Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 23. mai 2013, 11:23

Zoran, pestii se prind si pe vreme urata. nu te lasa pagubas doar pentru ca bate vantul sau mai trage cate o ploaie ... pestii sunt tot in apa si daca insisti sunt convins ca ii vei gasi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

22

joi, 23. mai 2013, 12:04

pacat, pacat pt timpul pierdut si pt concediul :necajit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 24. mai 2013, 07:52

pacat, pacat pt timpul pierdut si pt concediul :necajit:


Da Adi, asa e, dar cind iti rezervi din iarna camere si perioada, nu prea sti ce se va intampla... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 24. mai 2013, 08:05

Ieri o noua zi, acelasi rahat.
Au anuntat citeva ore cu vant mai domol, intre 18 si 21, asa ca am iesit seara la somn. Eu cu o barca, Tilo impreuna cu 3 baieti cu 2 barci. In total au fost 9 monturi plantate, dintre care 2 erau ale mele. Cu toate ca eram destul feriti de un mal mai inalt, rafalele de vant au fost groaznice. La ora 19 am avut totul plantat, iar la 19:25 primul drill la barca lui Tilo: 1,58 m. Primul somn prins in ultimele 6 zile, harghie de slab si tot muscat. Se pare ca era unul care numai ce a terminat de depus... :bucuros2:







Totul a mers bine pina pe la orele 21:00, cind o rafala de vant puternica le-a intors barcile si lea smuls din ancore. Bine-nteles si jumatate din monturile plantate. Nervosi, s-au impachetat si au plecat.


Singurii nori de pe cer din acea zi, de o culoare magica:



...care 20 de minute mai tarziu sau "transformat" in gri:


La 21:40 am fost si eu smuls din cele 2 ancore ale mele... am plecat si eu spre casa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 28. mai 2013, 08:39

Ieri a fost prima zi fara vant. Asa ca, seara am fost pe apa, chiar daca se anuntase ploaie.
Am legat 2 chefali la pom, si dupa nici 10 minute, pe la 8 seara, prima muscatura. Lanseta se indoaie pina la apa, firul de sacrificiu pocneste si...contra in gol :gandesc:
Ok, duc din nou montura, in acelasi loc. La orele 23, aceasi chestie. :nervos:
Mai duc odata, leg frumos, si la 23:45, la cealalta lanseta, deja vu! :soc:

Am strans si am plecat de pe apa cu scorul de 3:0 pt somnici.

Voi incerca sa modific montura, sa pun o ancora de 4/0 in loc de cea de 2/0. Se pare ca e prea mica pt chefalii de 40 cm ce i-am avut prinsi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 28. mai 2013, 08:53

Zoran, se pare că vremea şi scorul nu prea este în favoarea ta, dar încă nimic nu-i pierdut. Insistă, caută, schimbă, visează !
I-ţi doresc capturi şi drill-uri de vis cu care să ne delectezi în continuare.
Fir întins ! :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 28. mai 2013, 09:11

Zorane, din cate povestesti situatia este destul de nasoala ... insista si cu siguranta vor aparea si rezultatele, stai cat mai mult timp pe apa si nu exista sa nu iasa vreunul afara pentru o poza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 28. mai 2013, 10:47

Ieri a fost prima zi fara vant. Asa ca, seara am fost pe apa, chiar daca se anuntase ploaie.
Am legat 2 chefali la pom, si dupa nici 10 minute, pe la 8 seara, prima muscatura. Lanseta se indoaie pina la apa, firul de sacrificiu pocneste si...contra in gol :gandesc:
Ok, duc din nou montura, in acelasi loc. La orele 23, aceasi chestie. :nervos:
Mai duc odata, leg frumos, si la 23:45, la cealalta lanseta, deja vu! :soc:

Am strans si am plecat de pe apa cu scorul de 3:0 pt somnici.

Voi incerca sa modific montura, sa pun o ancora de 4/0 in loc de cea de 2/0. Se pare ca e prea mica pt chefalii de 40 cm ce i-am avut prinsi.


