de euro care a ramas in pana :) )

trist dar adevarat, este societatea in care traim si catre care ne indreptam, - legea junglei si fiecare pt el :zid:

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 17. mai 2013, 19:58

eu m-am hotarit, la urmatorul drum spre Ro, o sa am un spray de piper la mine asta in cazul ca
nu am destui cai..

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 17. mai 2013, 20:43

O alta varianta este sa pleci din Germania la 3~4 dimineata, si sa traversezi Ungaria ziua. Spre seara esti in Ro si nici nu esti asa de obosit ca si cind ai conduce toata noaptea. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 17. mai 2013, 21:01

Traversez Ungaria cam de 2-3 ori pe an .Adica M3-M0-M7 .Mai fac si M1 . O singura data am avut probleme cu un militian care mi-a cerut sa trezesc fetita sa-i pun centura si sa-i arat becurile de rezerva la masina. E drept ca acum cca 10 ani nu opream in Ungaria noaptea ...Acum opresc in peco ,in parcarile cu wc ,am dormit in masina intr-o astfel de parcare si nu am patit nimic niciodata.Sigur ,asta nu inseamna ca nu e bine sa fim vigilenti .In autostrada m-a urmarit odata vreo 20 km politia lor :rizi:
Mi-e frica intradevar de radare ,mai ales ca stau pe pasajele de pe autostrada ...Motorina daca o cumperi in euro e cam nasol ...Vigneta iasa mai ieftin in Hu ca la Mol in Ro.
In rest ...in rest astia au autostrazi comparativ cu noi! Asa ca tii ochii mari dar macar poti alerga :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 17. mai 2013, 21:08

Fratilor, da` de ce platiti in Ungaria cu euro?
Toate benzinariile si magazinele mai mari decat un chiosc accepta plata cu CARD.
Eu fac cumparaturi aproape lunar la Szeged, platesc intotdeauna cu card si pot sa va spun ca iese mai rentabil decat orice conversie ron-forint la case de schimb sau ghiseu de banci, ron-euro-forint sau mai stiu io ce alta combinatie... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 17. mai 2013, 21:16

Fratilor, da` de ce platiti in Ungaria cu euro?


De smecheri ce suntem :rizi: :rizi: :rizi: Sau de prosti! :rizi: :rizi:

Acuma serios ,eu nu prea fac cumparaturi in Ungaria cand sunt in tranzit .Mai ales ca mai mult noaptea trec pe acolo (gen ora 2 -centura Budapestei) .Vigneta si ,daca nu am ce face, motorina ,desi este mai scumpa ca in Slovenia sau in Austria :nunteleg: De fapt in Slovenia era mai ieftina anul trecut si ca in Romania .
Insa cand ma duc la statiunile lor ,sau la un pescuit :pauza: mai platesc si cu cardul . Desi in general ,in aceste situatii,imi iau forinti de acasa ca sa stiu cat cheltui :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 17. mai 2013, 21:47

Insa cand ma duc la statiunile lor ,sau la un pescuit mai platesc si cu cardul . Desi in general ,in aceste situatii,imi iau forinti de acasa ca sa stiu cat cheltui
Am incercat si io sa cumpar forinti din TM da` bancile nu au intotdeauna iar la case de schimb nu obtii o rata de schimb prea buna (nu-i chiar asa cerere).
In plus, in 99,9% din cazuri ori schimbi prea putini si nu mai stii acolo de unde sa scoti diferenta ori schimbi prea multi si te uiti la ei cand revii in RO... sau ii dai pe "nimic".
Asa ca va spun io, card-u` ii de folosit in HU... pierzi o data la banca si atat! :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 17. mai 2013, 21:56

Eu din fericire nu traiesc in Timisoara! Asta nu o spun la bascalie...Eu imi cumpar forinti de la concitadinii mei maghiari la un curs imbatabil si cand imi raman forinti in Ungaria ,cumpar de acolo ...euro la un curs extrem de interesant :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 18. mai 2013, 15:16

Ce povestiti voi aici vad foarte frecvent pe Valea Oltului, in special la limita de judet intre Sibiu si Valcea.
In general o masina cu numere de alta tara e bagata jumatate in sant si 1-2 barbati imbracati frumos la costum, cu tenul bronzat bine (din nastere) fac cu mana diperati cerand sa opresti.
Am vazut de multe ori soferi care au cazut in capcana acestor nenorociti.
Ma surprinde ca politia e oarba; sau nu au timp fiind ocupati cu statul in boscheti la limita de viteza in sate fara case, fara pietoni, dar unde restrictia de 50km/h guverneaza peste coclauri...

Ce mi se pare trist , e faptul ca poate cineva (poate fi chiar unul dintre noi) are cu adevarat nevoie de ajutor si ti-e frica sa opresti de teama sa nu dai peste vreun tampit care te jefuieste.


nu am mai vazut cam demult acei indivizi in zona, dar asta nu inseamna ca au disparut - atentie in continuare (de regula cer motorina pt mercedesul lor de enspe mii de euro care a ramas in pana :) )

trist dar adevarat, este societatea in care traim si catre care ne indreptam, - legea junglei si fiecare pt el :zid:


Am vazut si eu pe Valea Oltului baieti din astia mai "bronzati" ce actionau, cred ca ultima data in august 2011, anul trecut cand mi-am facut concediul acasa am vazut un "echipaj" din asta pe DN67 aproape de Targu Jiu :doarecapu: .
In Ungaria am avut o singura data probleme cred ca prin 2008, mergeam catre Romania cu prietenul meu Florin si pe la 4:00 dimineata am intrat intr-un Peco sa fac 20 de euro de benzina.Fac benzina, ne ducem sa platim, scot 50 de euro ii dau vanzatorului, dupa care pauza.................................nu vrea sa imi mai dea rest, imi vorbeste in maghiara eu incerc in engleza si italiana pana cand ies de undeva dintr-un colt al magazinului 3 indivizi din aia de parca s-ar fi nascut in puscarie si incep sa imi vorbeasca si astia si sa ma atinga asa sa ma intimideze.Credeti-ma nu sunt fricos din fire insa, atunci cu Florin simt ca am facut cel mai bun lucru si am disparut imediat din benzinarie.Cand mergeam cu Atlassib-ul am vazut de cateva ori baietii cu "alba-neagra" in actiune si au facut cateva victime din autocarele cu romani, dar asta am vazut-o si in unele parcari din Romania.Am trecut prin Ungaria de cel putin 20 de ori in ultimii 10 ani si am vazut prin unele parcari personaje dubioase, am incercat tot timpul sa ma opresc in parcarile mai aglomerate si tot timpul pe langa alte masini ale romanilor ce se aflau in tranzit ca mine.
Ps: atentie mare!

Subiecte asemănătoare