Pune un fir de sacrificiu mai subtire. Nu mai tensiona puternic lanseta si lasa-i mai mult timp sa inghita momeala. Si eu am patit la fel acum vreo 3-4 ani. Este bine ca-i pe mancare somnul.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 28. mai 2013, 11:51

Totusi sunt sanse sa vedem niste poze cu somni. Insista si vei reusi. :bravo:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 29. mai 2013, 07:59

Da Adi, asa e, dar cind iti rezervi din iarna camere si perioada, nu prea sti ce se va intampla... :nunteleg:
Nu v-aţi gândit la o rulotă, aveţi autonomie totală, cînd şi unde vreţi? Nu-i plăcut să ratezi zilele de concediu, acuma măcar să vă hodiniţ dacă nu-i vreme bună, ce să faci, se mai întâmplă şi cum nu ne place. Poate o să aveţi şi capturi pe final, nu fiţi supăraţi :salut: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 29. mai 2013, 08:09

Ieri inca o zi de tot rahatu'. Pina in 12 a fost ok, apoi iarasi vant puternic de n-ai putut sa iesi pe apa, dar nici peste viu nu ai putut prinde. A fost zi de betie :rizi:
Astazi voi face tot posibilul sa merg cu 5 chefali la mine si sa incerc sa prind macar un somnic.

Eugen, nu pot sa folosesc fir mai subtire, deoarece pescuiesc din barca. Ai vazut pozele mai sus, cu Tilo? Eh, asa imi pozitionez si eu barca. Mai intai fixez 2 ancore, dupa care merg sa leg cele 2 plute. Este f greu singur, de multe ori e nevoie de 2~3 incercari, pt ca primul peste intra in mal pina eu leg al doilea. Apoi merg la bidonul de marcaj al ancorelor si ma fixez cu barca. Vantul si curentii de apa ma deplaseaza continuu citiva metri lateral, astfel un fir de sacrificiu mai subtire s-ar rupe imediat. Si asa e f complicat cind pescuiesti singur.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 29. mai 2013, 11:49

Zoran, daca aveti timp urcati pana pe la insula taurilor. E putin in aval de Tortosa. Sau chiar pana la barajul de la Xerta. Cam o ora jumate de navigatie daca merge barca tare. Veti gasi locuri adapostite de vant. Va puteti da drumul la vale dusi de curent pescuind la spinning sau sa continuati asa cum ati facut pana acuma.
Dupa Amposta navigati numai intre baliza rosie si verde. Oricum, in amonte, fiind intre dealuri, sunt multe locuri la adapost.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 31. mai 2013, 13:38

Marti am fost la pescuit, dar din pacate nu am reusit sa pacalesc nici un chefal. Vant puternic, de pina la 60 km/h a facut sa fie imposibil plutaritul. Nici o problema, am impachetat si am hotarit ca marti e ziua de chefuit…
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 31. mai 2013, 13:41

Miercuri m-am dus in jurul prinzului sa prind chefali. Vantul a mai lasat, insa era inca destul de puternic (40 km/h) ceea ce a facut ca si lanseurile cu pluta usoara sa fie un chin. Rateu dupa rateu, trasaturile erau f fine si din caza valurilor mari si a vantului trasaturile erau insesizabile. Dupa vreo 4 ore am reusit totusi sa plec spre locul de pescuit cu 6 chefali in butoi. Cu 2 zile inainte am avut 3 trasaturi de somn, asa ca am vrut sa fiu asigurat cu momeala suficienta.



Ancoratul barcii a fost ok, insa pozitionarea monturilor la pom mai dificile. La orele 18 am fost montat si pregatit de prima trasatura. Un chefal mai maricel, la vre-un kil’ bun (50 cm) a intrat in mal si s-a prins de niste crengi. A trebuit din nou sa ma deplasez la montura, unde am pus un fir de sacrificiu mai lung, pt a tine cu jumatate de metru momeala mai departe de mal. Apa avea 2,5 m adancime la nici 3 metri distanta de mal.
Vantul s-a mai potolit si parea o seara excelenta pt niste drilluri spectaculoase.
Ok, am instalat camera video si am filmat 2 ceasuri pt a putea prezenta o trasatura live. Bateria s-a descarcat complet, insa trasatura asteptata nu a sosit.

Inainte de plecarea in Spania am achizitionat niste lansete Mantikor Waller Kralle de 3 metri, cu 240 grame actiune si mi-am zis sa le incerc, sa vad cum se comporta in drill. Inca de acasa am reglat frana la 6 kile’-forta si am tras de ele pe “uscat”. O actiune excelenta si pareau sa mai aibe destula forta in cotor.
Si ca din nimica, numai bine ce am terminat cu impachetatul camerei video, una dintre plute se duce la fund, lanseta se indoaie pina la apa pt ca in momentul urmator sa se de-tensioneze complet. Scot lanseta cit pot de repede din stativ, recuperez si contrez…in gol! Mai recuperez pina am contact cu pestele si contrez din nou… da, il simt, il am! Trag de el in disperare, pt ca a luato spre niste copaci ce erau in mal, sub apa, chiar intre cele 2 plute ale mele. Vine imediat si destul de usor spre mine, cu curentul, si gandul m-a dus deja spre dezamagire, apreciindul la maxim 1,5 metri… inceputul drill-ului a fost de tot rahatu’. Si totusi, ajuns sub barca, nu-l pot opri. O forta imensa, de nedescris in cuvinte, ia fir de pe rola stransa acuma complet. Lanseta destul de moale era sub apa, indoita la maxim. Pestele tragea in jos, eu in sus… dupa vreo 10 minute de dute-vino, unde nici unul dintre noi nu am cedat mai mult de 1 metru, simt un junghi in spate. Urlu si injur lansetele usoare pe care le-am luat. La un moment dat vad pluta sub apa si ma bucur pt scurt timp… Simtind barca o ia din nou in jos cu mai mult elan. Il opresc dupa vreo 3~4 metri de fir, dar nu mai reusesc sa-l misc din loc, nu-l mai pot trage in sus. Si-a intors inotatoarele si se folosea de curentul puternic pt a sta in loc si pt a-l impinge apa in jos. Mi se parea ca era lipit de fund, insa stiam ca apa are 12 metri acolo unde stateam, deci imposibil sa fi ajuns jos. Pun mana pe tambur si trag cit pot de tare. Lanseta la limita puterilor, eu la fel… dar si somnul. Centimetru cu centimetru il aduc in sus. Vad din nou pluta, dar si bulbucii eliminati de somn. Ma ridic in picioare si ii vad capul imens. Ma ingrozeste gandul ca mai trebuie sa-l trag si in barca. Ma vede si el si cu un ultim efort pleaca din nou. Ma asez iarasi in fund, in cazul ca se rupe firul sau lanseta sa nu cad in apa. Se repeata ultima faza, centimetru cu centimetru, doar urletele si injuraturile mele erau altele.
Dupa 25 de minute bune de drill reusesc sa-l ating pe cap, insa de plecat nu a mai plecat. Imi pozitionez mainile pe falca de jos, pe care abia o cuprindeam, si m-am lasat pe spate in timp ce l-am saltat. Eram intins in barca cu somnul peste mine, de parca ar fi fostel invingatorul.
Ma ridic si incerc sa-i scot carligul si ancora din gura, insa nu pot, nu-i pot intoarce capul imens. Rup a 2-a montura si o recuperez, bucuros ca nu am avut parte de inca o trasatura in timpul drill-ului. Ma dezancorez si merg la mal, acolo unde cu 1 ora in urma s-a postat un pescar. Era un baiat mai tanar, tot din Germania, care m-a ajutat sa-l masor si sa-l intorc pt a-i scoate carligele: 2,24 metri, apreciat dupa statura robusta, capul imens si corpul gros la 70 de kilograme bune. Era muscat si zgariat pe corp si pe cap, semn ca nu de mult au facut dragoste si au depus icrele. Dupa niste poze facute la repezeala, il ridicam cu greu in doi si il punem in apa intr-un golfulet mai linistit, unde s-a odihnit vre-o 10 minute bune pina sa plece in adanc. :bucuros2:
O alta trasatura nu a mai venit, cu toate ca am pescuit pina la miezul noptii.





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 31. mai 2013, 13:59

Felicitari Zoran,a meritat asteptarea, :ochi:

36

vineri, 31. mai 2013, 14:05

Superrr Zoran :apl: :apl: , felicitari, urmatorul sa fie peste 2.5m. :buaaaah:
:noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 31. mai 2013, 14:10

bravo Zoran, ma bucur ca nu ti-a trecut concediul fara vreunul pe mal ... :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 31. mai 2013, 14:26

Frumos. E bine ca are peste 2m. Pacat ca s-a terminat bateria la camera. :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 31. mai 2013, 14:38

Sa mergi singur la pescuit de somn este destul de greu. Daca as fi avut partener, putea filma si cu camera foto. Dar n-a vrut sa fie...
Pozele nu-s prea reusite, pt ca eram surmenat si nu prea mai aveam chef de intrat in apa, figuri... si nici sa-l leg pina a doua zi n-am vrut, voiam doar sa "scap" de el cit mai repede!









Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 31. mai 2013, 14:50

Felicitari Zoran, si numai de unul singur in barca te-ai descurcat bine :bravo: